Fractal Design Meshify 2 Compact – TEST a RECENZE elegantní a funkční normální PC skříně Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 24 únor 2021
Přejít na obsah
Fractal Design Meshify 2 Compact – TEST a RECENZE elegantní a funkční normální PC skříně
Exteriér
Interiér
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Jako obvykle jsme otestovali skříň z hlediska montáže komponent, protože na spoustu věcí přijdete až když se pokusíte věci osadit. Pak najednou zjistíte, že ne co se zdá, že podle papíru jde, tak skutečně lze. Takže na jaká omezení jsme narazili u nové Meshify 2 Compact?

  • Základní deska

Fractal jasně udává, že dovnitř se vejdou desky maximálně ATX formátu. A toho se také držte. Zkusil jsem tam osadit jeden z menších E-ATX modelů a takhle to dopadlo:

Sice se tam technicky dá přišroubovat, ale protože ta stěna je udělaná tak, že se zvedá na konci u průtahů kabelů, nedají se tam dost dobře připojovat kabely. Speciálně když použitá E-ATX deska má všechno na boku otočeno o 90°. Takže prostě zůstaňte maximálně u ATX formátu:

Ten se vejde ideálně. Pokud prostě chcete osadit větší desku, musíte si pořídit větší verzi Meshify 2 či dokonce Meshify 2 XL. Což je v pořádku. Proto existují.

  • Grafická karta

Maximem je 360mm, ale to jen pokud vpředu neosadíte ventilátory. Pokud ano, tak je maximem 341mm. Do toho se nicméně vejdou snad všechny současné grafické karty. Většina s rezervou tak, že se dá dopředu natěsno před to osadit i výměník vodního chlazení:

Obecně Fractal to vyměřil dobře, tohle byla jedna ze slabin staršího modelu, kam se ne vždy všechno vešlo. Tady je prostoru o něco málo více a to rozhoduje. Technicky se dá vyjmout část zadního panelu, a se speciálním příslušenstvím by se sem dala osadit grafika i vertikálně, ale to opravdu doporučuji je pro vodou chlazení modely.

  • Disky

Z hlediska pozic pro disky Fractal uvádí zajímavé konfigurace. Celkem 4x 3,5“ a 4x 2,5“ současně. Nicméně to platí jen v případě, že máte k dispozici speciální multi-bracket úchyty, které se ovšem prodávají extra. Lze je pak použít pro montáž dvou HDD na strop a dvou SSD nad tunel. Jinak v základu s tím, co je v balení skříně dodáváno, jsou tedy využitelné jen 2 pozice pro HDD a 2 pozice pro SSD:

Nicméně to není vlastně kritika. Fractal alespoň tu alternativu dodatečných pozic s existujícím do-koupitelným příslušenstvím nabízí. Takže za mě OK. Ten koš dole na disky je tradičně vyjímatelný a posuvný. To se hodí, když dopředu dáte 360mm výměník a současně pak dolů nějaký větší zdroj, pak tam bude dost těsno. Většina uživatelů s normálními sestavami by ovšem neměla mít žádnou potíž.

  • Zdroj

Pozice pro zdroj je tedy dole, osazuje se zvenčí, kdy Fractal tedy u tohoto modelu udělal ten prostor pod tunelem tak těsný, jak to jen lze, aby se tam standardní ATX zdroj vešel. Můžete jej ale otočit klidně ventilátorem nahoru, je tam průduch na tunelu.

Z hlediska prostoru pro kabeláž tedy záleží na tom, v jaké pozici budete mít ten koš na disky, ale většina uživatelů by neměla mít žádný problém.

  • Chlazení

Co by kompaktní model je jasné, že se sem prostě některé věci a kombinace úplně nevejdou. Ale i tak se sem dá poskládat hodně výkonné chlazení, včetně kompletního vodního okruhu, když se snažíte. Pořád je tu víc prostoru než v čistě mATX nebo ITX skříních.

Čím Fractal potěšil a proti předchůdci je zlepšení, to je osazení dvou 140mm ventilátorů v základu na přední pozici a jednoho 120mm na zadní pozici. Tím je tak skříň ideálně vyřešena pro chlazení hned v základu a jako uživatel tak nemusíte nic dalšího řešit. Je možné do-osadit také 2x 140/120 na stropní panel.

Pokud jde o výměníky vodního chlazení, tady jsou věci trochu složitější. Vzhledem k tomu, že sám Fractal osadil dopředu 2x 140mm ventilátory, jasně tím naznačuje že 280mm výměník je pro tuhle skříň ideálním maximem. Prakticky se tam ale dá nacpat dopředu i 360mm, ale je to opravdu natěsno, dá se říci úplně akorát. Osobně bych opravdu zůstal u 280mm velikosti když už. Ale ano, i 360mm se vejde.

Pokud jde o strop, tady se výrazně projeví kompaktnější rozměry tohoto modelu proti větším Meshify 2 verzím. Prostě prostoru je zde málo. Problémem budou hlavně operační pamětí, kdy pokud osadíte vyšší než 40mm moduly, tak budete mít problém i s 240mm výměníkem. Technicky se sem dá nacpat také 280mm, ale jen bez ventilátorů a jen s některými deskami s nižšími pasivy. Prostě kvůli větším pasivům některých desek nebo vyšším pamětem je zde opravdu limitace toho, co lze na ten strop dát. Ale samotné ventilátory se sem vejdou vždy a ten 240mm výměník se sem dá také většinou osadit, ale bude to hlavně kvůli pamětem prostě natěsno.

Jinak pokud jde o klasický heatsink chladič na CPU, tak oficiálně Fractal uvádí 169mm. I taková NH-D14 od NOCTUA se vejde, i když ten její první 140mm ventilátor bude hodně záležet na výšce RAM pod ním. Každopádně i tak je tahle case o něco širší, než levnější modely podobné koncepce. A to se odráží i v o něco lepším prostoru pro kabeláž. Ta nabízí solidní možnosti jejího vedení i uklizení.

Takže jaká je tahle skříň celkově? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Mythology se vrací!
Age of Mythology se vrací!Pondělí, 26 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 171x
Komentářů: 0
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 729x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1437x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1