ASUS ROG Rapture GT-AX6000 – TEST výkonného herního routeru. Aneb i router může vypadat. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 25 September 2023
Přejít na obsah
ASUS ROG Rapture GT-AX6000 – TEST výkonného herního routeru. Aneb i router může vypadat.
Router
V praxi a závěr

 

 

 

  • V praxi

Spousta běžných uživatelů si sice pořizuje nové generace mobilních PC i telefonů, ale doma používá i roky starý router, který zvládá jen starší verze Wi-Fi s omezenou rychlostí i dosahem. Samozřejmě nic proti tomu, když to funguje tak proč to řešit. Ovšem pokud si prostě pořizujete novější generaci zařízení a divíte se, že rychlost přenosu dat není zdaleka taková, jakou uvádějí parametry, tak právě váš router může být (a v praxi je) tím omezením.

Prostě je hezké, když máte 2,5Gbit nebo 10Gbit síťovku na vaší základní desce u vašeho nového PC, ale když to stejně připojujete na 1Gbit LAN vašeho starého modelu, těžko čekat posun. To se samozřejmě týká i bezdrátové WiFi, která v posledních letech zaznamenala masivní vývoj. Stávající WiFi6 generace a již vlastně 7generace, přináší nejen vyšší výkon obecně, ale jsou jej schopny držet i na delší vzdálenost, a hlavně s více zařízeními současně. Ale zatímco současné PC a mobilní telefony mají běžně WiFi6/6E, většina routerů jej neumí, speciálně ty starší, které má většina z nás doma a samozřejmě je neřeší, dokud fungují :).

V praxi je ale prostě rozdíl mezi tím, když svůj WiFi6E počítač nebo telefon připojíte k routeru jako je dnes testovaný ROG GT-AX6000 nebo k nějakému staršímu modelu bez WiFi6 apod. A také se liší „výkon“, tedy vzdálenost s ohledem na rychlost. Při pomalejším 2,4GHz připojení jsem byl schopen dosáhnout až 130Mbps v krátké vzdálenosti, ovšem ve vzdálenosti zhruba 10m přes dvě zdi už to bylo jen necelých 50Mbps. To je pořád dobrý výsledek, protože s levnějšími i staršími routery co tu mám, to bylo kolem 120Mbps v blízkosti a maximálně kolem 40Mbps v té větší vzdálenosti. Tedy nějaký rozdíl tu je, ale ne dramatický. To se ovšem mění při využití toho rychlého 5GHz připojení.

Zde ASUS ROG Rapture GT-AX6000 výrazně vyniká. V blízkém okolí dokáže nabídnout až 870Mbps a skutečně jej držet v reálu. Ve vzdálenosti kolem 10m a přes zdi pořád držel kolem běžných 440Mbps. To už je masivně lepší praktický výsledek než starší nebo slabší modely se staršími standardy, kde se k 800Mbps ani nepřiblížíte. Budete rádi, když se dostanete k 300Mbps v blízkosti a mít alespoň 200Mbps v delší vzdálenosti, pokud vůbec přes několik zdí to připojení mít stabilní budete. To je i můj případ, kdy náš stařičký TPlink AC1200, tedy celkem typický domácí router sice teoreticky slibuje podobné rychlosti, ale v praxi je samozřejmě rychlost výrazně níže, ačkoliv za tu cenu a ty roky stabilního provozu si zase nelze moc stěžovat. Nicméně ASUS ROG Rapture GT-AX6000 je prostě jinde, mám s ním rychlé a stabilní připojení třeba i v garáži, přes dva betonové stropy. A zejména v krátké vzdálenosti dokáže tu rychlost nabídnout pro několik zařízení. K tomu má samozřejmě 2,5Gbit LAN atd. ASUS nabízí i ty extra funkce upřednostňování některých zřízení. Obecně je ROG Rapture GT-AX6000 masivní upgrade …

  • Závěr

Nicméně také by opravdu velkým vylepšením proti levným routerům být měl, protože 6 tisíc korun je pořád pálka za router pro většinu běžných domácích uživatelů. Je to ale mnohem rozumnější cena, než byla ta původní před rokem a půl, kdy šel na trh. Navíc přes ten působivý praktický výkon není GT-AX6000 perfektní. Chybí mu WiFi 6E, má jen WiFi 6, což není zase tak zásadní problém, ale když prostě máme telefony a PC s 6E už nějakou dobu, tak je škoda, že jej nemá. Ale vyšel už před více jak 1,5 roku, takže asi OK.

Líbí se mě také ty USB porty, které lze využívat k přístupu na různá zařízení s rozumnou rychlostí, byť primárně osobně používám NAS přes LAN. I když moje NAS má jen 1Gbit, takže nevyužívám výhod 2,5Gbit, zatím. Ty USB jsou ale pomalejší, což v kombinaci s tím že ženete všechno ještě přes router znamená v praxi rychlosti tak kolem 130MB/s pro čtení přes ta USB. Pokud jde o rozhraní a aplikace, ASUS se snažil udělat to nejen přehledné, ale prostě vizuálně zajímavé. Samozřejmě je to v základu jen standardní rozhraní jinak běžného routeru. Asi největší diskuse mohou být kolem bezpečnosti, která není hlavní téma pro většinu uživatelů a základní nastavení ASUSu, ale i dalších výrobců ,to jen potvrzují. Ale samozřejmě vše zásadní tu teoreticky je (s možností to tedy dodatečně zapnout). Pro některé může být a bude v praxi zajímavá i možnost rozšíření přes Asus AiMesh systém, který i tento modem podporuje. Mimochodem pokud by se vám tahle standardní černá verze tohoto modemu zdála málo zajímavá, existuje ještě EVA Edition:

Celkově je ASUS ROG Rapture GT-AX6000 výborný výkonný router s nápaditým designem, a hlavně prostě velmi dobrým praktickým výkonem a funkčností. Za původní doporučenou cenu (cca 11 tisíc) to byl produkt, který podle mě nemohl oslovit širší masy. Za současnou cenu kolem 6 tisíc už je to o něčem jiném. Není perfektní, ale má vše, co běžný uživatel chce a potřebuje v tom velmi nápaditém designu. Takže pokud jste o tomhle modelu, kdy uvažovali, je nejlepší čas.

Pravda, za trochu peněz navíc už má ale ASUS v nabídce i některé novější WiFi6E modemy, například RT-AXE7800. Takže záleží na tom, co přesně chcete a potřebujete. Za mě je ROG Rapture GT-AX6000 zajímavý kousek, který možná i skutečně přitáhne pozornost běžných uživatelů/hráčů k tak zásadní, a přitom přehlížené věci, jako je domácí router.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-27 12:07:57
avatar
Pak je tu ještě levnější varianta TUF Gaming AX6000, který začíná na nějakých 3500-3800kč (jen 512MB RAM a možná o pár fcí méně?).
Jsem s ním spokojen, 5GHz běhá parádně.
Nemile mě ale překvapil dosah/síla signálu na 2,4GHz.
Co v pohodě "prostřelil" starý TP-Link Archer C6 (AC1200), to tenhle nový Asus nedává.
Jo a taky je lehce na prd, že tyhle routery koncipují bez možnosti montáže na zeď. Takže člověk musí trošku improvizovat.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-27 12:59:56
avatar
ten má kolega, ale proti té dnes testované ROG verzi není tak výkonný, pořád je ale dost rychlý. Jinak já právě mám starý AC1200 a i na těch 2,4Ghz mě ten ASUS ROG dosáhne dál ... při 5GHz je to nesrovnatelný ...

Jinak alespoň ten testovaný ROG model se dá zavěsit na zeď. Já tam fotku spodku nedal koukám, ale jsou tam připravené díry jak se to dá pověsit, byť to s těmi anténami není ideální a dvě budou tak mířit dolů ...
h4wkm00ner [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-27 14:12:20

Tyhle krabičky od Asusu již nepoužívám, na perfektní pokryti ve starém baráku stačí ubiquiti unifi ap, to dejte do recenze a na data mám Synology 923+ vše jednoduché na správu z telefonu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-27 14:18:33
avatar
to je snad jiná kategorie produktu? ASUS má také svá mesh řešení ;) tohle je čistě výkonný router v trochu výraznějším provedení
Imhotep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-28 12:06:57

Heh naprosto verim, ze Ubiquiti Mikrotik apod budu uplne jinde. Nejsem si uplne jisty, jestli je zrovna Asus jejich konkurence
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-10-06 15:35:43
avatar
Plánuju upgrade v rod. domě. LAN kabeláž mě 2.5G zvládne, mám hezky zásuvky ze všech místností do tech. místnosti. Koupím rack do technické místnosti kde bude 12-16 portový 2.5G switch. 2.5G LAN má dnes každá mainstream deska a naopak 5G/10G je drahé pro běžného domácího joudu jako já, hlavně pak switch. Rack se hodí na další věci (rekordér IP kamer, fotovoltaické baterie, server). Bylo by pěkné při jednom mít i wifi 6E router s 2,5Ghz porty. Aktuálně v domě používám dva wifi routery (jeden z nich btw je taky starý Asus 1200).

Jako plánuju hry streamovat v LAN ze serveru v technické místnosti na terminály v obýváků a pracovně. Díky 2.5G LAN odhaduji že to zvládne slušně i 4K hraní. Mít takový wireless router mohl bych streamovat to 4K klidně i na handheld telefon/tablet a hrát třeba na záchodě.

6000,- je ale za 4K hraní AAA titulů na tabletu záchodě dost, navíc bych potřeboval asi 2ks. Takže zatím zrychlím jen lan a nechám si staré AC routery. Do budoucna ale určitě bude upgrade na 2ks takovýchto věciček. Mimochodem nezanedbatelně žerou (spotřeba). Za pár let srovnatelný router bude stát zlomek dnešní ceny a bude i méně žrát
anakinka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-10-17 15:14:00

já jsem pořídil 2,5G síť, ale ze streamování jsem zklamaný. Hrál jsem nějaké hry na Oculus quest 2 streamované z PC. Ty podporují Wifi 6. Ale jde vidět, že ten obraz je komprimovaný. Není to jako přes kabel. Zkoušel jsem to na Radeon 6900 XT i 7900 XTX, je to stejně nepěkný obraz.

Pak jsem zkoušel streamování přes Steam z PC do TV. Obraz je lepší než v brýlých, ale pěkný jako nativní není.

Když se podíval kolik dat tam teče, tak to není ani 1 Gbit/s, spíš tak 100 Mbit/s. Ten problém je v tom, jak grafika enkóduje obraz. Musí to dělat co nejrychleji, aby nebyly velké latence, takže pak ta kvalita trpí.

Čili jsem chtěl říct, že 2,5 Gbit ti nepomůže.

Nebo znáš nějaký zázračný software?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 464x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 798x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3060x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1343x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1