Průvodce výběrem grafické karty (07/2012) - jak aktuálně dobře nakoupit a neprohloupit? Tisk E-mail
Napsal Redakce   
Středa, 25 červenec 2012
Přejít na obsah
Průvodce výběrem grafické karty (07/2012) - jak aktuálně dobře nakoupit a neprohloupit?
Grafická karta - základ moderního výkonného PC
Na co se dívat-nedívat při výběru grafické karty
Levní grafické karty - aneb Low end a  herní základ do 3500 korun
Střední třída grafických karet - mainstream do 6000 korun
Performance segment - aneb herní karta do 10 tisíc
High end a TOP grafiky s cenou nad 10 tisíc korun
Závěr

 

 

  • Na co se dívat-nedívat při výběru grafické karty:

Je tu samozřejmě několik základních věcí, na které je dobré se při výběru karty zaměřit a také několik věcí, které slouží jen jako vějička k matení zákazníků, a jež je naopak dobré ignorovat.

1, Značka čipu na kartě je jedna z věcí, kterou můžete v klidu ignorovat. Grafická karta je grafická karta a je to jen část počítače. Navíc na logo na čipu ani nevidíte, je schované pod chladičem. První dobrou radou je tedy zapomenout na to, že nějaké značky čipů vůbec existují. Vy nevybíráte ani nekupujete čip (byl by vám na nic), ale celou grafickou kartu a tu vyrábí a konečné vlastnosti jí tak dávají úplně jiní výrobci než značky čipů. A ti vás zajímají. Ve skutečnosti prostě AMD ani NVIDIA žádné grafické karty nevyrábějí, takže žádné takové na trhu ani nejsou. Grafické karty vyrábí výrobci grafických karet, jako ASUS, Gigabyte, Sapphire, MSI, EVGA a mnoho dalších.

2, Při výběru grafické karty pro vlastní dobro zapomeňte na to, co jste znali, že platilo před lety. Jestli tehdy byla lepší ta a ta a ty a ty parametry, je po letech úplně jedno, protože situace se několikrát změnila a mění se s každou novou generací karet, s každou novou edicí a klidně i s každou úpravou cen. To, že jste před lety byli spokojení s jednou značku neznamená, že ta značka je dobrá pořád a už vůbec ne, že je to i dnes nejlepší volba.

3, V první řadě chcete to nejlepší, co můžete za své peníze aktuálně mít. Cokoliv jiného je hloupost. Přirozeně se díváte do určitých cenových hladin, protože každý má pro nákup grafické karty trochu jinou částku a potřebu. Výhodnost vyjadřuje poměr cena-výkon. Hledáte ale vždy také to nejvýkonnější a zároveň s co nejnižší spotřebou, tedy grafickou kartu co možná nejefektivnější. Celková efektivita karty je závislá na velikosti čipu, tedy množství tranzistorů a jejich spotřebě a zároveň výkonu, který poskytují, a to jak v herní, tak ve výpočetní oblasti.

4, Dobrá grafická karta má kromě výkonného a úsporného čipu, i optimálně širokou sběrnici a optimálně velikou grafickou paměť. Pokud má jen jedno z toho, není to dobrá situace. Mnoho výrobců a prodejců láká důvěřivé zákazníky na to, že například levná 2GB grafická karta = výkonná grafická karta. Paměť sama o sobě však výkon nenažene. Často jsou tak vidět na trhu zvěrstva, když 2GB/4GB grafika (nejlépe ještě se starými DDR3), má jen 64-bit sběrnici a zákazníci si myslí, že si na ní něco zahrají, protože má tu velkou paměť. V současné době jsou obvyklé/ideální tyto kombinace:

  • 64-bit grafika (ultra low end)s 512MB až ideálně 1GB paměti GDDR5 (DDR3 grafikám se vyhýbejte)
  • 128-bit grafika (low end a mainstream) s ideálně 1GB až maximálně 2GB paměti GDDR5
  • 256-bit grafika (mainstream a performance) s minimálně 1GB, ideálně 2GB GDDR5 paměti
  • 384-bit/512-bit grafika (high end) s minimálně a ideálně 3/4GB GDDR5 paměti (6/8GB je zbytečné)

Velikost paměti není zásadním parametrem, udávající výkon grafiky. Samozřejmě není dobré mít málo paměti (velké propady FPS a omezování výkonu), ale ani mnoho paměti (hry to nevyužijí a jen za to zbytečně platíte). Pokud ale chcete vědět,  na který parametr karty se v obchodě zeptat, tak se místo velikosti paměti zeptejte na paměťovou propustnost. U současných herních grafik je ideální hodnota 150 GB/s až 300 GB/s. Čím více, tím samozřejmě lépe, ale za širokou sběrnici a rychlé paměti zaplatíte také více. Kolik mají současné modely máte uvedeno v této kapitole o pár odstavců výše. Pokud možnost se dnes obecně vyhýbejte nákupu 64-bit grafických karet a karet s jinými než GDDR5 paměťmi - nestojí za pozornost.  

5, Když vybíráte herní grafickou kartu, vybíráte ji pro současné a budoucí hry. Nevybíráte ji pro hry, které už dávno vyšly a hráli jste nebo hrajete. Na to vám stačila vaše stará grafika. Tudíž se vyhněte doporučením z recenzí, ve kterých testují nové grafické karty v technologicky zastaralých hrách. Jedná se o bezcenná doporučení, protože starší hry nevyužívají technologie nových grafik, které ale budou využívat hry, jež už přicházejí a samozřejmě tam bude výkon úplně jiný.

6, Pozor na rady některých uživatelů, zejména na internetových fórech nebo v diskusích. Celkem rozšířeným nešvarem je vychvalování produktů, které ve skutečnosti za pořízení nestojí, ale jejich majitelé nepřiznají, že špatně koupili a snaží se tak i před sebou samými svůj často špatný nákup ospravedlnit. Je s podivem, že velká část těchto lidí jsou horkokrevnými účastníky "diskusí" na téma jestli značka A je lepší než značka B a dohadují se tam často o modelech, se kterými v životě nepřijdou do styku, protože si je nemohou finančně dovolit. A tak to občas vypadá, že podíl high endových grafik s cenou více než 10 tisíc je na trhu tak 90% (ve skutečnosti je 10% v rámci desktopu). Pozor zkrátka na rady od lidí, kteří tu grafickou kartu třeba v životě neměli v ruce.

7, Vždy vybírejte grafickou kartu, kterou skutečně potřebujete a využijete. To platí jak v případě drahých grafik, kdy pro nízká rozlišení 1680x1050 nebo 1920x1080 dnes vážně nepotřebujete grafiku za 12 tisíc, tak to platí i naopak. Uživatelé chodí do prodejen s absurdními požadavky a chtějí lacinou grafiku s tím, že na tom chtějí hrát všech v plných detailech. Zkrátka a dobře, kupte si přesně takovou grafiku, kterou skutečně potřebujete. I když se snažíte ušetřit, koupě levné grafiky není ušetření, pakliže vám nestačí. A jaký smysl má kupovat si něco, z čeho nebudete mít radost, když stačí přišetřit. Přeci jen nekupujete grafiku každý den a chcete, aby vám chvíli vydržela.

Stejně jako u všeho ostatního, i u nákupu grafik platí, "dvakrát měř, jednou řež". A teď se dostává ke slovu naše redakce, která má možnosti a přístup ke všem skutečně významným modelům na trhu, takže jsme je skutečně měli možnost vyzkoušet a srovnat za vyrovnaných podmínek našich obvyklých testů. Můžeme vám tedy dnes v tomto článku jasně říci, který model je v které kategorie skutečně nejlepší volbou. Karty neprodáváme ani nevyrábíme a nemusíme se zpovídat žádnému vydavateli ani obchodu, který by nás vlastnil, takže nemáme zájem na propagaci konkrétních modelů a můžeme tak o každém říkat pravdu a doporučit vám skutečně jen to nejlepší.

Tak pojďme na to ....



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 666x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 902x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3346x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1373x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1228x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1905x
Komentářů: 1