ASUS RT-AX59U – TEST a RECENZE elegantního domácího WiFi 6 routeru s jednoduchým ovládáním Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 19 červen 2024
Přejít na obsah
ASUS RT-AX59U – TEST a RECENZE elegantního domácího WiFi 6 routeru s jednoduchým ovládáním
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS RT-AX59U není zaměřený na maximalizaci výkonu a výbavu za každou cenu. Jde o spíše menší, efektivní a primárně elegantní domácí řešení, ovšem rozhodně s dostatečným výkonem pro vše zásadní a dobrou moderní výbavou, která mu pomáhá v tom velice dobrém výkonu. A to cenově patří také rozhodně k dostupnějším takhle dobře vybaveným modelům.

Aktuálně se totiž prodává kolem 2900 korun vč. DPH. A to rozhodně není špatná cena s ohledem na tu SW i HW výbavu a celkový výkon. Ale také ten elegantní kompaktní a funkčně efektivní design s nízkou spotřebou. ASUS tomu vzhledu možná věnuje více pozornosti, než by bylo funkčně ideální, speciálně když jej na fotkách ukazuje bez těch zásadních kabelů, které k němu musíte vést a které samozřejmě ten pěkný „výstavní“ design naruší a umístění celého zařízení musíte obvykle podřídit té kabeláži. Ale je to volba a tenhle router designově rozhodně neurazí. Na první pohled nevypadá jako router, i když prostě v praxi ty kabely, které od něj povedou, jej prozradí :).

Z hlediska výkonu mu nejvíce pomáhá WiFi 6 standard sám o sobě, který prostě nabízí lepší vlastnosti než předchozí generace. S ním tedy i takhle kompaktní modem dnes se velmi nízkou spotřebou dokáže být prostě velmi rychlý. Nicméně počítejte s tím, že ten špičkový výkon budete mít pouze v menší vzdálenosti, než s některými fyzicky většími a energeticky náročnějšími modely, což je však logické. Pro běžný byt je zcela dostatečný, a také je pro tento účel určený. Pro větší byt nebo dům se zahradou apod., pokud chcete špičkový výkon všude, bude nutné síť rozšířit přes další zařízení pomocí Mesh, ale s tím zařízení počítá.

  • Závěr

Obecně výkon a rychlost tohoto elegantního kompaktního modelu za velmi rozumnou cenu, mnohé velmi překvapí. Zejména máte-li menší byt a budete tedy obvykle v poměrně krátké vzdálenosti od něj, maximálně přes 1 zeď, a budete-li mít samozřejmě telefon/tablet/PC vybavený WiFi 6 připojením, tak z rychlosti budete nadšení. A jde o výrazný praktický upgrade proti starším routerům starších WiFi standardů.

Potěší i dvě USB, sice přes ně neláme rychlostní rekordy, ale je to použitelné. Opět násobně lepší, než co bývalo (či spíše většinou ve výbavě nebývalo) u routerů předchozích generací za podobnou cenu. ASUS cílí i na jednoduchou obsluhu a kompletní výbavu, včetně pokročilého zabezpečení, VPN apod., kdy vše poskytuje v ceně zařízení, bez dalších poplatků. Mobilní aplikace nabízí přehledně vše potřebné a zbytečně tedy neděsí, jinak je tu pochopitelně i klasické podrobné ASUS rozhraní/firmware.

Celkově je ASUS RT-AX59U vítaným generačním zlepšením na poli cenově rozumných domácích elegantních routerů s nízkou spotřebou a vysokou efektivitou. Pokud máte novější PC, telefon či tablet vybavený už WiFi 6 síťovkou, ale doma používáte stále staré routery s maximálně WiFi 4 či 5 a divíte se proč máte jen tak nízkou rychlost a ztrácíte někdy signál, zkuste si pořídit právě WiFi 6 router. „Zázrakem“ vaše problémy zmizí ;). Prostě i routery se s každou generací zlepšují a výkon roste a tenhle je důkazem že to jde i za rozumnou cenu v malém balení. Pokud byste chtěli něco ještě výkonnějšího a nevadí vám větší zařízení s viditelnými velkými anténami a uvítáte i 2,5Gbit LAN, je tu technicky příbuzný ale o něco větší ASUS TUF-AX4200, který je jen o pár stokorun dražší. Oba jsou s cenou kolem 3 tisíc korun velmi dobře vybavené, velmi funkční a mají tedy i výborný poměr cena/výkon. RT-AX59U je cíleně o něco menší, elegantnější a energeticky méně náročný. Rozhodně tedy doporučujeme ke zvážení, kdy speciálně pokud máte nějaký novější PC či telefon, je pořízení routeru s odpovídající verzí WiFi nutností, pokud chcete těžit z výhod, které novější rychlejší standardy bezdrátového internetu přináší.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1980x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3297x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1612x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1892x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 0