Napsal Jan "DD" Stach a redakce
Pondělí, 11 květen 2026
Přejít na obsah
Gigabyte Aorus Elite AE1000PM ICE – TEST a RECENZE kvalitního tichého zdroje za super cenu!
Zdroj
Testy aneb plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení
  • Testy aneb plní, co slibuje?
Náš test se soustředí na běžné uživatele/zákazníky, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu (přesnou zátěžovou stolici pro více než 2000W, osciloskop, multimetry atd.) a možnost změřit každý zásadní aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají. Nás cíleně zajímá zkrátka jen to základní, a to co běžného zákazníka zajímá zná, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které tedy v této uživatelské recenzi vypíchneme.
  • Účinnost zdrojů
Proč je efektivita zdroje obecně důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je zde určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Čím výkonnější zdroj, tím je samozřejmě rozdíl větší, proto u výkonných zdrojů je efektivita skutečně zásadní dnes, speciálně když 1000 – 1600W zdroje se dnes běžně u výkonnějších PC objevují, ba jsou nutností.
  • Stabilita napájení
Kolísání napětí je zcela bezpečně v normě. ATX 3.0/3.1 standard trochu přitvrdil v limitech a ochranách a současně se výrobci soustředí na 12V větev, kdy existuje i sílící skupina, volající po zavedení již výhradně jen +12V zdrojů. Testovaný zdroj se zdaleka neblíží maximům stanovenými předpisem, což je cca +/- 5%. Naopak větve zde drží s působivě velmi malým zvlněním a výchylkami, ani rychle zvýšený odběr či naopak, je nijak nevyvede z míry.
  • Teploty a hlučnost
Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Samozřejmě roste se zátěží zdroje. Testovaný kompaktní zdroj má jen 120mm ventilátor, má zabudovaný nevypínatelný pasivní režim a roztáčí se od 50% zátěže zdroje. Nicméně neroztáčí se moc.
Zdroj je tak naprosto tichý, a to i ve vysoké zátěži, kdy se ventilátor roztočí pouze na cca 1600 ot/min v maximální 1000W zátěži. A pořád je tak tichý. Nicméně obětovány tomu byly teploty, kdy zdroj se uvnitř docela dost zahřívá.
  • A funguje mu ochrana?
U testovaného zdroje jsme dle očekávání nenarazili na žádné problémy. Má funkční všechny ochrany, které má mít, snad jen postrádá ochranu při vypnutí ventilátoru, což je prvek, který ale dnes už mnoho zdrojů nemá, protože není až tak podstatný a funkčně jej hlavně nahrazují jiné. Ochrana zasáhla při trvalém zatížení (tedy v tomto případě už přetížení) na hodnotě cca 122% OPP tedy cca 1225W. Překvapivě se OPP neliší ani při více zahřátém zdroji, kdy se aktivuje na stejných docela tedy konzervativních 122%. Jakmile trochu vychladl po přetížení, tak fungoval po opětovném zapojení znovu a normálně. Obecně žádná výtka a vše dobré. OPP je nastaveno docela konzervativně, předpokládáme, že je to záměrně kvůli chlazení, kdy je zde preferován tichý provoz za cenu vyšších teplot a ty jsou v maximálních zátěžích už docela vysoko uvnitř. Plní ale vše, co plnit má a nevykazuje naprosto žádné známky nebezpečného chování, natož neplnění standardů apod.