Fractal Design Era ITX – TEST a RECENZE zajímavé unikátní mini-ITX počítačové skříně Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sunday, 19 April 2020
Přejít na obsah
Fractal Design Era ITX – TEST a RECENZE zajímavé unikátní mini-ITX počítačové skříně
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – osazení komponent, možnosti a chlazení

Fractal ERA ITX je mini-ITX skříň, takže jako mnoho podobných kompaktních modelů, má svá specifika, omezení a unikátní prvky a možnosti. Samozřejmě jsme tedy vyzkoušeli, co lze, nelze osadit a jaká jsou praktická omezení a možnosti, která tahle unikátní skříň v nabídce tohoto výrobce nabízí. Podívejme se tedy na to.

  • Základní deska

Začněme tím úplně nejjednodušším. Osazení základní desky. Tady je situace jednoduchá. Maximem je formát mini-ITX. Nic většího se sem nevejde a s jiným formátem se ani nepočítá.

Osazení desky je bezproblémové, tedy musíte ale nejdříve vymontovat všechny ty moduly, abyste se tam dostaly. Nutno říci, že když odstraníte všechny ty moduly (na zdroje, disky i ten horní bracket na chlazení), je tam překvapivě docela dost prostoru k manipulaci. Ten se ovšem rychle začne zmenšovat s dalšími komponenty.

  • Grafická karta

Tady už narazíte na první znatelné omezení a nutnost plánovat dopředu a kupovat jen velice specifické modely. Rovnou říkám, že na trhu je spousta karet, které se sem prostě nevejdou a nejde jen nutně o drahé výkonné karty! Speciálně nereferenční edice, které mají nestandardní větší parametry na některou stranu. Tohle je nejdůležitější obrázek, který vás zajímá:

Vámi vybraná grafická karta nesmí být prostě delší než 295mm (jinak ji dovnitř prostě nedostanete), nesmí být širší než 125mm a vyšší než 47mm. Tahle maxima tak například reprezentují referenční grafické karty, v našem případě jsme tam takhle osadili Radeon RX 5700 XT 8GB a vejde se tam úplně akorát. S větší kartou na jakoukoliv stranu už neuspějete.

To ale znamená, že spousta nereferenčních grafik se sem nevejde, například populární ASUS STRIX edice jsou často delší a mají více než 2 sloty. A takových podobných karet je na trhu opravdu hodně. Pro tuhle skříň tedy musíte opravdu vybírat dle rozměrů.

Samozřejmě nejlepším řešením je co nejkompaktnější grafika. Vyzkoušeli jsme třeba Radeon RX 570 ITX od Sapphire, a najednou je kolem prostoru dost, včetně možnosti osazení 120mm na podlahu za kartu. Ovšem pozor, to je nestandardní pozice. Vysvětlím níže. Každopádně pokud byste osadili jen jednoslotovou kartu, v tom případě je místo pod kartou i na přídavné ventilátory.

  • Zdroj a disky

I tady musíte plánovat dopředu. Ohledně zdroje je tahle skříň překvapivě modulární. Můžete dovnitř osadit klasický ATX model a to až 200mm délky. Nicméně tím se připravíte o hodně místa pro kabeláž a hlavně pro disky atd. Celkově nedoporučuji do této skříně osazovat ATX zdroj.

Mnohem lepší řešení je SFX formát, jehož kompaktnost v této skříni extrémně vynikne a je velmi užitečná. Vidíte, že rozdíl mezi SFX a ATX je v ERA ITX obrovský a ten prostor, který SFX proti ATX nabízí kolem sebe, je velmi užitečný.

Vyhněte se tedy ATX zdroji v této skříni, jde sem osadit, ale připravíte si perné chvilky se zapojením a uklizením kabeláže, a hlavně zbytečně zaberete hodně prostoru. SFX zdroj je jasná volba. Umožňuje také mít vedle sebe další pozici pro 2x 2,5“ nebo 1x 3,5“ disk. Tato pozice je odnímatelná. O tuhle možnost zcela přijdete, pokud osadíte velký ATX zdroj.

Další prostor pro 1x 3,5“ HDD nebo 2x 2,5“ nabízí ta první příčka. Celkově si myslím velmi dostatečné a modulární řešení, pokud jde o možnosti osazení disků v této kompaktní skříni.

  • Chlazení

Nyní se dostáváme k tomu, co je u mini-ITX skříní oříškem, tedy chlazení. Stále platí, čím menší skříň, tím vyšší teploty komponent, což může negativně ovlivnit jejich výkon. Prostě komponenty jsou blíže sobě, ohřívají se navzájem atd. Mini-ITX skříně také nemívají moc prostoru pro chlazení a přístup vzduchu.

ERA ITX patří mezi běžně omezené ITX skříně a neřekl bych, že nějak vyčnívá. Mohla by, ale koncept by potřebovat dotáhnout. Pokud jde o procesor, tak klasický chladič může mít výšku až 120mm, pokud nebudete mít přední příčku osazenu diskem. Pokud ano, tak maximem je 91mm (doporučeno 70mm). Do těchto rozměrů se některé nízkoprofiové větší chladiče vejdou. Bez potíží se vejde třeba Noctua L12S nebo L9x65 a samozřejmě BOX chladiče typu AMD WRAITH apod.

Fractal nicméně počítá i s vodním chlazením. Horní pozice bez potíží pojme až 240mm výměník (2x 120mm) nebo dva 120mm výměníky. Je zde překvapivě dost prostoru na stropě, takže AiO je celkem zajímavé řešení v této skříni. Můžete dokonce takhle chladit CPU i GPU, což není nezajímavé, když GPU může mít jednoslotový blok a pod ním tak vznikne prostor na přídavné ventilátory.

Velký problém je totiž dostat do této skříně vzduch. V zásadě je navržena na přístup vzduchu zespodu. Takže nejlepší přístup ke vzduchu má vždy grafická karta. Což je v pořádku, ale pokud tam dáte dvouslotovou kartu té maximální délky, bude množství vzduchu pro zbytek skříně omezen.

Na spodek totiž můžete dát 2x 140mm ventilátory, ale jen když nad nimi bude jednoslotová grafika, nebo žádná grafika. Z nějakého důvodu ale Fractal vůbec nepočítá se 120mm ventilátory, ten by se tam přitom vešel, když osadíte ITX grafiku (max 17cm). Můžete ho tam mít, já ho tam nacpal, ale přimontujete ho jen na 1 šroubek (což stačí). Pak má přístup ke vzduchu i zbytek skříně.

Svou roli může hrát i zdroj, který může pomáhat tlačit vzduch vzhůru k horním ventilátorům. Tam zase mohou být maximálně 2x 120mm a ne 140mm modely. Odvod vzduchu ze skříně tedy není problém. Je zde také dodatečný překvapivě tichý a docela účinný 80mm ventilátor na zadní stěně.

Celkově možnosti chlazení má na své rozměry ERA ITX slušné a pokud si myslíte, že se sem nedají naskládat velmi výkonné věci, tedy třeba 16jádrový RYZEN 9 3950X procesor v kombinací až s RTX 2080 Ti a celé to chladit vodou, tak jste na omylu. Dokonce se našli nadšenci, co dovnitř naskládali kompletní vodní okruh s velkým výměníkem, bloky pro CPU i GPU a velké čerpadlo i expanzní nádobu. Prostě jde to:

Jak vidíte, možnosti tedy jsou …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidí
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidíThursday, 02 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 130x
Komentářů: 0
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Tuesday, 30 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1432x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Friday, 26 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1835x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceThursday, 25 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2351x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světWednesday, 24 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2082x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1375x
Komentářů: 0