AMD Radeon RX 6800 16GB – TEST a RECENZE cenově dostupné karty, která poráží RTX 2080Ti Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 24 listopad 2020
Přejít na obsah
AMD Radeon RX 6800 16GB – TEST a RECENZE cenově dostupné karty, která poráží RTX 2080Ti
AMD Radeon RX 6800 16GB - Grafická karta
Battlefield V
Shadow of The Tomb Raider
Metro Exodus
Far Cry New Dawn
GEARS 5
Assassin´s Creed Valhalla
DiRT 5
Ray Tracing ve hrách
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • AMD Radeon RX 6800 16GB – Grafická karta

Tak tohle je ona. Referenční grafická karta Radeon RX 6800 přímo od AMD.

Jak vidíte, tak karta vypadá jinak, než reference předchozích modelů minulých generací. S výjimkou prototypových karet jako byla R9 FURY série, která byla v jedné verzi opatřena AiO chlazením, tak starší R9 290X, RX VEGA 64 i RX 5700 XT byly opatřeny v referenci tzv. blower chladičem s turbínovým ventilátorem.

Jedinou výjimku představovala omezená edice speciálního Radeon VII, který ale nebyl ani tak herní kartou (nemá ani RX označení), jako spíše opět připomenutím se, že AMD má zajímavé technologie. AMD ale na něj použila tří-ventilátorový chladič a jeho výrazně inovovanou edici používá i nová série, kdy NAVI 21 je pro něj i stavěno na rozdíl od VEGA 21, která byla stavěna na HPC karty, s pasivním chlazením.

Výsledkem je tak hlavně znatelně tišší provoz, což hráči upřednostňují. Výkon chlazení je také velmi dobrý, ale proti bloweru je zde nevýhoda, že ten foukal ohřátý vzduch ze skříně ven. Nový design jej fouká do stran a zůstává ve skříni. Není to ovšem o moc odlišný design od většiny ne-referencí. Je prostě tišší. O dost tišší proti bloweru.

Karta má dokonce systém automatického vypínání ventilátorů, takže je v klidových stavech a nízké zátěži naprosto bezhlučná! Pasiv je v případě RX 6800 nižší než u XT verze. Karta má tak výšku standardní 2 sloty, proti 2,5 slotu u XT edice. Je tak stále kompaktní. Má jen 267mm na délku a 120mm na šířku. Je mnohem menší než většina ne-referencí, které dorazí na trh později s mnohem mohutnějším chlazením.

AMD rozhodně jako obvykle nešetřilo na designu a provedení referenčního PCB. Kvalitní komponenty, kvalitní materiály atd. Design tedy dokáže zvládat mnohem větší zátěže a TBP než jakým je karta v základu vystavena. RX 6800 XT i 6800 mají PCB stejné.

AMD si dalo rozhodně záležet. V tomto designu tedy budou karty nabízeny první týden od většiny výrobců, lišit se budou jen logem. Až později se objeví nereferenční karty. Ty také mohou mít vyšší takty. AMD u základu nastavilo poměrně konzervativní takty, hluboko pod tím, co nové GPU skutečně dokáže.

Základem je pouze 1815MHz, co by hodnota běžného taktu. S boostem se pak v „nárazech“ může dostat až na 2105MHz a karty dynamicky běhají někde v tomto rozpětí. Tedy teoreticky. V praxi jsme ovšem pozorovali, že karta prakticky pořád jede na 2105MHz a někdy i rychleji až 2200MHz. Což je zajímavé.

Nicméně NAVI 21 je velmi efektivní, limitem je teplota až 110°C a boost to tak drží tak vysoko, než to těch 110°C a 250W TDP překročí, což se nestává. V ovladačích lze nastavit i vyšší power limit, což už je ale taktování.

Celkově se mě karta a její design a zpracování líbí, až na jednu věc. Má jen 1x HDMI 2.1 a 2x DisplayPort. Osobně bych ocenil tři DP porty. To ale snad vyřeší nereferenční edice. Novinkou je nicméně USB Type-C konektor. Jinak má karta standardně 2x 8-pin napájení a AMD tak nevymýšlelo žádné opičárny a hloupé redukce na menší nestandardní konektory hloupě umístěné do středu karty, jako u NVIDA RTX 3000 FE edic. Zůstalo u standardu.

  • Testy a testovací sestava

Původně jsme měli v plánu udělat testy rovnou na naší nové sestavě s RYZEN 9 5950X, nicméně protože RYZEN 5000 jsou výrazně výkonnější než všechno, co na trhu dosud bylo a začaly se sotva prodávat, ty výsledky v některých hrách by byly poněkud výše, než prakticky všichni uživatelů mohou u svých PC sestav čekat. Takže jsme se rozhodli ještě využít naší starou sestavu s 3900X procesorem, a 5950X nasadíme do recenzí až později.

Pro testování tedy používáme naší již standardní testovací sestavu. Základem je 12jádrový AMD RYZEN 9 3900X s aktivním automatickým taktováním PBO s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 16GB G.SKILL FLARE X AMD paměti na 3200MHz s CL14. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR HERO X570. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazené Fractal Design DEFINE R6 skříni.

Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací.  Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS, a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.

A jaký je výkon téhle karty v praxi? Podívejme se na pár testů … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 798x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 550x
Komentářů: 0
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1235x
Komentářů: 7
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1935x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2173x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1789x
Komentářů: 2