ASUS ROG Rapture GT6 – TEST a RECENZE neobvykle vyhlížejícího Wi-Fi mesh routeru pro hráče Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 01 prosinec 2023
Přejít na obsah
ASUS ROG Rapture GT6 – TEST a RECENZE neobvykle vyhlížejícího Wi-Fi mesh routeru pro hráče
Router v praxi
Závěr a hodnocení

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS dávno pochopil, že ve vysoce konkurenční oblasti relativně nudných zařízeních, jako jsou routery, které jsou navíc pro běžné uživatele ještě méně pochopitelné, než hardware PC, nemůže výrazně uspět, pokud nenabídne něco extra. A tak se opravdu snaží udělat routery tzv. Cool. A docela se mu to daří.

Velmi neobvykle vyhlížejících routerů má v nabídce celou řadu, včetně asi nejznámějšího pavouka. Rapture GT6 je zase trochu něco jiného, kde své antény naopak skrývá, pod ale opět velmi výrazným krytem a výrazným RGB podsvícením. Navíc vedle testované černé varianty je tu také velmi výrazná bílá verze.

Designově je tak ASUS ROG Rapture GT6 určitě lzajímavý íbivý router, který nemusíte nutně schovávat. Naopak se velmi hodí do herních pokojíčků díky podpoře RGB osvětlení a není tak problém si ho odladit dle podsvícení klávesnice, PC, monitoru apod. V tomto ohledu jde tedy ASUS, jak se říká, s dobou. Pro odpírače RGB osvětlení je tu samozřejmě si ono podsvícení vypnout. Pochopitelně to co nás ale předně zajímá je, jak funguje co by router.

Pokrytí signálem je opravdu dobré a router je schopen poskytnout velmi slušný signál po celém domě, nebo většího bytu, a to stále při velmi dobrých přenosových rychlostech i přes 2-3 silné zdi. Funkční design je tedy výborný. Také velmi potěší softwarová vybavenost routeru a velmi intuitivní a jednoduché nastavení všech parametrů a třeba i přítomnost rodičovské kontroly, což zajisté ocení rodiče dětí i dorostu. Intuitivní graficky přehledný software pro nastavení, ale i sledování provozu, ocení i méně technicky zdatní uživatelé.

Česká lokalizace je také velmi potěšující. Dobrý je také prakticky využitelný USB 3.2 port pro externí disk, tiskárnu apod. 3x 1Gbit LAN je rozhodně vítáno a je zde tak dost konektorů pro připojení k serveru a současně třeba k NAS, tiskárně apod. Já osobně bych ale byl celkem rád, kdyby alespoň jeden, či dva z těchto LAN konektorů uměly 2.5Gbit, protože spousta dražších herních desek je tímto konektorem vybavena. ASUS se to ale snaží trošku napravit tím, že podporuje sloučení dvou LAN portu do jednoho a rychlost je schopen navýšit alespoň na 2Gbit. Snad se tedy rychlejších nativních portů dočkáme u některého dalšího modelu v budoucnu.

Router v praxi nevykazoval žádné problém s výkonem a vlastním provozem. Zahřívání není žádný problém, router byl také naprosto stabilní a bezproblémový, jak si jeho hlavní účel žádá. Z hlediska výkonu k inzerovanému typu použití nemám výhrady, naopak. Co se mu dá vytknout? Tak fakt že není Wi-Fi 6E natož Wi-Fi 7, ale vyšel už před více než rokem, takže je to omluvitelné. Absence více 2,5Gbit LAN zamrzí, ale z hlediska běžné použitelnosti to pro většinu nebude až takové omezení dnes. Asi největší problém pro řadu potenciálních uživatelů bude cena tohoto zařízení. Že je vysoká, asi těžko někoho překvapí. Ač jej můžete zakoupit i ve verzi jednoho zařízení, z hlediska funkčnosti je nejlepší dvojice těchto mesh routerů, a také je tak ASUS prodává, kdy 2-pack je výhodnější než 1-pack. Konkrétně samostatně stojí 7200 korun, balení dvou pak 12 500 korun.

Jde o velmi užitečné, řekl bych dnes velmi zásadní zařízení, ale ta cena bude asi pro mnohé poměrně vysoká. Nicméně pravdou také je, že podobně rychlostně vybavená konkurence s poněkud uhlazenějším designem svých Mesh wi-fi routerů, není o moc levnější. Jsou samozřejmě i levnější podobná zařízení, ale ta opravdu nedosahují takových rychlostí a výkonu. U Rapture GT6 tedy neplatíte jen za ten neobvyklý design a ROG značku.

Má prakticky vše, co dnes od routeru ve vyšší střední třídě chtít, plus pár extra „herních“ prvků, speciálně třeba i ten vzhled, kdy není jen další šedou obyčejnou krabičkou. Není úplně perfektní, doba pokročila, ovšem některé věci, které máme dnes, prostě v době vytváření tohoto produktu ještě nebyly k dispozici. I tak jde stále o velmi dobrý a velmi užitečný a výkonný produkt svého druhu. A samozřejmě ten zajímavý design je něco extra. Celkově tedy budete nepochybně nadšeni z toho, co nabízí a jak dobře funguje, kdy ovšem také ta vysoká očekávání jsou zcela na místě vzhledem k ceně. A je tedy dobře, že funguje výborně. Takže naše doporučení určitě má.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Imhotep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-12-06 18:38:33

Hrozny design a jasny duvod prihodit na TP Link Archer BE800. Nebude delat ostudu kdekoliv jinde nez vedle gaming skrine a 12x MU-MIMO Wifi7 se bude hodit.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 462x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 797x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3053x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1343x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1208x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1