GIGABYTE UD1300GM PG5 – TEST a RECENZE cenově dostupného 1300W Gen5 ATX 3.0 zdroje Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce
Pátek, 04 srpen 2023
Přejít na obsah
GIGABYTE UD1300GM PG5 – TEST a RECENZE cenově dostupného 1300W Gen5 ATX 3.0 zdroje
Zdroj
Testy aneb plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení
alt
  • GIGABYTE UD1300GM PG5 – TEST a RECENZE
                                      cenově dostupného 1300W Gen5 ATX 3.0 zdroje
Dnes se podíváme na jeden z nejlevnější opravdu výkonných zdrojů na našem trhu. Inovovaná Gigabyte UD GM série vyráží na trh v provedeních PG5, tedy 80Plus GOLD modely se 650W PCIe 5.0 konektory pro grafické karty. Nejde přitom o high end zdroje, ale o mainstreamovou sérii, která přitom začíná na 850W. V nabídce je dále 1000W model, což je výkon, na kterém obvykle mainstreamové zdroje končily. Ovšem s ohledem na nároky nové generace grafických karet a výhled na tu příští, musí i tady výrobci zdrojů přidat. A tak Gigabyte nabízí mainstreamový 1300W zdroj, na který se dnes podíváme.
Ještě nedávno bylo 1300W vyhrazeno jen nejvýkonnější, nej extrémnějším běžným počítačovým zdrojům. S nástupem nových generací high end CPU platforem AMD a Intelu, kdy i procesory dnes dokáží brát stovky W a k tomu nové generace grafik, které mají až 650W, se high end zdroje posunuly a nabízí 1600W běžně i více. Na trh jsou i počítačové zdroje o 2KW. Nicméně to všechno jsou extrémně robustní a drahé modely, výrobci však musí nabízí i výkonné dostatečně kvalitní zdroje za rozumnější ceny.
Dnes se tedy podíváme na celkem standardní nepřerostlý ATX 3.0 zdroj s 80Plus GOLD s výkonem 1300W od Gigabyte, který je přitom jedním z nejlevnějších, takto výkonných zdrojů na trhu.
  • GIGABYTE UD1300GM PG5
Kromě 1300W varianty jsou na trhu také 1000W a 850W, všechny sdílí podobný základ ale liší se pochopitelně v množství kabeláže. Jde o plně modulární zdroje, kdy Gigabyte je hrdý na poměrně kompaktní rozměry, kdy i 1300W verze má v klasickém ATX formátu jen 160mm na délku.
Díky tomu výrobce mohl použít velký 140mm ventilátor pro chlazení, kdy zdroj má také pasivní režim na nižších zátěžích.
Základem všech tří variant je aktualizovaná platforma od společnosti MEIC, která tedy zdroje fyzicky pro Gigabyte vyrábí (OEM) Nová platforma byla upravena tak, aby splňovala parametry ATX 3.0 standardu, k čemuž samozřejmě patří i přítomnost a funkce Gen5 PCIe konektorů s až 650W.
Dnes se tedy podíváme na to, jaký je tenhle cenově dostupný 1300W zdroj v praxi …