A je konec! Co se povedlo a nepovedlo v roce 2016. Kvalita na ústupu, vítězí kvantita? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 31 prosinec 2016
Přejít na obsah
A je konec! Co se povedlo a nepovedlo v roce 2016. Kvalita na ústupu, vítězí kvantita?
Procesory a grafické karty
Ostatní komponenty - SSD, RAM, HDD, chlazení atd.
Rok virtuální reality, dronů a 4K i zahnutých LCD
Mobility aneb trochu se nám svět zadrhnul
Závěr - Co lze říci o roku 2016?

 

 

  • Závěr – co lze říci o roce 2016?

Zmínit se mohu třeba ještě o Windows 10, které velmi rychle, díky ojedinělé nabídce na přechod zdarma, narostlo, ale s ukončení nabídky se vše výrazně zpomalilo. Zatímco na PC a XBOX se Microsoftu daří, mobilní platforma je jedna velká katastrofa, MS v podstatě už zrušil mobilní Windows, dokonce odprodal i mobilní divizi NOKIA, kterou tak strašně chtěl a celkově vymýšlí, jak se na ten mobilní segment dostat jinak. Aktuální plán je udělat Windows 10 kompatibilní s aplikacemi pro Android atd. Uvidíme, co z toho bude.

Rok 2016 byl také hodně o autonomních systémech řízení aut a vůbec vývoji systému, umožňující AI a počítačům se učit. Podle mě je to nebezpečný vývoj, leč je to budoucnost, která je velmi pravděpodobná a které věří většina firem.

Pak jsme tu měli velký nástup streamovacích služeb, a to dokonce i do ČR, kde jsme uvítali AMAZON PRIME i NETFLIX. Bohužel když srovnáte obsahovou nabídku toho, co můžete sledovat v ČR a co v USA, nelze nedojít k jinému názoru, že to celé je nějaký špatný vtip a někdo si s námi vytírá zadek. Stupidní autorská a vysílací práva potřebují naléhavě změny. A včera už bylo pozdě. S takovou nabídkou, která je dostupná pro české uživatele, se prostě nikdo nemůže divit, že pirátění je stále v kurzu.

Rok 2016 byl i rokem streamování. Skoro to vypadá, že kdo nevysílá na net svůj život 24/7, je divnej. Na všem zaráží asi nejvíc fakt, že mnozí jsou schopni se tím velice slušně živit. V podstatě nedělají nic jiného, než sedí před kamerou a hrají si třeba hry, a lidi jim za to platí, že se na ně mohou dívat. Kvantitu obsahu bychom tedy měli, ale s kvalitou je to o poznání horší. S tím souvisí i změny na YouTube, který upravil své algoritmy tak, že zjevně je upřednostňována kvantita a clickbate nadpisy před kvalitou videa. Naštěstí existuje několik zajímavých a kvalitních zdrojů videobsahu a v této souvislosti asi nelze ignorovat fakt, že video obsah získal značně na síle a lidé přestávají číst.

Negativními prvky roku 2016 byl i zvýšený počet hackerských útoků, promyšlené podvody přes internet a mail, průniky na tolik tlačený CLOUD systémy a tak dále. Organizované hackerské útoky, jež podnikají přímo některé vlády a státy, se stávají vážným problémem. Ovšem obrovský problém řeší i sociální sítě. Jejich absolutní moc a naprostá nadvláda nad klasickými sdělovacími prostředky, se ukázala naplno při nejedněch volbách a dalších významných událostech. Šířit naprosté lži umožňují, a fakticky i podporují, v neuvěřitelném měřítku. Ještě větším problém se ukazuje vytváření informačních bublin, do kterých své uživatele téměř neprodyšně zavírají, což vede k historicky bezprecedentnímu polarizování společnosti, kde v podstatě existuje jen „My a oni“.  

Google, Facebook i další provozovatelé oficiálních sítí sice neochotně, ale přeci jen přiznávají, že je to problém. Snaží se najít přijatelné řešení, které však naráží na problém, co už je cenzura a co je prostě potírání hoaxů a trollů. Rok 2016 však naplno ukázal, jak obrovskou moc a jak málo zodpovědnosti mají sociální sítě. A to se musí změnit. Moc má vždy přinášet i odpovědnost. Zejména, když šířit lži je tak snadné a lidi jim věří stále více, než pravdě (ta často není tak hezká). Tradiční investigativní média dostala v roce 2016 naprostou nakládačku, lidé se chtějí prostě bavit nebo vztekat a většině je zjevně úplně jedno, zda se baví a vztekají nad úplně smyšlenou a lživou informací, kterou navíc neváhají šířit dál. Je sice hezké, že si provozovatelé sociálních sítí uvědomují problém, ale co reálně s ním budou dělat?

  • Závěr

A dostáváme se k závěru … přemýšlím, co dalšího se o roce 2016 na poli technologií dá říci. Tak je tu rozhodně řada příslibů do následujících let. Povedlo se konečně zprovoznit navigační systém Galileo, do periodické tabulky nám přibylo několik prvků, věda v mnoha oblastech zaznamenala zřetelné posuny a objevy. Bohužel na pozadí všeho probíhá značné sociální, enviromentální i ekonomické pnutí ve společnosti, živené hlavně sociálními sítěmi, které vytvářejí nerealistický obraz životů a společnosti. Nepředvídatelné nálady společnosti ovlivňují však život všech (ať už si to uvědomujete nebo ne), minimální snaha řešit některé zásadní problémy, či ještě hůře volba špatných řešení. Máme sice technologie, které by dokázaly z velké časti spousta problémů řešit, ale vůle a zdroje k jejich praktickému nasazení chybí. Drtivá většina všeho snažení se soustředí na maximalizaci ekonomických zisků, maximalizace plýtvání a spotřeby.

Naštěstí je tu DDWorld.cz a u nás se budeme snažit se zabývat i v roce 2017 hlavně kvalitními produkty, které za ty peníze nabízejí jednak odpovídající funkčnost, ale i kvalitu a mají smysl. Uvidíme, co nám rok 2017 přinese, ale v roce 2016 se rozhodně mnoha zajímavým věcem a vývoji položily základy.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-31 22:09:49
avatar
Pěkné shrnutí v podání autora .... Všem vše nejlepší do roku 2017, hlavně to zdraví a ostatní už přijde samo ...
Leclerk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-31 22:57:37
avatar
Hodně zdraví do roku 2017 i Tobě
Ceneon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chyba 2016-12-31 22:40:11

Chyba:
"V závěru roku se totiž dolar dostal na 26 korun, což je nejvíce od začátku století."
Na začátku století byl dolar i na 40 korunách, šlo by opravit na "nejvíce od roku 2005".
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-31 23:05:53
avatar
no 2005 je pořád začátek století ;) ... ale jo no .... je prostě sakra drahej (a uměle)
Ceneon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-02 21:04:45

Ano, je to sice taktéž začátek, ale věta je matoucí, jelikož z toho čtenář pochopí, že od roku 2001 dolar nebyl výše. Mne to hned trklo, protože jsem o těch 40 dolarech měl povědomí, ale jiný čtenář, který historii kurzu dolaru nezná, tak by kvůli tomuto žil v omylu :-).

Jinak přeji Vám vše nejlepší do nového roku a ať se Vám povede chystaný nový web.
Shadow R.O.G. [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-31 23:45:35
avatar
Šťastný nový rok 2017 všetkým, veľa energie, zdravia a hlavne šťastia :-)
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-01 10:15:32
avatar
Tak tu máme zase jeden konec a zároveň jeden začátek. Konec bych nejraději udělal s tím docentem v ČNB co donekonečna uměle oslabuje korunu a nám tím kur…ý ceny HW. Vám ostatním bych přál, začátek krásného a úspěšného, samozřejmě na dobré železo nabytého roku 2017.
Redmarx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nesouhlas s tablety 2017-01-01 12:22:58

Nesouhlasim s tim hodnocenim tabletu. Autor tam pise ve smyslu, ze tablety nejsou pocitace a vyrobci tohle meli vedet a ne si myslet, ze je nahradi.

Muj nazor je ten, ze tablet je pocitac a velmi dobre ho nahrazuje. Zasadnim duvodem proc tablety zacaly padat dolu je to, ze k tabletum v podstate neexistuje plnohodnotnej software a dokud existovat nebude, tak nemuze k te nahrade dojit. Tablety dnes v podstate stoji a padaji s Androidem, coz je takovy jednoduchy firmware pro konzumenty obsahu. Proto asi jeste ne na 2017, ale mozna az na pres rok ocekavam i pad smartphonu, protoze trh se postupne nasyti a dokud nedojde k vylepseni OS, coz se u Androidu neocekava a ani to neni mozne, nebudou mit uzivatele duvod pro porizovani novych smartphonu.
Tralalák [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel Goldmount (Apollo Lake) 2017-01-01 17:30:38
avatar
Citace:
Intel - chtělo by to trochu života do toho umírání Nedorazila ani nová generace chystaných ATOM procesorů, kdy Intel naopak oznámil, že celou divizi mobilních SoC fakticky ruší a vzal nám jedinou konkurenci a alternativu, která na mobilní SoC platformě vůči ARM byla. Ačkoliv Intel vykazuje skvělé hospodářské výsledky, chystá se podle vlastních slov na turbulentnější léta a tak začíná šetřit, propouští a zbavuje se ztrátových divizí, mezi které bohužel patřila i ATOM SoC.

???
Veď predsa malé "atómové" jadrá nie sú určené len do ultramobilného segmentu telefónov a tabletov, ale aj do tradičných mini-desktop PC, all-in-one PC, Mini-ITX v desktope a v mobilnom segmente do notebookov od 11,6" až do 17,3".
A tu sa procesorové jadra Intel Goldmont (platoforma Apollo Lake) objavili na trhu, ktorá ponúka na 14nm litografii SoC s dvoma kľúčovými vlastnosťami:
Procesorový i grafický výkon až o 1/3 vyšší oproti predcházajúcej generácii a k tomu plnú podporu pre 4K video s H.265/HEVC v profile Main10 (10bit farebná hĺbka), teda vrátane 60 FPS - teda výraznejší procesorový posun než nabízí Kaby Lake oproti svojmu predchodcovi Skylake tak v jednovláknovom výkone ako aj multivláknovom výkone a je ním microarchitektúra Intel Goldmount (tj. oproti Silvermountu/Airmountu).
Inak povedané čo nezvládal v iGPU Skylake s 10bit hloubkou a Atom so 60 FPS zvláda Apollo Lake "Atom" Goldmount (aj v odnožách Celeron/Pentium) a to pri max TDP 6W ~ 10W.

Cinebench R11.5 single-thread Obrázek

Cinebench R11.5 multi-thread Obrázek

Test CPU-Z 1.7x CPUID Benchmark Version 15.01.64 Obrázek

Nuclearus Multi Core v. 2.2.0 Obrázek

• Ukážka schopnosti plynulého prehrávania videa v 4K UHD HEVC 10bit 120 Mbps vs môj SandyBridge ultrabook, ktorý to absolútne nezvláda:
link: Odkaz

DD v dobrom, doplň si prosím ťa knowledge - wisdom o 14nm Intel Apollo Lake SoC (CPU microarchitektúru Goldmount)

P.S. Všetko dobré do Nového roku.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-01 17:52:02
avatar
jenže já myslel ty do telefonů
Tralalák [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-01 18:38:19
avatar
Ale to je tá istá procesorová microarchitektúra Intel Goldmount, ktorá výrazne navýšila IPC nakoľko 14nm Golmount obsahuje 3-issue decodérom (+ ďalšie zmeny) a predstavuje tzv. "tock" na rozdiel od predchodcov kedy 14nm Airmont bol len „tick“ 22nm Silvermontu, pričom oba obsahujú len 2-issue decodéry tak ako napr. AMD Jaguar/Puma.

Nebudem riešiť pohnútku prečo bola táto informácia v prehľade zamlčaná preto som to subsumoval pod nevedomosť a s návrhom na doplnenie knowledge - wisdomu pre čiteľov DDwourldu, nakoľko Intel SoC platformu Appolo Lake reálne nasadil na trh (a výrobcovia implementovali do produktov) vo forme:

SoC Intel Apollo Lake: notebooky (14nm)
• Pentium N4200 (4C) 1.1GHz ~ 2.5GHz + iGPU HD 505 - 18EUs /TDP 6W/
• Celeron N3450 (4C) 1.1GHz ~ 2.2GHz + iGPU HD 500 - 12EUs /TDP 6W/
• Celeron N3350 (2C) 1.1GHz ~ 2.4GHz + iGPU HD 500 - 12EUs /TDP 6W/

SoC Intel Apollo Lake: desktop (14nm)
• Pentium J4205 (4C) 1.5GHz ~ 2.6GHz + iGPU HD 505 - 18EUs /TDP 10W/
• Celeron J3455 (4C) 1.5GHz ~ 2.3GHz + iGPU HD 500 - 12EUs /TDP 10W/
• Celeron J3355 (2C) 2.0GHz ~ 2.5GHz + iGPU HD 500 - 12EUs /TDP 10W/
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-01 18:39:38
avatar
mě ATOM mimo telefony nikdo moc nazajímal ... i když v malých levných PC je zajímavý a věnovat se jim také budeme ... pro mě je ale hodně velká ztráta ATOM do telefonů, protože byl jedinou konkurencí k ARM a byl dobrý ...
Redmarx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-01 18:47:43

A v cem byl Atom do telefonu dobry? Vzdyt se na highend ARM vubec nechytal a este Intel nasadil cenu jako by se jednalo o nejake diamanty. :-D

Hlavne ale k cemu ti je x86 Atom v telefonu, kdyz tam nemas zadny slusny OS? Android na tech Atomech byla jeste vetsi parodie nez na ARM, polovina aplikaci nefungovala nebo padala a zadny pokrocily OS se na to nahrat nedal.

Jo pokud by byly klasicke Windows 10 i v telefonech, ne ta dalsi parodie WP/W10M, tak by byla jina rec. Ja se treba hodne tesim, jestli Microsoft dokaze emulovat ty x86 Windows 10 na ARM se slusnym vykonem, jak slibuje.
technik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-01 19:27:27

dobrej byl v tom ze intel jeho vyrobu dlouhodobe dotoval a MS se pridal tim ze pro vyrobky do urcite uhlopricky daval windows zdarma

z toho vznikly levny tablety s plnohodnotnyma windows
clovek by rek automatickej navod na uspech. a ono nic
podle me hlavne protoze celej tabletovej trh je davno presycenej. intel+MS tohle zaspali
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-02 09:20:25

Loser sa pise s jednym "o"
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-03 08:04:05
avatar
přestávají číst ?? u mě naopak.. já mám spíš vzestupnou tendenci, před 10-15 lety jsem skoro nečetl... loni jsem dal jednu 1100 stran knížku a většinu ze 400 stránkové...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 702x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 2
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1427x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1270x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1764x
Komentářů: 6