TEST: AMD Radeon RX 5700 XT – NAVI v plné polní aneb přelomová grafická karta v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 21 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: AMD Radeon RX 5700 XT – NAVI v plné polní aneb přelomová grafická karta v akci!
AMD Radeon RX 5700 XT 8GB - grafická karta
Battlefield V
Shadow of the Tomb Raider
Metro EXODUS
Far Cry New Dawn
Forza Horizon 4
Kingdom Come DELIVERANCE
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
RayTracing, PCIe 4.0, Image Sharpening, Anti lag atd.
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: AMD Radeon RX 5700 XT

                      – NAVI v plné polní aneb přelomová grafická karta v akci!

Radeon RX 5700 XT je lepší, než všichni čekali, především však reprezentuje nejzásadnější GPU produkt poslední doby.

Dnes se podíváme na nový Radeon RX 5700 XT od AMD, tedy plně aktivní nebržděnou verzi edice Radeon RX 5700, kterou už jsme otestovali. Přiznám se, že právě RX 5700 XT jsme měli otestovaný jako první, ale nakonec jsme se rozhodli vydat nejdříve RX 5700, protože ta karta je fenomenální ukázkou posunu zejména na poli efektivity, který AMD udělalo. Kdy nejen vymazalo ten velký náskok, jaký v tomto ohledu měly ve hrách grafiky NVIDIA, ale dokonce ji jasně překonalo. Radeon RX 5700XT má kromě vynikající efektivity také velmi dobrý výkon. Je dokonce mnohem vyšší a lepší, než kdokoliv čekal, protože připomínám, NAVI 10 jako první čip nové 7nm generace a architektury RDNA, není high end, je to vyšší mainstream, a přesto se díváme na kartu, která v mnoha testech a hrách dokáže soupeřit s kartami jako GTX 1080 Ti, Radeon VII či dokonce RTX 2080, nebo jim být na dohled.

Ano, AMD uvedlo na trh grafickou kartou za 399 dolarů (11 tisíc korun vč. DPH), která má výkon téměř na úrovni high endu karet, prodávaných za ceny od 699 dolarů, tedy téměř 20 tisíc korun! Ovšem ten výkon dokáže podat s efektivitou a spotřebou mainstreamu. A to není vše.

RX 5700XT a její GPU reprezentuje naprosto klíčový grafický produkt. Možná nejzásadnější GPU posledních let, ne-li historie. NAVI a RDNA architektura nejsou záležitostí jen nových PC karet, tedy RX 5700 série. Především reprezentují nejbližší budoucnost velké části herního hardware a vybavení, na kterém bude hrát hry podstatná část světa následujících mnoho let. NAVI RDNA architektura je klíčovou součástí blížící se nové generace konzolí, kdy dokonce je prakticky jisté, že nějaká upravená verze NAVI 10 čipu samotného, bude přímo součástí nového XBOX SCARLETT a PLAYSTATION 5, plánovaných na příští rok. Kromě toho ale AMD NAVI bude pohánět i největší streamovací herní platformu na světě, Google STADIA a bude pohánět také novou generaci mobilních zařízení a platforem SAMSUNG. Nikdy v historii neměla nová grafická generace a GPU takový rozptyl, podporu a zásadní vliv. Nový Radeon RX 5700XT tak ukazuje potenciál, který NAVI a RDNA má a ukazuje ho ve skvělém světle, přičemž zdaleka jej nevyužívá plně.  

  • AMD NAVI RDNA – nová naděje proti impériu NVIDIA

Prozatím je NAVI přítomno tedy jen na dvou nových grafikách pro desktopová PC. A i tam jde o významný počin, protože je to za mnoho mnoho let první úplně nová grafická architektura, která není GCN/NCU. Ta tu s námi byla od Radeon HD 7000 série po poslední VEGA sérii, která už ale byla orientována výrazně jinam, než na hráče. NAVI je kompletně odlišná, je to architektura pro herní a spotřební GPU, ale o tom jsme si už povídali.

Důležité je ale právě srovnání s konkurencí, kdy NAVI je i v tomto ohledu klíčový produkt. O problémech AMD a jeho grafické divize nemusíme dlouze mluvit. Všichni vědí, že AMD mnoho let živořilo a chybná rozhodnutí bývalého vedení firmy hodně věcí zhoršila, či vyloženě zničila. Mezi těmi věcmi byla i samotná grafická divize, která byla bez přehánění v letech 2013/2014 zlikvidována, kdy finanční škrty a odchody mnoha lidí prakticky zničily jakékoliv naděje na kompletní a konkurenceschopné produkty, a normální fungování v mnoha dalších letech. Něco, co jsme bolestně jako zákazníci pocítili od roku 2016/2017, kdy produkty měly být na trhu. Až v minulém roce se současnému vedení AMD napravilo situaci, dostalo rozpočet a fungování grafické divize alespoň na úroveň toho, kde byla kolem roku 2010 atd., kdy ještě normálně fungovala.

Stále však musíme připomínat, že grafická divize AMD má i dnes zhruba třetinový/čtvrtinový rozpočet konkurenční NVIDIA na vývoj GPU, přičemž obě firmy musí udělat stejný objem prací. A je sakra rozdíl, když na to máte 300 milionů nebo 1 miliardu dolarů. NVIDIA navíc plně těžila z problémů AMD v posledních letech, obsadila ze 100% vyšší segment a díky praktické neexistenci marketingové konkurence dokázala prodávat za vyšší ceny horší karty i v nižších segmentech. Například RX 570/580 karty byly a jsou výrazně lepší než GTX 1050/1060 série. Kromě lepší technologie, lepší výbavy, lepšího výkonu jsou i výrazně výhodnější. Přesto NVIDIA prodala několikanásobně více těch karet, než AMD! To je zásadní problém, když se prostě lepší a výhodnější produkt prodává mnohem hůře. To je to, proti čemu zákazníci ale i samo AMD dnes stojí. Impérium NVIDIA je postavené na extrémně silném marketingu, který se neštítí naprosto ničeho, extrémně silné setrvačnosti a schopnosti prodat jako přínos věci, které jsou z principu hloupé záměrně složitě vysvětlované, nefunkční a nepřináší žádný skutečný přínos, jen stojí peníze. Pro tuto chvíli je AMD jedinou konkurencí vedle NVIDIA, ale mimo toho, že obě firmy navrhují a produkují GPU a grafické karty, nemají spolu vlastně vůbec nic společného. Těžko byste našli v celém IT businessu dvě konkurenční společnosti produkující podobné produkty s více odlišným stylem podnikání, firemní politikou i kulturou. To je to, co dělá obě firmy unikátní, obě jsou naprosto odlišné k dosahování ve výsledku podobných produktů.

A právě nová Radeon RX 5700 série je první nový grafický produkt od AMD, který nevznikl v úsporné době, kdy se jen škrtalo a světlo na konci tunelu bylo v nedohlednu. Není to produkt, který vznikl jako kompromisní řešení, něco, co se nedalo dotáhnout, protože na to nebyly peníze, lidi ani čas. Je to první generace zcela nové generační řady, která bude několik dalších let vylepšována a vyvíjena podobně jako RYZEN procesory. Je to první grafická řada a generace, kterou by po letech NVIDIA měla brát zatraceně vážně. Protože tohle je obrat.

  • Radeon RX 5700 XT 8GB do akce

Jak je na tom záměrně ořezaná a na TDP omezená extrémně efektivní ale překvapivě výkonná RX 5700, už víte. Recenzovali jsme ji. Dnes se podíváme na plnohodnotnou verzi, která má plně aktivní NAVI 10 GPU a vyšší TDP, takže žene takty mnohem výše.

Konkrétně má 2560 SP, tedy 40 výpočetních jednotek (proti 2304/36). Zůstalo 64 ROPS, ale karta má 160TU proti 144 u slabší verze. AMD u XT edice pak také nastavilo vyšší TDP, 225W proti 180W, což znamená i vyšší takty. Ten základní je u RX 5700XT(RX 5700) na 1605MHz (1465Hz), nicméně běžně karta pojede kolem tzv. „Game“ taktu, a ten je 1755MHz(1625MHz). Maximální takt se pak může vyšplhat na 1905MHz(1725MHz). To jsou extrémně vysoké takty, naprosto nevídané na AMD kartách minulosti. AMD rovněž udělalo zásadní změny v architektuře, kdy se místo soustředění na výpočetní výkon, soustředí u NAVI/RDNA na texturovací a praktický herní výkon a efektivitu v něm.

Obě karty mají klasickou konstrukci, tedy 256-bit sběrnici a 8GB GDDR6 na 14GHz. Bohužel použití výkonnějších a efektivnějších HBM pamětí u této cenové třídy karet, není vzhledem k výrazně vyšším cenám HBM a konstrukce kolem nich, zatím možné. Zejména v kombinaci s poměrně drahým 7nm procesem. Paměťová propustnost obou karet je i tak solidních 448GB/s, což je srovnatelné s konkurencí i s RX VEGA 56/64 sérií s HBM. Navíc se dá předpokládat, že cena RX 5700 bude postupně klesat i pod 300 dolarů a příští rok, kdy se ceny 7nm procesu a GDDR6 pamětí dostanou na nižší úrovně, tahle série bude plnit roli mainstreamu jako plného nástupce RX 570/580 série.

  • Konkurence a ceny

AMD současně dokázala uhrát s NVIDIA první bitvu, kdy firma záměrně vypustila informaci o cenách a výkonu karet téměř měsíc před jejich vydáním a donutilo NVIDIA k reakci. Ta tak vypustila do světa RTX 2060 SUPER a RTX 2070 SUPER, což jsou ale jen přeznačené RTX 2070 a RTX 2080 s trochu ořezaným GPU, ale nižší cenou. Místo 499/599 dolarů za RTX 2070 stojí RTX 2060 SUPER 399 dolarů. A místo 699/799 dolarů za RTX 2080 stojí nová RTX 2070 SUPER 499 dolarů. NVIDIA si myslela, že tím má vše vyřešeno.

Jenže pak přišlo AMD s tím, že ve skutečnosti budou Radeon RX 5700 karty výrazně levnější. Ještě před vydáním karet tak oznámila, že místo původních 379/449 dolarů, stojí jen 349/399 dolarů. Takže Radeon RX 5700, která má výkon podobný RTX 2060 SUPER/RTX 2070 stojí stejně jako mnohem slabší RTX 2060 6GB. Nový Radeon RX 5700XT, se kterým NV počítala jako konkurencí proti RTX 2070 SUPER, ale stojí stejně jako RTX 2060 SUPER. Jenže Radeon RX 5700XT se dokáže výkonově téměř vyrovnat RTX 2070 SUPER, která ale stojí o 100 dolarů více! Tohle je konkurence, ve kterou jsme doufali, konečně moderní, výkonné a efektivní karty za rozumné ceny.

Dnes už se dá koupit Radeon RX 5700 8GB v ČR běžně hned skladem za ceny od 9300 korun vč. DPH a Radeon RX 5700 XT za 11 000 korun vč. DPH. A to je o hodně lepší, než kolik jsme za karty s podobným výkonem dosud museli platit. Nemluvě o tom, že NVIDIA nedokáže stejný výkon nabídnout ani vzdáleně za podobné peníze. Její RTX 2060 SUPER stojí běžně téměř 12 tisíc korun, jenže má výkon jako RX 5700, zatímco RX 5700 XT má za těch 11 tisíc výkon téměř na úrovni RTX 2070 SUPER, která ovšem stojí minimálně téměř 15 tisíc. A to je sakra rozdíl. Bohužel, zatím jsou všechny RX 5700 jen v referenčním provedení. A na to se dnes podíváme … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 774x
Komentářů: 0
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 618x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2280x
Komentářů: 23
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5073x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 732x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1579x
Komentářů: 2