TEST: AMD Radeon VII – Univerzálně výkonná grafická karta pro hry i práci. Poprvé na 7nm. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 07 únor 2019
Přejít na obsah
TEST: AMD Radeon VII – Univerzálně výkonná grafická karta pro hry i práci. Poprvé na 7nm.
AMD Radeon VII - Grafická karta
Battlefield V
Shadow of the Tomb Raider
Far Cry 5
Forza Horizon 4
Kingdom Come DELIVERANCE
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Cena, výkon a výhodnost
Závěr a hodnocení

 

 

  • AMD Radeon VII – Grafická karta

Zatímco RX VEGA 64 existovala kromě klasické vzduchem chlazené verzi i v té luxusní AiO edici, Radeon VII přichází jen v jediné edici. Zato s kompletně novým typem chladiče. A to není jediná novinka. Velkou novinkou je, že AMD poprvé prodává tuhle kartu přímo přes své stránky ve vlastním balení atd. Takže pokud chcete Radeon VII za těch 699 dolarů, bude vždy k dispozici. Ano, je to podobný tah, jako udělala NVIDIA s FE edicemi.

AMD však nadále umožní prodávat kartu v této referenci i běžně v obchodech. Pravdou ale je, že výrobci karet o to moc zájem nemají, protože tohle není jejich karta. To je karta AMD a oni mají možnost vlastně si tam nalepit jen svoje loga. Žádné další odlišení, což je pro mnohé problém i pokud jde o cenu. Samozřejmě nedává smysl, proč by Radeon VII měla stát v běžném obchodě více než 699 dolarů, když ji AMD bude přímo za tuhle cenu prodávat na svých stránkách. Výrobci karet tak pracují na svých nereferenčních edicích, které ale budou dostupné až někdy později. V tuto chvíli je tedy k dispozici jen tahle edice a tohle provedení a většina karet bude prodávána přímo přes stránky AMD v tomto referenčním balení:

Samotná grafika Radeon VII vypadá vedle předchozí RX VEGA 64 určitě mnohem lépe. Chlazení novinky silně připomíná chlazení, které využívají klasické levnější nereference. Nejblíže je mu podobné asi Gigabyte WindForce se 3 ventilátory. Provoz karty by tedy měl být tišší. Teoreticky (ehm ...).

Design karty je velice povedený, kompaktní, karta má podsvícená loga. Nicméně rozměrově je stále dvouslotová, nijak extrémně dlouhá a prostě OK. Má 2x 8-pin napájení jako měl předchůdce, TDP je 300W. Nemá bohužel přepínatelný BIOS. Na výstupech najdeme 1x HDMI a 3x DisplayPort.

Pár zajímavostí je i pod chladičem. Samozřejmě vyjma 7nm jádra, které je téměř poloviční proti konkurenčnímu řešení a vůbec na poměry high endu je extrémně malé. AMD pro Radeon VII navrhlo kompletně nové PCB, opět jde o ultra high end kvalitu, kdy řada použitých komponent je absolutní špička, často i mnohem lepší, než co najdeme třeba na referenční RTX 2080Ti apod. Extrémně efektivní design po stránce provozních ztrát apod. Zajímavostí je i použití netypického grafenu místo klasické pasty na jádro. AMD zkrátka nikde výrazně nešetřilo, ale stále nechává prostor pro zlepšení u nereferenčních ultra edic. Každopádně tohle provedení je kvalitativně absolutní high end. Kompletní rozbor najdete zde:

Za pozornost stojí samozřejmě i zaměření karty. Radeon VII je karta, která není jen herní. I proto nemá označení RX, které jinak herní grafiky mají. Je to vlastně univerzální karta, která je dobrá jak ve hrách, tak pro výpočetní, a hlavně částečně profesionální použití. AMD se rozhodlo zpřístupnit některé extra funkce profesionálních modelů i pro tuhle kartu. Lze dokonce nainstalovat příslušené ovladače (nebo to bude brzy možné). Současně se AMD na poslední chvíli rozhodlo ještě posílit výpočetní výkon. A to ten extra drahý, za který jinak musíte ohromně připlácet. Jde o ten drahý FP64 výkon, který herní karty AMD i NVIDIA mají značně omezený proti profi verzím karet. Například Radeon RX VEGA 64 má jen 0,84TFLOPS proti několikanásobku profesionální Instinct verze. Podobně omezený měl být původně i Radeon VII. AMD se ale na poslední chvíli rozhodlo, že když už univerzální, tak po všech stránkách:

Radeon VII tak má mnohem větší FP64 výkon než jakákoliv herní karta před ní. AMD mu nadělilo polovinu FP64 výkonu, který má ultra drahá Instinct MI50 verze (6,7 TFLOPS). 3,46TFLOPS v FP64 pro Radeon VII tak znamená opravdu zajímavou přidanou hodnotu pro ty, kteří to umí využít, protože tohle nemá na trhu žádnou konkurenci.

AMD tedy Radeon VII míří nejen na hráče, kteří mohou očekávat znatelný nárůst výkonu proti RX VEGA, ale současně i na tvůrce obsahu a polo-profesionály, kdy 16GB paměti a obrovský výpočetní výkon ve všech formách za pouhých 699 dolarů je nabídka, která tady ještě nebyla. Nejblíže tomu byl vlastně loňský Radeon Vega Frontier edition, který měl také 16GB ale o polovinu pomalejší. FP64 má ovšem zabrzděný na těch 0,82TFLOPS. Cena karty však byla 999 dolarů za hlučnou vzduchovou verzi a 1499 dolarů za AiO edici. Takže Radeon VII za 699 je obrovské zlepšení i v tomto ohledu ….

Popravdě řečeno, Radeon VII je vlastně Radeon Instinct MI50, jen v podobě klasické grafické karty (Instinct má pasivní chlazení, protože je určený do serverového racku a nemá klasické grafické výstupy). AMD se prostě opravdu nedělalo s odlišnou herní verzí jako takovou. Tohle je primárně výpočetní/profesionální karta, které jdou také velmi dobře i hry a není prodávána za absurdní cenu výpočetních/profi verzí karet. Fakt že Radeon VII je vlastně v základu výpočetní karta znamená i dvě věci. V první řadě chybí podpora CrossFire, protože MI50 a VEGA 20 pro něj určena, byla předělána pro podporu Infinity Fabric zapojení, což ale najdeme jen u EPYC serverů. V desktopu tedy máme smůlu. Druhou věcí, o kterou spotřební verze pro desktop přišla, je drahá podpora PCIe 4.0. To nás ale moc trápit nemusí, protože PCIe 3.0 je více než dostatečné a hlavně opět, neexistuje zatím žádná desktopová platforma s PCIe 4.0 podporou.

A jaká tedy karta v praxi je?

 

  • Testy a testovací sestava

Dnes jsme použili naší standardní testovací sestavu. Takže AMD RYZEN 2700X přetaktovaný na všech jádrech na 4,25GHz stabilně s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 16GB G.SKILL FLARE X AMD paměti na 3200MHz s CL14. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR X470. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazení FractalDesign DEFINE R6 skříni.

Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací (1809). Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.

Takže pojďme na to … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Haven – zajímavá vesmírná strategie
Space Haven – zajímavá vesmírná strategieČtvrtek, 04 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 290x
Komentářů: 2
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1470x
Komentářů: 5
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1114x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1151x
Komentářů: 3
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2600x
Komentářů: 5