TEST: Sapphire Radeon RX 5700 XT PULSE – tichá edice výkonné grafické karty za skvělou cenu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 12 srpen 2019
Přejít na obsah
TEST: Sapphire Radeon RX 5700 XT PULSE – tichá edice výkonné grafické karty za skvělou cenu!
Sapphire Radeon RX 5700 XT 8GB PULSE
Battlefield V
Shadow of the Tomb Raider
Metro Exodus
Far Cry New Dawn
Forza Horizon 4
Kingdom Come DELIVERANCE
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Sapphire TriXX Boost
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: Sapphire Radeon RX 5700 XT PULSE

                             – tichá edice výkonné grafické karty za skvělou cenu!

Konečně jsme se dočkali. Na trh vyráží nereferenční edice AMD Radeon RX 5700/5700 XT karet a mezi prvními je zde Sapphire se svou novou PULSE. DDWorld.cz ji získal mezi prvními u nás na test a dnes vám tak můžeme nabídnout její kompletní recenzi. A rozhodně by tahle karta měla zajímat každého, kdo shání moderní, výkonnou ale cenově rozumnou grafickou kartu.

Představovat AMD Radeon RX 5700 sérii asi znovu podrobně nemusíme. Naše předchozí recenze vám řeknou vše, co je třeba. Takže jen ve stručnosti. Tohle je zbrusu nová generace, nová architektura a zcela nová kapitola v historii grafické divize společnosti AMD. Architektura s názvem RDNA je postavena zcela nově, speciálně pro využití 7nm výroby, kdy je také první cenově dostupnou 7nm grafikou na trhu. RX 5700/5700XT modely jsou karty vyššího středního segmentu a jejich překvapivě malý čip NAVI 10 je první ze široké nabídky, kterou AMD připravuje.

NAVI bude pravděpodobně jednou z nejzásadnějších grafických architektur všech dob. Zatímco dosud obvykle grafické počítačové grafické architektury zasahovaly omezeně jen PC trh, NAVI míří mnohem dále. Kromě desktopových a mobilních počítačových grafik dorazí také do těch integrovaných. Bude součástí mnoha speciálních SoC designů, včetně těch, které budou pohánět novou generaci XBOX a PLAYSTATION. Míří samozřejmě i do profesionální a HPC oblasti, kde bude například pohánět streamovací platformu Google STADIA. To ale pořád není vše, RDNA architektura NAVI se objeví i v mobilních telefonech, tabletech a tak podobně, tedy na ARM platformě. Společnost SAMSUNG ji totiž bude používat ve svých platformách v následujících letech. Je tedy jasné, že RDNA „NAVI“ míří hodně vysoko a je prvním zbrusu novým produktem a novou architekturou obnovené Radeon divize společnosti AMD.

Díky novým grafickým kartám Radeon RX 5700 a RX 5700XT, už víme, co nová architektura nabízí. A není toho málo. AMD se konečně odpoutalo od starší GCN architektury a jejích letitých omezení, podstatně navýšilo IPC a výkon na takt. Přes přechod na mnohem dražší a náročnější 7nm výrobu AMD dokázalo zvýšit takty na téměř 2GHz a při tom všem nejméně o 50% vylepšit efektivitu, zejména v herním nasazení. Výsledkem tak je, že dohnala, či dokonce předehnala konkurenční NVIDIA. AMD nyní dokáže nabídnout s podobným počtem výpočetních jednotek na podobném taktu i vyšší výkon při stejné nebo lepší efektivitě. Dokáže to ale s podstatně menšími čipy, které ale jinak obsahují podobný počet tranzistorů.

Především je ovšem NAVI 10 jen prvním z mnoha a AMD už na příští rok chystá NAVI 2 na 7nm+ výrobě, včetně velkých čipů pro high end grafiky. Nás ale zajímá přítomnost a referenční RX 5700 XT karty sice jsou vynikající po prakticky všech stránkách, zejména výkonu a poměru cena/výkon, ale problém referenčních AMD karet byl v očích mnoha uživatelů přeci jen hlučný blower chladič. Tento problém ale už je, počínaje dnešním dnem, vyřešen!

  • Sapphire Radeon RX 5700 XT PULSE

První z mnoha nereferenčních Radeon RX 5700/5700XT edic. Sapphire a její novinka PULSE potěší všechny, kterým přišli reference příliš hlučné, ale současně si cení dobrého poměru cena/výkon. Tohle je totiž základní edice, ale i ta nabízí tichý provoz díky lepšímu chlazení, je dokonce fyzicky kratší, je díky chlazení i továrnímu přetaktování o malý kousek výkonnější než reference, a to vše vás bude stát 10 dolarů navíc!

Ano, zatímco referenční Radeon RX 5700 XT stojí 399 dolarů, Sapphire si za svou novou edici RX 5700 XT PULSE účtuje 409 dolarů. A je to více než fér příplatek za to, co nabízí. Jak se dnes přesvědčíme.

  • Ceny a konkurence

Pokud jde o ceny, u nás by se měla objevit v prodeji PULSE edice RX 5700 i RX 5700 XT a to za zhruba o 10 dolarů více proti referenci. To znamená, že Sapphire nyní prodává referenční blower verzi RX 5700 XT za 11 280 korun vč. DPH, takže PULSE edice by měla stát zhruba 11 490 korun vč. DPH. A to je vynikající cena, zejména ve srovnání s nabídkou konkurenčních NVIDIA grafik s podobným výkonem.

Za tuhle cenu můžete pořídit maximálně RTX 2060 SUPER, kdy slovíčko „SUPER“ je v tomto případě dosti zavádějící, spíše ironické. SUPER na ní totiž není vůbec nic. RTX 2060 SUPER je jen ořezaná RTX 2070 s nižším výkonem. Bohužel tahle karta sotva stačí té levnější a úspornější Radeon RX 5700 edici. Radeon RX 5700 XT je o poznání výkonnější. Doteď ale měly RTX modely v referenci i nereferenci výhodu tišších chladičů, tahle výhoda ale nyní skončila. Sapphire PULSE je totiž stejně nebo ještě tišší, je dobře chlazená a teď už je to jen o výkonu a především ceně. Jak si tedy vede? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?Čtvrtek, 01 prosinec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 461x
Komentářů: 0
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategie
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategieStředa, 30 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 391x
Komentářů: 0
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?Úterý, 29 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1332x
Komentářů: 5
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!Čtvrtek, 24 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1269x
Komentářů: 1
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!Středa, 23 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1631x
Komentářů: 5
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!Úterý, 22 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1448x
Komentářů: 5