TEST: ASUS NVIDIA GeForce RTX 2070 STRIX – nová generace grafik s Raytracingem s odstupem Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 28 prosinec 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS NVIDIA GeForce RTX 2070 STRIX – nová generace grafik s Raytracingem s odstupem
ASUS ROG STRIX RTX 2070 O8G Gaming a testy
Battlefield V (DirectX12 a Ray Tracing
Shadow of the Tomb Raider
Far Cry 5
Forza Horizon 4
Kingdom Come DELIVERANCE
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Cena, vykon a výhodnost
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

RTX 2070 není sama o sobě špatná karta, je to ale hodně špatná nabídka z hlediska nás zákazníků. Je pravdou, že kdyby situace na grafickém trhu byla normální a funkční, tedy před lety nedošlo ke hroucení grafické divize AMD a tím přerušení běžného cyklu vývoje generací a dnes bychom na trhu měly odpovídající nabídku grafik RADEON, tak by NVIDIA nikdy ani neuvažovala v tomto stavu RTX 2070 a 2080 vydávat. Jednoduše by nebyly konkurenceschopné. I za současné situace, kdy si NVIDIA konkuruje leda sama sobě, se nedá schovat fakt, že RTX 2070 není krokem vpřed, ale spíše skokem do strany. Po 2,5 letém čekání na nástupce GTX 1070/1080/1080Ti zde máme RTX sérii, která v případě RTX 2070/2080 přináší naprosto minimální posun grafického výkonu jako takového, ovšem díky experimentu s Ray Tracingem citelně zvyšuje cenu karet samotných.

Jsem si prakticky jistý tím, že zejména RTX 2070/2080 budou jen poměrně krátká epizoda. Zejména RTX 2070 nemůže být dlouhodobě konkurenceschopná, protože cokoliv, co AMD v podobě 7nm NAVI přestaví, bude lepší. Ne nutně do nějak výrazně odlišného výkonu, ale co do výhodnosti zcela určitě. Nebo snad někdo vážně očekává, že AMD přestaví 7nm NAVI která nabídne jen výkon VEGA 56/64/RTX 2070 při stejné ceně jako tyhle karty dnes stojí? Jsem si prostě jistý tím, že NVIDIA má v záloze i čipy bez té RT/AI části, tedy menší, mnohem efektivnější, a tedy cenově dostupnější. Tedy nějaká GTX 1160/1170/1180 je v záloze s tím, že jen čeká na to, až ji bude muset uvést. Do té doby se bude maximálně snažit využít situace a prodávat RTX 2070/2080, které jsou extrémně nevýhodné pro zákazníky, protože platíte za něco (RTX), co nikdy reálně u těchto karet nevyužijete, využít nelze atd.

  • Real time Ray Tracing aneb RTX jako koncept dobrý, ale k ničemu

Ray tracing není nijak nová věc. Ví se o něm, ví se o tom, že řadu věcí dokáže dělat mnohem realističtěji než současná počítačová grafika a všude tam, kde je to nutné se běžně používá. Filmové efekty, renderování atd. RTX je velkým pokrokem v tom smyslu, že je opravdu několikanásobně výkonnější než do současnosti. NVIDIA zkouší přístup specializovanými jednotkami, proti univerzálním. Je to zajímavá myšlenka, ale stále jde o hybridní systém, tedy GPU musí dopočítávat všechnu tu „grafiku“ atd. RayTracing tedy není o nic méně náročný. A to je důvod, proč se ve hrách apod., tedy „real time“, nepoužívá. Je extrémně výpočetně neefektivní proti rasterizaci. Ano, na určité věci je z hlediska jejich grafické tvorby, tedy odlesky, stíny apod., efektivnější a hlavně mnohem realističtější. Jenže když přijde na výkon vyjádřený ve „FPS“, je klasická rasterizace mnohonásobně efektivnější a výkonnější.

NVIDIA s novými RTX grafikami tohle jen názorně ukázala v praxi. Speciálně RTX 2070/2080 prostě nemají dost GPU výkonu pro realtime Ray tracing. Opravdu není na místě říkat, „že to prostě funguje“, když RTX 2070 za 16-18 tisíc korun stěží dokáže 60FPS s „RTX ON“ v 1080p a to navíc v jedné z nejlépe optimalizovaných her současné generace vůbec. Navíc když ten grafický přínos a kvalitu efektů musíte hledat lupou na statických scénách abyste je vůbec viděli, protože prakticky tvoří jen 1% z celého obrazu. Když prostě uvážíme výsledek, tak obětování obrovské porce výkonu (FPS) a současně výrazné zvětšení čipů, nárůst jejich ceny a složitosti neukazuje celý koncept jako funkční, natož realisticky přínosný. Navíc mě docela vadí, že NVIDIA prezentovala Ray tracing značně zavádějícím způsobem, i když ví dobře, že výrazně nemá šanci v dohledné době zlepšit kvalitu grafiky ve hrách, protože současné grafické rasterizační triky a techniky jsou prostě příliš dobré a mnohem efektivnější. Proto se rozhodla ve srovnáních vypínat řadu běžně používaných grafických efektů a technologií, aby zvýraznila Ray tracing. Doporučuji následující video pro ty, kteří chtějí vědět, o čem je řeč:

Přesto neříkám, že je celý koncept chybný. Určitě je nesmysl, aby RT a AI jednotky měly dnes tak slabé grafiky jako jsou RTX 2070/2080, které prostě nemají, a mít nikdy nebudou, dost GPU výkonu na to tohle využít. Ale jinak chápu a podporuji existenci konceptu jako takového v případě TITAN RTX. Celý koncept však potřebuje mnoho dalšího vývoje. Zejména mnohem výkonnější GPU, ale také výrobu čipů, kdy výroba monolitických obrovských GPU je prostě nesmysl (složené čipy jsou jasnou cestou). Na celé věci mě vadí fakt, že NVIDIA moc dobře ví, že RayTracing pro hry je na RTX 2070/2080 naprosto k ničemu a vždy bude. Ty čipy nemají dost výkonu na to to zvládnout a v dohledné době nebude ani příliš her kde by to bylo k něčemu. Přesto tyto karty v tomto stavu věcí vydala a nutí své dlouholeté zákazníky připlácet ohromné peníze na Ray tracing. Nabízet novou generaci v podobě RTX 2070 s jinak stejným výkonem jako 2,5 roku starou GTX 1080 za stejnou cenu, to se stěží dá akceptovat. RTX 2070 není špatná karta, ale v současné podobě nedává smysl, a za tu cenu už vůbec ne.

  • RTX 2070 je karta pro … ??? Nikoho?

Hlavní problém, který konkrétně s RTX 2070 grafikou mám, je její cena a s tím související fakt, že nechápu, pro koho takhle karta má jako být? Ano, nejzákladnější verze RTX 2070 stojí kolem 13 500 korun, což by byla „OK“ cena, pokud by tolik většina RTX 2070 v nabídce skutečně stála. Ale to nestojí. Kvalitní modely s kvalitním chlazením s přetaktováním stojí 16 – 18 tisíc korun běžně. Jak NVIDIA FE edice (16 200,-) tak testovaná ASUS STRIX verze, která je dokonce za 17 500 korun vč. DPH!

Vzhledem k tomu, že naši recenzi děláme později, vyřešila se mezi tím situace s GTX 1080, která při podobném výkonu byla výhodnější, protože stála o něco méně. GTX 1080 se však už nevyrábí, a během ledna se vyprodají poslední kusy. RTX 2070 tak pomalu ale jistě je jedinou volbou v kategorii. To z ní ale pořád nedělá dobrou natož zajímavou volbou. 16+ tisíc je hodně peněz. Vím že lidi u NVIDIA vzhledem k tomu, že se poslední 2 roky topí v penězích, ztratili asi trochu kontakt s finanční realitou svých zákazníků, ale běžní uživatelé a většina zákazníků není ochotna/schopna platit takové peníze za grafickou kartu. Zejména za kartu, která má hodně daleko do špičky. Za 16tisíc+ jsme byli zvyklí dostávat to nejlepší, jenže RTX 2070 je až třetí/čtvrtý model v řadě. Nad ním je RTX 2080 a RTX 2080Ti a TITAN RTX, tedy desítky a desítky % dalšího výkonu, který 2070 nemá. Potíž je, že pro lidi, kteří karty v postavení RTX 2070 kupují, je 16 - 18 tisíc prostě hodně. Ti, kteří si kupovali GTX 970 či GTX 1070 za 10 – 12 tisíc, najednou nezačnou uvažovat o kartě za 16 – 18 tisíc a i 14 tisíc je pro ně moc. Pro majitele GTX 970/1070 pro které by normálně 2070 měla být určena, tak není akceptovatelná. Navíc nárůst výkonu zejména proti GTX 1070 jež má nahrazovat, není příliš zajímavý, když nárůst ceny je vyšší.

Na druhou stranu pro ty, kteří mají 16 - 18 tisíc na kartu, tak RTX 2070 není jednoduše dost dobrá. Za high endovou cenu nenabízí, co high end nabízet má. Tedy naprosto špičkový výkon. Ne když je nad ní několik dalších výrazně výkonnějších RTX modelů. V současné situaci tedy opravdu nechápu, pro koho má RTX 2070 být určena a kdo je cílovým zákazníkem …

  • Závěr

Co napsat pozitivního o RTX sérii? Osobně se mě líbí hlavně vylepšení podpory DX12, kdy NVIDIA konečně opravila nedostatek PASCAL série a DX12/VULKAN tak může být snad plně využíváno. Stejně tak ASUS a jeho STRIX verze RTX 2070 je pěkná funkční karta se slušným výkonem i provozními vlastnostmi. Jenže to je tak všechno.

Stěží se dá přenést přes fakt, že 2,5 roku po vydání GTX 1080 přichází karta „nové generace“ která nabízí identický výkon za identickou cenu, což popírá smysl a to, co nové generace karet přinášely a mají přinášet. Nelze překousnout ani cenovou inflaci, kdy si osobně myslím, že NVIDIA ohrožuje vlastní budoucnost jako výrobce herních počítačových GPU. Ty extrémní naprosto nedostupné ceny RTX grafických modelů ženou některé uživatele do náruče konzolí. Spousta lidí při pohledu na ceny RTX grafik si řekne: „16, 24 a 32 tisíc za novou grafikou? Kašlu na to“, a koupí si za 12 tisíc celou herní  konzoli, kdy se jejich výrobci snaží víc a víc je přiblížit hernímu PC. Microsoft oficiálně zprovoznil podporu myši a klávesnice. NVIDIA dle mého názoru vůbec nepomáhá RTX grafikami a jejich cenami herní PC platformě jako takové a reálně spíše hráče od PC odhání. Já jsem pro technologický pokrok, fandím Ray tracingu, fandím vývoji, ale všechno má mít svou míru, čas a místo. A NVIDIA začíná vypadat, že je stále více odtržena od reality, která ji ovšem dožene. Konkurence se vrátí, uživatelé začnou požadovat odpovídající věci za své peníze a tak dále.

Ač si osobně myslím, že koncept specializovaných jednotek pro Ray tracing je zajímavý a samotný Ray tracing je nepopiratelně budoucností, TURING a RTX série grafik NVIDIA jen dokazuje, že je třeba mnoho dalších generací GPU a mnoho dalších let vývoje, než to bude skutečně použitelné a k něčemu přínosné. Ne, dnes to prostě nefunguje! Fungovat to možná bude, s 10ti násobně výkonnějším GPU. Na rovinu říkám, až budeme mít kartu jakou je RTX 2060/2070, které budou mít 200 FPS ve 4K rozlišení ve všech hrách, budeme moci vymýšlet, jak je zaměstnat Ray tracingem. Nicméně ten grafický výkon dnes nemáme, takže je zbytečné se o ultra neefektivním a náročném real time Ray tracingu ve hrách vůbec bavit, natož za něj připlácet a cpát jej do herních grafik.

RTX 2070 se dá stěží někomu skutečně doporučit. Pro ty, pro které by měla být, je cenově nedostupná a pro ty, kdo si ji může dovolit, zase není dost dobrá. Navíc je tu fakt, že je stěží zajímavá proti 2,5 roku staré GTX 1070/1080 generaci i téměř 2 roky staré RX VEGA. Jak si asi povede proti 7nm Radeon NAVI, která rozhodně má na to nabídnout výkon alespoň RTX 2070 ovšem za výrazně zajímavější cenu, protože nebude mít pro hráče zbytečné RT jednotky apod.? Jsem si docela jistý, že NVIDIA sama dobře ví, jak se věci mají a má v záloze připravené čipy bez RT jednotek. Tedy čipy, které dokáže dát třeba na GTX 1170, která za cenu GTX 1070 dokáže nabídnout výkon GTX 1080 OC s tím DX12 vylepšením podpory apod., tedy to, co od nové generace grafik očekáváme. RTX 2070 by byla fajn, pokud by stála 12-13 tisíc maximálně, a to ve verzi jakou je STRIX od ASUSu. NVIDIA by měla vzít náklady na Raytracing část a výbavu na sebe a neúčtovat je zákazníkům, protože není šance, že je reálně v dohledné době k něčemu využijí. Karty samotné špatné nejsou, ano, nejsou takovým skokem po stránce GPU výkonu jako byl PASCAL, ale pořád by skokem byly, pokud by RTX 2070 stála co GTX 1070 atd. V současné době je tedy doporučení jasné. Za několik dní a týdnů se dozvíme, jak se situace dále vyvine …

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 26
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Assassin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-29 23:43:38

Když bude 200FPS ve 4K, tak si zase lidé koupí 8K ;)
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 00:09:36
avatar
Spíš bych řekl, že kvůli nenažranosti výrobců LCD tu bude fullhd strašit dalších 5 let a TN panely ještě dýl. Ani z notebooků se zatím nepodařilo vystrnadit 1366*768. Jediný pozitivní trend je freesync, jinak bych klidně zůstal s hodně starým monitorem a o upgradu nepřemýšlel.
Assassin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 13:38:56

Když si vypočítáte jemnost obrazu zjistíte, že na malé obrazovce notebooku stačí i nižší rozlyšení. Taky záleží co jsou lidé ochotni zaplatit. Ve státech s vyšší výplatou nemají problém koupit lepší věci a to je ten hlavní trh, který výrobce zajímá.
richard28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 10:49:25

Rozhodne nie, na 1366*768 sa neda nic pozerat, toto dat do nb je svinstvo. Ten kto si kupi tento nb/telefon (XR za 800€) musi byt hlupak.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 00:38:21
avatar
to je možný ... ale 8K hned tak běžné nebude .... jde o princip ... Ray tracing ve hrách je něco, co je výkonově extrémně neefektivní a co můžeme řešit, až budeme mít tak výkonné GPU že nebudeme vědět co s ním ... takové GPU neexistuje a řadu let existovat nebude ... 4K 120/144Hz je tady a neexistuje grfika, která by zvládla všechny hry ve 4K 144FPS ... stejně tak neexistuje grafika pro 3x 4K které bych rád používal ... takže nemáme dostatečně výkonné GPU takže je opravdu nesmysl řešit, jak využijeme výkon který nemáme Ray tracingem
Assassin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 13:41:17

Nvidie nemá konkurenci a potřebovala nechat si zaplatit oblast vývoje RTX. Tak hodila šmejd na trh a řada fanatiků ji zainvestuje budoucí vývoj a až bude konkurence, tak zase vydá karty, které jsou schopné konkurovat. Řekl bych, že její marketing je skutečně dobrý.
Stapor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 17:29:31
avatar
Netuším za co jsi dostal tolik palců dolů ? Za pravdu ??? Je to přesně jak říkáš. NV prodává za přemrštěné ceny fičuru, která v tuto chvíli je absolutně nepoužitelná a nemá ani jednu hru, kde by dokázala předvést výhody RTX. Pokud tady zase začne někdo mlet, jak je to v BF V vidět, tak by si měl zajít na psychiatrii, ano čtete správně, nikoliv na oční, ale na psychiatrii. Protože předvádět efekty ve hře (FPS), kde jsou tyto efekty tak podružné, že už ani podružnější být nemohou, si zaslouží návštěvu psychiatra. Až to předvedou ve hře, v které to bude opravdu vidět, nikoliv ve hře kde to použije přesně spočítáno, NULA hráčů, tak teprve potom řeknu, ano možná to má budoucnost. Ale v tuto chvíli to platí tupci, kterým můžeš prodat kýbl sr...., hlavně na tom musí být nálepka NV. Doufám, že se tady zase najde nějaký chytrák, který začne poukazovat na to, jak AMD slíbilo při Veze, taky spoustu herních fičur, které se nikdy nepoužily. Souhlasím, ale s tím rozdílem, že Vega stála přiměřené peníze svému výkonu a nezapočítala si vývojovou marži ve výši 50%. Jinak NV marketing na tupce a fanboye mají opravdu vypilovaný :-)
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - BATL V 2018-12-30 06:16:36
avatar
Vím, že to je mimo mísu, ale nevím si s tím rady a zde je hra recenzována a je zde spousta uživatelů sestav AMD, tak to zkusím. Funguje vám DX 12 s kartami RX 470? Mě se hra po chvilce vždy zasekne na několik setin a pak zase pokračuje. Když hraji pod DX 11, nemám jediný problém. Asus B350 prime plus, R5 1600, Adata XPG Z1 2600 mhz 16 GB, RX 470 nitro OC 4 GB. Děkuji za názory a zkušenosti.
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 09:48:26

Hele, na RTX 2080 mně jede vše v pohodě .
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 11:33:40
avatar
RX 470: 5 000 Kč
RTX 2080: 22 000 Kč
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 12:30:36

Bez problému se už dá sehnat okolo 18 000- 18 500 Kč, viz.

https://www.suntech.cz/produkt/485464-msi-geforce-rtx-2080-ventus-8gb-gddr6-256b-1515-7000mhz-pcie/

https://www.bscom.cz/graficka-karta-palit-geforce-rtx-2080-gamingpro-oc-8gb-gddr6-ne62080s20p2-180a_d799049/
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 12:42:29
avatar
většina slušných edic v běžných velkých obchodech stojí 22+
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 12:51:02

Ten Ventus slušnej bude a Suntech i Bscom má tisíce kladných hodnocení na Heurece.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 12:56:16
avatar
já chápu, ale znovu opakuji, v obchodech, kde nakupuje 90%+ zákazníků stojí ve slušné edici RTX 2080 běžně kolem 22 i víc ... to je běžná realita drtivé většiny
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 12:57:23

Tak jenom doufat, že znají Heureku no .
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nic? 2018-12-30 19:17:44
avatar
Myslel jsem, že tu najdu nějakýho borce co na to kápl ; (. Škoda, tak jdu experimentovat. Dík za radu... místo toho se tu akorát špačkujete. Jinak mě RX 470 stála 3000,- Kč, proti 22 000. Né, že bych si nemohl dovolit dražší kartu, ale nevidím v tom reálný smysl. Třeba Battla V dám na ultra, ale stejně jej v MP hrají na HIGHT. Co bych asi tak dělal z kartou za 22 tis. Je to pro mě k ničemu, raději si za dva roky koupím kartu za 5000 co bude mít stejný výkon. Vzhledem k stálosti hardwaru je prostě taková cena nesmyslná.
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 19:39:50

Pochybuju, že za 2 roky bude karta s výkonem 2080 za pětku. Pokud hraješ v obstarožním 1080p (což vzhledem k tomu, že vlastníš slabounkou RX 470 určitě hraješ), tak se tvýmu názoru nedivím.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 22:10:07
avatar
Jenom aby ses nedivil. Největší slabina je 8GB VRAM, která není ani dnes nic extra highendovýho.

No i kdyby si za 2 roky nesehnal stejně výkonnou kartu za pětku, tak si buď jist, že zůstatková hodnota tvojí RTX 2080 bude dokonce nižší. IMHO AMD bude mít už za necelý rok na trhu něco, kvůli čemu půjde RTX 2080 hodně dolů s cenou. O 7nm Navi info už za týden a už jenom ten proces je zárukou, že se nemýlím. I kdyby na architekturu vůbec nešáhli, tak díky procesu půjde cena RTX hodně dolů. O polovinu? Když se k tomu přidají levnější paměti, tak proč ne .
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - FHD 2018-12-30 22:12:26
avatar
Zatím opravdu hrají FHD, mám 27 monitor a mizerné oči, které už hrají 30 let hry. Takže 4K už fyziologický ani nerozeznám ; D. Spíš ale za ty roky hraní od Atari, Amiga, Sega, Amiga CD 32 a hromady dalších, už nenárokuji špičkovou výbavu, byť mám tedy jen zvuk v PC za 20 000. Po straně rozlišení mi FHD od UHD zas tak lepší nepřijde, byť je samozřejmě rozdíl vidět. Njn mám hodně let a mé nároky podivují. Co to DX 12, místo řešení karet?
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 14:05:37
avatar
Já bych laboroval s ovladačema (starší vs novější) a případně zkusil kartu otestovat jak využívá paměť pod DX 11 vs DX 12, prostě kolik toho sežere a jestli se to náhodou nesene při zaplnění bufferu. Ale to jsou spíš jen směry, kde bych hledal zádrhel a až pak když bych našel nějakou korelaci s výskytem závady bych hledal řešení...
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Děkuju 2018-12-31 18:37:53
avatar
Děkuju za radu, zkusím.
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Proč pochybuješ? 2019-01-01 12:00:12
avatar
Tak například má RX 470 za 3000,- Kč dotahuj GTX 970, sic to není 980, tak se alespoň bavíme o ceně 3000,- Kč. Kdybych investoval 5000,- Kč, měl bych GTX 1060 6 GB a ta už dva roky starší GTX 980 dorovná. Takže tvé pochyby jsou jen pochyby. Já nehodlám prostě vyhazovat peníze za něco, co nedává smysl. Pořád jde jen o hraní her. Raději dám víc za hokejovou výbavu nebo kolo. A věř mi, že jestli máš lepší obraz, tak né otolik, aby se ti ta cena reálně vyplatila. Ano, chápu, že mít dobrou sestavu je pro hodně lidí i věcí ega (taky jsem takový býval), abych byl o chlup před kamarádem a tak, ale člověk z toho naštěstí vyroste. Takže má slaboučká 470 je v mých očích totálně ideální železo. Přeci jen, stěžejní je pro mě BF série a mám jen obstaróžní FHD, kde si při 60 Fps zahrají na ultra. Ovlivnění výsledků hry výbavou? Poslední kolo jsem hrál 80 ku 36, takže bych byl asi už za hackera. Uf už nebudu pít, píšu si tu kraviny. Hezké novej rok všem ; ).
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 08:21:13

DD, prečo spomínate DP pri spotrebe? Tieto karty nie sú určené na DP výpočty, veď Vega 64 má FP64 o rýchlosti 1/16 FP32, pomer 1/2 má až 7nm Vega.
Stealth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Test 2018-12-30 23:37:04

Já bych hlavně asi už začal dělat testy bez 1080 a 1080ti tyto karty už na trhu nejsou skoro to nemá cenu. Ftipné je já koupil 2080 rtx a je tam chyba v čipu která nedovolí hrát hry jako ARK atd na Unreal Enginu. Prostě to hází BSOD po chvilce a nic. Fixujou to už víc jak měsíc a zatím nic. Bylo vyjádření od nějakého programátora co se do toho štoural že se to snaží opravis Softwarově ale nejde jim to zatím no a pokud to nepůjde tak update Biosu karty či co. Ale to je riskantní a když to i tak nepljde budou se muset vracet všechny karty Což je nemožné bych řekl Nebo aspoň ty které mají s tím problém. :_)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-30 23:46:57
avatar
vzhledem k podílu těch karet mezi uživateli je testovat opravdu přestat nelze ;) ...
richard28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 10:52:38

Preco, aby sa zakryl pruser RTX kariet?
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 11:32:21

Co myslíš tím průserem?
Jakože RTX 2080 Ti je cca o 30-35 % nad 1080 Ti a přitom s lehce menší spotřebou.
RTX 2080 cca 5-10 % nad 1080 Ti také s menší spotřebou
a RTX 2070 cca 5-10 % nad GTX 1080?
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 12:39:41
avatar
Stealth píše něco o problémech s unreal enginem
Stealth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ano 2018-12-31 17:55:39

Bavím se o tomto:
I am a map developer that uses UE4. I have done extensive testing with NVidia over the past two months. I have a 1080 Ti and a 2080 Ti installed in the same machine. I can switch the monitor to either card and enable either card on demand for testing.

I made a test map for NVidia that has the crashing issue and it is only containing the core UE4 assets that Ark has available. On this map in the Ark Dev Kit if I run the 1080 Ti it does not crash. When I use the 2080 Ti the Dev Kit crashed within minutes.

Hundreds of hours of testing on this map with both cards boils it down to a difference in the card architecture. The 1080 is a Pascal GPU based card. 2080 is a Turing base card. Both GPU architectures have some similarities but there are elements in the Turning GPUs that are very different.

Ark sends requests to DirectX for every video based demand that the environment demands. The driver has the job of translating the DirectX 11 requests and formatting it into a suitable structure for the target hardware. The GPU gets the request and needs to calculate the values based on the requirement DirectX has sent.

With the Pascal GPU DirectX commands are processed and a confirmation is returned to DirectX. This response is then sent to Ark. Occasionally a memory register is triggered that causes a crash. This could be a faulty video card or one that is overclocked and is beginning to fail. If bad data is return from the video card it causes Windows to error and BSOD.

With a Turning GPU the DirectX commands are being sent back but not all in a timely manner. Something in the firmware of the Turning GPU is causing a delay. This delay caused the driver to stop responding and restart itself. Windows is detecting that the driver has stopped responding and it attempts to restart it but the driver is still restarting itself and this causes Windows to panic and throw up an error and BSOD.

NVidia has been trying to solve this issue with a video driver update. This may need to be addressed in a firmware patch to correct the cause of the delay.

This is what I have been testing and working on since the 2080 Ti launch. I now have over 200 hours of testing and reading error logs from UE and from several games that do and don't work correctly with the RTX.

This is not a trivial issue to solve. Nvidia is trying every possible driver fix before any firmware testing will begin. Upgrading firmware on a video card can be very risky and is a last resort. If the firmware fails the card is bricked and must be sent back to NVidia to be flashed by their support staff. This can be a very costly process so it is approached only after all other options are exhausted.

In short, if a driver can be written to correctly talk to both architectures we will be good once NVidia finds that magic code. Otherwise a firmware update will be needed for every Turing GPU that has already been shipped and sold. That is a lot of customers to contact and not everyone registers their product for warranty.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 14:11:52
avatar
Tím průserem všichni myslí (ne)nárůst výkonu a cenu.
Já bych tomu průser neříkal ale fakt mě to neoslovilo.
Kdyby 2080ti stala 25k tak všichni drží pysk a kupují je ve velkým.
Ale nějak se ukazuje že 1080ti těsně před uvedením nové řady za cenu pod 20k včetně fullcover bloku byly lepší koupě než nová řada.
Takže já jsem jednoznačně pro testování, 1080ti je dobra pro porovnávání, má teď stále co říct a je dost rozšířená...
Marthy5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - freesync 2018-12-31 15:33:26

Zdravím,trochu mimo téma-objednal jsem si nový monitor,31.5,qhd,75 Hz,free sync.Používám GK GTX 1070Ti,má smysl ji vyměnit/prodat a koupit nějakou od AMD?Kvůli tomu freesinc...byl by opravdu při hraní her nějaký znatelný rozdíl k lepšímu?Nynější monitor mám 27,qhd,60Hz,s obrazem při hrách i s výkonem stávající gk jsem zcela spokojen.Nový monitor jsem koupil kvůli velikosti-podobně jako jeden kolega co psal výše už mám cosi odehrané a zrak už není co bývalo,tak potřebuju větší monitor
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 16:48:28
avatar
Prodej/výměna je většinou spojen se ztrátou a i kdyby ne, tak počkej cca půl roku až na Navi@7nm - ta dost změní nabídku a poměr cena/výkon všeho na trhu. Pokud současná stačí, tak proč něco řešit.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 16:49:22
avatar
počkal bych na NAVI když už radeon ... AMD za několik dní odhalí co chystá a na kdy ...
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 17:06:29
avatar
freesync (i gsync kdyz si odmyslim ten priplatek) je uzasna featurka. Za mne velice prijemne zlepsi herni zazitek a monitor bez synchronizace bych dnes uz mit vazne nechtel. Pro prijemnejsi herni zazitek v porovnani s pouzitim vsyncu vystaci dokonce nizsi framerate (podle dolni hranice rozsahu synchronizace). Nicmene dnes to mas tak, ze pokud bys chtel vymenit grafiku, tak prichazi v uvahu defakto jenom rx vega. RX480/580 atp. by vetsinou jeste nejak stacilo, ale asi uz ne bezpecne uplne vsude. Da se predpokladat, ze na navi budeme cekat nejdele pul roku, ale mozna i mene - lepsi bude asi pockat, maji potencial slusne zamichat pomerem cena/vykon. Pripadne kouknout po bazarech, vegy jsem videl uz i kolem 7k, to bys mozna s trochou stesti mohl "vymenit". Jen to bude mit trochu vyssi spotrebu, ale verim ze ten prijemnejsi herni zazitek za to stoji ;)
Marthy5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 17:43:52

Asi počkám na navi architekturu,i když taková asus strix rx 56 za 11k kč z czc vypadá jako velmi dobrá koupě.
Stapor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 18:20:18
avatar
Tady ještě výhodněji, ale stejně bych počkal https://www.bscom.cz/graficka-karta-sapphire-pulse-radeon-rx-vega-56-8g-hbm2-11276-02-40g_d744048/?utm_source=heureka.cz&utm_medium=cpc&utm_campaign=Elektronika_Pocitace-a-kancelar_Pocitacove-komponenty_Graficke-karty&utm_term=Graficka-karta-SAPPHIRE-PULSE-Radeon-RX-Vega-56-8G-HBM2-(11276-02-40G)&ut
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 20:12:51
avatar
pokud chceš kartu hned, tak ano je ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Metro Exodus dostává příběhové DLC
Metro Exodus dostává příběhové DLCPondělí, 19 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 111x
Komentářů: 0
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1886x
Komentářů: 1
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 2
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 1
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4111x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1588x
Komentářů: 0