AMD Radeon RX VEGA 56 8GB – TEST a REVIEW nejzajímavější grafické karty současnosti? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 29 srpen 2017
Přejít na obsah
AMD Radeon RX VEGA 56 8GB – TEST a REVIEW nejzajímavější grafické karty současnosti?
AMD Radeon RX VEGA 56 - Grafická karta
Battlefield 1 (DirectX12)
Total War Warhammer (DX12)
DooM (API VULKAN)
The Witcher 3 (DX11)
Prey (DX11)
Celkový výkon, ceny a výhodnost
Provozní vlastnosti, OC a výkon pro mining
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Prozatím jsme prezentovali výsledky, výkony a vlastnosti Radeon RX VEGA 56 bez jakýchkoliv zásahů. Prostě standardní bios, standardní režim, jak tuhle kartu koupíte a osadíte do PC a nainstalujete ovladače tak funguje, a tak jsme ji otestovali v běžné skříni s běžným chlazením.

A už teď tak můžeme říci, že celkový dojem z RX VEGA 56 je výrazně lepší než z modelu 64. Dokonce takový, že se nebojím říci, že je to dost možná nejzajímavější grafika na trhu za rozumné peníze dokáže zejména v novějších hrách podat opravdu i high end výkon, a to všechno se spotřebou, která si nezadá s efektivní GTX konkurencí. Takže je vidět, že VEGA architektura dokáže být efektivní, když se chce. A právě u efektivity bych se rád zastavil.

  • AMD Radeon RX VEGA dokáže být ultra efektivní

V případě RX VEGA 64 je spotřeba oprávněně kritizována jako velmi vysoká. Nicméně jak ukazuje model 56, nelze podle jedné karty odsoudit efektivitu celé generace. RX VEGA 64 je totiž taktovaný tak vysoko, že je za tou hranicí, kde se láme situace a spotřeba výrazně narůstá s každým přidaným MHz na GPU či pamětech, ale výkon už tomu ani náhodou neodpovídá. Radeon RX VEGA 56 je naopak pod touto zlomovou hranicí. A tak se není čemu divit, že reálně je mezi oběma kartami 90W rozdílu, přitom výkon se liší v průměru jen a pouze o 12%! A to se bavíme o Air verzích se stejným chladičem (Aio Verze je o dalších 10% výkonnější). Takže ano, VEGA 64 je rozhodně co vyčítat a herní efektivita není moc dobrá, ale VEGA 56 je úplně jiná karta.

Spotřeba je na úrovni OC verzí GTX 1070, což vzhledem k tomu, že má RX VEGA 56 i o něco vyšší výkon, znamená že efektivita ve hrách je vlastně v podstatě stejná! Fakticky je ale VEGA efektivnější s ohledem na velikost GPU a počet tranzistorů. GTX 1070 má jen 314mm2 GP104 s pouze 7,2 miliardami tranzistorů. VEGA má ale 486mm2 (+54%) a 12,5 miliardy tranzistorů (+73% rozdíl!). Ještě zajímavější je to ale když vedle herního výkonu vezmeme v potaz i výpočetní výkon. GTX 1070 OC bude mít kolem 7TFLOPS v SP a 0,240 v DP režimu, VEGA 56 má 10,5TFLOPS (+50% více) v SP a 0,659 (+270% více) v DP režimu. Při podobné spotřebě?! Sami si spočítejte, která karta je vlastně efektivnější.

Z hlediska hráčů je samozřejmě hlavní ten herní výkon a spotřeba v něm. A i když tedy RX VEGA 56 je srovnatelná spotřebou s GTX 1070 OC verzemi, které dokáže i výkonem překonat a je tedy vše v pořádku, je o 50W žravější než ref. GTX 1070 (byť její výkon je nižší). NVIDIA má výborně vyladěné GPU, AMD však i historicky má poměrně rezervy a napětí na Radeon grafikách je poměrně vysoko a dá se celkem úspěšně snížit bez vlivu na stabilitu. V případě RX VEGA 56 je to zajímavé i proto, že má v základu vlastně stejné napětí až 1200mV, jako RX VEGA 64! V posledních dvou týdnech se objevilo několik testů ukazující, že ho vlastně možná ani nepotřebuje. Jenže je pravdou, že AMD nedává napětí vysoko jen proto, že chce, ale proto, že nejspíše musí s ohledem na záruku, že bude GPU stabilní vždy a za všech okolností. Přesto je naprosto reálné, že velká část vyrobených GPU by dokázala běhat stejně stabilně i s méně. Radeon RX VEGA 56 je ideální kandidát na snížení napětí, protože na rozdíl od RX VEGA 64 má méně aktivních jednotek a nižší takty hlavně pamětí a tak je téměř jisté, že není tak náročná, jako VEGA 64. Takže jsme zvolili již vyzkušený postup – úprava turbo stavů ve WattToll a nastavení vyššího TDP limitu. Pro maximální P6/P7 stavy jsme místo výchozích 1200mV nastavili „jen“ 1100mV (později jsme vyzkoušeli i 1080mV a stále stabilní). Zároveň musíte nastavit vyšší TDP limit, jinak by se vám karta podtaktovala, takže máme nastaveno +50%. Výsledek?

Karta má lehce vyšší výkon, protože průměrný takt o něco narostl, nicméně spotřeba je nižší! Konkrétně o 34W! A ano, tím jsme se dostali lehce na úroveň referenčního GTX 1070! Ovšem výkon je u RX VEGA 56 jasně vyšší, takže ano, AMD dokáže porazit velmi efektivní PASCAL na poli efektivity ve hrách. Překvapeni? Z čeho? VEGA je přeci efektivnější i než POLARIS mimo jiné právě díky HBM ... jen hodně záleží na okolnostech.

A mimochodem, s napětím sníženým na 1100mV lze kartu ještě o něco nataktovat, takže ten výkon může být ještě lepší! Kolega aktuálně zkouší provozovat kartu i na 1050mV! Zatím je vše stabilní, ale chce to delší testování, nicméně to už je opravdu nízko.

  • AMD Radeon RX VEGA 56 – hodnocení

Touhle VEGA kartou mělo AMD začít, hned by byl z VEGA jiný dojem mezi uživateli. Je vidět, že marketing AMD je stále úplně mimo a nejspíše tam má nějakého sabotéra, protože těch přešlapů u představení VEGA nasázel hned několik (málo času na recenze u 64, tlačení 56 když nebyla na řadě a málokdo ji měl na testování, nechal rozšířit lež o zaváděcích cenách, nechal prodejce dělat vlastní méně výhodné balíčky atd.)! Nicméně jasně se ukazuje, že AMD zdaleka nevyužívá plný potenciál VEGA v žádném ohledu! Z hlediska výkonu karta nemá žádné optimalizace pro DX11 (nejspíše je ani nedostane) a starší hry obecně, běží v režimu „FIJI GCN“ architektury. Optimalizace pro novější hry DX12/VULKAN, pro které je stavěna, jedou jen na třetinu plynu a řada klíčových technologií je buď neaktivní, nebo ve hrách zatím není využita. Z hlediska provozních vlastností pak téměř jistě některé z těch neaktivních prvků architektury snižují efektivitu na současnou úroveň a z hlediska vyladění karty minimálně RX VEGA 56 je schopna jet stabilně s nižším napětím, než jaké nastavilo v základu AMD.

(Již brzy ... ASUS STRIX RX VEGA !)

Celkově je RX VEGA značně nevyužita v mnoha směrech a optimalizovat je možné téměř vše. I tak za současných podmínek funguje dobře a Radeon RX VEGA 56 je vlastně skvělá grafická karta. Popravdě objektivně nejlepší a nejvýkonnější, která se kdy v této cenové hladině prodávala. Zatímco RX VEGA 64 také dokáže porazit svého cenového konkurenta GTX 1080, ovšem potřebuje k tomu o hodně vyšší spotřebu, Radeon RX VEGA 56 bez potíží poráží i GTX 1070 OC a spotřebu má srovnatelnou. Velký negativ, (jež nikdo z majitelů VEGA vlastně moc neřeší a řeší ho v diskusích hlavně majitelé GTX grafik), který téměř zakryl vše ostatní v případě verze 64, tak u verze 56 neexistuje. Objeví se až s taktováním, jenže vzhledem k extrémně kvalitními zpracování karty a jejímu předimenzování a ceně, je to vlastně zajímavé. Když přetaktujete GTX 1070 prodávanou za stejné peníze, GTX 1080 stejně nikdy nedoženete, ale nataktovaná RX VEGA 56 dokáže GTX 1080 i překonat!

Radeon RX VEGA 56 tedy nemá problém se spotřebou a efektivita je vlastně skvělá. Výkonově překonává GTX 1070 OC proti které míří, v DX11 hrách sice dle očekávání má výkon podobný, ale v modernějších DX12/VULKAN hrách je už často výrazně lepší. Není žádných pochyb o tom, že Radeon RX VEGA 56 je už nyní lepší grafická karta i s větším potenciálem do dalších her po všech stránkách, než NVIDIA GTX 1070 včetně OC edic, které už lepší nebudou. Dokonce v DX12/VULKAN hrách je její výkon spíše blízko GTX 1080 a s dalšími DX12/VULKAN hrami a optimalizacemi je myslím jasné, kam věci směřují.

Jediné negativum RX VEGA 56 v současné chvíli je určitě referenční chlazení. Ač není příšerné jako reference AMD byly, je přeci jen hodně hlučné v zátěži a GTX 1070/1080 už jsou na trhu za stejné peníze ve vymazlených nereferencích, což je samozřejmě problém z hlediska doporučení VEGA reference jako takové :(. Nicméně pokud si odmyslíte ten chladič, tak kvalitou provedení, komponent strčí VEGA 56 do kapsy snad všechny nereference GTX 1070. Ta karta je neuvěřitelně předimenzovaná a nedivil bych se, kdyby na výrobních nákladech byla klidně 2x dražší než GTX 1070, což je výhra pro zákazníka, horší pro výrobce. Je to ovšem ideální kandidát na osazení kompletním vodním chlazením, což vyřeší vše a v tom případě bych referenční verzi radil dokonce vyhledávat.

  • Závěr a hodnocení

Celkově je Radeon RX VEGA 56 skvělá karta a touhle prostě mělo AMD začít. Je nejlepší volbou ve své cenové kategorii, jasně překonává konkurenční referenční i nereferenční GTX 1070 a to má velké nevyužité rezervy. Ale zejména v novějších DX12/VULKA hrách vidíte, že ten rozdíl výkonu je už znatelný a bude se zela jistě zvětšovat. Netrpí přitom vysokou spotřebou, která je fakticky srovnatelná s OC verzemi GTX 1070, či jen zanedbatelně vyšší. Pokud nechcete vodníka, je samozřejmě problém současné velmi hlučné referenční chlazení, ale pokud chcete vodu, je to dokonalá karta pro vás. Ostatní si musíte počkat na nereference, které dorazí snad v září. Nicméně poptávka po grafikách je šílená, zejména po takto výhodné a zajímavé kartě. Po startu prodejů RX VEGA 56 byly téměř okamžitě všechny vyprodány. Několik tisíc grafik zmizelo za pár sekund. Do ČR také dorazily, a jen se po nich zaprášilo. Přijdou ale další, jen neočekávejte že se budou prodávat za doporučené ceny.

Zatímco Radeon RX VEGA 64 je z pohledu hráčů poněkud nemastný neslaný vzhledem ke spotřebě, která je opravdu vysoká i aktuální ceně, RX VEGA 56 tuto nevýhodu nemá. A vlastně zůstávají jen pozitiva + velké rezervy v mnoha ohledech k tomu. Už teď je to lepší karta než GTX 1070, proti které cenově stojí. Konkurence se tedy přeci jen vrátila a ukazuje, že VEGA má opravdu velký potenciál a dokáže být velmi efektivní, výkonná atd. Pokud tedy někdo před 14 dny u testů RX VEGA 64 zlomil hůl, či hodil flintu do žita nad VEGA jako takovou, doporučuji hůl rychle slepit a flintu najít, protože řada věcí je trochu jinak, než se na první pohled zdálo. Jsme zvědaví, co všechno má ještě VEGA v rukávě, protože tohle je pořád jen začátek.

 

(.... pokud bude alespoň někde poblíž 12-13 tisícům za kartu)

Za výbavu pro testy děkujeme našim partnerům:

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 02:17:50
avatar
Citace:
Spotřeba je na úrovni OC verzí GTX 1070, což vzhledem k tomu, že má RX VEGA 56 i o něco vyšší výkon, znamená že efektivita ve hrách je vlastně v podstatě stejná! Fakticky je ale VEGA efektivnější s ohledem na velikost GPU a počet tranzistorů. GTX 1070 má jen 314mm2 GP104 s pouze 7,2 miliardami tranzistorů. VEGA má ale 486mm2 (+54%) a 12,5 miliardy tranzistorů (+73% rozdíl!).

Když se na to kouknu z druhé strany, je s podivem že GPU s téměř jednou tolik tranzistory a samozřejmě o tolik větší plochou je jen o málo výkonnější než ner. GTX 1070 a u některých her(které nejsou v tomto testu) dokonce stejně výkonná jako ref. GTX 1070.
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 14:38:18

jj ale porovnavate neporovnatelne ;)
karta co je uzce zamerena a nejde s ni dale pracovat a univerzalni produkt....

Nvidia ma uzce profilované karty které se sice nějak použít dají ale nic moc to není, AMD zase má univerzála...

Ipod taky dokáže přehrát video a MP3 a další formáty ale univerzální zařízení to není, to je až iphone....

AMD jiný produkt ani nemá a je to i jejich filosofie, za což sem i rád! u Nvidie si musíte koupit jedno nebo druhé a za oboje zaplatit mnohem více
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 14:48:01

Prosímtě a odkud bereš tyhle infomrmace? To co tu píšeš to jsou absolutní hlouposti. Říká ti něco CUDA ? To má každá nvidia karta a to znamené, že je použitelná v každém SW na GPU akceleraci.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 15:54:30
avatar
To nemá cenu vysvětlovat, já to beru tak, že Firepro je profi, frontier je univerzální a RX měla být herní řada a mám dojem že to stejně prezentuje i AMD. Plus je to jak píšeš, Nvidia má CUDA a AMD OpenCL.
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 05:21:30
avatar
Je ale otazne kolko tranzistorov sa k renderovaniu sceny pouziva. Pomer pocet tranzistorov/vykon v hrach je dost bieda. Tak sudim ze cast z nich sa urcite flaka. Inak by aj tato Vega mala v pohode prekonat 1080 Ti.
Skoda ze ten vykon co by mala mat Vega nie je vidiet aj hrach.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 07:29:30

Ked to porovnam s RX580 ma oproti 2500 až 3500 vypočetnych jadier, frekvencia poskocila s 1,35 na 1,45GHz. To by malo urobiť cca 30-40% narast vykonu v hrach.
Cena odpoveda vykonu, v hernej oblasti žiadny besceler ani prepadak.
Lenže na skladoch ju do konca roka ťažko uvidime, lebo čo sa tyka ťažby je to bomba! Po obtimalizaciach sa na nu nechyta ani GTX1080Ti
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 08:55:01
avatar
Citace:
(.... pokud bude alespoň někde poblíž 12-13 tisícům za kartu)


ano takto si představuji objektivitu já, sice v článku se dalo vynechat spoustu ohřívané omáčky co se tu řeší již od vydání Vegy, ale je pravda proč to hledat po diskuzích.

Jen já bych si tam představoval i doporučení pro hráče: " pokud seženete GTX1080 (což není problém) za cenu 13-14k a pokud cena Vegy nebude slušně pod 13000kč, tak je to čistě na hry zatím lepší kup. Ale pokud RX V56 nebo GTX1070 tak tady je to jasné dorovnání (někde překoná někde naopak a obě karty jsou velmi fajn)"
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:02:33

"Dnes ale nakupujeme grafické karty tak, že jsme rádi že vůbec nějakou koupíme."

No ne tak úplně, ty od AMD jsou problém. Nvidia karty jsou dostupné, pokud chcete 1060/1070/1080/1080Ti, umím dodat bez problémů.
gepir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:22:00

ja chtel koupit dve tz V56 a nikde nejsou za dobrou cenu skladem... asi si pristi tyden zajedu do nemecka nebo zaletim do Britanie :-D tam budou o neco levnejsi nez tady.
Zvirek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 1070 za 10500 Kč byl kauf 2017-08-30 09:28:10

No jak tak na to koukám, tak koupě MSI GTX 1070 OC Armor za 10500 Kč v dubnu byl docela kauf, co ?

https://graficke-karty.heureka.cz/msi-geforce-gtx-1070-armor-8g-oc
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:35:12

No RX 580 4G za 6,2k taky, to se vyšplhalo někdy snad i na dvojnásobek
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chyba v testu? 2017-08-30 09:31:05
avatar
Citace:
Hra je neustále zlepšována po obsahové i technologické stránce. Testujeme s nedávným velkým DX12 update v nejaktuálnější verzi hry. Všechny karty včetně starých mají stejné podmínky.


Warhammer TW: máš tedy nejspíš 100% špatně, neboť poslední patch mění benchmark, kde předtím byl boj lidé vs orc a teď je to trpaslíci vs orc. Ostatní karty podali stejné výsledky jako v minulém testu 1080Ti kdy není možné aby se tolik karet v jiném testu dostalo na tak dokonale shodné výsledky při změně benchmarku.

Mohl by si prosím u testů (navíc když tam máš tak málo her) udávat metodiku a ideálně i screen nastavení a scén či video z testované části.

Předpokládám že karty nebyli znovu přetestovány a tím pádem je tento test nevypovídající.
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:35:45

A to se nebavíme o tom, že Nvidia karty mají lepší výkon v DX11 než v DX12, protože už při spuštění máte volbu DX11 nebo DX12 Beta. Což evokuje, že DX12 není v úplně dobrém stavu. Není důvod na Nvidii pouštět DX12 a ta volba mezi DX11 a 12 tam prostě je.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:49:28
avatar
test je v DX12 který je novější, DX11 nás u této hry nijak nezajímá, všechny karty mají stejné podmínky, rozhodně nebudeme míchat DX11 a DX12 výsledky .... na testy DX11 máme jiné hry ....
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:54:56

Test je v DX12 beta, který autoři dodnes nedotáhli do normální funkční podoby, jak je možné, že GTX karty jedou lépe na DX11? Pro uživatele GTX karet zbytečný test, hrají v DX11 díky neschopnosti vývojářů. Že vás nezajímá je hezké, ale všechny majitele NV karet určitě ano, protože v DX11 hrají.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:58:20
avatar
já jsem majitel NV karty a hraji v DX12 ... vždycky. DX12 funguje dobře, ano u NV má menší přínos než DX11, protože NV nemá některé věci pro DX12 dobře řešené u stávajících karet, což je problém grafik ne hry a DX12.

V recenzi jsou i DX11 hry .... rozhodně mě nepřijde objektivní míchat do jednoho testu dvě odlišné podmínky, když DX12 jako modernější funguje dobře a má přínos (hlavně u slabších CPU) .... všechny karty mají stejné podmínky.
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:01:10

Tak počkejte, to jako fakt? Že hrajete radši TW Warhammer v DX12 na méně FPS? To přeci popírá smysl testování čehokoli Aby to bylo úplně fér, tak protože ta hra umožňuje DX11 i DX12, tak obě karty testovat v obojím, když možnost volby v té hře je.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:04:25
avatar
více proužků v API, více .... nevím (já také automaticky zapínám DX12 když tam je, ale je pravda že po obrazové stránce nic nedává a výkon občas i bere "záleží na hře".)
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:05:23

Ne, nedává, já mám protestováno GTX1070 a GTX1080 pod DX11 i 12 a je pro mě hovadina používat DX12 jednoduše proto, že dává méně fps, než DX11, čímž se vracíme k tomu, že samotný výrobce označuje DX12 jako NEDODĚLANÉ.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:16:43
avatar
Tak samozřejmě je to nejlepší přístup než snižovat nastavení, jak říkám obraz je stejný. DX12 ne vždy i na GTX podává nějak výrazně horší výkon než pod DX11, naopak většinou přinejhorším stejný, ale je pravda že Warhammer TW DX12beta běží podstatně hůře než DX11.
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:20:06

Smysl toho co píši je v tom, že tato hra je nevhodná pro DX12 testování, protože je prostě DX12 jaksi nemocné v tomto konkrétním případě na NV kartách, mám vyzkoušeno, otestováno, jede správně jen na AMD kartách (jak divné, hra je vyvíjena s podporou AMD). Jinak nikde nerozporuji, že v ostatních případech je jasně lepší testovat DX12.
Marthy5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 11:19:00

DD si může testovat co a jak chce,je to jeho web.Na druhé straně není jediný,je snadné si najít zahraniční testy GK,které mají lepší finanční možnosti.Takže testují víc her,u těch které umožňují hrát v DX12 i v DX11 testují v obou režimech.A potom už záleží na inteligenci uživatele které výsledky pro něj budou relevantní.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:04:10
avatar
testujeme modernější API a to je DX12 ... nebudeme testovat obojí když je DX12 modernější, spousta her umí DX11 a i DX12 a vždy testujeme relevantnější DX12, které nastupuje než DX11, které je věcí minulosti .... což samozřejmě dává smysl z hlediska nákupu grafiky, kdy nás ani tak nezajímá jaký je výkon teď, ale jaký bude v dalším 1-2 letech, kdy kartu budeme používat, proto vybíráme novější hry, jejichž technologie budou používány ...
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:09:46

DX11 vs DX12 Beta, víc nemá cenu dodávat. Bavíme se o této konkrétní hře, já netvrdím, že testy ostatních her by měly být pod DX11, pokud je možnost použít DX12, ale v tomto konkrétním případě, tj. TW Warhammer DX12Beta, si za tím stojím.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:20:38
avatar
Teoreticky to tak za 1-2 roky bude, ale to je jen hypotéza, nedá se podle toho poznat exaktně budoucí výkon karet pod DX12 u jiných her, tam hrají prim optimalizace vývojářů a ochota využívat konkrétní funkce DX12.

Hry se testují teď a prim je porovnat to teď, navíc předse to nechceme srovnat s rok starou architekturou kterou vyvíjeli před 4+ roky, ještě před vydáním (to už by bylo více než 5 roků zastaralé). "trocha zdravé ironie"
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:53:13
avatar
není testován benchmark (výrobci her občas optimalizují ovladače přímo pro ten a ne pro hru) .... používáme přímo herní scénu abychom otestovali výkon ve hře. Ne nebudeme dělat testy a články složitější než jsou. Už takhle to zabere hromadu času ...
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:00:51
avatar
Citace:
Ne nebudeme dělat testy a články složitější než jsou.
Udání jak se k výsledku došlo je složitější?

Když jsi ochotný 70x napsat (a kdoví kolikrát do dát pod každého .... v diskuzi) za týden Vega není fail, ale dat o par ctrl+c a ctrl+v do článku navíc to je problém?

Metodika se většinou moc nemění a poskytuje jasnou představu jak se došlo k výsledku a co očekávat v reálném provozu. Pokud se právě pak něco změní tak je to snadno označitelné a nevznikají pochyby.

Myslíš že 1 obrázek nebo gif by ti snížil hodnotu tvých recenzí? Případně udělat článek o používané metodice i s přiložením sekvencí na kterých testuješ. Osobně rád vím jestli je test dělán v herním benchmarku či vybrané scéně, nebo dokonce na nevypovídajících cut scénách. A navíc pokud ve hře a relativně slušný patch mění hru tak by měly být přetestovány ostatní karty nebo označeny že jsou na old verzi.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:47:04
avatar
Nějak nerozumím tomu, proč se tu pořád srovnává s GTX1070, když aktuální VEGA 56 stojí skoro 18 litrů?´GTX 1070 se dá sehnat za 12,5 a GTX 1080... Proč nesrovnáváte s tou? To mi jako velké terno nepřijde, když karta za 18 tisíc trochu překoná tu za 12 a půlka tranzistorů na ní čeká na svůj velký den...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 09:54:22
avatar
RX VEGA 56 je konkurence pro GTX 1070 mají oficiálně stanovenu podobnou cenu a karta za ni byla dostupná.

.... předražené hlouposti českých obchodníků nebereme v potaz ...
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:19:50
avatar
Na Ebay jsou ceny podobné, zkuste tam VEGU najít pod 14 tisíc, aukce s přihazováním nepočítám. Já nevím, ale mě tedy jako zákazníka zajímá, za kolik si můžu produkt reálně koupit a co mi za ty peníze v daný okamžik přinese. A obě tyto podmínky teď vychází pro zelené...
gepir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 10:56:11

tak by me zajimalo na jakej eBay se divate... ja nasel BuyItNow za 13,7tis VEGA 56
Odkaz toto je search

a tady je primi ta za 13.7tis -> Odkaz
Revansch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 11:53:20
avatar
630 USD je teda hodne blízko tých 399 USD čo má stáť
gepir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ... 2017-08-30 12:12:03

ja jen narazel na ten predchozi prizpevek, daji se najit. Nerikam ze cena je OK, co jsem zchecknul ebay + amazon tak si radeji pockam az ceny trochu padnou.
Revansch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 13:27:30
avatar
Jasné, chápem. Ešte by som sa chcel ospravedlniť, netušil som totiž aktuálne kurzy, vzhľadom na to, že na EUR je tých 630 USD asi 522 EUR čo je po starom 15 tisíc SK že to znamená 13,7 tisíca v CZK Pardon
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 14:00:32
avatar
13,7k kč je to bez DPH
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 12:09:18
avatar
Víte, ona je tam ještě taková kolonka Shipping, a to znamená poštovné... To je u těch karet nějakých 30 dolarů. Výpalné celníkům radši nepočítám, pokud by člověk kartu nesehnal v EU. Uváděl jsem sumu, za kterou si jako Čech mohu kartu REÁLNĚ koupit. Ono je fajn, že třeba akcie kobaltových dolů narostly za poslední půlrok o 60 procent a porostou dál, ale když s nimi na burze nikdo neobchoduje, je mi to prd platné.
gepir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 12:24:04

daji se najit i v nemecku. Ale jak jsem psal ja netvrdim ze ta cena je OK, a taky si pockam az to padne. Ale pokud najdu za dobrou cenu v nemecku nebo v britanii tak si pro ni zajedu a pak neresim postovne. A pokud se jedna o US tak bych poprosil sestru aby mi ji koupila a poslala
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 12:20:40
avatar
ono pokud má zákazník i mozek... tak ví, že ceny novinek jsou poněkud přehnané a trochu si počká ...
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 13:57:21
avatar
Ano pokud člověk teda není bezmozek tak to za tuhle cenu nemůže koupit. (krom těch co mají spočítané náklady/výnosy a vyšlo jim +)
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 14:00:22

Jasně, čekejte do bůhvíkdy (nic moc prognózy upřímně), to jsme tu dlouho neměli, Vega přišla jen po roce a kousek po Pascalu, času dost.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 15:12:59
avatar
mluvím obecně... ne o konkrétním produktu... že se čekalo doteď je věc jiná... já mluvím o tom, proč jsou ceny nyní takové...
Revansch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 11:50:31
avatar
V Alza.sk mali jednu od Sapphire tuším, za nejak 498 €, pozeral som to včera, dnes už tam nie je xD ale tá cena je premrštená dosť...ona by mala byť od 420 do 440 € a nie skoro 500 €. Najmä ak som na heureke našiel GTX1080 za 534 € :/

Najradšej by som mal AMD grafiku, ale toto je fakt vopruz a asi sa na celý Freesync vybodnem...ešteže nVidia má to "Fast Sync" čo sa dá použiť na hociakom monitore (aj keď nie v každom API a viem, nie je to tak vyladené ako Enhanced Sync od AMD) ale proste, priplácať 200 € za G-sync monitor vážne nehodlám ...
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 13:10:24

no asi jedina pouzitelna vega grafika, co som sledoval testy s tym podvoltovanim, tak niekde sa dokonca dostali na uroven vegy 64 air so spotrebou este nizsou cize nieco bud neje v poriadku s v64 alebo neviem, lebo ked podnapätovana :d vega 56 sa vie dotrepat na taku uroven s nizsou spotrebou tak no

ale rozhodne najzaujimavejsia grafika, skoda tej ceny, ta je strasna
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 23:19:34

Jedina z dvoch...
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 13:45:39

No po pravdě test s 5 herními tituly není test, ale preview. Až dáte do testu aspoň 12-15 titulů, pak tomu můžete říkat test.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 14:57:40
avatar
až budeme mít rozpočet velkých magazínů budeme mít větší testy ... i jeden herní test je pořád test. ... náš test obsahuje 15 herních testů (5 her ve 3 rozlišeních) ... děláme 3*15 měření pro jednu kartu, + článek atd. je to mnohem náročnější test než si vlastně můžeme dovolit takže laskavě nás neurážejte .... a nevěřím žádné recenzi na malých magazínech která obsahuje 10+ her a více, protože s výjímkou největších redakcí na světě nikdo nemá čas ani peníze aby si mohl dovolit tomu obětovat tolik času, kolik takové testování vyžaduje ... a navíc není to o kvantitě testů ale o kvalitě vybraných her a technologií, více testů maximálně zpřesní výsledky ale nijak neovlivní celkový verdikt ...
Jencík3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 15:08:17

GIGABYTE GeForce GTX 1080 WINDFORCE OC 8G, 8GB GDDR5X za 13.600,- ve velkém e-shopu skladem...

zkuste mi někdo vysvetlit proč bych měl do herního PC upřednostnit referenční RX 56 ...

vynecháme scénaře typu, že jsem se bouchl do hlavy a jsem zarytý fanda AMD... nějak mě nic nenapadá.
Uxmal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 15:16:46
avatar
Že už je vlastníkom freesync monitoru?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 15:29:24
avatar
freeSync monitor a podobný výkon v DX12/VULKAN hrách ...

nicméně bylo by fér uznat, že situace na trhu není normální a jedna karta za trochu slušnější cenu rozhodně nezachrání situaci .... a je nefér to pak srovnávat ...
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 20:52:26

Do 15000 je ve velkých shopech docela výběr mezi 1080 a jsou skladem. Asus,Zotac, gigabyte občas nějaká EVGA. Není to jen ta jedna karta.
casca [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 18:31:13

Nefer je uvadet v grafu nejlevnejsi 1080 za 15500 a pak tvrdit "přesto je RX VEGA 56 mírně výhodnější než GTX 1070 i za současné situace". Zapomente na 1070. I kdyz by to tak nemelo byt, tak Vega 56 konkuruji levnejsi modely 1080, ktere jsou skladem u velkych prodejcu a neni to jen jeden (jen od GB jsou dva pod 14). A ty jsou aktualne pomerem cena/vykon pochopitelne vyhodnejsi nez Vega 56. To je proste fakt. A to ma Vega 56 vyhodu levnejsiho referencniho provedeni. Pokud ceny do vydani nereferenci nespadnou, tak budou stat proti top modelum 1080.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 18:41:02
avatar
v současné situaci je námi odpovídající cena zcela férová a odpovídá běžné realitě ... nehledáme nejlevnější možné modely ... hledáme modely za běžné ceny
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 18:59:10
avatar
Citace:
v současné situaci je námi odpovídající cena zcela férová a odpovídá běžné realitě ... nehledáme nejlevnější možné modely ... hledáme modely za běžné ceny


tak prosím uvádět i u Vegy. Děkuji

na nejdražším shopu v čr: GTX 1070 Odkaz jen 12000kč

GTX 1080: dost modelů kolem 14k Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 19:48:07
avatar
udáváme pochopitelně ceny za námi testované konkrétní modely karet ...
casca [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 21:09:15

Chapu, ze nemuzete testovat vsechno. Potom ale tezko muzete tvrdit jako v clanku, ze model postaveny na cipu A je vyhodnejsi nez model s cipem B. Tim myslim na zaklade toho grafu, ktery vubec nevypovida o situaci na trhu jako celku, ale porovnava jen maly vzorek. Mimochodem co je za kartu "NV GTX 1080 8GB", resp. ktery konkretne model to ma byt? Dekuji.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 21:20:15
avatar
takto DD značí referenčku
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 21:30:09
avatar
referenční FE edice ....
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 16:14:45

O jaký obchod se jedná? Nebo je to tajné?
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 16:38:07

Chodit na fórum o hardware a neumět používat google, případně heuréku nebo zboží, hm...... viz. https://graficke-karty.heureka.cz/gigabyte-gv-n1080wf3oc-8gd/#o=2 že by CZC?
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 21:49:20

Nezlobte se na mě. Má reakce možná byla moc jízlivá. Podobné nabídky byly zatím jen krátkodobé, neboť se karty velmi rychle rozprodaly za danou cenu. Takže mi přišel onen verdikt, trochu přehnaný. Zatím takovéto ceny nejsou běžné, bohužel pro nás všechny.

PS: Ony karty šly rychle na dračku.
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 12:57:55
avatar
Tady všude jsou ještě skladem za velmi slušnou cenu (do 14 000 Kč)
Odkaz
Odkaz Zde navíc Destiny 2
Odkaz Zde dokonce za 13 373.
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 16:01:51

Já se nezlobím, jen to chce pohledat, GTX karet je dost za dobré ceny.
Shadow R.O.G. [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 15:46:58
avatar
Nečítal som celú diskusiu, ale veľkú časť recenzie ano.

pre hráčov (ťažiarom je to jedno):
-Vega 56
-Vega 64 (duplom) referenčné...

Na tieto verzie sa vykašlať, Vega sama o sebe, nie je príliš dobré herné GPU, ale referenciám sa odporúčam vyhnúť oblúkom.

Platí v prípade, že karty nebudú prerábané a jedinou vínimkou, je tá hliníková AiO verzia Vega64, ktorá môže mať slušne vyriešené chladenie. Ostatné referencie, by som osobne nebral a keď už tú vegu, tak si počkať na nereferenčné riešenia - ceny sú aj tak vysoko.

Vega56, ale výkon okolo GTX1070. Nie príliš odlišný a spotreba je vyššia, aj podľa testu u Vega56, takže pre mňa je to po tom roku, či viac proste fail, a to, keď nebola alternatíva ku GTX kartám od 1070 vyššie vôbec, tak to nebol fail, to bol monopol...
finch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 19:26:54

V čom je zaujímavá ta AiO? Pri tej cene už rovno 1080ti. Naopak mne príde z tej vegy 64 zaujímavá najmenej
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 16:12:05

RX Vega 56 je dobrá karta. Nereference budou zajímavou alternativou proti GTX 1070. Jenže dostupnost je zatím nejistá. Nakonec to bude nejspíše Fantom-karta. Mnozí o ní slyšeli, ale skoro nikdo ji neviděl (vyjma videí a obrázků z Youtube). Spotřeba není zase až tak tragická. Šance vůči konkurenci podle mě má docela dobré.
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nano 2017-08-30 18:32:01
avatar
Neví se kdy vyjde Vega Nano i když asi výkonově nebude asi nic moc nejspíš jako Fury ale třeba překvapí jen doufám v rozumnou cenu.
Despo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ano 2017-08-30 18:38:40

P. Stach, smekám pomyslný klobouk před Vaším uměním, udělat z nicoty světlo Eridanu, to dokáže opravdu jen výjimečný a tohoto daru hodný. Ale budiž, jsou to vaše stránky a tím se fantazii meze nekladou.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 18:49:40
avatar
??? nechápu
Despo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 19:06:30

Není co nechápat, je to poklona, pro to co děláte a jak to děláte a to co milujete. Prostě v tomto oboru nemáte konkurenci.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 19:31:52
avatar
aha ... no ale já ten HW nevyrábím ani netvořím, testuji a píši o něm jak leží a stojí ... takže za to jaký produkt je musíte děkovat jeho autorům, já vám mohu jen otestovat a říci ze zkušenosti jaký je či není ...
ludva [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 08:05:36

)))
finch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 19:31:26

Táto karta už vyzerá zaujímavejšie ale kvôli vyšponovaným cenám a stále neexistujúcim nereferenčkám som sa už na to vykašlal, možno časom.
Nechápem, že si AMD s tými referenčkami nedá pokoj, večne to nedopadne dobre a je problém. Ja už keď, tak by som rád nejaký tichší model s lepším chladením, nech je nižšie teplo a hlavne menší hluk. Pri tých cenách by som to aj ja pustil minovať, aby som si znížil premrštené náklady. To by ale pri referenčke nešlo. Keď ťažím s asus strix, tak ani neviem že je zapnutý pc
casca [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Konecne slusna karta 2017-08-30 22:28:03

Bohuzel nereference budou klidne o 2 tisice i vice drazsi a to uz je teritorium vyladenych nereferenci 1080. A v referencich je to v podstate stejne. Kdo chce nejlevnejsi verzi + vodni blok, tak muze klidne koupit 1080, napr. GIGABYTE 1080 Turbo OC 8G stoji v bohemce i czc pod 14 tisic (a ma vyssi vykon, lepsi chladic a logicky i lepsi pomer cena/vykon nez ref. Vega 56).
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-30 22:41:04
avatar
No nevim, ale brat 1080 pro vodni blok ... kdyz uz dat 3k za vodni blok tak at je to 1080Ti ... jinak rozhodne vodni blok udela vetsi sluzbu u Vegy nez u 1080. Ale tam taky spise brat Vegu64, ja u sve na blok teprve cekam, tak ji mam v Power Save a je uzasna. Skok z 7970Ghz je proste parada a konecne mam uzitek z 120Hz monitoru, jsem rad, ze jsem Polaris preskocil a vydrzel.
casca [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 09:00:31

Souhlas. Ja reagoval na clanek, kde se pise, ze je to idealni kandidat na vodnika. No pokud ma nekdo Freesync, vodni okruh v bedne a chybi mu par tisic na Vega 64, tak asi ano. Dalsi scenare, ktere by mely spetku logiky me nenapadaji. Za cenu 56 + WB se da koupit 1080 s uz nainstalovanym AiO nebo tiche modely jako MSI(vychvalovana v recenzi zde na DD). 56 je po pretaktovani dozene, ale to uz jsme zpet na provoznich vlastnostech 64. Zacarovany kruh.
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 17:43:33
avatar
Kolik jsi prosímtě dal za tu Vegu 64 + vodní blok? Za tu cenu jsi mohl mít GTX 1080 Ti...
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 19:20:52
avatar
19k dohromady a i kdybych chtel 1080Ti tak jedine taky s vodou, takze tak, ale ja nvidii nechtel, proste vim jak dlouho a dobre mi slouzila 7970Ghz kterou nahrazuji, predtim 5780 predtim 4850, takze jediny co me stvalo bylo to cekani. Nvidiu at si kupujou jini. Nvidie jsem mel jen 2x a to Geforce 2 Ti a Geforce 6600.
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 21:13:39
avatar
Pěkný, já jsem sehnal v červnu ultra tichou MSI Gaming X 1080 Ti za stejnou cenu . Nechtěj vidět, co tato karta na 2GHz udělá s Vegou...
Jinak pokud bude rozložení sil v následujících letech stejné, tak si piš, že další moje karta bude opět od Nvidie. Dobrovolně nebudu kupovat horší kartu.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 21:16:48
avatar
A co udela, bude na mojich 120Hz fullHD o 1Hz rychlejsi? Me uz neni 15 abych travil hodiny hranim her, jedina na kterou tak nejak cekam je asi Cyberpunk 2077, jinak hraju spis japonsky rpg ktery davala na 120Hz i moje 7970Ghz. Mozna si zahraju jeste jednou zaklinace tentokrat s chlupama, ale vzhledem k tomu, ze mi vsechny hry zatim davala i ta stara grafika tak dokud nevymenim monitor za 4k by me stacil i Polaris, ale chtel jsem Vegu, resp muj duvod k upgradu byva novej vyrobni postup (nm) a minimalne 2x vetsi rychlost (tu Polaris nesplnil, Vega ted na vzduchu je 2.5-3x rychlejsi takze neni co resit). Btw ani 1080Ti neni karta na 4k, proste ta doba prijde az s 7nm a mozna prekvapi Volta, ale to je zatim ve hvezdach.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 21:23:03
avatar
Citace:
Btw ani 1080Ti neni karta na 4k


že není? Nevím moc dýchavičná ve 4k není. Krom C díl kde optimalizace znali max DX7 tak je málo co by ji dokázalo nějak moc trápit, 60+ FPS skoro všude a když náhodou tak jsem asi nenarazil na hru kde by nedala 30FPS.
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 21:23:28
avatar
Prostě jsi utratil stejné peníze za o +- 30 % horší kartu, nic více, nic méně. Mně to tedy připadne nevýhodné, nevím jak Tobě. Nicméně jsou to tvoje peníze .
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 21:31:53
avatar
Tak jeho peníze jsou to určitě, navíc jak sám napsal nechce kartu od nVidie, jedině AMD tak koupil to nejlepší co je. A zahraje na tom určitě parádně. Ale já bych se tak aktuálně nerozhodl ani kdybych měl 3x freesync monitory.
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 21:46:47
avatar
Já prostě nedokážu pochopit, proč si někdo koupí za stejné peníze horší produkt. Žijeme v době internetu, tolik testů, recenzí, vše změřené od spotřeby po výkon a ve všech aspektech (kromě těžby) jasně dominuje 1080 Ti.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 22:08:18
avatar
Ta karta stala 16k ty nekde vidis 1080Ti za 16k? Povime si za rok o tech 30%. Kdyby vykon poskocil o 15% tak jsem na podobny hodnote cena/vykon jako u 1080Ti pro hry. V komentu pisu, ze mi na hrani stacila i stara karta, takze jeste projistotu jednou (Me uz neni 15 abych travil hodiny hranim her, jedina na kterou tak nejak cekam je asi Cyberpunk 2077, jinak hraju spis japonsky rpg ktery davala na 120Hz i moje 7970Ghz.) Doufam, ze uz je zcela zrejme, ze nejsem cilova skupina pro Nvidia The way it's meant to be played ..
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 22:26:32
avatar
Ty jsi do té karty investoval 19k, ne 16k. Konkurence pro tvoji 64 stojí od Nvidie 13 373 Kč.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 23:30:19
avatar
Mam v kompu custom vodní okruh, přece nebudu kupovat blok na 1080 ... A ne, 1080 neni pro Vega pro me využití konkurence, uz jsem psal nejsem cílová skupina pro max fps ve fps. Vega je pro me to co od grafické karty chci.
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 23:23:48

Vobec to nie je jasne, ze nie si cielova skupina, nevidim tam ziaden argument. Ze uz nemas 15? A dalej?
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 13:30:39

To s tím věkem jsem nepochopil. Do 15ti PC, do 25ti TV, pak...hrob? Resp. jak souvisí způsob relaxace (pro většinu) s věkem?
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 13:42:36
avatar
Netuším mě 15 není a hraji rád, když zbývá trocha času (na pc hraju už od dob 486). Lidí co hraje a je jim nad 60 znám také docela velkou škálu (a někdy to jsou pařani větší než ti 15letí "hlavně tedy závisláci na MMO").

Naopak současná mládež hraní na PC už tolik neřeší jako to bývalo, drží se čim dále jednoduších her a ideálně na mobil, či tablet. Případně nějaká konzole (což je bezvadné pro děti od x let, zapne po par máčknutích hraje a nezmrví nic "lobotomie u starších není podmínkou" ).
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 14:07:17

Někteří se tak cítí dospělejší, protože prostě hraní je pro děti. A není, je to koníček, jako každý jiný. Aspoň nebudeme mít ve stáří demenci, jako lidi, co čumí celý život bezmyšlenkovitě na stupidní bednu a že takové případy osobně znám.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 15:56:41
avatar
V 15 jsem travil hodiny hranim denne, ted jsou to hodiny hrani tydne, nemam uz potrebu resit jestli 70 nebo 90 fps nebot i skladba her se mi od te doby zmenila. Jestli nekdo hraje stejne v 15 i v 35 tak bud se tim zivi, nebo je svym zpusobem trosku podivin, nic proti podivinum pak bych chapal ze kazdy fps je pro nej jak zaklinadlo .. nicmene co nechapu, proc me tu lidi presvedcujou ze jsem mel chtit nvidia, kdyz proste nechci nvidia, nepotrebuju ciste herni hracku na rok dva. Diky
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 16:13:55

S tím také nesouhlasím Spolu s tím, jak se člověk stává zkušenějším také více..hmm "vychutnává". Už ti prostě nestačí krabicák s kolou, Jelzin, pop hudba apod. Chceš více, vlastnost vína, poválení alkoholu na jazyku, dynamiku zvuku...
Podobně u her. Co nekonzumuji jsou hromady her, ale co konzumuji, chci vychutnávat. A tam nespadá cukačka grafiky, 2W chcrchlítko z NB/LCD, apod. Takže i ty fps jsou dobré.
V zásadě spolu s tím, jak klesá počet hodin hraní, obdobně stoupá cena za tu h, protože na to chceš lepší HW
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 16:23:19
avatar
jsem rád že jsi občan " 100% mainstream ", je pravda že menšinová společnost "ne dle etnika, ani víry" je samej podivín. Podle tebe. I když:
Citace:
jinak hraju spis japonsky rpg
to je také asi podivínské.

Jen k
Citace:
nemam uz potrebu resit jestli 70 nebo 90 fps
, kdyby si zrovna ty nepsal že konečně využiješ svůj 120hz monitor,
Citace:
Mozna si zahraju jeste jednou zaklinace tentokrat s chlupama
možná si zahraješ zaklínače s chlupama (tak nevím jestli toto není úplně podivínské ).

Navíc tvá sestava je vlastně takový kancelářský PC, pokud tedy máš tu co v profilu, tak je divné že většina komponent není profi, ale gaming (předražená bída a hračky).

Ne myslím si že jestli někdo dokáže fandit například "curlingu" že je asi stejně normální jako někdo kdo si občas rád zapaří na PC, či cokoliv jiného. Ale chápu kdo je jinej je divnej že?
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 16:27:51
avatar
Jenze ja pouzivam grafiku prevazne na dopocitavani snimku pro 120fps video a scaling v MadVR .. to jsem myslel tim vyuzitim 120Hz monitoru, protoze s lepsi kvalitou mi to stara grafika nedavala. A jo, mas pravdu, taky jsem podivin, ale uz jsem proste docela nakrknutej proc si kazdy mysli ze vi lip nez ja to co chci ja ...
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 16:49:20
avatar
Já vím a nenechal bych se tím odradit (hodně lidí je přemoudřelejch, i já si tak občas připadám a nechci), já ti GTX tlačit nechtěl a snad ani netlačil. Ale určitě byli vhodnější reakce proč nechtít GTX a přitom nadále pokračovat ve vlákně (GTX je označení pro herní grafiky tím pádem jejich účel je víceméně každému jasný "i když se dají také krásně používat ne ostatní věci"), Vega má své nesporné výhody a ty zase často hráči nedokážou přijmout.

Prostě 1 000 000 lidi nad jednou věcí bude 1 000 000 názorů (leč i když se všichni schodnou, tak to každý bude myslet jinak, z jiného pohledu)

MadVR nepodporuje CUDA, nebo v čem je tam takový rozdíl? Nejsem expert na toto tak se rád vzdělám.

Já jen nesnáším to škatulkování, každý kdo má otvor do ... si myslí že všechny ostatní může dát do kolonky a kdo není úplně jako on tak je divnej. Já třeba nesnáším fotbal a leč je to zvláštní tak snad nejsem úplně divný, a nesnesl bych asi ani " německé brutál fekál porno " bože, tato komunita si o mě tedy taky bude myslet že jsem podivín.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 16:47:42
avatar
Mas pravdu, moje reakce byla jaka byla. Ale porad dokola opakovat ze nejsem cilova skupina pro Nvidia The way it's meant to be played ... a ze uz tak moc nehraju se mi taky nechtelo, mam pocit ze lidi ani nectou, protoze at napises cokoli a i kdybys tu kartu mel jen do vitriny tak prijde nekdo s tim, ze je nvidia lepsi ... proste
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 17:00:00
avatar
přesně, to je jako třeba: když někdo bude říkat nejezte výkaly, na internetu v diskuzi bude hned 10lidí co bude říkat že je to to nejlepší a 4 dokonce že je snídají, i večeří, tím se jim vyléčilo akné a strie.
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 05:40:28

Týmto príspevkom by sa úprimne chcel trošku vyventilovať, keďže moja frustrácia s RTG a ich poslednými rozhodnutiami má donútila po viac ako ôsmych rokoch zanevrieť na radeony a zakúpiť si gtx kartu. Vega, čo by vylepšená GCN architektúra (podľa kanála Gamer nexus podáva len o 6% vyšší výkon na takt ako GCN 1.2), je pre mňa veľkým sklamaním. Herné Karty s touto architektúrou sú finančným fiaskom, aj keď sa predávajú, keďže RTG ich musí dotovať vo výške 100 dolárov. Pritom Vega56 je dobrou kartou, ale... Nie od výroby, pokiaľ ju podvoltujete, dokážete ušetriť aj 70W, stabilizovať frekvencie a získať tým výkon na úrovni gtx 1080...testuje vôbec niekto tie karty u RTG? Prečo ich vydávali pre hráčsky segment, keď v Profi sfére drtia konkurenciu?
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 07:17:40

Niesi sam kto si kupim GTX kartu na hry od nvidii, proste vykon/spotreba/cena/dostupnosť.
U AMD to maš stale tak, tam sa nikdy nesrali s napajacim napatim, napriklad u procesorov minulej generacie mali napatie 1,43V! aj ked procesor v pohode mi siel na 1,09V
To maš i u GPU 99,9% grafik dokaže ist na 1,1V, 50% dokonca na 1,05V tak prečo tam nedrbnuť 1,2+V
Tiež AMD povedalo že nema prachy ako konkurencia na vyvoj dvoch GPU hernej a profi. Preto ma problem držať v hrach krok s konkurenciou lebo časť jadra je určena na vypočty. To je duvod prečo VEGA sa do vianoc neukaže na skladoch v obchodoch, lebo porfi karta za tak smiešne peniaze s takym vykonom ide na dračku. Hlavne ked tu je težarsky boom
Momentalne čo som pozeral tak alze GTX1060 200€ GTX 1070 400€ a GTX 1080 500€
A AMD RX580 žiadna skladom, VEGA žiadna skladom
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 17:42:53

GTX 1060 sice za cca 200 €, ale verzia 3 GB, ktora je nanic.

6 GB od cca 315 €.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 10:41:40
avatar
Situace u grafik je ale podobna jako u procesoru. Ono ani tak nejde o to, jestli NCU je stejne vykony na takt jako GCN, jde o schopnosti co umi. Stejne jako kdyz se zacal v procesorech pouzivat kooprocesor x87 a dal, tak to vedlo k velkemu zrychleni. Casem se to vychytalo a prisly rozsireni jako MMX nebo SSE. Nakonec x87 uz nema vubec HW podporu ale jsou emulovany. Chci tim rict, ze pokud budu poustet na poslednim typu procesoru stale x87 instrukce tak vykon bude jalovej, kdyz to ale prepisu na SSE, to co to udela bude nasobnej skok. Stejne tak proste NCU uz nema kam posouvat DX9/10/11. Proste uz je to zavisly jen na frekvenci cipu. Pokud by ovsem naprogramovali hru na kompletni DX12_1 nebo Vulkan skok bude velky. Ted babo rad, co je lepsi, kazdy rok se mrtkat s +5% navyseni (Intel fans kvuli tomu i meni procesory) nebo je lepsi prejit na novy instrukce a mit +50% navyseni? Problem je, ze tu jsou jen dve firmy s grafikama, kdyby jich bylo 3-5 a vetsi polovina mela plnou podporu HW novych instrukci, tak ten software neni tak zamrznutej. Bohuzel oproti procesorum to neni tak moc o kompilatoru, takze chapu, ze se ve stavu vetsina hracu = nVidia nechce vyvojarum delat dve vetve optimalizaci. Doufam, ze si alespon AMD pohlidalo, aby hry co budou portovany z konzoli pudou s AMD optimalizacema a ne ze tam narychlo zbastli DX11 smejd at to nejak jede, jak je nekdy zvykem.
chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 09:18:35
avatar
Za mě díky za test a snahu napsat dobrou recenzi i když máte možnosti malého IT magazínu.
PS: kašlat na HATE
Radeon9240 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 10:43:49

ja som už vzdal čakanie, aj tak tie ceny budu "astronomické" a vzal som včera ASUS DUAL GTX1060 O3G (237€), aj keď som veľmi chcel mať kombo Zen+Radeon+Freesync ale keďže zatiaľ nemám ani ten freesync monitor a používam FHD monitor tak mi postačí na nejaký ten rok aj táto GTX a uvidíme čo prinesie NAVI. Nech sa mám na čom hrať vôbec po práci. Radšej by som RX580 ale tiež tie ceny a dostupnosť katastrofálna ... čo už
heretik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 12:11:26
avatar
To je presne môj prípad, chcel som Zen + radeon + freesync, ale kupovať RX580 za 400€ alebo RX64 za 700€ je nezmysel. Zatiaľ zvažujem GTX 1060 3GB, lebo tie ceny sú fakt úplne mimo momentálne a hádam sa do pol roka situácia ukľudní a vymením GTX za Vegu 56 alebo Nano.
Jencík3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - kde je problém? 2017-08-31 13:37:58

si oba kupte G-sync, GeForce a ryzen... nechápu nějaké odklady a čekačky... pffff by se mi tak chtělo čekat na někdy pak a jindy.
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 14:07:53

Moje řeč, to paření je vždycky tak nějak lepší, než čekání A čas jsou nakonec taky peníze.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 14:10:22

Freesync monitor mám 2 roky a RX580 několik měsíců za 6300,-, jaképak čekání?
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 14:30:17
avatar
Ne každému stačí výkon RX 580.
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 14:59:07

Takže to není tvůj případ to čekání. Nemám nic proti RX580, na full hd bych jí bral naprosto s klidem před zdražením. Ať slouží.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 14:32:15

Ja som si kupil Agon vraj freesync monitor, ale moja GTX nema problem s nim a ide kludne i 144Hz Ak GPU nestiha dodavat dostatok FPS tak monitor zniži takti na 90Hz.
Tak že žiaden problem, aj ked mam v plane si kupiť novi PC Ryzen a niečo s freesync ale asi si počkam na Ryzen 2 a nastupcu Vegi, lebo zatial ma nič netlači.
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 17:46:21

Freesync nema s taktami monitora nic spolocne, akurat ze nefunguje na nvidia kartach.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 15:52:14
avatar
problém jsou drahé gsync monitory. Určitě je lepší vsadit na otevřený freesync, zvláště pak jestli plánujete koupi monitoru za 25+ tisíc, nebo už takový máte. Tam se pak grafika podřizuje monitoru, protože logicky se levnější podřizuje dražšímu. Rozhodnete-li se pro Gsync, budete už omezeni jen a pouze na Nvidii a zaplatíte ještě více. Pokud ale neřešíte peníze a dokážete si vybrat z těch ne moc Gsync modelů (těch s freesync je mnohem více), tak 1080/1080Ti + Gsync monitor je samozřejmě dobrá volba, rozhodně lepší než kombinace freesync monitoru a Geforce grafiky s tím, že nějaká softwarová zrůdnost ala fastsync se tomu snad může vyrovnat (NE, nemůže).

U AMD byl doteď zase problém, že 4K freesync monitory, ale i menší jako 3440x1440 začal být problém s výkonem, protože doteď nejlepším čím jste mohli něco takového krmit bylo Fiji. Proto jsem zvolil kompromis když jsem dva roky zpátky stavěl a šel do Fiji + rozumného 3440x1440 (75Hz). Výkonu začíná být málo, pro mě je tedy Vega jasnou volbou ať už je jaká chce, holt nic výkonnější s freesyncem prostě není. Musím ale uznat, že tenkrát bych byl na tom lépe řekněme s GTX 1070 + Gsync monitorem. Teď bych to nahradil 1080Ti a nebylo by co řešit. Problém u Gsyncu jsou ale monitory, takové 1080Ti nemá smysl provozovat s low res monitorem, jenže 4K monitor s Gsyncem je zatím jen jeden (Aušus) a k tomu je to prťavá 27ka s přehnaně velkým dpi, takže na hry které špatně škalují je to opět nepoužitelné.
Přitom by stačilo tak málo, aby Nvidia podporovala i freesync. Pak bych mohl v klidu koupit kartu od nich. Nepřipravím se ale kvůli jejich debilní politice o možnost syncu ve hrách a monitor za 24 tisíc kvůli grafiky měnit také nehodlám. Přitom jde jen o to, že by museli přiznat, že jejich Gsync modul je úplně nah.vno a jde jen o předraženou hovadinu, která tam vůbec nemusí být. Nvidia je jen banda egoistických kreténů, kteří neumí přiznat, že udělali chybu. Bohužel díky tomu si od nich teď nemůžu koupit grafiku a jsem odkázán na ne-zrovna-povedenou Vegu. Snad to zachrání ještě Nano, tak jako u Fiji
Jencík3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - určitě je lepší 2017-09-01 13:11:15

tak přesně tohle určitě jsem čítával v době, kdy jsem si kupoval 2k monitor...

určitě bylo lepší počkat na freesync a určitě...

Koupil jsem G-sync, nečekal, mám větší rozsah frekvencí a teď si nemusím kupovat VEGU. (2560x1440 27" IPS).

tolik k věštění z kříšťálových koulí na co je lepší se spolehnout. b
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 08:10:32
avatar
Omlouvám se za pomalejší úsudek, ale před 2 roky šlo koupit GTX 1070?
Citace:
Proto jsem zvolil kompromis když jsem dva roky zpátky stavěl a šel do Fiji + rozumného 3440x1440 (75Hz). Výkonu začíná být málo, pro mě je tedy Vega jasnou volbou ať už je jaká chce, holt nic výkonnější s freesyncem prostě není. Musím ale uznat, že tenkrát bych byl na tom lépe řekněme s GTX 1070 + Gsync monitorem.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 08:37:08
avatar
Nešlo, GTX 1070 vylezla na trh v červnu 2016. sice uz je tu přes rok, ale dva to je jen takový "profan" že už je tu asi moc dlouho.
Frantin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 15:37:57
avatar
Já čekal na VEKU jak na smilovani jelikož jsem si koupil pred rokem 4K monitor s FS. Na 4K je VEKA64 nepoužitelná. Argument že je použitelná při snížených detailech je pro mě neakceptovatelný. Teď mám dilema čím dočasně nahradit GTX970.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 15:48:46
avatar
VEGA 56 i 64 je na 4K FreeSync normálně oužitelná a i v náročných hrách nemusíš snižovat detaily o moc, stačí vypnout AA, ubrat na stínování a jsi kolem 60FPS úplně v klidu a víc s FreeSync vůbec nepotřebuješ ...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 15:38:05
avatar
...však ani nic lepšího než 60Hz ve 4K a ještě s freesyncem na trhu není, takže i kdyby potřeboval, tak má smůlu. Naprostá většina monitorů je bohužel "jen" DP1.2(a), nechápu proč vlastně. DP 1.3/1.4 je na Polarisu/Vegách, stejně jako na GTX 10xx. 4K monitory s více než 60Hz (které by už DP1.3 potřebovaly) však stále nikde. Nejsou kontroléry, nikdo nevyrábí rychlejší 4K panely nebo jsou moc drahé? Jestli někdo ví čím to je, ať se prosím podělí v diskuzi
Frantin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 15:52:58
avatar
Ja čekal na VEKU jako na smilovani jelikož jsem si nerozumne koupil 4K s FS. VEKA 64 to nedá. Argument, že se sníženými detaily ano u mě neobstojí. Přes 20k za 1080Ti nedám. Maximem je pro mě 15k. Tam se nevejdu ani s VEKOU56, takže mi zbývá nahradit stařičkou GTX970 kartou bez FS. A to 1080 Asus Strix nebo MSI T.F. AMD mě hodně zklamalo :-(
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 16:09:47
avatar
Takze koupis stejne pouzitelnou NV 1080 kartu na 4k jako tvrdis o nepouzitelne Veze ktera v nereferencich bude na 4k rozhodne vhodnejsi, to dava ale ovsem perfektni smysl
Frantin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 14:47:01
avatar
Ano přesně tak dává mi to smysl. Jelikož jsem čekal na Vegu která dle pana Stacha měla být dělo na 4k a konkurencí Voltě viz historické články. Za tu bych byl ochoten dát těch 20k. Tudíž jsem asi nucen tu 970tku dočasně něčím nahradit a víc jak 15k za gk pro 2k nedám. Počkám na další generaci.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 08:18:54
avatar
Já jsem jeden z mála šťastlivců, co sehnal Vegu 56. Ano, stála 13500 Kč, ale určitě jsem neudělal chybu. Nevím, jak na 4K, zatím nemám dotestováno, ale třeba WoT dává ve 4k na max (vyjma motion blur - to prostě z principu vypínám) kolem 60fps.
Nicméně osobně pokukuju po 21:9, tudíž nejspíš nějaké LCD s 3440x1440 to bude jistit.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 08:44:03
avatar
21:9 doporučuji všemi 10. Je to paráda a když už nějaká hra nejde pustit 21:9 ani po hraní si s cfg,... tak se ¨holt nastaví puštění v 16:9 a s pruhama (zezačátku mě to vadilo, teď už se nad tím ani nepozastavím). Ale valná většina her už s 21:9 problém nemá a nejvíce mě dostává kdy kdejaká indie hra umí a některé AAA ne.

Jen pokud bude i s freesync tak si vezmi takový, který má rozsah do minimálně 100hz (kvůli LFC, většina má úchylné rozpětí pro sync jen "48-75" a tam to nefunguje), musi být rozsah dvounásobku minima, u minima 48 tedy alespoň 96hz.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 09:07:07
avatar
Samozřejmě osobně bych preferoval alespoň 40-100Hz s Freesync 2. Ale Freesync 2 se terpve začíná objevovat, takže zatím šetřím.
Na druhou stranu zatím v 1080p nastavuju limit FPS na 61 a ve hrách pak zapínám V-Sync. Karta pak běží max. na 50% výkonu a spotřeba je úplně parádní
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 09:27:17
avatar
Tak když jede na 50%, tak se nedivím že je parádní spotřeba. Ale na šetření za elektřinu si si to snad nekoupil.

Ale na fHD je ta karta více než dostatečná ještě na sakra dlouho. A vsync zapínám také (nejsem tak citlivej na imput lag, takže mi z toho nepraská cévka a raději mám obraz bez tearingu "vím každý progamer by se teď plácá po čele, když to čte, ale na to mé paření mam raději konstantní FPS na syncu").
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 10:00:29
avatar
Jasně, že jsem to na 1080p nekupoval. Uvidíme, jaká bude nabídka LCD kolem vánoc a snad si udělám letos HW radost podruhé
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 17:50:28

Vysvetlí mi prosím niekto, ako môže mať PC zostava s RX VEGA 56 (TPD 210W) v záťaži nižšiu spotrebu ako PC zostava s GTX 1080 (TPD 180W)??? Výrobcovia pri nereferenčných kartách uvádzajú TPD pre referenčné karty?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-08-31 18:14:59
avatar
protože TDP nerovná se spotřeba.

RX VEGA 56 nemá TDP 210W ... to je typický power board ... nelze srovnávat s TDP u GTX 1080, kdy navíc obě společnosti uvdádí případně TDP podle vlastníc pravidel, takže je nepoměřitelné ....

podle TDP se nedá vůbec porovnávat spotřeba.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Taktování 2017-08-31 18:05:36
avatar
Zkusil jsem si dnes pohrát s Wattmanem a musím říct, že jsem (zatím) velmi mile překvapen. Ta karta má fakt potenciál. Hrál jsem si s tím ca 30 minut, power limit jsem zvednul o 20% a z výchozího nastavení, kdy lítaly takty v zatížení ca 97% GPU kolem 1550 Mhz, jsem se zatím dostal na stabilních ~1650MHz, při napětí sníženém na 1150mV v P7.
Zítra budu mít půjčený Wattmetr, takže víkend bude ve znamení taktování a hledání sweatpointu
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-02 12:51:44
avatar
btw podarilo se ti to napeti v P7 dostat nize? ta moje totiz bez problemu jede na 1100mV , jedine co jsem musel udelat u pameti ktery mam na 1Ghz je zmenit napeti z 1050 na 1075mV.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 10:03:55
avatar
Zatím jsem se nesnažil. Jinak napětí níže půjde. Jde o balanc několika proměnných - takt gpu vs. napětí gpu vs. chlazení vs. power limit.
Nebude úplně jednoduché to vykoumat, ale nikam nechvátám, tak se snad časem zadaří
Dusanko_sk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-01 22:37:39

kedy môžeme očakávať nerefenciu a vieme zhruba koľko bude stáť ? ...hovorím my, ale myslím niekoho z vás
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-03 22:14:29
avatar
Začátkem týdne jsem sliboval (AlmightyCraft, maroxCZ, MartinCZ80...), že udělám bnenche Vegy 56.

V testech budou zastoupeny tyto hry:
Civilizace VI
World of Tanks
WarThunder
S.t.a.l.k.e.r. C.O.P. - Day
S.t.a.l.k.e.r. C.O.P. - Night
S.t.a.l.k.e.r. C.O.P. - Rain
S.t.a.l.k.e.r. C.O.P. - SunShafts
na 99% (pokud se nerozhodnu, že kartu nechci) Prey
na 99% (pokud se nerozhodnu, že kartu nechci) Wolfenstain 2: The new colossus

Syntetické benchmarky:
3D Mark - Firestrike - Graphics test 1
3D Mark - Firestrike - Graphics test 2
3D Mark - Firestrike - Physics score
3D Mark - Firestrike - combined
3D Mark - Firestrike - all tests
Unigine Heaven
Unigine Valley
Unigine Superposition - Medium
Unigine Superposition - High
Unigine Superposition - Extreme
PassMark

Benchmarky profi aplikací:
SpecView Perf 12.1 - Catia - (v práci máme ca 70 instalací Catie V5)
SpecView Perf 12.1 - Siemens NX
SpecView Perf 12.1 - Maya
SpecView Perf 12.1 - SolidWorks
SpecView Perf 12.1 - 3ds Max
SpecView Perf 12.1 - Medical

Do výsledků zahrnu:
Skóre (udává-li jej aplikace/hra)
Min/Avg/Max FPS
99% percentil FPS
Percentil NAD 48fps
Percentil NAD 60fps

Měření probíhají pomocí FRAPS (prosím nepřemlouvejte mě, abych si pořizoval nějakou drahou testovací suitu).
Testuji/budu testovat rozlišení 1920x1080, 2560x1440, 3440x1440 a možná 3840x2160, nicméně si myslím, že 4K je na tu kartu moc. Ale ještě nevím, uvidíme.
EDIT 2: Testy 3840x2160 udělám, ale vynechám benche SW/her, které už v nižších rozlišeních dosahují výsledků hraničících z provozovatelným minimem (pod 24fps).

4 režimy nastavení CPU/GPU:
CPU Default 3.4/3.8 GHz, Vega Default Balanced mode (GPU P7 1590MHz, GPU MEM 800Mhz, tedy 1600Mhz efektivně)
CPU OC 4.5GHz, Vega Default Balanced mode (GPU P7 1590MHz - reálně ca 1550MHz, GPU MEM 800Mhz, tedy 1600Mhz efektivně)
CPU Default 3.4/3.8 GHz, Vega OC (GPU P7 1690Mhz, CPU MEM 1000MHz, tedy 2000MHz efektivně)
EDIT: Tohle bude velmi zajímavé - vliv CPU je u některých her dost zásaní. Např. při přetaktovaném CPU jede ve WoT konečně grafika na více, než 70% a zdá se být lépe využitá. WarThunder vypadá mnohem lépe optimalizovaný a využívá potenciál karty o poznání lépe a to i při podstatně lepší vizuální stránce.
CPU OC 4.5GHz, Vega OC (GPU P7 1690Mhz, CPU MEM 1000MHz, tedy 2000MHz efektivně) - tady si ovšem nejsem jistý, jestli nevyhodím pojistky

No, celkem 192 měření (12 testů x 4 režimy x 4 rozlišení)... ufff...

AMD ovladače jsou 17.8.2.

Čeká mě ještě hodně práce, snad to všechno zvládnu...
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-02 12:05:04
avatar
ty si úžasný, tomu říkám velice komplexní test, moc se těším na výsledky. jen to 3440x1440 bych osobně vyměnil za to 3840x2160 neb sice sám jedu jen 21:9, ale čisté 4k (starší věci by to dát mělo v pohodě, tak aspoň uvidíme kde má limit) je více vypovídající (a 16:9 zatím asi zajímá více lidí) a tamto proste pojede proti 4k o trochu lepe "tak si snadno udělám aritmetický průměr mezi 2k a 4k". Alespoň to bude více univerzální porovnání. Fraps bohatě stačí.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-02 18:28:34
avatar
SPECViewperf 3ds MAX bude bez detailnějších výsledků, FRAPS si s ním neví rady...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-03 07:32:21

Si to mohl poslat DD-mu a mohlo se to zveřejnit v blogu.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 13:20:50
avatar
Myslíš zveřejnit ten problém se SPECViewperf 3ds MAX a FRAPSem?
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 14:33:05

Ale no tak
Když už si s tím dáváš tolik práce, bylo by fajn tomu dát trochu fasádu a přehlednost. Domácí výsledky mě také zajímají a bylo by to v článku přehledné. Updaty ve staré diskuzi asi nebude uplně to nej.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-03 09:14:13
avatar
Podle update #2 u clanku z Odkaz se da Vega podvoltovat i na 1.05, prave jsem to vyzkousel v nekolika benchmarcich a furmarku a no problemo/errors. Asi mam zajimavy kousek, kdyz se vsude pise, ze 64 jde podvoltovat hur nez 56. Otazka ale je, je to stejne jako u procesoru, ze kdyz dokazi behat na nizsich voltech/usporne, naopak zase neumi dosahovat vysokych frekvenci? btw jsem zvedav jak dlouho me prezije Ryzen, protoze zase dle Odkaz diky Gigabyte me deska prala do procesoru o 0.3 voltu vic, zrovna v dobe kdy jsem zkousel Vegu, takze procak jel hodne a dlouho naplno (1.5-1.8V), zatim se tvari zive, ale co to mohlo udelat se zivotnosti buh vi.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-03 11:48:10
avatar
Jak moc to ovlivní frekvence GPU zjistíš jednoduše. Nainstaluj si GPU-Z , nainstaluj a pak pusť "PCI-Express render test" - najdeš ho na první záložce. V řádku vedle ROPs/TMUs, BUS Interface je modrý otazník.
Viz. https://tpucdn.com/gpuz/screen1-v1504271567153.gif
Až test pustíš, můžeš sledovat na záložce "Sensors", co to dělá s taktem...
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-03 13:14:10
avatar
Tohle se hodi, dik. Me slo spis o to, ze kdyz ji pak pod vodou pretaktuju, jestli pujde i nahoru s frekvencema. Priklad, Ryzen 1700 se da krasne podtaktovat ale maloktery jde na 4.1Ghz, 1800X naopak s 4.1Ghz nema problem, ale zase by nejel podtaktovanej jako 1700 co ty frekvence neda. Jestli to neplati i u GPU.

Edit: max 1600 Mhz to jede, nez to dojde k 85 stupnum a zacne zpomalovat, ale i tak je to zajimavy, mel jsem za to, ze maximum pro AIR je 1540 nastaveno.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-03 21:57:33
avatar
Zatím, co jsem zkoušel, tak pokud Vegu dobře uchladíš, můžeš jít níž s napětím GPU při zachování frenkvencí jádra.
Jinak řečeno - čím chladnější je jádro, tím méně polkne při stejném výkonu.
Jo a když v custom mode zvedneš max. limit otáček větráku třeba na 4000 ot./min. a cílovou teplotu jádra na 65, dá se při stejné spotřebě dosáhnout o dost vyšších taktů.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-03 23:25:38
avatar
Zkusil jsem trochu posasit Wattmena a toto mi ted vylezlo v Aide64 ... Obrázek
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 10:07:18
avatar
Důležité je k tomu pustit grafiku do záteže, ať vidíš, co to dělá reálně. To, co tam vidiíš jsou teoretická maxima. Jestli jich to dosáhne, to je věc další.
Opravdu to není úplně jednoduché. Jo a taky doporučuju nějaký obyč Wattmetr, ať vidíš, jaké jsou rozdíly ve spotřebě oproti výchozímu nastavení. Totiž některé kombinace se vyloženě nevyplatí, páč spotřeba může vyletět o dost výš.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 11:12:23
avatar
Wattmetr mam Vega to dokaze dobre rozpalit pod zatezi v klidu me komp zere neco mezi 70-90W , s nastavenim vyse to leze k 450W kdyz je podvoltovana (zveda to i vetsi prikon procesoru).
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 13:19:31
avatar
A teď zkus, co to udělá, když nastavíš cílovou teplotu třeba na 65°C a max. otáčky na grafice nastav třeba na 4000. Sice budeš mít pocit, že startuje helikoptéra, ale výsledky jsou zajímavé.

EDIT: Doporučuju pro zatížení pustit ten test v GPU-Z a sledovat v něm i ty takty. Má mnohem lepší odezvu než Wattman.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 14:14:36
avatar
Sak jsem to tak mel otacky na 4900 teplota teda jen na 70 jak je na tom mojim obrazku. Z toho vysly ty hodnoty, je to benchmark, takze pocitany.

Edit: tech 430-450w to zralo v Superposition benchmarku pocitani samo o sobe nebylo tak narocny, asi to nezapinalo zobrazovaci funkce a tak
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - WoT 4K v pohodě na max. 2017-09-03 22:01:11
avatar
Teď jsem orientačně pustil WoT ve 4K (3840x2160) a nemá problém FPS držet na 60. WarThunder jsem zatím testoval jen v max. 2560x1440, ale i to s přehledem dává.
Měl jsem obavy, jak bude padat výkon s rostoucím rozlišením, ale, ty se ukázaly být liché.
Tuhle kartu si nechám, max. spokojenost
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-03 22:48:49
avatar
Davals tam ten 64 bios, pry to pak skoro srovnava s 64 verzi? Ja premyslim, ze az mi dojde vodni blok, i kdyz mam 64 AIR, ze tam nahraju 64 Liquid bios kvuli vetsimu powerlimitu a pak to zkusim na doraz co ten chip vlastne umi

Edit: tak neni potreba, da se najit na netu rucni uprava (nebo to delat pres aplikace) ... Data jsou v registru "Počítač\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000" doplnit viz Odkaz
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-04 08:04:31
avatar
BIOS jsem nedával. Myslím, že je to zbytečné. Vyšší power limit a takty pamětí a jádra se dají nastavit ve WattManovi. A alespoň mám kontrolu a vím, co se děje a proč.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-05 14:28:39
avatar
Od zítra budu testovat nativně v 3440x1440
Já se omlouvám, že se tak chlubím...
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-05 14:59:17

Naopak, jen testuj a piš výsledky, na tento web to patří a radost z nového železa je pochopitelná
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-05 17:37:13
avatar
jo super gratuluji, který monitor si koupil?
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-05 20:59:18
avatar
No, nevydržel jsem a objednal jsem si přes známého Samsung C34F791.
Rozhodoval jsem se právě mezi Samsungem C34F791 a Asusem MX34VQ.
Jo a při hledání informací o Freesync zobrazovadlech jsem přišel na podstatnou věc. Nevyhledávat Freesync, ale Adaptive sync - z vyhledávače pak lezou výsledky, které jsem očekával při hledání výrazu Freesync.
Při rozhodování mi taky dost pomohl web https://pcmonitors.info, konkrétně testy Asusu (Odkaz) a Samsungu (Odkaz).
I když mě nejdřív polekaly informace o "flickeringu" u obou LCD při frekvencích od ca 45Hz do 53Hz při zapnutém freesyncu, nevzdal jsem to a našel novější informace, které potvrzují, že tento problém je již minulostí (např. zde: Odkaz).
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-05 21:55:57
avatar
Tak ať dobře slouží, měl by být super. Předpokládám že bez vadných subpixelů a neprosvítá podsvícení v rozích. Nákup monitoru mě vždy štve, neb jich protočím kopu těch samých než jsem s kvalitou spokojen.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-06 17:30:06
avatar
Chjo, Virtual Super Resolution není podporováno při nativním rozlišení LCD 3440 x 1440. Odkaz
Budu muset dotestovat vše vyjma 4K, pak LCD na staré a dotestovat zbytek
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-06 17:56:44
avatar
Jo to je proti nvidia trochu nevýhoda, 21:9 AMD VSR neumí.

Ale tak přehodit monitor, případně zapojení dvou by mělo být ok.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-06 18:09:28
avatar
Ale jó, nějak to dám. "Chvilku" ty testy ještě potrvají, ale nakonec budou
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-06 18:10:47
avatar
Jinak s LCD jsem maximálně spokojen
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kam s nimi? 2017-09-05 21:10:35
avatar
Zatím mám pár výsledků z benchmarků, akorát nevím, kam je nahrát. Poradíte?
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-06 22:12:02

Najdi si kontaktní email, ulož text třeba do PDF, přidej srdcervoucí prosbu a pošli aDDminovi
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - GPU-Z 2.3.9, resp. 2.4.0 2017-09-07 18:47:37
avatar
Vyšel nový GPU-Z s podporou AMD Vega. Nyní mimo jiné ukazuje v senzorech teplotu HBM, spotřebu samotného jádra GPU...

v2.4.0 (September 7th, 2017)

Fixed AMD RX Vega shader count detection
Fixed OpenCl detection on ATI/AMD cards with older drivers

v2.3.0 (September 5th, 2017)

Added support for AMD Radeon RX Vega Series
Fixed incorrect/missing information AMD Catalyst 17.2.2 and newer
Fixed GPU & memory activity monitoring on AMD Radeon RX 500 Series
Fixed crash on startup in rare CrossFire configurations
Fixed CrossFire detection for slave cards
Addded VRM efficiency & VDDC/VDDCI power readings for Polaris
Added support for AMD Radeon WX 7100, WX 3100
Addded support for NVIDIA Quadro M2200, GTX 1080 Mobile, GeForce MX150
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Samsung C34F791 - nebrat 2017-09-13 14:44:15
avatar
Bohužel po týdnu používání musím konststovat, že Samsung C34F791 není pro použití se zapnutým Freesync vhodný.
V mnoha hrách problikává a to dost citelně.
Např. ve War Thunderu a World of tanks v garáži je to velmi citelně znát a je to velmi nepříjemné.
Dělá to hlavně při FPS kolem 60Hz - WT i WoT mají v garáži nastaveno FPS na max. 60Hz.
Dost často se neduh projevuje, ve chvílích, kdy je přes scénu vykresleno nějaké overlay menu, např. v nastaveních atp.
EDIT: Důležitý poznatek - jsem jelito. Ve WT se dá zapnout adaptivní vyhlazování a problém je vyřešen.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-14 18:46:53
avatar
tak jak to zatím pokračuje?
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Bitcoin And All Cryptocurrenci 2017-09-14 18:46:17
avatar
To by byla sranda kdyby to byla pravda:
Odkaz
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Testy Vega 56 2017-10-09 15:12:56
avatar
Ahoj,

pomalu doknočuju zpracování testů, na výsledky můžete kouknout zde:
Odkaz
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-10-09 16:43:22

No zrovna u té Civilization VI bude bottleneck CPU, nevím, jak aktuálně u World of Tanks, ale taky to bylo náročné na CPU (čímž chci říct, že se nemusí neprojevit plný potenciál Vega56). Díky za testy, porovnám si aspoň část z nich s kombinací 7700k+GTX1080.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-10-09 19:12:07
avatar
Celkově ten procesor to určitě brzdí, ale není jednoduché vykoumat, do jaké míry.
Bigo2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - pro hry i video 2017-10-28 08:26:29

Dobrý den, připravuji se na nové PC určené pro zpracování videa i pro hraní. Bude to ASRock X370 Taichi, AMD Ryzen 1700 (přetakt.), 32 GB/3200MHz RAM, Samsung 960 PRO 512GB M.2 SSD, atd.
Prostudoval jsem váš článek o AMD Radeon RX VEGA 56 8GB a po té jsem se rozhodl pro tuto grafickou kartu. Na Amazonu je např. Gigabyte Radeon RX VEGA 56 8G za $469, což snad není špatné.
Chtěl bych se ještě prosím zeptat jestli se snad něco nezměnilo, jestli podle vašeho názoru je výše uvedená grafická stále vhodná.
Velmi bych přivítal jestli se můžete zmínit o RAM - tedy jestli je vhodné použít 32GB/3200MHz (nebo kolik MHz?). Jaký model a od koho je zaručeně bezproblémový a jestli je lepší použít 4x 8GB nebo 2x16?
Děkuji předem a omlouvám se. Mám celkově předsatvu co a jak, ale přivítal bych malý komentář (souhlas nebo nesouhlas) od někoho z vás - expertů.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnosti
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnostiÚterý, 21 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1101x
Komentářů: 4
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1945x
Komentářů: 1
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1167x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 907x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1864x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1211x
Komentářů: 9