RayTracing, PCIe 4.0, Image Sharpening, Anti Lag atd.
Nová generace grafik AMD přináší několik nových technologií, ale i vylepšení několika stávajících technologií. Asi hlavním polem soubojů bude Raytracing.
Ray Tracing
Není pravda, že by AMD RX 5700 grafiky nepodporovaly nebo dokonce neuměly Ray Tracing. Tuhle lež přitom najdete v mnoha i odborných recenzích. AMD samozřejmě Ray Tracing podporuje, podporuje ho roky na grafikách i procesorech a nové Radeon RX 5700 nejsou výjimkou. Co nepodporuje je implementaci RTX konkurenční společnosti NVIDIA. Ta sice využívá standard DirectX Raytracing (DXR) ale v nestandardní RTX implementaci, využívající určitý prvek NVDIA TURING architektury, který najdete jen na RTX 2000 kartách (GTX 1600 série to taky neumí). Samozřejmě že výrobci a vývojáři her sami od sebe RTX od NV používat nebudou, a tak NV sama musela implementaci zajistit. V tuto chvíli najdete RTX podporu ve hrách Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider a METRO Exodus. Potíž je, že je to hlavně marketing, funkční přínos zatím skutečně není. Když zapnete RTX ve výše uvedených hrách, stane se hlavně jedna věc, na polovinu vám klesnou FPS, protože výkonová náročnost RTX je ohromná, přitom vizuální efekt je sporný.
U Shadow of the Tomb Raider je RTX použito hlavně na stínování, a i na statickém obrázku musíte hledat rozdíly lupou, takže při hraní hry kromě nižšího výkonu zapnutí RTX nepoznáte. U Battlefield 5 opět, pokud nevíte, na které efekty kde přesně v určité lokalitě koukat, tak si zapnutého RTX také nevšimnete (DICE dokáže ty dorazy a odlesky skvěle napodobovat i bez RT), zato si všimnete podstatně nižšího výkonu. No a u METRO Exodus je rozdíl určitě nejviditelnější, protože RTX je používáno na osvícení scény apod. Bohužel nevypadá lépe, řekl bych že vypadá vyloženě hnusně, opět je tu ale velká výkonová penalizace. Mnozí přesto budou tvrdit, že podpora RTX na grafikách jako RTX 2060/2070 2060S a 2070S má nějaký přínos a význam. Kromě marketingu jej ale nemá. Ty karty jsou jednoduše příliš slabé na RTX v rozumném rozlišení. Smysl má tahle technologie jen na RTX 2080 Ti, kde je demonstrátorem a karta má i dost výkonu to alespoň někde rozumně utáhnout. Ostatně v našem testování máme hned všechny 3 hry, které RTX mají, takže co se stane, když zapneme RTX?
Výkon RTX 2060, 2070/2060 Super se výrazně propadne. O polovinu. A ne, nemá smysl zapínat DLSS, protože to obraz jen rozmaže a cílem RTX bylo přeci dělat hry hezčí, ne je dělat hnusnější. Kromě toho celé DLSS je totální kravina, což AMD dokazuje svou odpovědí v podobě Image Sharpening, což ve výsledku nabídne stejný výsledek jako DLSS, ale nepotřebuje k tomu to, že NVIDIA musí na superpočítačích nejdříve naučit hru, na což ji musí připravit její vývojáři, ani žádnou speciální HW výbavu. Funguje to přepnutím On/Off v ovladačích a v moha hrách nejen na Radeon NAVI kartách. V praxi to pak vypadá takhle:
AMD NAVI samozřejmě RayTracing podporuje. Raytracing je budoucností her a zatímco NVIDIA a její RTX je hlavně marketing, záležet bude právě na AMD a jejím NAVI a její implementaci použitelného RT do her. AMD NAVI bude ohánět nové konzole, streamovací globální platformy atd. AMD samozřejmě nepřevezme RTX technologii NVIDIA, ale přijde s vlastním lepším řešením, využívající klasické jednotky. Takovou technologii už si patentovala a nasadí ji v blízké době. Hry pro Raytracing efekty nepotřebují RTX NVIDIA, jak už ostatně bylo dokázáno:
(Ray tracing ve hrách … demo běžní na Radeon RX VEGA 56 bez „RTX“ podpory ;) a přesto Real time Ray tracing umí)
AMD i vývojáři her ale budou RayTracing do her dávat, až to bude mít smysl. Tedy pojede právě třeba na konzolích ale i cenově dostupných grafických kartách. Bez toho, aby si RT mohlo ve hrách zapnout většina hráčů, nemá jeho přítomnost ve hrách žádný smysl, je to je nadbytečná práce pro vývojáře, protože stejně musí udělat ty efekty i klasicky. Až tedy bude mít RayTracing smysl, což se nejspíše stane v dalších 2-3 letech, bude ve hrách plně podporován i na Radeon RX 5700 kartách atd. Dnes je RT v podobě NVIDIA RTX implementace jen o marketingu, protože se jím do této doby NV snažila omluvit to, že jsou nové RTX grafiky se stejným výkonem jako předchozí GTX generace stejně drahé, nebo i dražší. A spousta lidí na to skočila. RTX je navíc tak náročné, že na kartách jako RTX 2060/2070 a Super edicích nemá žádný smysl dnes a nebude ho mít nejspíše po celou dobu životnosti těchto karet.
PCIe 4.0 vs PCIe 3.0
AMD už první grafickou kartu s PCIe 4.0 uvedla loni, ale šlo o výpočetní Instinct s VEGA 20. Letošní Radeon VII se stejným 7nm VEGA 20 jádrem ale podporu PCIe 4.0 aktivní neměl. To si AMD nechalo až na Radeon RX 5700 karty, které tak jsou první běžné grafiky s tímto až 2x rychlejším rozhraním. A opět posloucháme některé, kteří tvrdí, že je to k ničemu. Což samozřejmě není pravda.
Pokud jste hráč, tak ano, přínos PCIe 4.0 je minimální, ale je kupodivu měřitelný 1-2FPS, tedy 1-2% výkonu v průměru! S výkonnějšími grafikami, nebo v případě že by byly využity dvě karty po 8 linkách, by to mělo být výraznější. Zatímco v herním nasazení se ale zatím bez PCIe 4.0 v klidu obejdeme, jeho přínos ve výpočetních aplikacích a nasazení je neodiskutovatelný!
Rozdíl v některých aplikacích mezi PCIe 3.0 a 4.0 je diametrální. I Radeon RX 5700 dokáže být výkonnější výrazně s PCIe 4.0 kdy prostě není omezena propustností jako na PCIe 3.0. Tohle rozhraní + extra jako Infinity Fabric u AMD nebo NVLink u NV se dnes běžně používá a využívá právě ve výpočetní oblasti, protože PCIe 3.0 opravdu je dávno omezením. Pro hráče zatím v běžných situacích omezením zatím není a u RX 5700 karet asi nikdy nebude, ale PCIe 4.0 má výhody a o něco málo lepší výkon poskytuje. TEČKA.
Radeon AntiLag a CHILL
Dvě technologie, které jsou u AMD extrémně zajímavé a na které NV nemá odpověď nebo tak funkční řešení. První z nich je Radeon CHILL, které už známe spoustu let. AMD jej nabízí už hodně let, ale nově přináší další vylepšení i pro NAVI architekturu. Chill je extrémně zajímavá technologie pro řízení spotřeby, funguje napříč mnoha hrami a dělá to, že hlavně pro majitele 60Hz obrazovek, kdy opravdu nepotřebujete aby grafika generovala v mnoha hrách těch 120FPS apod., tak sníží výkon karty třeba na těch 60FPS, abyste při hraní nic nepoznali, ale má to obrovský vliv na snížení spotřeby atd. Funguje to automaticky a AMD to neustále zdokonaluje. Osobně si myslím, že je to jedna z nejzajímavějších herních technologií, která vůbec u grafik dnes je a opravdu to funguje. Dokáže snížit spotřebu karet o desítky i stovku W, protože prostě často není nutné, aby karta žrala a generovala stovky FPS, které nemáte šanci vidět. Takhle to vypadá třeba s RX 5700 XT v praxi, kdy u některých her to bohužel nefunguje, u některých ale ano:
Radeon AntiLag je pak novinkou, která šikovně snižuje input lag v některých hrách. Tedy zlepšuje odezvu. A opravdu to funguje i je to poznat v některých situacích. Nevěřil jsem tomu, ale vyzkoušeli jsme to a doufám v rozšíření této technologie, pokud možno do všech her. Zajímavý nápad, přitom to není složité realizovat. Bohužel má svá omezení a není jej možné použít, nebo nemá takový přínos při vysokém počtu FPS apod.
AMD také vylepšilo multimediální výbavu a výkon u nové a RNDA NAVI architektury a Radeon RX 5700 grafik, ale přiznám se, že na to nejsem expert. Takže to přenechám povolanějším. V našem případě se tedy podívejme na závěr a hodnocení …