AMD Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle – TEST a RECENZE nové ultra low end grafické karty Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 25 leden 2022
Přejít na obsah
AMD Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle – TEST a RECENZE nové ultra low end grafické karty
Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle 4GB - karta a TESTY
Battlefield V
Cyberpunk 2077
Far Cry 6
Forza Horizon 5
Assassins Creed Valhalla
Doom Eternal
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, SAM (rBAR), Ray tracing, PCIe 4.0 vs 3.0 atd.
Závěr a hodnocení

 

 • Gigabyte Radeon RX 6500 XT EAGLE 4GB

                                                                          – Grafická karta a TESTY

Začněme jako obvykle balením a představením karty. Gigabyte nabízí tuhle základní kompaktní edici v odpovídajícím kompaktním balení.

Samotná karta je docela malá. PCB samo má ITX rozměry (170mm), ale díky přerůstající konstrukci chladiče je karta přeci jen delší. Rozměry jsou tak celkově 192 x 117 x 38mm, kdy karta tedy zabírá 2 sloty. PCB je základní, ale co také čekáte od karty s pouze 107mm2 malým GPU, 64-bit sběrnicí a 4GB paměti. AMD však tento model řádně „nataktovalo“ a osadilo velmi rychlými 18GHz GDDR6, takže se neobejde bez přídavného napájení. Ovšem s přehledem stačí 6-pin. TBP karty je i tak jen 107W a v praxi dokáže žrát i kolem jen 90W v herní zátěži.

Ač jde o jednoduchou kartu, pasiv má měděné heatpipe a základnu. Chladí jej dva 80mm ventilátory s protiběžnými otáčkami a karta má pasivní režim, kdy v klidových stavech a nízkých zátěžích je tak bezhlučná úplně.

Karta není vybavena žádnými extra prvky, ani RGB podsvícením. Gigabyte udělal jen trochu vzhledově zajímavější ten chladič. Ve výbavě a technicky vše, co nabízí samozřejmě AMD Radeon RX 6000 série, ovšem mimo schopnosti akcelerace některých video-formátů. A to z důvodů uvedených v první kapitole. V praxi si toho většina lidí nevšimne (funkce přebere CPU), ale je to trochu divné. Stejně tak jsem v první kapitole vysvětlil, proč má jen dva grafické výstupy. Tedy DP 1.4 a HDMI 2.1.

Na všem podporováno FreeSync Ultimate atd. A všechny další technologie s touto generací grafik spojené (Ray Tracing, FSR, akcelerace AI, atd).  Dokonce umí i Ray Tracing, kdy jde suverénně o nejlevnější grafiku s HW akcelerací DXR, která se kdy objevila na trhu. Samozřejmě vzhledem k omezenému výkonu to v praxi nebude příliš k použití ve hrách :).

 • TESTY a měření výkonu

Tohle je další recenze/TEST, který vzniká na zcela nové sestavě, a hlavně skladbě testů. Starší sestavu/skladbu jsme používali více než rok. Nyní přišel čas vše pořádně aktualizovat (obvykle bychom tak činili každých několik měsíců, ale vzhledem k situaci s dostupností karet a nutností jejich testování to nebylo příliš důležité). Takže jsme nasadili nové hry, aktualizované na nejnovější verze, nejnovější ovladače atd. Výsledky by tak měly být docela dost rozdílné proti staré sestavě a mnoha výsledkům a recenzím, které vznikají na starých testech

V sestavě jsme udělali ale jen minimální změny. Zůstal AMD RYZEN 5950X procesor se stejným aktivním PBO režimem. Vyměnili jsme desku za novější ASUS ROG CrossHair DARK HERO X570 variantu a také jsme změnili paměti za agresivnější rychlé modely, přenastavené na DDR4 3800MHz CL17 nastavení. A udělali pár drobných vylepšení, pokud jde o chlazení atd. Nicméně v případě sestavy vlastně celkově žádné velké změny nejsou. Hlavní změna se týká testovaných her a jejich nastavení. Tady je všechno nové.

Testujeme také prakticky výhradně nereferenční modely, tedy s výjimkou některých Radeon karet, které ovšem jsou/byly dostupné běžně v obchodech i v těch referencích. U NVIDIA jsme vyřadili z testů všechny tzv. „FE edice“ a nahradili je standardními OC nereferencemi. Důvodem je to, že NVIDIA svými FE edicemi, které normálně v obchodech nekoupíte, manipuluje s recenzemi a výsledky testů. FE edice jsou totiž ve skutečnosti speciálně vyladěné luxusní OC modely, které mají jeden z nejvyšších výkonů, vyšších než skutečné reference a běžné levnější edice. Ovšem mají nejnižší spotřebu a také uváděnu nejnižší cenu. Jenže realitou je, že v obchodech jsou výhradně dostupné nereferenční modely, které mají buď nižší, nebo když už podobný výkon, tak vždy s mnohem vyšší spotřebou a mnohem vyšší cenou. NVIDIA FE edice vůbec nereprezentují skutečnou realitu NVIDIA karet, které jsou nám v obchodech a PC skutečně nabízeny a prodávány. Těmi jsou vždy nereferenční OC edice, které mohou mít podobný, ale často spíše i nižší výkon než FE, ovšem vždy prostě žerou více a hlavně stojí více.

U AMD takový problém není, reference AMD RX 6000 se běžně prodávají. Navíc nereference jsou většinou skutečně OC edice, tedy jsou vždy výkonnější než reference, a rozdíl ve spotřebě tomu odpovídá. Z hlediska testování jsou to tedy skutečně reference, čímž NVIDIA FE modely rozhodně nejsou. Nicméně snažíme se obecně používat (pokud máme možnost a seženeme) pro testování tedy běžně prodávané edice jednotlivých karet, v testu tedy používáme následující modely AMD Radeon:

 • Sapphire RX 550 4GB PULSE
 • Sapphire MiniITX RX 570 4GB
 • Sapphire NITRO+ RX 580 OC 8GB
 • ASUS ROG STRIX VEGA 64 OC 8GB
 • Gigabyte GAMING RX 5500 XT 8GB
 • Sapphire PULSE RX 5600 XT 6GB
 • Gigabyte AORUS RX 5700 XT OC 8GB
 • Gigabyte EAGLE RX 6600 8GB
 • Sapphire PULSE RX 6600 XT 8GB
 • AMD Radeon RX 6700 XT 12GB
 • AMD Radeon RX 6800 16GB
 • AMD Radeon RX 6800 XT 16GB
 • AMD Radeon RX 6900 XT 16GB

V případě NVIDIA grafik jsou použity následující modely:

 • Gigabyte GTX 1050 2GB
 • Gigabyte GTX 1650 Gaming 4GB
 • ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB
 • PALIT StormX GTX 1660 SUPER OC 6GB
 • ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti 11GB
 • MSI VENTUS RTX 2060 6GB
 • MSI Gaming X RTX 2080 Ti 11GB
 • ASUS ROG STRIX RTX 3060 12GB OC
 • EVGA XC Gaming RTX 3060 Ti 8GB
 • Gigabyte Gaming OC RTX 3070 8GB
 • EVGA XC3 Ultra RTX 3070 Ti 8GB
 • ASUS ROG STRIX RTX 3080 10GB OC
 • MSI Gaming X TRIO RTX 3090 24GB

Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací.  Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme nyní 8 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 72 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože nedokáží architekturu a výkon nových GPU využít. Všechny testy jsou také již s aktivním sBAR/SAM režimem.

A jaký je výkon karty v praxi? Podívejme se na pár testů … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Neděle, 03 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 474x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Neděle, 26 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 912x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Úterý, 14 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2562x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Pondělí, 13 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1983x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Pátek, 10 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Čtvrtek, 09 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1196x
Komentářů: 3