Velké ohlédnutí 2012 - Co se povedlo a nepovedlo na poli PC, HW, IT a technologií obecně? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 31 December 2012
Přejít na obsah
Velké ohlédnutí 2012 - Co se povedlo a nepovedlo na poli PC, HW, IT a technologií obecně?
Procesory x86 a základní desky - tradiční duo Intel a AMD
Grafické karty - tradiční souboj Intelu, AMD a NV
HDD, RAM, SSD a ukládací technologie
Tablety, SmartPhone, ARM, Android, Apple a dal
technologické události roku 2012 hodné pozornosti - Boj o net!
Hodnocení roku 2012 a výhled do roku 2013

 

 

  • Tablety, SmartPhone, ARM, Android, Apple a další mobility

 Pokud byl rok 2012 hlavně ve znamení něčeho, tak rozhodně ve znamení ARM a mobilit obecně. Ačkoliv tvrdit, že je tohle skutečný vývoj, bych si netroufl. Upřímně řečeno jen znovuobjevujeme, co už dávno objeveno bylo. Tablety jsou věc stará desítky let. Mobilní telefony a SmartPhone jsou stále vlastně jen větší a je to často jen menší tablet. A ARM platforma obecně? Jedinou její devizou je relativně nízká spotřeba, ale výkon je dalece za tím, co známe z běžných procesorů - ovšem prostě stačí. Když to vezmeme kolem a kolem, tak to moc k jásání není, zvlášť když stále výkonnější ARM platformy jsou stále více žravé a tedy méně mobilní a jejich výkon je v oblasti mobilit už skoro nevyužitelný a v oblasti PC nedostatečný. Navíc se jim úsporností už pomalu přibližují klasické úsporné Intel/AMD x86 platformy a zejména malá APU od obou společností.

  • Rok 2012 byl hlavně rokem ANDROIDU a SAMSUNGU

Ačkoliv Apple v roce představil podle očekávání vylepšení iPad a i menší a levnější iPad, zdaleka nezastavil ani nezpomalil nástup konkurence. Samotný Google má slušné úspěchy i se svou vlastní řadou NEXUS produktů, který mu však vyrábí další výrobci (NEXUS 7 od ASUSu apod.). Na poli SmartPhone je ANDROID jasným leaderem. U TABLETŮ má stále Apple více než 50% podíl, ale už v roce 2013 jej zcela určitě záplava Android Tabletů pokoří. Mnohem dříve, než se čekalo.   

Mezi výrobci, kteří na ANDROID poli slaví zdaleka největší úspěchy, je SAMSUNG. Ten svádí tuhé boje, zejména na poli právním, se společností Apple, zatímco zbytek konkurence si může nechávat o pozicích Samsungu jen zdát. Tedy s výjimkou AMAZONU a jeho Tabletů, které jsou hned druhé za iPady. U Android telefonů je to ale jiná story. A je to případ i společnosti NOKIA, která přišla o pozici největšího výrobce mobilních telefonů na světě. Její místo zaujal právě Samsung, který je s obrovským náskokem i největším producentem chytrých telefonů. Mezi tradičními výrobci jsou to právě NOKIA a ještě HTC, kterým se v roce 2012 nedařilo nejvíce.

  • Rok 2012 byl rokem, který ukázal nefunkčnost patentového práva

Patenty měly původně sloužit, jako ochrana vynálezce. V současné době ale slouží jako laciný výdělek z licencí a munice do vzájemných půtek a soubojů a zpomalují vývoj a vysávají zákazníky. Rok 2012 byl ve znamení ukončení, ale také vyhrocení mnoha podobných patentových sporů. Stránky magazínu plnil zejména spor Apple a Samsungu, který různé soudy posuzují různě. Zejména USA soudy se často přiklání na stranu Apple, v Evropě pak zase naloženo dostává Apple, který se dokonce musí omlouvat Samsungu za nařčení. Celkově není vítěze, jen poražených a tím je zákazník, který náklady spojené s patenty i se soudními spory ve výsledku zaplatí.

  • Nejlepší počiny roku

Samotným počinem roku hodným pozornosti je vůbec schopnost přesvědčit lidi, že ty výkonné SmartPhone a hlavně nepříliš užitečné Tablety, vážně potřebují. Nicméně pár zajímavých produktů jistě stálo za pozornost. Nejlepším SmartPhonem roku je bezesporu Samsung Galaxy S3, který nejen překonal veškerou konkurenci, ale pokořil technologicky, výbavou a dokonce i v prodejích konkurenční iPhone5, který ztratil punc výjimečnosti a technologického etalonu a v mnoha ohledech na S3 zkrátka nestačí.

Na trhu ale byla i celá řada dalších zajímavých přístrojů, jako třeba ASUS PadFone 2, který názorně předvádí, že Tablet má být jen příslušenství, či levné SmartPhone jako Prestigio PAP4300 DUO, který ukazuje, že slušný a použitelný chytrý telefon nemusí dnes už stát balík. Mezi výrobci jsou jasným skokanem roku společnosti Samsung a Qualcomm (S4 ARM). Růžky ale začínají stále více vystrkovat i čínští výrobci elektroniky jako jsou ZTE a HUAWEI. Za pozornost stojí i již nepopiratelný fakt, že velké SmartPhony a Tablety výrazně mění herní trh a zabíjejí herní konzole, kde zejména ty kapesní nemají budoucnost.

  • FAIL roku

Tak těch by se v této oblasti jistě našla celá řada. Mezi výrazné neúspěchy se zařadí počínání firmy NOKIA. Ta se místo návratu na výsluní stále více potápí a není zatím vidět žádná naděje. V problémech je i HTC. Asi není shoda okolností, že oba tito výrobci sází hodně na platformu Windows Phone. A ta je i jedním z důvodů, proč se jim tak "daří". Samotný Windows Phone 7 je totiž pořádný propadák. Za celý rok 2012 s ním dokázal MS získat celé 1% trhu, takže dnes mu říká pane 3% SMARTPHONE trhu, zatímco konkurenční Google a jeho Android zaujímá skoro 60% trhu a další Apple skoro 30%. MS překonává i operační systém Samsungu BADA. Jestli tohle není ukázkový propadák, tak už jen máloco. MS korunoval svůj neúspěch na mobilním trhu i vlastním Tabletem SURFACE s Windows 8 RT, kvůli kterému se neváhal rozhádat s výrobci PC, a výsledkem jsou jen mizerné prodeje a posměch. I na poli ARM platforem je poražených. Rok 2012 znamenal také studenou sprchu pro NV a její TEGRA platformu. Nejenom, že TEGRA tvoří zanedbatelná asi 3% trhu a nemá šanci na nějaký další růst, protože trh je obsazen společnostmi mnohem většími a hlavně často vyrábějící jak svou ARM platformu, tak své mobilní přístroje, ale samotná TEGRA 3 si příliš ovací nevysloužila. Výkon zaostává za konkurencí a poměrně vysoká spotřeba uživatele dost rozčilovala a vedle S4 od Qualcomu vyráběným stejnou společností (TSMC) je TEGRA 3 chudý příbuzný. Není divu, že postupně v nových verzích přístrojů byla tato platforma rychle nahrazována výkonnějšími, zejména právě od QualCommu.

Celkově je asi největším zklamáním roku vedle společnosti NOKIA právě i Microsoft a jeho počínání na mobilní platformě. Nechci malovat čerta na zeď, ale nemyslím si, že to NOKIA v současné podobě ještě nějak zachrání. Nemá nic. Nemá produkty, strategii ani pozici ke zvrácení současného vývoje. A MICROSOFT? Stupidní dlaždice, které byly terčem kritiky už u prvního Windows Phone 7, nacpal i do Windows 8. Systém celý nevypadá zdaleka tak zajímavě jako konkurenční systémy Android, či Apple iOS a vzhledem k jejich pozicím na trhu si nemyslím, že to MS se systémem WP8 v současné podobě, nějak výrazně vybere. Bylo by nejlepší celý Windows Phone 8 a Windows 8 zahodit a začít stavět na základech staršího Windows Mobile a Windows 7. Čili držet se toho, co lidí znají, co funguje a co má stále šanci držet velkou část trhu. Zatím MS svým počínáním jen konkurenci nahrává.

No a ještě se podívejme na mix událostí z dalších oblastí ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 389x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněThursday, 13 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuWednesday, 12 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 937x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1012x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1007x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Monday, 10 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1577x
Komentářů: 2