TEST: Sapphire Radeon RX 5700 XT PULSE – tichá edice výkonné grafické karty za skvělou cenu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 12 srpen 2019
Přejít na obsah
TEST: Sapphire Radeon RX 5700 XT PULSE – tichá edice výkonné grafické karty za skvělou cenu!
Sapphire Radeon RX 5700 XT 8GB PULSE
Battlefield V
Shadow of the Tomb Raider
Metro Exodus
Far Cry New Dawn
Forza Horizon 4
Kingdom Come DELIVERANCE
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Sapphire TriXX Boost
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Sapphire Radeon RX 5700 XT 8GB PULSE

Dnes se tedy podíváme na první z mnoha nových nereferenčních Radeonů, které si otestujeme. Zatímco někteří výrobci začali u nejluxusnějších edic, které jsou samozřejmě o poznání dražší, Sapphire nám poslalo jako první tu základní edici, která nahrazuje referenci na stejné cenové hladině. Jistě mnozí víte, že PULSE je název i základních nereferenčních Sapphire karet v případě starších RX 500 i RX VEGA série. A bude jí tedy i u RX 5700 modelů. To znamená žádné okázale obrovské chlazení, zbytečně hodně LED diod apod. Prostě jednoduché ale maximálně funkční a účinné provedení, ale cenově dostupné.

To je strategie, které se tahle edice drží. Balení je proto také poměrně základní, ale pěkné a přehledné se vším, co je třeba.

Samotná karta je pak překvapivě kompaktní. Dost možná zatím vůbec nejmenší a nejkratší RX 5700 model na trhu vůbec. Má délku jen 254mm, což je méně než 272mm u reference a mnohem méně než 30cm, což mají některé přerostlé superOC edice jiných výrobců. Šířka karty je ale o něco větší, 135mm, kdy chladič přerůstá PCB. Výška pak je standardní 2 sloty, tedy žádná přerostlá edice to není. Karta má také hmotnost jen 925g. Větší edice přitom mívají běžně kolem 1,2 – 1,3kg.

Design je celkem jednoduchý, Sapphire kartu sice důkladně obrnilo s tím, že na rozdíl od reference má funkční ten zadní plát. Reference totiž nemá mezi plátem a PCB žádnou tepelnou podložku, takže nefunguje (nepřenáší teplo z karty). V případě Sapphire PULSE ale tepelná podložka mezi zadní stranou PCB a zadním plátem karty je, takže je i funkční. Chlazení samozřejmě hlavně obstarává masivní pasiv s heatpipe, a ten chladí dva 95mm ventilátory.

Sapphire zachovalo 8+6pin napájení karty, které je více než dostatečné pro 7+2 fázovou kaskádu. Karta má přepínatelný duální BIOS (jeden „OC“, druhý s asi o 100MHz nižším taktem jako „SILENT“), což potěší. Ač je to jen základní nereferenční edice, má tovární přetaktování. A to 1670MHz v základu a 1925MHz v boostu. To znamená 20MHz navíc proti referenci. Game takt, tedy nejčastější střední hodnota je 1815MHz. Karta však díky kvalitnímu chlazení dokáže těch 1900MHz udržet zcela stabilně, což je zhruba o 35MHz více než dokáže držet referenční verze. I tak to samozřejmě velký rozdíl výkonu neudělá. Ale o to v tomto případě nejde, jde o tichý provoz.  

Výstupy tvoří trojice DisplayPort 1.4a a jeden HDMI 2.0b. Karta umí 8K 60Hz i 4K 144Hz v plné kvalitě barev. CrossFire oficiálně není podporováno, ale multiGPU přes DX12/vulkan je nadále podporováno. Karta má také PCIe 4.0 rozhraní, které můžete využít a je plně podporováno na nové AMD X570 platformě. Jinde zatím ne. Ve hrách by to zatím nemělo udělat rozdíl větší než kolem 1%, velký rozdíl to ale udělá ve výpočetním nasazení, kdy mezi PCIe 3.0 a PCIe 4.0 můžou být i desítky % rozdílu.

  • Testy a testovací sestava

Dnes jsme použili naší standardní testovací sestavu. (na přetestování na X570 a RYZEN 3000 bude čas později). Takže AMD RYZEN 2700X přetaktovaný na všech jádrech na 4,25GHz stabilně s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 16GB G.SKILL FLARE X AMD paměti na 3200MHz s CL14. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR X470. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazení Fractal Design DEFINE R6 skříni.

Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s aktualizací 1809. S nejnovější jsme zatím netestovali, nebyl čas všechno přetestovat znovu a stejně chceme změnit celou sestavu brzy. Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.

Tak se na to podívejme … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 208x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1529x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1255x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1330x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1247x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2204x
Komentářů: 7