Fractal Design Torrent NANO – TEST a RECENZE nové malé ale prostorné mini-ITX skříně Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 09 únor 2022
Přejít na obsah
Fractal Design Torrent NANO – TEST a RECENZE nové malé ale prostorné mini-ITX skříně
Exteriér
Interiér
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Fractal a jeho Torrent nás loni zaujala. Hodně. Nicméně šlo o opravdu obří skříň, takže jsem rád, že nyní firma uvádí menší varianty. Asi nejvíce vás bude reálně zajímat model Torrent COMPACT, což je jen o trochu zmenšená ta původní verze, stále se dvěma 180mm ventilátory vpředu a hodně místem. Ale na tu se podíváme později.

Já jsem byl docela zvědav na nejmenšího člena rodiny, tedy Torrent NANO. Upřímně jde stále o docela velkou skříň, kdy některé kompaktní ATX skříně nejsou o moc větší a ale jsou současně o dost užší. Tady se sice bavíme o skříni pro mini-ITX/mini-DTX desky, kdy minimalistická case to rozhodně není, natož aby byla dělaná pro maximální úsporu místa.

Je dělaná pro maximální výkon chlazení, kdy má sice jen jeden pomalu se otáčející 180mm ventilátor Fractal Dynamic/Prisma, ale ten má pořád velký průtok vzduchu. Fractal sice uvádí možnost jej vyjmout a osadit tam tedy klasické 120/140mm a odpovídající výměník pro vodní chlazení. Ovšem mám-li být upřímný, není to hloupost?

Do Fractal Torrent vodní chlazení ani AiO prostě nepatří. Ta možnost tu je, což je dobře, ovšem maximálně bych dal na zadní stěnu ten 120mm, což je jediné smysluplné místo. Pokud chcete AiO a vodní chlazení, kupte si radši některou z Fractal Meshify 2 skříní, ta je na to dělaná včetně těch ideálních stropních pozic. TORRENT série je jasně postavená na těch 180mm ventilátorech bez rušení průchodu vzduchu stropem apod. Je to tedy ideální pro použití velkých pasivů současně s co nejnižší hlučností. Upřímně by podle mě mělo smysl u Torrent série uvažovat o vodním chlazení jen pokud by byly k dispozici odpovídající velikost výměníků pro ty 180mm Fractal ventilátory. Jinak říkám jasně, že pro vodní/AiO chlazení je lepší Fractal MESHIFY 2 série skříní, pro klasické chlazení za pomocí pasivů je zde jasně TORRENT.

NANO je v tomto ohledu dobře chlazená mini-ITX skříň, kdy ten průvan uvnitř je slušný, ale protože to není za cenu vysokých otáček a tedy hlučnosti, není to žádný extrém. Vzduch ale ideálně prochází systémem. Velmi dobře je na tom i grafická karta, která přímo nasává čerstvý vzduch od spodu.

  • Závěr

Celkově nemám moc co vytknout. Samozřejmě tohle není skříň pro každého. Pokud hledáte co nejmenší case pro mini-ITX sestavu, tahle to není :). Ale pokud vám jde o dobré chlazení a slušný prostor pro vše, naopak je to velmi atraktivní model. Současně ale není vyloženě levný tak, že výrobce šetřil každou korunu a na materiálech i konstrukci je to znát. Naopak, Fractal tradičně nešeřil, udělal vše robustní a kvalitní a s citem pro chytré detaily. Ovšem cena tomu také odpovídá.

(Fractal Torrent COMPACT)

Jsem docela nadšený z NANO varianty Torrent série, speciálně pro sestavy nespoléhající na výměníky vodního chlazení, ale spoléhající čistě na velké pasivy a jejich chlazení. Pro tohle je Torrent naprosto ideální a výborná case. Pozor si tady dejte jen na velikost některých opravdu obřích karet, bude to natěsno. Jinak jde o docela prostornou mini-ITX skříň s vynikajícím zpracováním a chlazením ve všech ohledech.

(Fractal Torrent NANO)

Kromě testované černé verze se skleněnými bočnicemi a RGB podsvícením (plně nastavitelná skrze systémy základních desek), je v nabídce i atraktivní bílá verze bez RGB a také základní verze s pevným neprůhledným panelem. Ta je nejlevnější, kdy začíná na 3499 korunách. Testovaná verze Nano RGB Black TG je naopak nejdražší a stojí 4199 korun vč. DPH. Současně s Torrent NANO přichází na trh také větší prostřední model série Torrent COMPACT, na který se podíváme příště. Každopádně TORRENT NANO je zajímavým modelem, kdy u Fractal asi trochu litují, že nemají v nabídce vlastní pořádný klasický tower/pasiv chladič na procesor, kdy ale ve všech propagačních materiálech jasně ukazují, že právě pro takový typ chlazení je tahle skříň primárně designována. Určitě tedy NANO rádi doporučíme, je to skvělá kompaktní, ale ne zbytečně malá mini-ITX skříň pro dobře chlazená výkonná PC.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-02-09 22:36:42
avatar
moje stařičká fractal design define nano s byla super za me ideal na mini-itx jediné co mě štvalo byl ten zdroj ve spod strašně to limitovalo graf kartu 2slotovou a jen blower chlazeni ale tohle je nádherná skřín obě i nano i compact
Neostep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-02-10 19:02:18

Mám tu klasickou vysokou verzi a je to skvělá skříň. Ty zmenšené verze mají jen menší rozměr ale airflow v nich bude taky pěkný.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývoj
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývojPondělí, 27 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 768x
Komentářů: 2
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1004x
Komentářů: 1
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 3
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1217x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1563x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1597x
Komentářů: 3