TEST: GIGABYTE AORUS RTX 2080 Ti XTREME – Skvělá grafická karta zatížena daní za NV logo Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 28 květen 2019
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE AORUS RTX 2080 Ti XTREME – Skvělá grafická karta zatížena daní za NV logo
RTX 2080 Ti - Grafická karta
Battlefield V (DX12)
Shadow of the Tomb Raider (DX12)
Metro Exodus (DX12)
Far Cry 5 (DX11)
Forza Horizon 4 (DX12)
Kingdom Come DELIVERANCE (DX11)
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: GIGABYTE AORUS RTX 2080 Ti XTREME

                                     – Skvělá grafická karta zatížena daní za NV logo

NVIDIA RTX 2080Ti je aktuálně nejvýkonnější herní grafikou na trhu. Má jen jednu vadu na kráse. Původně jsme měli mít test RTX 2080Ti už krátce po jejím uvedení na trh, ale jak víte, objevily se problémy, kdy prakticky všechny karty z první série dříve či poději odcházely, což bylo komplikované i jejich nedostatkem a potížemi s jejich výrobou. To se stalo i našim kusům. První kus, co jsme měli mít při uvedení na recenzi, k nám ani nedošel, šel totiž ihned na reklamaci. Další kus se „rozbil“ během našeho testování o pár týdnů později a prostě nešly na něm testy dokončit, protože karta nebyla stabilní. No a třetí kus následoval o několik týdnů později ten předchozí. Asi se nemůže nikdo divit, že mě tohle přestalo bavit řešit. Nemluvě o tom, že karty jako 2080 Ti nerostou zrovna na stromech a ani velcí nadšenci se do nákupu tohoto modelu zrovna nehrnuli, takže přístup k těmto kartám byl dost limitovaný. Vrátili jsme se k pokusům otestovat RTX 2080 Ti až před cca dvěma měsíci, kdy se k nám dostaly další dva kusy. Jeden bohužel má opět nějaké problémy, druhý naštěstí už funguje OK, a tak vám můžeme konečně nabídnout recenzi této karty, která aktuálně tvoří špičku nabídky herních grafik současné generace. Bohužel není určena ani pro těch obvyklých horních 10% nadšenců, ale spíše 10% z horního 1%. Pokud totiž berete v úvahu ceny produktů, a musíte se ptát, co kolik stojí, tohle je další produkt, který opravdu není pro vás ;). 

Na rovinu, za současné situace je NVIDIA a její RTX grafická generace TURING objektivně bohužel jednou z nejhorších generací grafik, která kdy byla uvedena na trh. Ale není to proto, že by sama o sobě byla technologicky a výkonem nějak špatná. Není. Potíž je, že jako nová generace, na kterou jsme navíc čekali rekordně dlouhou dobu proti předchozí generaci, nedokázala přinést to, co nové generace grafik vždy přinášely. Tedy podstatně více výkonu, technologických inovací, za stejné peníze jako předchůdci. Zkrátka nebýt těch obludných nehorázných cen nových NVIDIA RTX grafik, bylo by vše v pořádku a v souladu s tím, co nejen NVIDIA v minulosti nabízela. Tedy více výkonu a nové technologie za ceny předchozích modelů. Jenže RTX 2060 má za podobnou cenu podobný výkon jako GTX 1070, RTX 2070 má za podobnou cenu výkon jako GTX 1080, to samé platí o RTX 2080 ve vztahu ke GTX 1080 Ti a jedinou kartou, která nabízí znatelný posun, je tak RTX 2080 Ti. Přímý nástupce populárního modelu GTX 1080 Ti. Bohužel, i ta má však jeden háček. A pořádný. Daň za NVIDIA logo na kartě je opravdu extrémní.

  • NVIDIA RTX 2080 Ti 11GB – nástupce GTX 1080 Ti v akci

Nástupce populární GTX 1080 Ti z března roku 2017, přináší při podobných parametrech výrazný nárůst výkonu, jak se ovšem na novou generaci, po tak dlouhé době, sluší a patří a je zcela normální. Nic extra, nic nečekaného, nic za co bychom měli extra připlácet. Prostě normální vývoj, jaký dosud vždy byl. Obě karty sice mají 352-bit sběrnici a 11GB paměti, ale starší GTX byla vybavena GDDR5X na taktu 11GHz, což dávalo propustnost 484GB/s. Nová RTX má 352-bit má 11GB, ale nových GDDR6 na taktu 14GHz. Propustnost tak stoupla na 616GB/s.

GTX 1080 Ti je vybavena 16nm jádrem GP102 architektury PASCAL s velikostí 471mm2 a 12 miliardami tranzistorů. Má 3584 výpočetních jednotek a takt 1582MHz (boost) při celkovém výkonu 11,34TFLOPS. Nová RTX 2080 Ti má obří (754mm2) 12nm jádro TU102 architektury TURING se 4352 jednotkami a 18,6 miliardami tranzistorů. Takty jsou 1545MHz (boost) a celkový výkon karty je 13,5 TFLOPS. Samozřejmě kromě toho, že TURING architektura je výrazně vylepšená VOLTA (tedy nástupce PASCALu) a hlavní novinkou je podstatně lepší optimalizace pro DX12/VULKAN proti PASCAL, tak jsou tady i speciální TENSOR AI jednotky a také hardwarové akcelerační jednotky pro RayTracing, což výrazně zvyšuje výkon v určité klíčové části RayTracingu.

Co na RTX kartách už nenajdete, je klasické SLI. Místo toho mají zcela nový můstek pro propojení více grafik, který se jmenuje NVLink. Musíte si ten můstek samozřejmě dokoupit zvlášť a není levný. Starší SLI můstky (také ne zrovna levné v některých případech), už jsou k ničemu. Karta má také jako ostatní RTX modely USB type C pro připojení VR setů, co by nový standard.  

  • GIGABYTE AORUS RTX 2080 Ti XTREME – to nejlepší na vzduchu

Pro dnešní test tu máme kromě reference, hlavně jednu z rychlejších nereferenčních karet. Vzhledem k tomu, že NVIDIA prodává svou lehkou OC referenční edici za stejnou cenu jako výrobci své ještě rychlejší nereferenční ceny, není moc co řešit. K těm zmatečným cenám se ještě dostaneme. Každopádně zatímco referenční NVIDIA karta je kvalitativně za ty peníze nepříliš zajímavá, nereferenční verze jsou na tom podstatně lépe.

AORUS RTX 2080 Ti XTREME je jedna z několika edic 2080 Ti, které Gigabyte má v nabídce. Tohle je asi nejrychlejší klasicky vzduchem chlazená, nad ní už jsou jen vodou chlazené edici. Tento model má obrovský tříslotový chladič, pod kterým se ukrývá masivní pasiv s heatpipe a trojice RGB podsvícených ventilátorů.

Gigabyte posunul samozřejmě takty. Zatímco OC referenční varianta FE od NVIDIA má 1635MHz v boostu (maxima kolem 1935MHz) tak Gigabyte má 1770MHz v boostu (maxima někde kolem 2040MHz). Díky posunutému TDP na 300W a masivnímu chlazení také dokáže takty přes 2000MHz držet stabilně na rozdíl od „referenční“ FE OC edice.

Samozřejmě karta má i propracované RGB podsvícení s různými efekty ... vše pochopitelně kompletně nastavitelní.

  • Ceny a konkurence

Pokud jde o konkurenci, je to jednoduché. Žádná neexistuje. NVIDIA stále těží ze situace u AMD, kde jeho bývalé vedení prakticky grafickou divizi v roce 2014 zlikvidovalo. Nové stávající vedení AMD vývoj a vše zase odstartovalo, ale samozřejmě ve skromných podmínkách a prioritou tak pochopitelně nebyl vývoj TOP high end herních grafik. Situace se zejména v posledních 2 letech u AMD stabilizovala, ale samozřejmě na trhu nebyly produkty, které za normálních okolností být měly atd. Zkrátka to nejlepší, co AMD nyní má, je VEGA, což ale není řešení orientované primárně na hráče. Aktuálně dokonce už 7nm VEGA 20 na Radeon VII, což je úžasná karta, potíž je, že jde o produkt udělaný hlavně pro výpočetní oblast, čemuž odpovídá nadstandardní výbava, výpočetní výkon a provedení karty. Pro hráče je tam spousta věcí nevyužitelná (ale stojí peníze) a karta exceluje ve výpočetním výkonu, kde dokáže RTX 2080 Ti v mnoha případech porážet (zejména drahý DP výkon je násobně vyšší), ale pro herní nasazení prostě není zaměřena a primárně designována, a tak její výkon ve hrách je „jen“ v úrovni RTX 2080.

Ovšem na rozdíl od RTX 2080 za podobnou cenu kolem 20 tisíc korun, je Radeon VII více než dobře a odpovídajícím způsobem vybavena. A nemusíme se ptát, co na té kartě stojí těch 20 tisíc. RTX 2080 Ti tedy nemá generační herní high endovou konkurenci od AMD. To se sice už mění, ale skutečně high endová 7nm herní karta na nové herní architektuře NAVI nedorazí dříve, jak začátkem příštího roku. NVIDIA samozřejmě této situace plně využívá (zneužívá).

Na rovinu, cena RTX 2080 Ti je prostě problém z mnoha důvodů. High endové karty byly vždy drahé, což je v pořádku. Zejména špičkové NVIDIA „Ti“ série, ale prostě cena odpovídala tomu, co nám bylo nabízeno. Aktuální RTX 2080 Ti je se vším všudy nástupcem GTX 1080 Ti (699 dolarů / 19,5 tisíce korun), která byla nástupcem GTX 980 Ti (649 dolarů / 18 tisíc korun), která byla nástupcem GTX 780 Ti (699 dolarů / 19,5 tisíce korun). Jenže najednou z ničeho nic nestojí RTX 2080 Ti těch obvyklých, a už tak hodně vysokých 649-699 dolarů, ale neskutečných, obludných, neopodstatněných a naprosto nehorázných 1200 dolarů (33 tisíc korun)!!! NVIDIA sice uvádí základní cenu 1000 dolarů, ale za tyhle peníze se nikde neprodává, i NVIDIA nabízí FE edice za 1200 dolarů, a nereference stojí podobně nebo i víc. Potíž je, že prostě nic, co RTX 2080Ti nabízí, neodpovídá této ohromné cenovce a už vůbec nevysvětluje tu obrovskou inflaci, kdy z obvyklé hladiny 649 – 699 dolarů najednou skáčeme na 1200 dolarů, tedy na dvojnásobek.

Ale o tom až později. Teď se podívejme na to, co skutečně RTX 2080 Ti v praxi dokáže … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1172x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 1
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery Tour
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery TourČtvrtek, 12 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1223x
Komentářů: 6
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmy
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmyPondělí, 09 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2199x
Komentářů: 3
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!Sobota, 07 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1548x
Komentářů: 0
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!Pátek, 06 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1176x
Komentářů: 1