GIGABYTE Aorus Radeon RX 7900 XTX Elite – TEST a RECENZE supervýkonné grafiky za slušnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 13 březen 2023
Přejít na obsah
GIGABYTE Aorus Radeon RX 7900 XTX Elite – TEST a RECENZE supervýkonné grafiky za slušnou cenu
Grafická karta a testy
Battlefield 2042
Assassins Creed Valhalla
Far Cry 6
Doom Eternal
Cyberpunk 2077
Forza Horizon 5
Provozní vlastnosti - sptořeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, cena a poměr a Ray Tracing
Závěr a hodnocení

 

  • Závěr a hodnocení

I dnes testovaná verze Radeon RX 7900 XTX v podání GIGABYTE Aorus Radeon Elite potvrzuje, že AMD se nová TOP edice hodně povedla, přestože původně očekávala ještě výraznější generační zlepšení. Na druhou stranu zachovává relativně rozumnou cenu a za stejnou cenu co stála RX 6900 XT, kdy je fakticky kvůli vlivu inflace novinka levnější, nabízí ohromný mezigenerační nárůst výkonu.

Radeon RX 7900 XTX si v mnoha hrách a případech vyšlápne i na RTX 4090, v průměru je ale samozřejmě za ní, protože prostě nežene hlavně spotřebu tak absurdně a nesmyslně vysoko. Skutečným konkurentem je tak RTX 4080, kterou ale Radeon RX 7900 XTX jasně poráží. Má prostě lepší výkon a lepší parametry, a dokonce je levnější. Trochu složitější je to v Ray tracingu výkonu, kde má NVIDIA díky svým extra AI jednotkám zjevně v některých případech o něco navrch. Ačkoliv některé hry zjevně mizerně optimalizované ukazují větší rozdíl, než jaký v běžné herní realitě, a tedy v drtivé většině her s některými RT efekty je. Ale protože většinou ty RT efekty nejsou příliš viditelné, za to na obou kartách zásadně i o desítky % sníží počet FPS, není moc důvodů RT zapínat. A samozřejmě technicky u obou karet můžete tu ztrátu FPS dohnat zapnutím FSR nebo DLSS, kdy ale pak nehrajete v nativním rozlišení.

Zkrátka platí, že Radeon RX 7900 XTX je v drtivé většině her a bez RT jasně lepší než RTX 4080 a nemá daleko k RTX 4090, zejména když se podíváme na ten obrovský cenový rozdíl. S aktivními RT se výkon 7900 XTX a RTX 4080 v průměru trochu srovnává, ale AMD má stále výhodu toho lepšího výkonu všude jinde (tedy drtivé většiny případů) a také překvapivě nižší ceny a o trochu lepších parametrů, kdy 24GB paměť začne být výhoda proti 16GB se stále se zvětšujícím rozlišením textur a grafických prostředků. A zejména některé nadcházející modovatelné hry s dodatečnými balíky textur tu grafickou paměť bez problémů využijí. Takže ano 16GB určitě stačí, ale ani 24GB dnes není nevyužitelných a u karty za 30tisíc+ očekávám že těch 24GB mít prostě bude.

  • GIGABYTE Aorus Radeon RX 7900 XTX Elite

Pokud jde o testovanou edici Gigabyte, má fakticky identický výkon jako podobné konkurenční modely, kdy výrobci překvapivě všichni nastavily téměř stejný 2,68GHz boost takt u svých vyšších OC edic. Liší se tak jen ve spotřebě, kdy někteří se s tím příliš nepatlali a nacpaly tam i přes 400W. Gigabyte se ale drží překvapivě zkrátka a nežere o moc více než reference. Takže se do 400W stále v pohodě vejde, což je znát na výrazně nižším metání tepla do místnosti ve srovnání se 450+W teplometem jménem RTX 4090. A už tak je to na hraně akceptovatelného v běžně velké místnosti.

Testovaná karta má jediný problém, i když to není problém karty, jako spíše výrobce. Velmi omezenou praktickou reálnou dostupnost. Zájem o ni je větší a výrobce nestíhá dodávat. Není se samozřejmě co divit, když i tahle velmi luxusní velká edice v současnosti druhé nejvýkonnější grafiky na trhu, stojí „jen“ 32 tisíc korun, o plné 3 tisíce méně než stejné AORUS provedení v případě slabšího a hůře vybaveného RTX 4080 modelu a o neuvěřitelných 18 tisíc méně než fyzicky podobné AORUS provedení RTX 4090! A ten rozdíl výkonu tomu cenovému rozdílu tomu rozhodně ani trochu neodpovídá. Radeon RX 7900 XTX je zkrátka extrémně výhodná high end grafika s ohledem na její výkon, a poptávka zjevně překonala očekávání a výrobu, kdy dostupnost těchto edic je o poznání horší, než u objektivně horších a předražených RTX 4080/4090 karet. Strategie a přístup k zákazníkům ze strany AMD a NVIDIA se u současné generace opravdu hodně liší.

Gigabyte samotné má ještě menší GAMING OC edici RX 7900 XTX, která je jednodušší s menším chlazením, a dokonce stojí jen 28 tisíc korun, tedy má ještě o poznání lepší poměr cena/výkon, ale i na tu jsou pochopitelně velké prostě fronty a dostupnost je tak stále problematická. Je to samozřejmě škoda, protože zjevně velký zájem zákazníků je, ovšem výrobci Radeonů nestíhají, což současně udržuje vysoké ceny konkurenčních RTX 4080/4090 modelů. Bohužel ani výrobce není schopen říci, kdy se věci zásadně zlepší, říká jen, že stále chodí nové a nové dodávky a snaží se.

Každopádně GIGABYTE Aorus Radeon RX 7900 XTX Elite je naprosto skvělá grafická karta, jedna z nejvýkonnější současných karet na trhu vůbec, přitom cenově je levnější než většinou jasně slabší RTX 4080 a masivně levnější než 4090, která rozhodně za ten příplatek nestojí. A už vůbec nestojí za tu extrémní spotřebu, kdy je spíše teplometem vydávaným za grafickou kartu. Pro sice náročné, ale stále ještě rozumné hráče je tak Radeon RX 7900 XTX dnes jasná volba, bohužel výrobci zjevně podcenili poptávku, kdy asi nikdo nečekal, že budeme nad touhle samozřejmě stále poměrně drahou 1000 dolarovou grafikou skákat nadšením, jak výhodná, levná a zajímavá vlastně je :). Kdysi za tuhle cenu byly opravdu jen absolutní Ultra TOP modely a dobrý poměr cena/výkon ji byl hodně vzdálený. Bohužel věci se u některých výrobců GPU výrazně posunuly, a nikoliv k lepšímu. O to zajímavější Radeon RX 7900 XTX je. A pokud se vám vejde do skříně, je GIGABYTE Aorus Radeon RX 7900 XTX Elite excelentní tichá karta (na SILENT režim) za překvapivě rozumnou cenu na současné poměry …

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
jpsix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-14 21:53:57

bude aj test nejakej AMD GPU s vodným blokom?
napr. Odkaz alebo Odkaz
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-15 07:36:15
avatar
tohle se moc dobre otestovat neda protoze zalezi na tom jakej mas doma zbytek okruhu ale vesmes plati pravidlo ze vodhou chlazena grafika bezi do 50°C na GPU i VRM.. pokud mas kvalitni zbytek okruhu tj aspon 2 radiatory a kvalitni pumpu..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 740x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 769x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1198x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 911x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1216x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1485x
Komentářů: 1