VÝHLED DO ROKU 2016 - Co nás čeká a asi nemine v letošním roce v IT a na DDWorld.cz? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 06 leden 2016
Přejít na obsah
VÝHLED DO ROKU 2016 - Co nás čeká a asi nemine v letošním roce v IT a na DDWorld.cz?
Co se chystá na PC - Novinky na poli hardware pro rok 2016
Software a hry v roce 2016 - přijde útlum?
Strana 4
alt

 

 

 

 

  • VÝHLED DO ROKU 2016

       - Co nás čeká a asi nemine v letošním roce v IT a na DDWorld.cz?

Rok 2016 už nám začal a pěkně zostra. A tak se podívejme, co nás v něm čeká na poli PC, IT a PC her.

2015 jsme ukončili velkým bilančním článkem, kde jsme si myslím přehledně udělali hodnocení toho, co přinesl-nepřinesl. Pokud jste náhodou vynechali, rozhodně doporučujeme k osvěžení:

No a jak správně začít rok 2016 než výhledem do toho, na co se můžeme těšit. Aktuálně v těchto dnech už probíhá tradičně veletrh CES, na kterém se představují produkty, které v průběhu roku dorazí, i koncepty technologií pro další roky. Takže to nám umožňuje ještě lépe odhadnout, na co se letos těšit a na co raději ne. Takže pojďme na to.

  • Jaké budou trendy a směry vývoje roku 2016?

Než se pustíme do konkrétnějších produktů, podívejme se obecně, jaké trendy nás v letošním roce čekají a jakým směrem se bude vyvíjet situace.

  • Nové výrobní procesy pro čipy posunou hodně věcí

Opravdu mnoho věcí bude ovlivněno tím, že konečně se opravdu na 100% dočkáme nových výrobních technologií pro základní nejen počítačový hardware, které výrazně brzdily možnosti a vývoj v posledních letech. Jak všichni dobře víme, stávající 28nm výrobní proces (už z roku 2011) pro GPU a některé procesory (AMD) měl být nahrazen už dávno 20nm, ten však byl zrušen ve prospěch 14/16nm, kterému to ovšem trvalo právě až do roku 2016. Teprve letos se dočkáme reálných produktů a masového nasazení nové generace výroby. A zejména v oblasti grafických karet bude posun opravdu masivní. A když už si ho nevšimnete ve výkonu (protože ne každý produkt je na maximální výkon orientován), všimnete si jej v provozních vlastnostech.

 

Nová generace grafik bude potřebovat na stejný výkon více jak 2x méně energie než ta současná. Stejně tak se konečně po letech obnoví konkurence mezi Intel a AMD! AMD představí zbrusu novou architekturu a zcela nové 14nm procesory, které se tak postaví 14nm Intel procesorům, jež už Intel v tomto roce představil (SKYLAKE). Už je to hodně let, kdy AMD a Intel měly takto alespoň trochu srovnatelné výrobní podmínky. Každopádně právě nové výrobní procesory pro nové grafické karty a procesory a další čipy všeho druhu umožní výrazný posun a nové produkty v mnoha dalších směrech.

  • Virtuální realita konečně realitou

Roky už se o ní mluví a posledních pár let jsme svědky veřejných demonstrací stále dokonalejších modelů setů virtuální reality, které přinesou zcela novou dimenzi zážitků a možností. Nicméně minimálně dva poslední roky jsme také svědky neustálého odkládání vydání VR. Důvodem je předně nedostatečný výkon současné generace HW, což právě s ohledem na výše uvedené v roce 2016 přestane platit.

A tak už na probíhajícím CES 2016 vidíme několik VR setů, které jsou těsně před dokončením a představením finální prodejní podoby. Podle všeho pak už v Q2 a hlavně v Q3 se začnou tyto sety naplno prodávat. V Q3 pak již bude na trhu běžně i potřebný HW s odpovídajícím výkonem. Stanou se tak VR sety hitem letošních Vánoc?

  • OLED monitory a panely konečně ve větším počtu na trhu

Nástupce současné technologie LCD LED monitorů a displayů je znám už hodně dlouho. Je jím OLED, které nabídne ještě lepší obraz, ale hlavně zcela nové technické možnosti, protože odstraňuje celý jeden prvek ze současných displayů. OLED je tak obrazovka s tloušťkou v několika málo jednotkách mm, která navíc umožní monitory i vyloženě srolovat, stejně tak dokáže být transparentní a fungovat tak vlastně jako třeba multimediální dotykové okno. Zkrátka možnosti této technologie jsou značné a hodně z nich nám výrobci prezentují posledních několik let. Bohužel s výjimkou několika extrémně raritních a drahých menších TV se na trh zatím nic s OLED vlastně nedostalo.

Rok 2016 bude znamenat změnu. V minulém roce se totiž dokončily první větší výrobní kapacity a v tomto roce se dokončí ještě významnější. Výroba OLED tak bude postupně nabíhat ve stále větším měřítku. Už nyní je ohlášeno několik OLED produktů, mezi nimi i notebooky i větší TV. Pochopitelně zpočátku bude stále hodně vysoká cena, ale nabíhající výroba a rostoucí konkurence na tomto poli bude ceny snižovat, ačkoliv rozhodně nepočítejme, že by se OLED letos stalo nějak výrazně dostupnější. Nicméně na několika reálně prodávaných běžných produktech se OLED skutečně objeví a výrobci budou připravovat další produkty s OLED panely, které nám během roku jistě ukáží, a které se dostanou na trh už třeba z kraje příštího roku. Zkrátka konečně to vypadá, že se OLED opravdu dočkáme a rok 2016 bude znamenat konečně posun na tomto poli. 

  •  Nová generace mobilních zařízení a nositelné elektroniky

Nástup nových výrobních procesů a nástup OLED, tedy tenčích a flexibilních displayů umožní další posun na mobilních a nositelné elektronice. Nepředpokládáme ale nějaké výrazné zlepšení a růst obliby kolem "SmartWatch" produktů. Prim budou hrát různé fitness náramky a podobná "monitorující" zařízení, která se představí s novou generací "Bio-čipů", které SAMSUNG začal vyrábět v závěru roku 2015. Čekat můžeme také rozvoj bezdrátových technologií, bezdrátového nabíjení, bezdrátového streamování obrazu atd. U displayů se dočkáme dalšího rozvoje tzv. hmatové dotykové odezvy a mluví se i o nové technologii solárního nabíjení skrze speciální vrstvu na display.

Tolik k hlavním trendům, teď se podívejme na několik oblastí, které nás na DDWorld.cz všechny zajímají jistě nejvíce. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Half Life Black Mesa je konečně hotov!
Half Life Black Mesa je konečně hotov!Středa, 26 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 6
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 808x
Komentářů: 3
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2184x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 964x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2816x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5654x
Komentářů: 4