FRACTAL Define 7 – TEST nového etalonu dokonale funkční PC skříně? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 20 únor 2020
Přejít na obsah
FRACTAL Define 7 – TEST nového etalonu dokonale funkční PC skříně?
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent, možnosti a omezení
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Fractal a jeho nová DEFINE 7 může sloužit jako etalon toho, jak by měla současná PC skříň vypadat, fungovat a být vyrobena. Je jen velmi málo věcí, co se dá téhle skříni vytknout. Jednoduše proto, že jen málokterá jiná skříň má jako celek lepší a variabilnější zpracování a design. Skoro bych řekl, že možná vyjma jednoho modelu Be Quiet, který ale nedosahuje takového propracování, žádná konkurence neexistuje. Dalo by se možná udělat pár věcí lépe a kvalitněji, ale nemělo by to asi žádný velký přínos z hlediska funkčnosti, jen by to bylo dražší.

Fractal vzal už tak velmi povedený design a konstrukci R6, znovu ji celou promyslel, vylepšil vše, co se dalo a výsledek je opravdu působivý. Lepší skříň po stránce funkčnosti, jsem nikdy netestoval. Ano, existují dražší skříně z luxusnějších materiálů, což je ale jen drahé, nikoliv nutně nějak funkčně lepší. O to je vlastně Define 7 zajímavější. Nepotřebuje žádné extra drahé materiály ani složité konstrukce a speciální řešení.

Z hlediska vnitřní variability, žádná jiná podobná skříň za podobné peníze dnes nenabídne více a lepší zpracování. Tedy s výjimkou ještě fyzicky větší Define 7 XL verze ;). Ta možnost mít za dostupnou cenu současně velké množství disků, vodní chlazení a tichý provoz při tom všem, to prostě dnes téměř nic jiného nenabízí. DEFINE 7 má vše, nač si jen vzpomenete a všechny možnosti v jednom.  

Jediné, co se dá u DEFINE 7 trochu kritizovat, je výkon chlazení. Zkrátka teploty uvnitř jsou výše, CPU i GPU mají vyšší teploty, protože přístup vzduchu do skříně je limitovaný velmi restriktivním předním panelem a současně jen maximálně 1000otáčkovými ventilátory. Jenže to není vada, ale cílená vlastnost. DEFINE speciálně je zaměřený na co nejnižší hlučnost, takže přední panel je pevný schválně a má protihlukovou vycpávku, stejně tak horní panel i pevné bočnice. Přístup vzduchu je tedy záměrně limitovaný, ale je stále více než dostatečný i pro nejvýkonnější komponenty, výsledkem je ovšem velmi nízká hlučnost a utlumení celého systému, čemuž otevřenější skříně nemohou konkurovat.

Pokud jde o funkčnost, je DEFINE 7 lepší a příjemnější než starší R6. Jednoznačně mnohem lepší je řešení celé horní části, také bočnic a více místa je i celkově vzadu na kabely, včetně extra krytu a držáku pro ně. Lepší jsou dvířka, s lepšími mohutnějšími panty. Lepší je celkové zpracování, které je mohutnější, větší, s lepší povrchovou úpravou a vyšší kvalitou všeho, a přesto svým způsobem i jednodušší.

Na výběr je hned několik barevných možností, k dispozici je celá sada dokoupitelného příslušenství. Fractal zdá se u DEFINE 7 myslel na všechno. Velkou novinkou je i existence ještě větší verze DEFINE 7 XL, která pojme dokonce i dvouprocesorové desky CEB formátu a obří výměníky chlazení. Na tu se podíváme později.

  • Závěr

DEFINE 7 je více než skvělým pokračováním vynikajících modelů a právem velmi oblíbených skříní. Jednoho by mohlo napadnout, že nevýhodou po všech stránkách lepší novinky, bude vyšší cena. Jenže není tomu tak. Nová DEFINE 7 stojí zhruba 4200 korun ve verzi s pevnými bočnicemi, a 4500 korun ve verzi se skleněnou bočnicí. Je to cena, kde kdysi začínala i starší R6. Hlavně je to cena, která bez diskusí a pochyb zcela odpovídá tomu, co CASE nabízí a jak dobře je udělaná. Na rovinu, očekával jsem i vyšší cenu. Na trhu je totiž mnoho jiných skříní, které stojí stejně, nebo i více a kvalitou designu a zpracování nesahají DEFINE 7 ani po filtry.

Osobně bych uvítal snad jen konstrastnější barevné schéma, kdy ta na živo velmi pěkná (na focení trochu složitá) bílá testovaná edice je možná až moc bílá :). barevné schéma starší R6 White bylo zajímavější. Jinak ale nemám co vytknout. Snad až na jedinou věc, opět jde o skříň orientovanou na pravdou stranu. Tedy na komponenty je vidět jen skrze levou bočnici. A já, i mnozí jiní, máme a potřebujeme mít PC nalevo, takže do skříně pak na své komponenty nevidím. Uvítal bych možnost přeskládání vnitřku i za cenu otočení komponent, nebo existenci levostranné varianty. Jinak ve spoustě věcí, detailů atd. nemá tahle skříň jednoduše konkurenci. Je etalonem, jak by se měly dnes věci dělat, a jak by měly vypadat a hlavně fungovat u dobré PC skříně.

Fractal zbytečně neexperimentoval, nevybavil case zbytečným podsvícením a jinými jen drahými designovými nesmysly, nešetřil ale ani neutrácel. DEFINE 7 je kvalitní a dobře zpracovaná tak jak je funkčně třeba. Je to normální ale maximálně funkční a variabilní skříň s důrazem na tu variabilitu, na dostatečné chlazení a maximálně tichý provoz. A klidně řeknu, že i s velmi dobrou cenu za to všechno. Jasná volba pro každého, kdo chce dobrou a funkční skříň s tichým provozem.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

   

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 16
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 05:16:14
avatar
Vcera jsem se zrovna dival na recenzi od HW unboxed a rikal si, kdy asi bude recenze tady. Define 7 je designovka s cistym stylem. Kdo chce nejlepsi privod vzduchu, pocka si na novou verzi Meshify.
p.s. existuje nejaka normalni case, kde se daji osadit komponenty na levou stranu a okno je vpravo?
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 13:25:21

pevny predni panel nijak privod vzduchu nelimituje. to bys musel ty bocni pruduchy necim ucpat...nechapu tenhle hloupej a absolutne nesmyslnej mytus...podivej se na servery do racku jakej maj privod vzduchu a tam de o chlazeni mnohem vic nez u desktopu...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 13:30:05
avatar
100% limituje .... klidně to podpořim měřením jestli chceš ....
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 13:32:31

no kdyz do te skrine osadis vetrak s 10k rpm tak mozna...bavime se o vzduchu ne o oleji.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 14:37:05

Přesně, dobrý dotaz ohledně bočnice vpravo. Tzn, že MB a komponenty v ní by byly otočeny obráceně. Tedy cpu dole a grafika chladičem nahoru. To je parádní jak kvůli chlazení, tak zároveň grafika je chladičem nahoru a tedy i designově to dobře vypadá. To bylo možné snad jen u high kejsů, ale u tech levnějších to není. Škoda.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 16:23:40
avatar
existují .... jeden model od Be Quiet to má variabilně a na test tu mám u sebe také jednu mATX od Silverstone, která je v základu obráceně
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 08:18:33
avatar
Ja už som ju tak nejak očakával, R6 začala celkom pekne zlacňovať.
Ten kto potrebuje zvýšiť chladiaci výkon si proste otvorí dvierka a je to. Škoda že neodstránili podľa mňa najväčšiu chybu R6 a to málo miesta na poriadny radiátor na vrchu skrine. A napr. u R6 ak by chcel niekto spraviť "sendvič" s radiátorom na vrchu skrine, tak tam by to šlo. Síce by to už nebolo tak estetické ale šlo by to, ale u 7 by to už fakt vypadalo divne bez toho horného plechu. To moja skriňa corsair 500r má na radiátor zvlášť miesto akoby mimo skriňu a stále by sa dal pekne zakryť. A to je už pekne stará skriňa a myslím že to má lepšie riešené ako R6 alebo 7.
Alebo ako pozerám, tak už jedine 7XL tá to má poriešené a má na vrchu plno miesta, ale zas tá cena je už moc
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 08:21:21
avatar
Pořád problém s radiátorem nahoře skříně, koliduje s paměťma, přitom by tam stačilo asi tak 5mm navíc na výšku. a tak samo filling port opět tak 3mm. Boha je to problém už od r5 a oni to dělají stále pořád stejně nahovno i po těch letech u r7.

už pomalu začínám přemýšlet jakou skříň pořídím na budoucí TR build a asi to R7 nebude, není to špatná skříň, ale tyhle drobnosti mě vytáčejí doběla.
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 08:48:01
avatar
7 XL to rieši tam je miesta kopec. Ale je už dosť drahá.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 09:01:07
avatar
no hlavně je celkově dost obrovská.
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - radiátor 2020-02-21 15:19:26

Zdravím, záleží asi s jakým radiátorem. Pokud se použije velikost 120x3 (360) tak to není žádný problém. U 3x140 už být může. Stavěl jsem vodníka do své R6 a můžete mrknout. Dělal jsem foto i toho horního místa a v klidu by se tam vešla i tloušťka radiátoru 45mm nebo ventilátory nahoře i dole. Foto zde (můj první vodník tak prosím nekritizovat)

https://www.facebook.com/firmasmartone/photos/a.2467875483482297/2539725936297251/?type=3&theater
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 17:11:53
avatar
Mám 3x120 a sire je 1x, takže uplna klasika a u desky Asus X470 prime se hrana nainstalovane noctui už dotyká ramky no vešlo se to ale je to naprosto napřesno mírně se to dotýká. S původníma coolermaster ventilátorama skrtala lopatka o ramky a delalo to hluk

Obrázek

Jo ty máš ten radiátor více dopředu. a nižší pameti me se to dotýkalo i v té poloze vepředu, už si nepamatuju, ale dal jsem jej zpet do te polohy blíže desce.
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 18:16:33

Jj ramky, ty predatory co mám mají dle výrobce 42mm, u mě by se vešlo určitě 50mm bez kolize ale bylo by to na hrane pokud správně počítám. Pokud bych dal radiator blíž k desce tak to by uz mohlo trochu kolidovat
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 13:04:16
avatar
zajímalo by mě jestli bude i nové Define Nano S
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-26 19:43:18
avatar
pokud ano urcite se na ni podivam tu predchozi jsem take testoval
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 19:22:36
avatar
Z jakého důvodu se v poslední době upuští od použití ventilatoru na bočnici casu? Obrázek přišlo mi to jako nejlepší řešení na chlazení grafiky vzduchem. S casey bez toho přimého ofuku grafiky, jsem už nikdy neměl tak krásně "chladné" hodnoty
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 19:39:05
avatar
to není v poslední době, to je dlouho. Je to esteticky ošklivé, navrtat díru do skleněné bočnice je drahé, s ventilátorem v bočnici se těžko manipuluje atd.
dawo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 19:43:49
avatar
Chválím za zelenou kytku na jinak uplně bílých fotkách ;)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AMD poráží Intel ve hrách? Intel brzdí herní výkon notebooků?
AMD poráží Intel ve hrách? Intel brzdí herní výkon notebooků?Středa, 08 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 488x
Komentářů: 0
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!Úterý, 07 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 593x
Komentářů: 3
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocích
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocíchPondělí, 06 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1181x
Komentářů: 9
Wasteland 3 bylo také odloženo
Wasteland 3 bylo také odloženoPátek, 03 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 556x
Komentářů: 1
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!Úterý, 31 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1125x
Komentářů: 2
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2281x
Komentářů: 3