TEST: AMD Radeon VII – Univerzálně výkonná grafická karta pro hry i práci. Poprvé na 7nm. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 07 February 2019
Přejít na obsah
TEST: AMD Radeon VII – Univerzálně výkonná grafická karta pro hry i práci. Poprvé na 7nm.
AMD Radeon VII - Grafická karta
Battlefield V
Shadow of the Tomb Raider
Far Cry 5
Forza Horizon 4
Kingdom Come DELIVERANCE
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Cena, výkon a výhodnost
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Ještě, než se pustíme do závěrečného hodnocení, je tu jedna věc, kterou jsem v praxi po několika týdnech používání karty, zjistil. Ze všech uvedených testů v recenzi vidíte, že karta je OK, má výkon jaký se čekal, výbavu slušnou, cenu odpovídající a dokáže RTX 2080 plně konkurovat. Ale určitě není zcela vyladěnou kartou. Má sice výkon jako RTX 2080 FE (což je luxusnější referenční ale už přetaktovaná verze) a tedy výrazně lepší výkon než původní RX VEGA 64 (o 27%). Ale má pořád vyšší spotřebu ve hrách než RTX 2080 FE (což se dá trochu omluvit dvojnásobkem paměti, které samozřejmě také něco žerou a lepší výbavou díky nebržděnému výpočetnímu výkonu) a z nějakého důvodu sice slušně vypadající chlazení, které překvapivě dost hlučné (mám silné podezření, že nefunguje řízení otáček a spotřeby). Nicméně já bych vás rád ještě seznámil s jednou podobou nového 7nm AMD Radeon VII …

 

  • AMD Radeon VII „podvoltovaný“

                  – aneb potenciál, který zůstal nevyužit (z nějakého důvodu)

Osobně mám podezření, že AMD vypouští Radeon VII poněkud nedoladěný. A to je škoda. Protože tahle karta dokáže být znatelně lepší. Stačí k tomu jediná věc. Snížit napětí. Nemluvím o snížení taktů, jen napětí. Základní je totiž poměrně dost vysoko na 7nm čip, konkrétně 1,055V. Náš kousek však dokázal jít o 0,1V níže. Bez jakéhokoliv vlivu na stabilitu či výkon karty. Výkon karty, dosahované takty (1780MHz) zůstaly úplně stejné:

Co se však zásadně změnilo, jsou provozní vlastnosti. Karta je najednou výrazně tišší, dosahuje prakticky úrovně konkurenční RTX 2080 FE, tedy to, co bychom od podobných typů chlazení očekávali.

Proč je tišší? Protože spotřeba. Podotýkám, že se bavíme o 16GB grafické kartě s výkonem RTX 2080 FE s 8GB a vyšším výkone než má GTX 1080 Ti s 11GB. Tedy kartě s mnohem vyšším výkonem než má RX VEGA 64 8GB (27%!). To snížení napětí o 0,1V však tenhle výkon dokáže s touhle spotřebou:

Ano, vidíte správně! Podvoltovaný (nikoliv podtaktovaný) Radeon VII dokáže být úspornější než RTX 2080 s poloviční pamětí! Přitom výkon je prostě stejný jako má karta v základu. Tolik k tomu, že VEGA prý není efektivní ;). Rozdíl spotřeby vůči standardnímu napětí je cca 65W. A to je opravdu hodně. Ano, Radeon VII dokáže být i pro hry efektivnější, než NVIDIA RTX 2080, a to má dvojnásobek paměti, což samozřejmě žere více než poloviční jen 8GB kapacita. A už vůbec nemluvíme o výpočetním výkonu, a tedy efektivitě tam, která je mnohem lepší, než co nabízí NVIDIA s RTX.

Ano, RTX 2080 jde také podvoltovat, ale minimálně. NVIDIA to má nastaveno velice efektivně a využívá maximálně možností. AMD však jakoby ani nechtělo ukázat, co VEGA a 7nm proces skutečně dokáže. Reálně totiž dokáže být skoro 2x efektivnější než 14nm VEGA (když bychom odečetli vliv dvojnásobku paměti). Radeon VII dokáže být i o chlup efektivnější pro hry než RTX 2080. Ale AMD se rozhodlo, že tuhle stránku 7nm VEGA plně ukazovat nebude. Má hypotéza? Je to možná kombinace stavu první verze 7nm výroby TSMC a faktu, že vlastní vývoj VEGA je prakticky skončený. Ano, některé kusy čipů zjevně dokáží být stabilní při nižším napětí, některé to ale asi nedokáží. A AMD tak pro jistotu používá vyšší napětí, aby měla jistotu u všech ať už jsou více nebo méně povedení (silikonová loterie). VEGA ani není architektura, která je navržena pro 7nm. Navíc AMD vůbec nepočítalo s tím, že tenhle čip této architektury bude vyrábět u TSMC! VEGA byla navržena na 14nm FinFET Globalfoundries a měla později využívat 7nm téže společnosti. Takže fakt, že vůbec AMD dokázala ji předělat pro 7nm TSMC je skoro zázrak. A evidentně má architektura i výrobní proces samotný velký potenciál, který v základu nastavený referenční Radeon VII prostě neukazuje. Dost možná i proto, že tohle je pravděpodobně poslední VEGA. Už není vyvíjena dál a posloužila v této vrcholné verzi hlavně jako vývojová „mula“ pro přechod na 7nm, pro který je dle plánů a přímo vytvářena architektura NAVI.

 

  • AMD ukazuje jasný potenciál, ale plný návrat je teprve před námi

Fakt, že Radeon VII vůbec vyšel ve spotřebitelské verzi, navíc za velmi slušných 699 dolarů (cca 19 – 20 tisíc korun), je velké překvapení. Nečekal se. 7nm výroba je drahá, 16GB HBM2 extrémně drahých. Navíc 7nm VEGA 20 vznikala cíleně pro výpočetní Radeon Instinct karty. Má prvky výbavy (xGMI, Externí infinity Fabric či PCIe 4.0), které herní grafika prostě nedokáže využít ale stojí peníze a prostředky. Navrch je navržena pro čtyři HBM čipy. Takže 16GB paměti je minimum. HBM2 se totiž nevyrábějí ve 2GB kapacitě, jen ve 4GB a 8GB na čip. No a 16GB paměti je jednoznačně dnes overkill na herní kartu. 8 – 12GB by zcela stačilo. I když ano, pokud se snažíte, dá se to naplnit. 16GB drahých pamětí ale z hlediska dnešních her není nutné a prodražuje konstrukci karty pro čistě herní použití. Prakticky vzato AMD vzalo loni představený Radeon Instinct MI50, osadilo na něj klasický chladič, klasické grafické výstupy, neosadilo speciální serverovou výbavu pro Infinity Fabric sběrnice a drahou PCIe 4.0 a výsledkem je tenhle Radeon VII.

Všimli jste si, že v názvu ani nemá RX, jako ostatní herní karty AMD stejné generace (tedy POLARIS/VEGA)? Radeon VII není výhradně herní grafika. Je to cíleně univerzální grafická/výpočetní karta a z tohoto pohledu je velmi dobrá. Lepší, než cokoliv v této cenové hladině na trhu najdete. Nabízí stejný herní výkon jako RTX 2080, ovšem mnohem lepší výbavu a výkon pro profesionální/výpočetní nasazení, kdy konkuruje i o třídu dražším kartám. Tedy tomu nejlepšímu, co trh vůbec nabízí. Ovšem to jsme cenově úplně jinde. Bohužel tahle univerzalita má pro ty z nás, které zajímá čistě herní nasazení, nevýhodu v přítomnosti těch prvků, které zajišťují ten vynikající výkon i ve výpočetní/polo-profi oblasti. Je to prostě pořád VEGA a v tomto případě přímo vycházející z výpočetní verze karty.

Z technologického pohledu je však Radeon VII extrémně zajímavý, zejména když vezmeme v potaz v jak skromných podmínkách vznikal. A že architektura je stále ta kompromisní univerzální původní VEGA a stále stejná věc, vzniklá v krizových letech grafické divize AMD. Není to nová grafická generace. Představuje však klíčový produkt. AMD si na ní dokázalo poradit se 7nm výrobou dlouho před konkurencí a posunout hranice výroby mikročipů. Teď poznatky použije pro zdokonalení 7nm produktů, které jsou pro tuto výrobu přímo plánované a vyvinuté. Ať jde o 7nm RYZEN procesory se ZEN 2 architekturou, tak hlavně pro 7nm Radeon RX NAVI, které jsou na rozdíl od VEGA přímo orientované na spotřebitelský herní segment, a tedy poměr cena/výkon a efektivita. A já myslím, že potenciál toho, co dokáže 7nm nabídnout, je jasně vidět.

Škoda, že si AMD nedalo více času na vyladění karty. Skoro mám pocit, že někdo u AMD zkrátka moc chtěl, aby Radeon VII (alias Radeon 7nm alias VII jako VEGA 2) vyšel 7.února (tedy 7.2. alias 7nm/VEGA II). Musím říci, že název karty se mě líbí, někdo si dal hodně práce s ním, ale dodržení toho správného data si myslím kartě uškodilo. Dala se vyladit rozhodně více a ladění ještě bude třeba. Já osobně a někteří další testeři neměl s kartou zásadní problémy. Fungovala použitelně, přesto nefunkčnost ručního taktování, podivné chování chladiče a podobných věcí prostě potvrdit mohu. Určitě není 100%! Někteří testeři měli „štěstí“ na větší trable a zkrátka karta a její SW vyladění potřebují ještě dozrát! Takže pokud by si AMD zvalo ještě nějaký ten týden, mohlo to vyladit více. Takhle to v recenzích nedělá ten nejlepší první dojem, což je škoda. Jsem si celkem jist, že karta/ovladače doladěny budou. Pokud by karta byla taková, jak funguje v „podvoltovaném“ stavu, nebylo by co řešit. Jednoznačně lepší karta než konkurenční RTX 2080 FE (tedy OC edice). V aktuálním referenčním základní stavu a provedení je to ale těžší a rozhodně složitější.

 

  • Radeon VII a RTX 2080 FE mají prakticky stejný herní výkon (+/-2%, což je i chyba měření) obě karty jsou tedy o kousek lepší než GTX 1080Ti. Z hlediska hráčů jsou tak obě karty stejné a pokud někdo bude tvrdit, že jedna je ve hrách lepší než druhá, je to lhář. Z pohledu hráčů je to prašť jako uhoď.

  • Radeon VII má výhodu 16GB paměti, tedy zcela určitě bude zastarávat pomaleji, než jen 8GB RTX 2080. Ta má sice RTX Raytracing, ten však není žádným přínosem, jednoznačně naopak výkon snižuje a kartu prodražuje atd. A DLSS? možná, ale tahle exkluzivní technologie je problematická, že vyžaduje vývoj a podporu přímo ze strany her a víme, jak to s podobnými technologiemi NVIDIA dopadlo v minulosti. Takže pochybuji, že to bude jiné. Z hlediska přínosu v současných hrách je to zcela srovnatelné, tedy přínos není žádný. Reálně však 16GB bude přínosem více než RTX/DLSS a RTX 2080 s jen 8GB paměti naopak už dnes nemá prostě paměťově rezervu. 16GB je sice nepříliš využitelné pro současné hry, ale 8GB už není žádný problém naplnit. Běžně ve 4K rozlišení mají hry využití kolem 11GB paměti. Proč? Protože GTX 1080 Ti měla 11GB, takže vývojáři se to naučili dávno využívat.

  • Radeon VII je ale v referenční verzi hlučnější, což je určitě nevýhoda, protože nereference budou kdoví kdy (ale budou). Je však šance, že i stávající reference dokáže být mnohem tišší (na úrovni RTX 2080 FE), jen prostě není dodělané vyladění chladiče, řízení otáček i spotřeby. Te potenciál být normálně tichou a použitelnou kartou tam ale prostě je i v této verzi. Nicméně RTX 2080 modely mají jasnou výhodu. Na trhu jsou nereferenční verze.

  • Radeon VII má jednoznačnou výhodu v drtivé většině aplikací mimo herní nasazení. 16GB paměti a obrovský nebržděný výpočetní výkon znamená v řadě případů i násobně lepší výkon a použitelnost, než má RTX 2080. Takže pro uživatele, kteří kromě her dělají i něco z profi/polo-profi či výpočetní oblasti, že volba mnohem jednoznačnější. Jako univerzální karta je Radeon VII mnohem lepší než RTX 2080, jež tak není koncipována ani vybavena.

Největší problém Radeonu VII? Pokud tedy AMD doladí tu SW podporu, nastavení chlazení apod. tedy Radeon VII bude fungovat tak, jak víme že dokáže = plně výkonem i provozními vlastnostmi na úrovni RTX 2080, která je navíc obvykle dražší, tak se dá označit za lepší kartu, a tedy o něco lepší volbu. Problém však přestavuje existence GTX 1080Ti. Karta, která za tutéž cenu (699 dolarů) byla na trhu od roku 2017. Tedy velká část cílové skupiny zákazníků, ji má. Je pravda, že NVIDIA s RTX 2080 je v horší pozici. RTX 2080 má navíc jen opravenou podporu DX12/VULKAN díky čemuž je výkonnější, ale celkový výkon je stále velmi podobný, jaký má v mnoha případech GTX 1080Ti, což je problém, když RTX je zcela nová generace na novém procesu s novými RAM, kterých má ale jen 8GB proti 11GB u GTX 1080Ti. Karta, kterou sama NV uvedla v roce 2017 za 699 dolarů, zatímco zbrusu nová RTX 2080 je za 799 dolarů.

Radeon VII má sice také často podobný výkon jako GTX 1080Ti za stejnou cenu, ale AMD kartu s tímto výkonem na trhu ještě nemělo. Navíc Radeon VII má alespoň těch 16GB paměti, tedy něco extra. A nikdo se nediví, že stojí to, co stojí. Což se o 799 dolarové RTX 2080 FE nedá tvrdit. Ale ano, z pohledu běžných hráčů, kteří mají GTX 1080Ti, je Radeon VII těžko zajímavý upgrade podobně jako RTX 2080. Ale z pohledu majitelů RX VEGA 56/64 či předchozích FURX X apod., je Radeon VII fantastická karta. Až ji tedy AMD doladí minimálně po stránce chlazení. Ano, pro hráče je škoda, že není orientována úzce na ně, ale to jsme věděli vždy. Je univerzální, ovšem pro ty, kteří tu výpočetní výbavu a výkon využijí, jde o bezkonkurenční produkt. Nepochybuji o tom, že Radeon VII je nejlepší univerzální herní/polo-profesionální karta na trhu. Jen ji provozně SW doladit.

 

  • Závěr

Takže můj názor a pohled na Radeon VII? Jako uživatel starší RX VEGA 64 jsem příjemně potěšen, že vůbec existuje, jeho výkon je skvělý. Ale byl bych ještě nadšenější, kdyby si AMD dalo pár týdnů na doladění. Posedlost číslovkami 7 a 2 v názvu karty chápu, je to chytrý název. Ale snaha využít i data uvedení se 7 a 2 čísly, to tak nutně být vážně nemuselo. AMD by potřebovalo tak týden dva na doladění karty. 7nm výroba samotná je ale obrovský přínos. A potenciál, který má, zejména když přijde na využití podvoltování, je úžasný. V tomto nastavení je (byla by) jasně lepší kartou než RTX 2080 a představuje ohromný až nečekaně velký skok proti předchozí RX VEGA 56/64. Nicméně AMD ten potenciál nechává ležet ladem a v současném nastavení karty to prostě není tam, kde by to být mohlo. Cena je ale v pořádku. 699 dolarů a poprvé přímo přes AMD (zatím jen v USA), je zcela odpovídající tomu, co karta nabízí. 8GB kartu bych za ty peníze v této cenové hladině už od teď moc nechtěl. Na druhou stranu, RTX 2080 je sama o sobě tak nezajímavá karta nové generace, že fakt, že univerzálnější Radeon VII je o trochu zajímavější, zase takovým úspěchem není. I když je pravda, že už jen to, že AMD má plně konkurenceschopnou protinabídku, je zlepšení stavu situace na trhu v tomto nevyšším segmentu. Zejména když vezmeme v potaz fakt, že VEGA není nová generace, je to soudobý konkurent PASCAL GTX 1000, zatímco RTX TURING novou generací je. Upřímně fakt, že by AMD VEGA takhle držela krok s nástupcem PASCALU asi nikdo nečekal.  Problém obou karet se ale jmenuje stejně: GTX 1080Ti. Těch má cílová skupina zákazníků ve svých PC hodně a další hromady jsou nyní v bazarech za podstatně nižší ceny, než co stála nová. Ale osobně bych řekl, že 1080Ti je větší problém pro RTX 2080 než pro Radeon VII. Ten přeci jen míří na trochu jinou a poměrně jasnou skupinu zákazníků s jasnějším zaměřením.

Radeon VII je po delší době konkurenceschopná AMD grafika v nejvyšším (normálním) high endu. Je velice zajímavým produktem, hlavně pro technologické fandy. Ale potřeboval by ještě doladit a AMD jeho uvedení zbytečně uspěchala. Rozhodně je zajímavý, je to technologicky důležitý produkt a popravdě tahle spotřební edice původně výpočetní karty, je tak nějak nad plán (nečekali jsme, že ji AMD vydá). Zásadní je pro AMD výchozí model Instinct MI50, pro který je 7nm VEGA 20 primárně určena a vyvinuta. Ale hráče také potěší, výkon má prostě skvělý (nebo snad výkon o trochu vyšší než 1080Ti a na úrovni RTX 2080 někdo za skvělý nepovažuje?). Takový AMD ještě nenabízelo (4K 60FPS zvládá velmi slušně). Současně je plánovanou a nutnou příležitostí, na které AMD vyzkoušelo a zjevně úspěšně použilo novou 7nm výrobu, která bude klíčová pro produkty následujících let. A právě praktické zkušenosti se 7nm výrobou byly důvodem, proč tahle VEGA generace vůbec vznikla. Je to technologické cvičení, které však ukazuje, že AMD se pomalu ale jistě vrací, obnovila standardní fungování své grafické divize, opět jako za starých časů předběhla s novým procesem NVIDIA, a můžeme se těšit na zajímavé věci. A pokud čtete naše aktuality, tak moc dobře víte, co AMD na 7nm výrobě, se kterou tak má nyní praktické zkušenosti, už za několik týdnů chystá. Druhá polovina roku už bude zcela v režii 7nm grafik a procesorů AMD. A 7nm VEGA k tomu technologicky značně přispěla.

Osobně tedy udělím "malé" ;) ocenění konkrétně za technologický pokrok, který Radeon VII jako vůbec první 7nm GPU se 16GB přináší. Za univerzálně skvělý výkon pro hry i výpočetní aplikační použití, kdy na trhu nenajdete podobně dobrou kombinaci obojího za takto přístupnou cenu. Malé, ale neuvěřitelné výkonné jádro, které když se chce, tak dokáže být extrémně efektivní. Nicméně jako kartu v současné podobě se současným fungováním Radeon VII jednoznačně doporučím až poté, co ji AMD plně doladí po stránce provozních vlastností, SW a ovladačů. Což může být doufejme poměrně brzy. Pak dokáže skutečně plně konkurovat RTX 2080 i v herním nasazení. A to tak, že mezi těmi kartami není pro běžného hráče žádný poznatelný výkonový rozdíl. Současně však dokáže potěšit domácí profesionály/polo-profesionály výkonem a výbavou, kterou RTX 2080 prostě nemá.

Radeon VII může být a měla by být celkově zajímavější volbou než RTX 2080, ale je třeba ji dodělat, hlavně po stránce provozu, tedy chlazení. A potenciál na to má. Každopádně velký posun proti RX VEGA 56/64, důkaz toho, že se AMD zvedá a optimistický výhled na skutečně novou generaci 7nm produktů. Když první verze 7nm výroby dokáže udělat ze starší původně 14nm VEGA generace konkurenci zcela nové generaci TURING, co teprve dokáže s novou generací NAVI, která je pro 7nm přímo stavěna? Dozvíme se už letos. Radeon VII ale je a bude nejvýkonnější AMD grafikou pro tento rok i pro hraní 4K 60FPS. S lepším chlazením (případně lepší optimalizací voltáže) i výborná a plně konkurenceschopná high end grafika, která sází hlavně na univerzální skvělý herní i výpočetní výkon a skvělou výbavu bez kompromisů.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 02:47:08
avatar
Chce to kapku doladit, ale potenciál tam je.

Narazil sem na docela zajímavost, RVII má výkon cca 90Mh/sec v ethash. To není až tak zajímavé z hlediska těžení (no jak pro koho), ale je to tím pádem jedna z úplně nejvýkonnějších karet z hlediska výpočetního výkonu.

Pro porovnání, RX64 dá cca 45 Mh/sec podle pamětí a nastavení (jde i víc, ale horníci obvykle nechladí vodou).

Jinak 1080 Ti má max okolo 50 Mh/sec, ale jen za hodně specifických okolností (nevim jestli ten boost jde využít i na hry nebo ne, nikdo to asi netestoval).

Každopádně, z hlediska výpočetního výkonu je RVII dvojnásobně výkonnější než Vega 64.

A to je fakt hodně, takže by mě zajímalo jestli se AMD podaří ovladače atd. odladit tak aby se ten výkon přenesl i do her. Neb, on tam ten výkon opravdu někde je. A nemělo by to být jen těch cca 30% extra na Vegu 64.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 06:19:50
avatar
v dobe kryptomanie by to malo cenu zlata, s tymi 90Mh
steny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - No, 2019-02-08 13:50:10

ano, v době kryptomanie by stala jako ze zlata
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:45:40
avatar
Heh asi tak.

Pokud by měl někdo levnou elektřinu, tak RVII se dostane do zelených čísel (plusu) i když bys těžil dneska. Což z ní mimochodem dělá jedinou kartu (doslova), která může dneska těžit a vydělat na tom (samozřejmě vyděláš doslova prd, asi tak 100 CZK za měsíc přinejlepším ).

Tím pádem to s tím výkonem vs spotřebou vůbec není zlé, teda až na hry..
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 03:39:03
avatar
Pěkná recenze, kdyby každý kus křemíků šel tak hezky podvoltovat a tím zlepšit provozní vlastnosti, tak by to byla paráda, ale v tom případě si myslim, že by to AMD udělalo samo, ale asi ví, že né každý kus by byl stabilní a tak šlo radši na jistotu. Mě osobně by se ta podvoltovaná verze se spotřebou na úrovni 2080ky a ještě v nějaké tiché nereferenci třeba za 21 litrů fakt hodně líbila. Bohužel první dojem v recenzích ta nevyladěnost co se týče otáček větráků, hlučnosti a spotřeby tenhle radeon bohužel hodně sráží. Já nevim no kolikrát už jsem si řikal, "Oni se v tom AMD z těch svých chyb nepoučí ?". A ne nepoučí. Na NAVI jsem zvědavý fakt hodně. Potenciál 7 nm výroby je jasně vidět, ale chce to pořádně doladit. Tahle grafárna prostě vypadá opravdu bohužel zase tak, že na ní ještě kus práce chybělo. Kdyby se do té doby než vyjdou nereference vyladilo pořádně chlazení, taktování a voltáž, myslim že by si ta karta mohla sakra polepšit a být jasnou volbou oproti 2080ce. V tomhle stavu jak je teď bych si ji koupil jen v případě, že bych měnil za vodníka, jinak bych určitě počkal na nereference a doladění ovladačů.
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 07:27:12

Radeon karty jsou totiž jak americký auta
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 05:00:07

DD nepiste uz prosim u kazdeho amd gpu clanku ze graficka divize byla driv seskrtana a znicena. Uz to tady ctu u tisiceho clanku a je to otravne cist porad to same.Jinak recenze pekna.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:16:39
avatar
no vzhledem k tomu, že je to celý důvod toho proč VEGA vůbec existuje v podobě jaké existuje, tak je to sakra důležité, aby to zmíněno bylo. A pokud to v nějakém článku a recenzi není, tak podává neúplné informace ...
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 12:47:32

No, když náhodou něco hledám v deset let starém článku, tak je toho tam sotva půlka, protože autoři očekávali, že všichni zbytek znají. Což po deseti letech není pravda.

Takže tady sice vidíme neustálé opakování, ale až si to někdo přečte v budoucnosti, tak nebude mít problém s kontextem.

Ovšem já se tu už naučil spustu pasáží rychle přeskočit :-)
flastie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 12:35:33
avatar
a co ako clanok cita clovek ktory o tom pocuje prvy krat?
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:20:05
avatar
Výsledky recenzí tak trochu potvrzují moje očekávání v tom dobrém i špatném. Výkon je v pořádku - u starších her (DX11) o něco pokulhává, u novějších občas o prsa před RTX 2080; spotřeba je na architekturu Vega akceptovatelná a dorovná konkurenci při podvoltování. Ale ten chladič ... jestli to není jen nějakým nedoladěním, tak to není nevýhoda nebo slabina, ale vražda. Ono stačí se na některém z videí z rozborek podívat na plochu toho žebrování, kde je vidět, jak je pod ventilátory slabé (a ty větráky naopak tlusté a obyčejného tvaru). Tady s tím asi moc nenadělají ani hrátky s napájením, i hodnoty kolem 2300 otáček jsou silně rušivé, a to i při nasazených sluchátkách! (zkuste si to nasimulovat v Afterburneru) V této podobě by s tím byl spokojen jen nahluchlý a nedivil bych se velkým problémům s prodeji.

Pokud k tomu někdo během jara vyrobí adekvátní tříslotový chladič, tak o této kartě budu nadále vážně uvažovat (protože jinak je to ve své kategorii povedená a hlavně perspektivní grafika), otázka ale je, jaké zase budou ceny.
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - některé testy 2019-02-09 14:07:13

kdy vezmu gaming edici s max taktem 1860 přetaktují na 2115 a proti tomu postaví radeon na 1800(to jen jen o chloupek víc než je normální max boost), já chápu ,že 5-10% co taktuje chtějí vidět potenciál,ale zbytek chce reálný test a z toho testu uvidá aha karta za 22000 nebo radeon za 20000. tak jo je cca o 10% dám ty prachy navíc. pak si to koupí a zjití,že v reálu je na to stejně protože on má těch max 1860
viz zde:https://www.youtube.com/watch?v=jWIkaVgc3bw
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 07:44:18
avatar
Takže v Battlefielde V bol u RTX kartách zapnutý pri testovaní Ray tracing?
Amd môže byť rado že RTX nie sú tak dobre karty ako boli GTX voči vege.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:24:41
avatar
zapnutý byl jen u RTX 2070 a karta tam má dva výsledky jasně označené (bez a s RTX) samozřejmě nemá smysl RTX zapínat protože výkon karet jako 2070/2080 by se posunul do úrovně mainstreamu ....
komplik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 14:23:12

Stejně tak výkon snižují rasterizační efekty, takže buď člověk chce realistické detaily nebo výkon, to platilo i před RT i po něm.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:47:17
avatar
To samé nastavení kvalita-vs-výkon v ovladačích. Otázkou je jestli to člověk chce fakt pěkné, nebo fakt rychlé. Nebo něco mezi.
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:46:50
avatar
Spodok grafu som ani nepozeral nepredpokladal som že rtx bude tak dole, len som z toho textu nepochopil či rtx majú alebo nemajú zapnutý ray tracing v hre.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - rozporuplne 2019-02-08 07:56:05

Hm toto sa mi nezda: "Karta používá jádro VEGA 20, které je přímým die-shrinkem (zmenšeným) VEGA 10. Architektura je stejná, stavba jednotek dokonce i uspořádání jsou stejné. Včetně počtu jednotek. Nicméně místo 14nm FinFET výroby Globalfoundries, je použita 7nm TSMC výroba." Pretoze nasledujuca veta to rozporuje :"Výsledkem je, že VEGA 20 má sice 13,2 miliardy tranzistorů, což je o něco málo více než 12,5 miliardy u VEGA 10, ale velikost jádra je pouhých 331mm2 proti 495mm2 u předchůdce! A to má VEGA 20 sice stejný počet stream procesorů, ale rovnou dvojnásobnou šíři sběrnice (4096-bit proti 2048bit)". Ak by totiz islo o cisty dieshrink tak by sa nezmenil celkovy pocet tranzistorov ani sirka zbernice. Proste by len opticky zmensili povodny navrh chipu VEGA10. To sa ale zjavne nestalo.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:02:31
avatar
stalo, ano jsou tam nějaké úpravy, je to v článku také (Infinity Fabric, PCIe 4.0, 4096-bit atd). architektura je ale stejná, počet jednotek je stejný i jejich konstrukce
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 11:15:36

Tos akonahle sa v navrhu cipu zmenil co i len 1 tranzistor tak uz to nieje 100% přímým die-shrinkem.
Aby to bol 100% přímým die-shrinkem tak by nesmeli v designe zmenit vobec nic.
Rovnako ako nieje spravne nalepit nalepku "nealko" na pivo s obsahom 0,01% alkoholu.
Ale nevadi, to ja len tak v ramci upresnenia
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nealko 2019-02-08 16:35:47

Nechci rýpat, ale srovnání s nealko pivem kulhá, faktem je, že nealko pivo má do 0,5% alkoholu, bez alkoholu tedy nealko pivo opravdu není. :-)
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 11:49:23

Jadro Vega 20 má pridané DP jednotky poskytujúce výkon v FP64 o polovici výkonu FP32. Takže jadro vôbec nie je rovnaké. Dokonca radeon 7 ma výkon v FP64 3,5tflops, čo je najvyššie číslo na trhu (okrem quadro p100). Určite bol aj zmenený IMC.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 11:53:06
avatar
ve skutečnosti má VEGA 20 ještě více, Radeon VII má ale aktivní jen polovinu FP64 výkonu proti Instinct verzím ;)

z hlediska základní architektury, počtu jednotek a jejich konstrukce jsou jádra ale prakticky stejná, je to pořád VEGA s aktualizacemi pro HPC použití ...
Kýbl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 08:00:04
avatar
Škoda, že se tato karta nedělá i v edici pro hráče, tedy s polovinou paměti (nebo max 12GB) a za cenu kolem 15k. Pak by byla opravdu zajímavá. Takhle je to jen další karta za 20k+ (alza), navíc hlučná a nedoladěná.

DD si klasicky vybral jen testy kde je VII výkonnější než RTX2080, ale najdou se i takové, kde pokulhává za RTX2070, ale i takové kde předbíhá RTX2080Ti.

V tuto chvíli je to však produkt čistě pro fanoušky AMD co jsou ochotni vytáhnout balík peněz za prototyp. Doufám, že se však kartu podaří co nejrychleji doladit a že AMD nejen s touto, ale hlavně s novou generací karet pořádně NVIDII zatopí a že ceny high-endu půjdou zase dolů.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:07:15
avatar
nevymýšlejte si nesmysly .... V 1 hře Radeon vítězí, v 1 jasně prohrává v ostatních je to plichta. Takže nic jsem nevybíral ... tyhle hry používáme delší dobu (dávno před vydáním R7 takže evidentně nejsou vybrané pro něj)

hry používáme takové aby technologicky pokrývaly engine a technologie, které se běžně používají nejčastěji ...

ne, není to produkt pro fandy AMD, je to produkt pro ty, kteří chtějí skvělý herní i skvělý univerzální výpočetní výkon a 16GB paměti .... s touto generací AMD NV určitě nezatopí, tohle je stará VEGA generace a tahle karta je jediná svého druhu. Nic podoboného nebude .... jo pokud myslíš NAVI, tak to je něco jiného ....
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:41:02

Myslis, ze udelaj budget verzi s 12GB? Neco jako nastupce VEGY 56. O ni bych pak i uvazoval.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:58:46
avatar
pochybuji ...
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:50:06
avatar
Na tohle téma bylo pár teorií, ale ono to nejde udělat.

Problém je, že HMB se dělají jen v několika velikostech (jdou i zakázkově, ale cena by byla naprosto šílená).

Takže můžeš mít 8 GB, nebo 16 GB nebo 32 GB a nic jiného.

Možná i to je důvod proč nVidia preferuje klasické GDDR, neb umožňují tam dát kolik chipů chceš.

Na druhou stranu HMB2 nemaj tendenci umírat.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 18:11:31

nedělají 2GB HBM?
4+4+2+2 nebo spíš 4+4+4+0
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 18:58:07
avatar
to by moc dobře nefungovalo, přišel bys o propustnost a ty 4 čipy bys tam musel mít pořád
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 23:21:49
avatar
HMB2 je jen 4GB a 8GB stacky. Budou se dělat větší velikosti, ale to spíš až HMB3.

Jinak AMD má symetrický design a asi to nebudou předělávat kvůli ceně, stejně by se ten rozdíl nevyplatil.

Osobně bych si dovedl představit jen, že udělaj low cost verzi s jedním 8GB stackem, což by asi designově nebyl až takový problém, ale kdo ví.

Věc je taky, že díky 580 a 590 AMD nemusí řešit low end, jakože vůbec.
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 08:06:00

no ja nevem, pozeral som testy snad vsade a mozno raz sa dostala pred 2080 fe, pod fhd uz vobec

tak nevem cim to je, ale tu vysli az moc optimisticke vysledky, viem, ze to ide na vrub zostavy a trocha metodiky, ale tu vychadza rozdiel okolo 1% v prospech 2080fe, inde 9-16% v priemere, co je velky rozdiel
Kýbl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 08:17:06
avatar
Co jsem se díval já (asi 3 testy na youtube), tak v určitých rozlišeních a s DX12 je VII výkonnější než RTX2080. Ale jen o kousek. Celkově je na tom však RTX2080 o malinko lépe + je tichá a tolik nežere.
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 08:42:02

ja pozeral hlavne na computerbase, kedze tam mali asi najviac detailnu recenziu a vsade skoro v kazdom teste bola radeon slabsia do neakych 16-20%, co je dost

mozno to bolo vyberom hier, buggom alebo kto vie cim, ale takyto rozdiel som necakal

ak by malo guru3d recenziu, pozrel by som tam, kedze maju najpodobnejsiu s DD

edit: tak guru nakoniec uz tiez ma, a vysledky su +- rovnake, co ma prekvapilo, vykon to ma dobry, vidia to na problem s ovladacmi, tak snad sa to vsetko opravi
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:11:13
avatar
Většina recenzí má v průměru kolem 2-5% (vyšší rozlišení) ... na FHD nekoukejte, tam záleží hodně na CPU, takže výsledky se mohou dost lišit mezi sestavami .... Pokud má někdo více jak 9% rozdíl ve vyšších rozlišeních, měřil blbě. Takový rozdíl mezi těmi kartami prostě není, AMD není blbé aby vydávalo za podobné peníze celkově o 10% slabší produkt ;) ....
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:20:54

Tak ona ta karta bude super na hromadu profi software a ještě se na ní dá pařit, takže to, že je slabší oproti 2080 nemusí být pro tyhle potenciální zákazníky takový problém. Herní rozdíl 10% by v tomhle případě zas tolik nevadil.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:26:27
avatar
10% to opravdu průměrově není .... je to prakticky plichta a v praxi bys rozdíl mezi nimi nepoznal, pokud by ti neřekli která je která ... problém je chlazení u R7 teď nebo to napětí ...
Tomi28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 08:24:34

musím povedať, že včera som len to čítal že buď karta nebude dostupná a potom aká je hlučná. Dnes mám túto kartu už na stole a je už len otázna tá hlučnosť. Karta pôjde do nového pc, s ktorým budem hrať akurát WoT-ko ale inak bude využitá na strih, grafické práce a podobne. Osobne mi prišlo zbytočné investovať do grafiky s ray tracing funkciou, ktorú aj tak nevyužijem. Prvé dojmy z balenia (Sapphire), sú minimalistické a neobsahuje ani cd/dvd i keď v návode píše že vložte inštalačné cd Skúsim ho spojazdniť na starom PC a keď bude mať výkon rtx 2080 karty v hre, tak mi to úplne stačí.
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 08:32:42

Osobne si myslim, ze NVidia zle odkomunikovala RT ako hlavnu featuru, pretoze par dni dozadu bol do toho benchmarku Port Royale pridany aj DLSS - a co som cital fora jedincov, co si ho kupili teraz na Steame v zlave za 3,74€ aj s celym 3DMarkom - tak im z toho testu fakt ustrelilo dekel, az neverili vlastnym ociam.

Tato VII je zaujimava karta a kupcov si najde - ale pokial sa to DLSS fakt rozsiri, tak NVidia moze v klude spavat, lebo aj jej RTX 2060 najde uplatnenie. A to aj napriek tomu, ze bola vyrobena na 12nm. AMD Navi musi zabrat, inak bude mat problem, ak aj NVidia prejde na 7nm - aby sme neboli v dalsej generacii svedkami podobneho skoku ako medzi Maxwellom a Pascalom, kde menej pokrocila 1060 uhrala na launchi plichtu s RX 480 (drivery, nereferencie, ale hlavne vykon a spotreba), cim vyhrala hlavnu vlnu upgradov. Ano, prave launch RX 480 povazujem za najvacsie zlyhanie grafickej divizie v nedavnej minulosti...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:28:02
avatar
já bych na to DLSS nesázel, kromě toho že je to glorifikovaný upscaling, což není nic, co by bylo nějak nové, objevné a nedalo se používat na GTX 1000 i Radeonech už dnes bez toho abys to ty hry musel "učit" .... tak prostě vzhledem k tomu, že to vyžaduje dodatečné práce jak ze strany tvůrců her tak ze strany NVIDIA pro každou konkrétní hru zvlášť, těžko se to výrazně prosadí .... navíc funguje to mizerně, je znát že to není "nativní" funguje to zatím jen ze 4K a musíš na to mít kartu, kdy pokud to nebude mít i mainstream, tak je to bez šance na prosazení ... to je jako bys měl DX12 jen u TOP high endu a chtěl dělat hry jen s DX12 ;)

Jako nápad je to zajímavé, ale musí to prostě fungovat nativně, všude a bez ohledu na použité GPU aby se to prosadilo ....
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:15:27

Tak konečně existuje konkurence v high-endu. Škoda uspěchaného vydání, první dojem dělá hodně. Problémy s drivery se ale snad časem vychytají.
S tím undervoltingem bych ale byl opatrný, inženýři z AMD podle mě nejsou hloupí, aby nastavovali zbytečně vysoké napětí, pokud k tomu není důvod. Spíš bych věřil, že novinářské karty měly výběrové čipy, které mají lepší provozní vlastnosti.
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:20:48
avatar
dobra karta hlavne vram sa zide o rok ked tu bude ps5
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:44:49

Můj pohled je takový, že se to AMD povedlo a že to je solidní karta za docela vysokou cenu, evidentně to bylo nastaveno tak, aby se jedno i druhé srovnalo s 2080. Nějaké technologie má navíc 2080, třeba RT, VII má zase víc paměti. Jedno i druhé je pro hráče zatím k prdu.

Nechápu ale pohled DD. 2080 označil za příliš drahou a VII má prý cenu adekvátní. Měří každé firmě jiným metrem nebo za tím je něco jiného?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 09:51:06
avatar
NV prodává RTX 2080 FE s 256-bit a 8GB GDDR6 za 799 dolarů ... tobě to drahé nepřijde? Když 699 dolarů stála její vlastní GTX 1080Ti s 352-bit a 11GB s podobným výkonem?

takže měřím stejným metrem a proto se Radeon VII zdá být zajímavější, když za 699 dolarů má 16GB HBM2 ... měřím oběma stejně a protože 16GB je 2x více než 8GB ....
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:42:33

Lidi spis koukaj na FPS ve hrach nez na pamet.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:52:26
avatar
No v profi segmentu tuhle kartu budou mít rádi. Je takovej malej upgrade Frontier edice Vegy 64.

Akorát nevim jestli to je tak dobře použitelné jako Frontier (ten má přepínání mezi game a dev mode).
Tomi28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 10:13:01

Otestoval som kartu, hlavne jeho hlučnosť. PC skrinku mám priamo na stole. Ak ide bežne je to ešte v poriadku, ale v záťaži to je fakt o ničom Pri spustení hry som počul najprv cievky a potom ako hra nabehla už ten zvuk ventilátorov bol fakt hrozný, na čo som nebol vôbec zvyknutý s kartou asus strix gtx 970... Tá karta asi pôjde v pondelok naspäť S výkonom by podľa mňa nebol problém, karta je elegantná pekne by pasovala do novej zostavy, ale pracovať pri takomto hluku alebo hrať sa, je dosť otravné.
JirHor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Navrat Karty 2019-02-08 11:10:55

Mel jsem kartu moznost zkusit (Kolega koupil a dnes uz je tu). Bohuzel pristi tyden pujde zpet . Ten hluk je fakt spatny. Osobne by mne zajimalo, proc AMD nevyda oficialni informaci. Treba ve smyslu, ze vime o tom, ale uz pracujeme na oprave. Takhle si to koupi jen masochista. Dale jsem se nedocetl zda to podporuje dual bios a crossfire (nebo spise zda bude podporovat). Fakt mne mrzi ze AMD nezvladla (zase) vydani nove karty, ackoliv verim ze po vyladeni to bude mnohem lepsi.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 11:16:51
avatar
s AMD jsem se o tom bavil, nejen naše recenze chlazení kritizuje, o problému ví a pracují na aktualizaci ...

nová VEGA má totiž nový systém senzorů a nový systém měření teploty a evidentně to není vyladěné, protože i když má jádro třeba 70°C, tak některá část může mít víc a kvůli ní systém maximalizuje otáčky chladiče, aniž by to mělo nějaký jiný dopad než zvýšenou hlučnost ...

takže oficiálně se o tom ví, pracuje se na update, AMD kromě vyladění řízení otáček přidá ještě silent režim, který kartě chybí. Dříve měly Radeony dva BIOSy právě jeden z nich byl SILENT, protože tohle je vlastně v základu MI50 a ta samozřejmě dvojitý BIOS k ničemu nepotřebuje natož SILENT režim, když sama nemá aktivní chladič

BTW: v článku jsem psal o Dual BIOSu i CrossFire situaci (ani jedno nemá)
JirHor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 12:21:47

Dekuji za info. Drzim AMD palce.
BTW: Omlouvam se, musel jsem prehlednout
komplik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 14:25:05

AMD jasně řeklo že to že je to hlučné asi jako Vega64 je v pořádku, koukněte na ten pasiv a srovnejte s jinou podobnou kartou, lamely reálně nemají skoro žádnou plochu jak jsou uprostřed karty vydlabané aby se zapustily tlusté větráky. Takže se to musí dohánět průtokem, z jedné strany tomu vadí deska, z druhé zas logo Radeon...
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - UPGRADE - teším sa na nerefere 2019-02-08 11:45:08

Moje očakávania sa naplnili. Jediné, čo mi vadí je hluk karty, ktorý by podtaktovanie alebo nereferenčné edície mohli vyriešiť.(Príde mi, že je hlučnejšia než moja R9 290 Vapor-X) Čakám na ne. Po dlhých rokoch vážne zaujímavá karta od AMD, ktorú chcem na 1440p ultra detaily 60 fps chcel využiť. Myslíte, že nereferencie dokážu vyriešiť hlučnosť chladenia?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 11:46:48
avatar
nereference by to dokázala, protože mají obvykle chladič vyšší ... on by stačil i tenhle, kdyby to bylo optimalizované ... nicméně opravdu nevím,kdy nereference dorazí, ale nečekal bych je dříve jak za 2 měsíce (s ohledem na aktuálně probíhající čínský nový rok) ...
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nákup VGA 2019-02-08 12:15:48
avatar
Kdo má GTX 1080TI nepotřebuje Radeon 7.Kdo má volných 20000 na VGA... A chce NOVOU VGA na rozlišení 4K tak at bere Radeon 7.Kdo má volných 20000 a přemýšlí. Koupí GTX1080TI na bazaru a zbytek investuje do Upgrade PC. To asi vyjde jako nejlepší poměr CENAxVÝKON. Jinak článek věcnej a pravdivej. Zvláště závěr je psán s mozkem.
komplik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 14:26:47

to bych netvrdil, já třeba reálně uvažuju prodat GTX1080 a koupit RTX2060, je to pro mě nejlevnější cesta k RT ve hrách a to za těch pár procent výkonu oproti 1080 co ztratím obětovat můžu
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 14:30:43
avatar
RT ve hrách na 2060ce ? A ještě vyměnit za 1080ku ? To si s prominutím děláš prdel a nebo ti rupe v kedlubně :-D
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 14:32:39
avatar
když zapneš RT ve hrách na RTX 2060 budš mít nižší výkn než 1060


výměna 1080 za 2060 je nejhloupější věc, kterou jsem v poslední době slyšel ...
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:55:46
avatar
RT ve hrách s 2060?

RT ve hrách je realizovatelné minimálně s 2080 a to radši rovnou dvě a doufat, že hra pojede s SLi.

Ano RT má budoucnost, ale ne s aktuálníma verzema RTX karet. Tady není problém v neoptimalizaci RT technologie, ale v tom, že to ty karty prostě nedávaj.
Hawkeye [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 19:41:47

Ač jsem Fanda AMD, mám otázku. Měl jsi gtx 1080ti? Asi neměl protože ta tu rtx 2060 strčí do perdele. A rtx efekty, v současné chvíli úplně o ničem. Kup si bazarovou 1080ti. Měl jsem jak 1080 a teď mám 1080ti, rozdíl velice markantní. Počkám půl roku a pak si koupím bazarovou R7. Bude vychytaná, drivery taktéž a bude stát polovinu dnešní ceny.
myzrael [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 14:20:00

Ty výsledky jsou nějaký divný, všude jinde ve světě vycházela Radeonka cca průměrně +-autobus o 10 % slabší, ale vůbec tím nechci nic naznačovat, jenom to tak prostě je.

Karta má v sobě určitě nějaký potenciál ( nevím pro koho je určená ), jestli to dobře chápu, tak se jedná o zmetky z profi edice a nejspíš jich opravdu ani moc nebude.

Co je ale vtipný, že uživatel ( pokud chce lepší spotřebu ) si musí sám podvoltovat kartu. To je jako kdybych si koupil nový auto a pro lepší spotřebu si hned měl přečipovat řídící jednotku, aby to míň žralo

Prostě tohle je DODO karta za 20000, jak nová Škoda 120 L nebo Žiguli

A o konkurenci řady 2*** si vůbec nic dobrýho taky nemyslím, kromě toho že je to předražený exkrement.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 14:33:55
avatar
Není to tak, většinou je rozdíl mezi 2 - 5% u drtivé většiny recenzí, jen pár testů vyšlo s větším rozdíl což je divné, máte pravdu ... AMD by určitě nevydávala kartu s rozdílem 10% za stejnou cenu, není blbá. Takže blbej je ten komu to tak vyšlo jsem si 100% jist ...

ne nechápete dobře, zmetek to určitě není ...

ne nemusíte si nic podvoltovávat ...

ne není to DODO karta za 20 000 to by pak byla DODO 2080 i 1080Ti s podobným výkonem i cenou .... Radeon 7 má alespoň těch 7nm a 16GB HBM
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 14:44:07
avatar
Ale DD ono jim to tak vyšlo dobře, stačí dát do testu FFXV, Assassins creed nebo Fallout 4 a průměrný výkon jde opravdu hned rapidně dolů. Prostě na shit optimalizovaný hry radeonům nesvědčí. Mě se ale naopak líbí, že ty největší grafický pecky, kde se teprve ukáže co grafická karta doopravdy umí, protože ty hry podle toho vypadají a chodí, ty radeonům problém nedělají Naštěstí Directu 11 a příšerně optimalizovaným hrám už opravdu konečně zvoní hrana a tak už bude doufám jenom lépe. Ale že to trvá teda věčnost ten DX11 tu s námi to je už trestuhodný.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:58:01
avatar
F4 a Skyrim bych nikdy nebral jako ukázku výkonu čehokoliv, ten engine je tak úděsnej neoptimalizovanej bastl, že vypovídající hodnota je přesně jen pro tyhle hry, jinak to nemá pointu.

Engine s nejlepší vypovídající hodnotou je asi REDengine, či Dunia.
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 15:26:00
avatar
Pravdepodobne za to muze proste jina skladba her v testech, obvzlast pokud je v testu treba jen nejakych 5 her, tak to s tim prumerem muze pekne zahybat
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 15:54:36
avatar
nezáleží ani tak na počtu her, jako které hry testuješ ... nemá smysl testovat několik her na stejném engine ... stejně tak nemá smysl testovat hry, které vyšly před 3 lety a dřív ....
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:59:43
avatar
Witcher 3 by měl smysl i dnes, když uvážíš, že Cyberpunk 2077 pojede na tom samém s nějakou tou úpravou.

Nemluvě o tom, že je to vážně dobrý engine na porovnávání grafik (jedna z mála věcí co škáluje i SLi a CF).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 18:57:13
avatar
no myslím že ten engine bude více než hodně modifikovaný, ale ano, technologicky je stále slušný na rozdíl od některých jiných, na druhou stranu je to velice unikátní a u jiných ehr nepoužívaný základ, takže nemá moc smysl cpát jej do testů ... mám tam Cryengine místo něj ...

NVIDIA i AMD končí s SLI a CF ... ;)
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 16:53:27
avatar
To je jen dočasnej konec.
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - - 2019-02-10 14:31:08
avatar
no nevim, to ze je neco na stejnem enginu neznamena, ze ostatni hry budou fungovat dobre, (ciz treba Doom 2016 vs druhy Wolfenstein, který na R7 bezi citelne hure nez na rtx 2080) takze holt preferuji treba testy od HWUnboxed, kde Steve nasype benchmark 33 her Odkaz . ALe zase chapu, ze ne kazdy na to ma cas a silu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 15:46:26
avatar
bohužel, děláme asi 10x více obsahu než jsou jen grafické karty, takže není prostě možné takové testy dělat taky
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 10:46:54

No on to zase takový div není. Tady se to testovalo s AMD Ryzen a na tom druhým webu s Intelem. Dlouhodobě se ví, že překvapivě Nvidia běhá líp s Intelem a naopak AMD karty dají v přímém porovnání lepší výkon na Ryzenech. Divím se , že si na tuhle informaci nikdo nevzpoměl. Každopádně pokud mám Ryzen, je vhodné přemýšlet o AMD GK.. Proto pokud je testovací stroj postaven na CPU Ryzen, Threadripper vypadají výsledky jinak.
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Navi 2019-02-08 14:44:02

Pokud to chápu dobře, spekulace:
Navi RX 3060 75W 130$ = RX580
Navi RX 3070 120W 200$ = Vega 56
Navi RX 3080 150W 250$ = Vega 64 + 15%

Radeon VII 16GB = Vega 64 + 27%, tahle karta tu bude cca rok, highend Navi přijde 2020

Já mám R9 280X, čekám na RX 3070, to bude kartička přesně pro mě.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 17:00:51
avatar
Výkon budoucích karet lze odhadnout asi stejně dobře jako vývoj BitCoinu.

To jest vůbec.

Čekat nemá smysl. Jestli chceš hrát teď kup si něco na čem to jde.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 19:12:05
avatar
Cekat by smysl nemelo, pokud by zadnou kartu aktualne nemel.. Jelikoz ma podle vseho stale funkcni R9 280X a predpokladam, ze pouziva jen fullHD rozliseni, tak mu to toho zhruba pulroku klidne muze jeste stacit. Vzhledem k tomu, ze jde ocividne o typ uzivatele, ktery meni gk jednou za ~5 let, tak je pro nej v tuto chvili, s aktualnim vyhledem na pripravovane navi karty, urcite vyhodnejsi si pockat.
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 19:46:45

To je blbost, neumíš číst mezi řádky.
R9 380X 28nm 2048-SP +15% = RX 470 14nm, architektura GCN.
Za dveřma nová generace, přece nebudu kupovat tu starou. Můžu koupit jetou RX580 8GB za 3500,-Kč, proč ? Za 3500,-Kč koupim na podzim novou Navi o podobným výkonu. Ted se to láme 14nm početní vs 7nm Navi herní, záleží jak to AMD nacení, ale AMD bude chtít agresivní ceny. Ted se to láme. Já si počkám, stejně nemám co hrát, Hraju BF4, BF hardline + BF1 a BF5 nikdy nekoupim, a tak sem se na ty hry těšil, velké zklamání. Ted po letech sem si konečně zahrál, luxus kingdom come, od BF4(2013) sem nic pořádnýho nehrál, hry stojí za hovno. BF4 hraju do tedka. Já vim multiplayer a singplayer, tak singlplayer - poslední hra která mě bavila je Singularity (2010) a Wolfenstein: The New Order(2014), zbytek her nestál za nic.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 23:24:29
avatar
Já se vždycky bavím, když někdo zkouší předvídat budoucnost v technologickém směru..

No pokud nemáš co hrát, tak nemáš problém a klidně si počkej.

Nebudu se moc divit, pokud budem na podzim všichni trošku překvapení.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 00:15:40
avatar
Horsi nez stavajici polarisky to urcite byt nemuze, jinak by to ani nemelo cenu vydavat. Polarisy jsou aktualne porad nejzajimavejsi mainstreamove karty. At navi bude co bude, tak za vsech okolnosti to bude zajimavejsi, nez to co je v tech cenovych hladinach dnes. On nema co ztratit a jenom muze ziskat.

Jedinne z ceho by mohl mit strach, by byla dalsi kryptovlna, ale to ted taky neni vubec moc pravdepodobne.
Tomi28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 14:50:45

Vega 7 sa zohriala asi na 6h u mňa a svojím zvukom si vypýtala návrat odkiaľ prišla... Je to fakt smutné že niečo takéto vydali, mohli to chladenie doladiť. Takto by sa nový produkt nemal predávať i keď to chceli silou mocou vydať 7.2. Nepoviem, ak by ovládače nemal dokonalé ohľadom poskytovania výkonu a potom dodatočne by to vyšperkovali. Čakať ale nato že či vôbec vyriešia to hučanie a kedy, by bolo otázne... Ak tu bolo sklamanie ohľadom RTX kariet, tak si to vypýtala aj Vega svojim chladením...
DrOctavius2000 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 16:41:55

Tak ozaj netuším, čo kto od ref.chladenia čakal. Referencie sú vždy nanajvýš priemer, a to platí aj o AIO ref. AMD (čip bol síce chladný ale zvyšok karty si také nízke teploty neuzival).
A ja teda určite nechcem nikomu vravieť čo má robiť so svojimi peniazmi, ale keď už si mal doma kartu za 700€ bol taký problém si kúpiť za 100€ dáky AIO chladič napr. Alphacool ?
Tomi28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 17:35:30

myslíš že je to dobrá výhovorka pre AMD? Kúpil si grafiku s našim chladičom, tak sa s tým zmier že to tak má hučať? Ako bežný kupujúci nemám a ani nemôžem mať prehľad do akej miery viac hučia tieto karty. Možno ktorým častejšie prechádzajú cez ruky tieto karty vedia to porovnať. Predpokladám že nemáš s touto kartou skúsenosti, takže ani ty nevieš povedať do akej miery možno viac hučí ako iné referenčné karty. Môj úsudok bol, že to takto ani takáto karta nemá fungovať a tak som využil možnosť ju poslať späť. Ak si niekto plánuje dopredu vymeniť chladenie na vodné, tak to je iná vec. Ja som ale kartu nekupoval s tým aby som do neho ešte vrážal +100eur a prípadne stratil záručnú dobu, len preto že niečo nefunguje ako má.
DrOctavius2000 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 18:54:45

No to ja práveže netvrdím.... Preto som aj napisal že väčšina ref. chaldicov sú zlé. A to platí pre AMD, nVidiu aj Intel.
A bežný kupujúci : akokoľvek sa snažím ale vžiť sa do kože niekoho kto si kupuje hocičo tv, smartphone,GK bez recenzií sa teda vžiť neviem, a už určite nie kto si kúpi kartu za 700€.
A ešte raz.. ja nikomu nevravím čo má robiť so svojimi peniazmi ale to že sa to predáva musí to fungovať bohužiaľ nefunguje v žiadnej sfére ani
GK ani CPU ani TV ani auta ....
Preto sa pýtam, na základe čoho ocakáš že referencia bude mať dobrý chladič, pretože ma nenapadá ani jeden produkt.
Referencie sú nastavené tak, ako to výrobca vníma za vhodné (keď to má niekto v be quiet skrini pod stolom a hra so slúchadlami to vníma inak ako niekto v poľskej skrini ktorú má vedľa hlavy ) .
Ja neobhajujem nikoho je to zlý nanajvýš priemerný chladič tak ako každý pre ním a zrejme aj po ňom .
Tomi28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 20:42:49

Potreboval výkon ako má RTX 2080 a potreboval som výkon pre prácu a Radeon 7 sa mi zdala ideálna. Ja som si tiež chcel počkať na recenzie, ale informácie že z kariet nebude dosť na trhu ma nejak prinútilo si kúpiť kartu ako bola náhle dostupná na alze. Druhá vec, že si skladám nové pc a starú grafiku už tam nechcem dávať. Nepotreboval som extra tichú, ale toto čo predviedlo v záťaži jednoducho bolo ďaleko za znesiteľnosťou. Funkcie RTX kariet ma zase nezaujímajú, tak som o nich veľmi neuvažoval.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 17:48:50

Tento článek jsem si přečetl hned po recenzi na PCtuningu a docela mě zarazily výsledky testů, kdy tady karta jednoznačně dominuje, ale tam končila spíš v první třetině od shora. Vysvětluji si to absencí RTX2080ti a jinou skladbou her. V některých je totiž i pomalejší, než RTX2060 a GTX 1070!! (např. Fallout 4).

Tahle karta tu měla být před dvěma roky, nejpozději před rokem, ale je jasné, proč nebyla.

Jinak číst ten článek byl docela porod, závěr jsem ani nečetl, protože vše bylo řečeno v průběhu článku a tu omáčku kolem testů jsem tu už v minulosti četl asi 5x...fakt by stačilo jen udělat testy a nějak je shrnout.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 18:59:38
avatar
Tak třeba Fallout 4 nemá v testech grafik co dělat, testovat moderní kartu na engine, tkerý je 11 let starý, zoufale neoptimalizovaný? co ti to asi řekne? Že ta karta má vyšší výkon než karty na kterých jsme tu hru kdysi hráli a dohráli? Super ... pro srovnání moderních karet je k ničemu, obě tu hru hratelně zvládají, ale její technologie už nikde dál snad používané nebudou ...

na rozdíl od jiných webů netestujeme hry, které nemají co říci z hlediska technologií aktuálních her a aktuálních technologií .... testujeme hry s aktuálními technologiemi, hry s engine, které se používají a hlavně budou používat u her následující 1-2 roky, kdy je pravděpodobnost, že tuhle kartu pro ně budeš používat ... hrát Fallout 4 můžeš stejně dobře a stejně hratelně na Radeon 7 jako 2080
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 20:44:39

Tak hratelný to bude, ale to nijak nevysvětluje to, proč je tak výrazně pomalejší? Já jen, že mě to docela překvapilo, kam až ten výkon spadl...

To stejný GTA V, Far Cry 5...to jsou sice starší hry, ale pořád hraný ještě dneska...
dumar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 19:56:51

"To stejný GTA V, Far Cry 5....to jsou sice starší hry"
Far Cry 5 vydání hry 27. března 2018.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 19:04:32

To je pravda, to je vcelku nová hra...
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 17:21:22

Dobrý den. Je pár věcí, které moc nechápu.
1. Proč se udává cena RTX2080 22k - Ano, je to cena ref. karty. Ale na trhu je aktuální cena RTX2080 i pod 18k. Taktované edice na stejný takt jako ref jsou cca od 19k. Takže bych jako rozumnou cenu pro test a výpočet viděl 20k a ne 22k. Ono je celkem jedno, za co to prodává výrobce. Důležité je, jaká je cena na trhu. Já jsem si tehdy kupoval nože Fiskars a na stránkách výrobce jsem si je mohl koupit za 3300. No omrknul jsem net a mám je za 1200. Docela rozdíl že?
2. Moc dobře nechápu, V čem je vlastně RVII zajímavější volba proti RTX2080. Řekněme, že VRII je v průměru slabší o 5%. Spotřeba je vyšší o 25%. Hlučnost je vysoká. Jediné plus co já vidím je 16GB VRAM.
Takže v čem je ta výhoda? Chápu, že pro lidi, co ji mají na tvobu videa a pod těch 16GB třeba využijí. Ale jinak?
Na tuto kartu jsem čekal. Přemýšlel jsem o její koupi. Ale Vůbec mě teda zatím nepřesvědčila.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 19:01:41
avatar
NVIDIA prodává 2080 FE za 22 tisíc .... je to oficiální cena za tuto referenční (lehce OC) edici a je to velmi běžná cena za 2080 kartu, řada je ještě dražších, jen minimum je levnější ....

srovnáváme tedy reference a proto bereme referenční ceny testovaných karet 2080 FE a Radeon VII ... tedy stejné podmínky.

16GB RAM a univerzálnější výkon, není dobrá jen ve hrách, ale i všude jinde. Ve hrách je to vyrovnané proti 2080, ale ve výpočetním nasazení je Radeon VII výrazně lepší, takže je zajímavější volba jako univerzálnější karta s více RAM navrch ;) ...

v závěru jsem řekl vše, hlavně ukázal ten potenciál, který má. Kdyby AMD nastavilo třeba jen o 0,05V méně, karta by nebyla hlučná, kdyby použila lepší chladič, tak by nebylo vlastně co kritizovat .... jenže prostě ta karta je nedotažená, dá se to dotáhnout ale první dojem dělá hodně.
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 20:43:05

Aha. Děkuji za vysvětlení. Chci koupit čistě herní kartu za cca 20k. Dala by se doporučit tedy GigaByte RTX2080 taktoovaná na 1830MHz s cenou 20400? Tam bude asi poměr cena výkon trošku jinde myslím. Mám to jen na hry.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 20:54:29
avatar
když nutně musíte mít kartu za 20tis tak určitě bude OK ....

možná by stálo za to podívat se po bazarech, jestli se tam neválí nějaká 1080ti za podstatně nižší cenu, výkon má stále podobný ...
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 21:02:29

Bazar nechci, nemám dobré zkušenosti s bazarem. Před půl rokem jsem si složil PC s tím, že si došetřím 20 na GK. A ten čas už nastal. Čekal jsem na vydání RVII. Ale moc mě to nenadchlo teda. Nehledě na to, že mám PC na stole a ten hluk by mi asi vadil. Aktuálně mám GTX980 od MSI a je naprosto tichá i v zátěži.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 23:41:40
avatar
Odkaz

By nemuselo být zlé, záleží jaký máš case.

Odkaz

Tohle bych bral pokud to máš rád tišší, nemluvě o tom, že by tam mohl být i potenciál k OC jádra. Ale nedoporučuju sahat na rychlost pamětí.

Odkaz

A nebo tohle. eVGA se od posledního průseru s chlazením fakt snaží, takže to bude patřičně přehnané.

Ale, stejně bych si RTX nekoupil (a pokud jo, tak tu od MSi).

Na můj vkus mají RTX trošku moc problémů.

Normálně s DD až tak moc nesouhlasím, ale možná.. možná bych koupil novou Vegu 64 od Sapphire, záleží co chceš hrát a při jakém rozlišení.
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 00:44:58

Case mam Phanteks Enthoo primo
OC neplánuji. Cenově se chci vejít do MAX 21k. Víc za to nedám už. Člověk musí mít nějakej strop. Hrát budu 1440p.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 10:50:03
avatar
Na vyhození peněz sis vybral nejlepší období . Jako kupovat drahý CPU půl roku před příchodem Ryzenu. By se ti vyplatilo koupit citelně výkonnější Vegu 56 za 10k a za 2 roky něco nového za 11K, než dnes utrácet tolik. Mainstream Navi na 7nm přijde asi v létě, ale pokud tě GTX 980 tak moc brzdí a rád vyhazuješ peníze, tak holt nečekej a utrácej.

Vega VII za 19K je rozhodně lepší než cokoliv od nvidie s jen 8GB VRAM. Dnes to není zas tak zřejmé, ale v blízké budoucnosti bys zaplakal.
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 11:35:43

Jenže to by člověk musel pořád na něco čekat. Pořád vychází nové a nové věci. Jinak dle testů mi ten radeon teda nepřijde lepší. Výkon nižší, spotřeba vyšší, hlučnost vysoká, cena stejná. 16GB mi aktuálně v ničem pro mě jako výhoda nepřijde.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 11:55:45
avatar
Pořád ne, např. od vydání Ryzenu nemá smysl čekat na novější generaci CPU. Navi bude stejný milník.

Radeon Vega 56 je lepší než GTX 980, protože je klidně i víc jak 1,5x výkonnější. Čím novější hra a vyšší rozlišení než fullhd, tím lepší - někdy i víc jak 3x. Hlučnost řeší třeba chlazení Sapphire Pulse.

16GB je aktuálně pro hry@2k k ničemu, ale vzhledem k tomu, že 6GB už dnes způsobuje propady fps (většina grafů v testech to nezohledňuje) a 8GB je normální mainstream, tak do budoucna (blízkého) je 8GB na drahé kartě jen zlodějina.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 16:59:13
avatar
No hlavně Vega 56 je za 9k CZK, což neni zlá cena. A jde upravit a přetočit na úroveň (dokonce i přes) Vegy 64. Samo spíš pro lidi co tohle rádi dělají.

8GB je trošku opruz, ale na druhou stranu ten výkon karty není stejně limitovaný pamětí jako GPU samotným, Vega s 16GB paměti má stejný smysl jako nedávná edice tuším 590 s 16GB.

Těch 11 a víc GB má smysl jen u high endu, co chvíli (roky) vydrží.

Na což bych moc nesázel ani u RTX ani u RVII.. Oboje jsou totiž víceméně upravená předchozí generace.
vaskos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 17:42:05
avatar
Sledoval som viacere recenzie...vacsina reportuje problemy, mrznutie, black screeny, restarty a pod. Na tech-yes city dokonca ma tester problemy s bootom do biosu, teda myslim ze to nemusi byt len problem ovladacov. Za mna to vidim tak ze kupovat early adopters technologie je zbytocny risk. Traba pockat chvilu kym sa veci doladia a az nasledne sa rozhodovat o kupe...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 18:54:25
avatar
řada recenzentů zase nehlásí žádné problémy. Kartu jsme zkoušeli na dvou sestavách (jedna s RYZEN 7 2700X pak ji mám já v PC s TR 2950X) a v obou bez problémů, bez pádů, bez černých obrazovek apod. Všechno šlape, až na ruční taktování a to automatické řízení otáček, který je divný takže mohu hlásit ze zkušeností tohle. Kartu máme v redakci dále, používám ji teď zrovna na tom hraji METRO a všechno šlape OK ... podvoltovaná není ani extrémně hlučná.
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 10:16:24
avatar
kolko papa ked je podvoltovana ?

staci napisat o kolko watt bere kasna menej
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 11:08:06
avatar
Je to v clanku a dokonce i v grafu na posledni sumarizujici strance je k tomu napsano docela dost. Uspora pri UV vychazi na 65W, dokonce jeste o 20W mene nez s 2080 FE.

PS: Nedari se mi pochopit diskutujici, kteri maji potrebu diskutovat k clanku, ktery ocividne ani necetli..
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 23:10:01
avatar
vdaka za info . tych recenzii je vsade tolko ze uz citam len zaver viem ze je to nevdacne ale kedze si kartu nekupim tak je to tak. cena je vysoka za to mam cele pc pomaly.

tych 60w je vela . to sa oplati skusat
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 23:26:27
avatar
Většina recenzí si stěžovala akorát na to, že nejede SW. Karty jako takové jely prakticky všem co sleduju.

Nutno dodat, že do RVII jako "early suicidal bunny" teda nepůjdu, bude chvíli trvat než se SW chytí. Navíc vidím RVII jako super kandidáta na kvalitní chlazení.. což ovšem bude chtít, aby to někdo nejdřív vyrobil.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - VEGA vs NV 2019-02-08 22:43:31

Karta ako taká nie je zlá. Je cca na urovni 2080. Problem ale je, že takáto karta nemá absolútnu šancu presvedčiť niekoho s NV aby si ju kúpil. Cenovo je na tom v priemere (trhová cena) rovnako ako 2080. Spotrebou je nad, dá sa ale podvoltovať v závislovsti od kusu čo je trocha mačka vo vreci. Proste AMD s týmto nemá šancu výrazne ohroziť nvidiu. Určite si nájde záujemcov, chýba tu ale výraznejší rozdiel cena/výkon oproti NV. AMD podľa mňa musí vydať kartu ktorá bude v priemere vo vačšine titulov aspon 10% nad NV za nižšiu cenu a rovnakú alebo nižšiu spotrebu (bez podvoltovania) - podobne ako to dokázal Ryzen. Bez tohoto si to asi kúpi len AMD fanúšik alebo ten kto potrebuje 16GB VR. Pre ostaných je podľa mňa momentálne istejšia voľba alternatíva od NV.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 11:00:13
avatar
Vzhledem k těm 16GB je jistější volba Vega. 8GB můžou mít karty pod 10 tisíc, u těch dražších je to zlodějina.
Neostep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 10:03:35

Ono by stačilo jediné, aby vývojáři ty svoje paskvily optimalizovali , mám gtx 1080 a hraju v 1440p a kolikrát jsem rád když to běží na 60 fps. Z cen nových karet se mi chce brečet , nejsem fanda ani NV ani AMD v oblasti grafických karet, takže by mi bylo jedno co si koupit, ale nechci vyhazovat 20+ tisíc za +20fps ve hrách. A hrát zpátky na 1080p taky nechci. Hold další roky čekání na upgrade za normální ceny a odpovídajícím skokem ve výkonu. Vega 7 je zajímavá , ale má podle mě dvě mouchy moc žere a moc topí což jde ruku v ruce jinak je to slušná karta, až přijdou nereference a vyladí ovladače tak bude výkonnější , ale zas dražší. Zatím to vypadá , že u nových her utřu prach ze svého PS4 Pro tam ty optimalizace nějaké aspoň budou
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 10:17:27
avatar
Já mám pro takový ten běžný nelimitovaný jednočipový herní highend cenovou hranici 15 tisíc max. Když to člověk využije i pro něco jiného než hry, tak třeba 40 tisíc, ale pro hry prostě výš ne.

Hraješ v 1440p a už ti cpou 4K, přitom cenová politika grafických karet je na zabití . Když k tomu přičtu, že nové hry jsou často jak pro retardy....kašlu na ně zvysoka aniž bych se cítil jakkoliv omezen.
marfan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Test v červených okuliaroch 2019-02-09 12:31:36

DD výsledky, ktoré si nameral si myslím, že sú prikrášlené.

V 95% prípadoch je Nová Vega cca o 5-10% slabšia ako GTX2080. Ty to máš v recenzii, že je rovnako výkonna prípadne o málo lepšia.

Už si ako Obr s PCt. Ten zasa prikrášluje výsledky na úkor zelených.

Je pravda, že efektivita sa posunula k lepšiemu ale Vega VII oproti Vega 64 žerie v priemere čo tak pozerám recenzie v hrách o 40W viac.
flastie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 12:47:18
avatar
Nie su prikraslene to sa ti len zda lebo majoritna vacsina serverov dnes berie FullHD ako nejaky standard pri testovani top end kariet. Ano vo FullHD je 2080 vykonnejsia ale ci mam 150fps alebo 135fps je uplne irelevantne. Pri tychto kartach ide o 4K rozlisenie kde Vega jasne ukazuje ze vacsie rozlisenie ovela lepsie znasa a nema daky dopad na vykon ako 2080, kde ju v 4K +/- vyrovnava. Na fullHD dnes bohate staci GTX 1060 alebo RX590. A pri kartach ako 2080 alebo vega nehladim na vykon vo FHD
marfan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 12:52:58

Tak ako máš pravdu ale pozerám na to ako celkovo.

Niektorý si radšej zahrajú na FullHD pri 100+FPS ako 4k 60FPS.

Ale aj tak nereferenčné GTX2080 sú výkonnejšie.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 15:31:15
avatar
špatně se díváš, většina recenzí naměřila 2-5% rozdíl, jen několik se dostalo až k 10% což je špatnou metodikou a přikrášlenými testy ....

v 95% případů je Radeo VII a 2080 na tom prakticky stejně ...

jak můžeš tvrdit něco, co není pravda?
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 16:53:57

Dovolím si něco zkopírovat
Testy pouze ve 4K

https://www.techpowerup.com 21 hier !
Vega 64 100%
Vega VII130%
2080 143%

http://www.pcgameshardware.de 21hier !
Vega 64 100%
Vega VII135%
2080 146%

http://www.pcgamer.com 17 hier !
„17 game average 4k Ultra“
Vega 64 100%
Vega VII134%
2080 144%

https://www.computerbase.de 16 hier !
Vega 64 100%
Vega VII125%
2080 137%

http://www.guru3d.com 12 hier
Vega 64 100%
Vega VII129%
2080 135%

https://www.techspot.com 12 hier, TESTY v 1440p !!!
Nezabíjam čas počítam, citujem:
Vega VII je 23% nad Vegou 64
Vega VII je 4% pod RTX2080

http://www.tomshardware.com 11 hier
Vega 64 100%
Vega VII132%
2080 142%

https://nl.hardware.info 11hier
V závere, majú perfektné „Hardware.Info GPU Prestatiescore 2019-1 – 4k Ultra“
Vega 64 100%
Vega VII127%
2080 136%

https://www.hardwareluxx.de 11hier
Vega 64 100%
Vega VII127%
2080 130%

https://www.pcworld.com 9hier
Vega 64 100%
Vega VII130%
2080 133%

https://www.anandtech.com 9hier
Vega 64 100%
Vega VII130%
2080 134%

http://hexus.net 9hier (počítaných 8, mimo WOT score)
Vega 64 100%
Vega VII126%
2080 131%

https://www.pcper.com 7 hier – testovaná Vega 64 je Asus Strix model
Vega 64 100%
Vega VII126%
2080 137%

http://www.tweaktown.com 7hier
Vega 64 100%
Vega VII145%
2080 153%

https://www.bit-tech.net 6 hier
Vega 64 100%
Vega VII135%
2080 138%
Mirdaa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 18:36:43

Takže i s PCTuningem a DDworldem tu máme 17 testu ve 4k a nikomu jinymu se nopodařilo dostat na rozdíl jen 1% jako DDmu nejblíže se povedlo 3* rozdíl 3% a pruměr všech testu spíš bude rozdíl 6-8%.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 18:56:55
avatar
jak říkám 2 - 5% záleží na skladbě her a sestavě ... kolik z těch webů měří na AMD a kolik na Intelu? Pořád to vyšlo podobně jako u nás, tedy prakticky plichta kdy RTX 2080 o malinko vede, ale v praxi to není poznat ....
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-11 10:02:06

No rozdílu 130/143, 135/146 nebo 134/144 jako výsledek testů 17-21 her bych neříkal plichta.
Ze zveřejněných výsledků je celkem jasné, že dá se vybrat soubor 6-7 her, aby výsledky byl jen kousek ve prospěch RTX. Ale jakmile použijete větší soubor her s vyšší vypovídající hodnotou, tak se situace jasně posune směrem k 8-10% ve prospěch RTX.
Plichta by to byla, kdyby na části webů vyhrál Radeon a na části RTX. Tady ale všude vede RTX a tam kde použili větší počet her, tedy asi nejvíce reprezentatvní vzorek, tak jim to vychází k 10% ve prospěch RTX.
To podle mne není plichta. Na druhou stranu uznávám, že ten výkon by se dal označit za téměř srovnatelný v tom smyslu, že pokud nějaká hra jede plynule na RTX, tak pojede plynuje i na Radeonu. A pokud je v nějaké hře Radeon slabý, tak o 8-10% výkonnější RTX bude mít problémy taky. V tomto směru jsou ty karty v podstatě srovnatelné, ale čistě z pohledu výkonu ve hrách je jasně rychlejší RTX 2080.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 00:05:53
avatar
Jako jde o to, jestli měříš na předraženym intelu a nebo na ryzenu, který tě vyjde celkově se základní deskou mnohem ale fakt mnohem levněji a tudíž ti pak ty testy vyjdou o nekolik procent jinak, ale zase ušetříš tisíce. Podle mě je tedy rozumější testovat na ryzenu, který si v dnešní době koupí člověk co rozumně uvažuje určitě spíš
Mirdaa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 10:16:45

Se bavim o testu grafickych karet a ne procesorech, vubec nechápu co tu plácáš?!
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 10:52:53
avatar
Mozna proto, ze identicka karta v kombinaci s ruznym zbytkem hw, obzvlast procesoru, podava lehce rozdilne vysledky. Variace jentolivych vysledku, rekneme v 10% je uplne normalni a kdyby nebyla, tak by to ti redaktori od sebe mohli rovnou vsechno obslehnout.

Krom HW zalezi na tolika dalsich promennych, ze dohadovat se o par jednotek procent muze leda nekdo, kdo toho o problematice moc nevi.. Krom kombinace HW tady mame jeste vetsi kombinace SW, ovladacu (+ fakt ze tyhle karty jsou bohuzel opravdu vydany hodne narychlo, vzdyt o tom ze do bezneho desktopu vyjdou, pred dvema mesici neverili ani infulenceri..). Predpokladam ale, ze nejvetsi vykyvy tvori sklada testovanych her. Teoreticky by se dalo rict, ze nejpresnejsi budou testy s nejvice ruznych her, ale ani to nebude nikdy univerzalni odpoved (ja si treba nove karty kdyz jde o samotne hry kupuji na ty nejnovejsi hry a hlavne na ty co teprve budou vychazet, ty starsi (co mam stejne uz dohrane na stavajici gk)si na modernim hw vzdycky nejak pouzitelne zahraju, priorita je to nejnarocnejsi co je a teprve bude). Zdejsi test nestestuje zrovna nejak mnoho her, ale skladba je pomerne chytre zvolena z prevazne nejnovejsich her a zastupcu ruznych engine.
Je docela dobre znama realie, kdy amd kartam "chutnaji" nove hry na modernejsich api, zatimco nvidie mivaji prednost ve starsich api - zrejme proto zdejsi test vychazi papirove nejoptimisticteji. Jinde zase muzou prevazovat starsi hry, ktere testovane karte tolik nejdou a tam se dostanes naopak na tu opacnou stranu barikady. Tyhle drobne rozdily jsou normalni a odpovidaji ruznym vstupnim parametrum - resit v tom variaci jednotek procent je opravdu dost malicherne.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-11 09:49:07

Tak ve 4K už by to mělo být jedno. Tam už vliv procesoru není tak obrovský. Leda byste byl ochoten přiznat, že 2700X je pro karty v tomto segmentu už brzdou i ve 4K.
Tohle není absolutní špička. Je to highend, ale top karty mají výkon ještě výše. Takže pokud by Ryzen limitoval karty už zde, tak by to nebyla dobrá vizitka. Ryzen zde podle mne limitem nebude.
Spíš je to o tom, že test, kde je použito 16-21 her bude dávat podstatně větší smysl, než test, kde není ani polovina her.
flastie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 12:40:14
avatar
Rozhodne zaujimava karta hlavne co sa tyka pouzitych technologii a 16GB HBM. Ale vzhladom na to ze bazarove 1080Ti idu uz od 450€ tak vela vody nenamuti. Ale mam taky pocit ze AMD uz dalsie kolo prekvapi co vsetko nasvedcuje aj samotna tato karta.
Gardiny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Spokojenost 2019-02-09 14:00:57

Já nevím, vidím samej hejt, ale kartu mám od prvního dne v PC a nemohu si stěžovat. Mám kvalitní case, takže ani ten hluk není tak strašnej, každopádně to předpokládám bude vyladěno ovladačema... Vše hraju ve 4k a karta to zvládá naprosto bez problémů, navíc jak je u AMD zvykem postupem času poladí ovladače a výkon půjde nahorů. Nejsem nijak červenej, měl jsem nvidii a ne jednou, ale aktuálně jsem spokojen a kartu bych doporučil i ostatním.
jan333 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 20:13:52

zdravim udelal jsem ten upgrade co jste mi radil tzn. ryzen 2700x a desku gigabyte x470 aorus ultra gaming nicmene narust vykonu se nekona,takze prikoupim dalsi rtx 2080ti do sli.otazka je : je k tomu ta zakladni deska a procesor vhodny?dekuji
Neostep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-09 20:57:12

Jestli to máš na hry a myslíš si že ve SLI budeš mít 2x takovej výkon tak věř , že vyhodíš jen peníze.


Edit: Jinak ano procesor i deska ti dovolí SLI
Jardat [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 11:15:53

Myslím že je čas koupit ASUS Radeon™ RX Vega 64 ROG Strix OC 8GB, za cenu mírně pod 10kKč, je to dobré.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-11 09:50:19

Jako na jednu stranu slušné. AMD má konečně něco, co se dohrabe výkonem alespoň blízko k RTX 2080. Nicméně ukazuje to na jeden obří problém u AMD. Ta karta má po technologické stránce maximum. 7nm výrobní proces, HBM2 paměti na 1GHz s 4096bit sběrnicí. A i tak se pouze doškrábe v herní oblasti na RTX 2080 a ještě s vyšší spotřebou.

Jako pokud takto 7nm karta AMD s namaxovanými HBM2 pamětmi konkuruje 12nm kartě Nvidie s obyč. pamětmi, jak to bude vypadat, až Nvidie přejde na 7nm a případně začne používat HBM2 i pro herní karty?

Ale aspoň, že něco vyplodili. Otázka teď je, kolik těch karet se dostane na trh. Zatím se jich údajně do ČR zrovna moc nedostalo.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-12 01:17:47
avatar
Ještě horší věc je, že RTX 2080 je v podstatě jen 1080 Ti plus tensor core.

Na druhou stranu, RVII je ve skutečnosti profi karta AMD Instinct MI50. Takže to vlastně taky není nová generace.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Haven – zajímavá vesmírná strategie
Space Haven – zajímavá vesmírná strategieThursday, 04 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 237x
Komentářů: 1
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníTuesday, 02 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1459x
Komentářů: 5
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Thursday, 28 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1112x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelThursday, 28 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 3
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Wednesday, 27 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Monday, 25 May 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2599x
Komentářů: 5