Klávesnice – historie,funkce,výběr - Klávesnice AT Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM   
Středa, 26 duben 2006
Přejít na obsah
Klávesnice AT
Klávesnice AT
Rozložení kláves
Praktický výběr

 

 

 

 

 

 

Rozložení kláves - historie:

   Nejednoho z vás určitě napadne, proč jsou klávesy uspořádány, tak, jak jsou. Kde se to vzalo. Toto rozložení kláves se nazývá QWERTY – název je odvozen podle prvních 6ti písmen v první řadě klávesnice. Abychom však mohly toto vysvětlit, musíme zabrousit i do historie psacích strojů. QWERTY však není zdaleka prvním rozložením klávesnice na světě. Předcházeli mu mnohé. Nejstarší, jehož podoba se ovšem nedochovala, bylo použito v roce 1714, kdy si Henry Mill podal patent na první stroj kladoucí písmena na papír vedle sebe. V roce 1874, Christopher Latham Sholes a Carlos Glidden začali prodávat svůj psací stroj Typewriter. Ten uměl psát pouze kapitálky (velká písmena) a příliš úspěšný nebyl. Za pět let se jej prodalo jen 5000 kusů.

Typewriter

   Brzy ovšem firma přišla s druhou verzí tohoto stroje, který obsahoval přeřaďovač (dnes shift) a bylo s ním možno psát malá i velká písmena. Neduhem, kterým trpěli oba dva Typewritery bylo, že když jste na stroji psali příliš rychle písmena, jejichž kladívka byla těsně vedle sebe, docházelo k častému zasekávání a psaní se tak stalo těžkopádným. Proto přišel vynálezce Typewriteru se zajímavou myšlenkou: Nejčastěji používaná písmena anglické abecedy umístil co nejdále od sebe, aby byla kladívka daleko. Zároveň zvolil rozložení, které by pisatele zdržovalo a on tak nemohl mačkat klávesy příliš rychle za sebou – pokrok v praxi :) . V návrhu L. Sholese se však vyskytly chyby. Kdy například písmena T a H, která spolu v angličtině tvoří velmi často páry, najdeme těsně u sebe. Tímto rozložením však víceméně bylo dosaženo výsledku a psaní se zpomalilo. Sholes měl ovšem ještě jeden požadavek. Potřeboval kvůli marketingu na stroji demonstrovat rychlost psaní, což ale bylo poněkud v rozporu se zpomalovacím rozložením. Ale provedl ještě jednu úpravu a všechna písmena, která tvoří slovo „Typewriter”, umístil do jednoho řádku – marketing v praxi :) .

   Typewriteru II zaznamenal obrovský úspěch a toto rozložení převzaly další společnosti, které ho rozšířily do celého světa. Až neuvěřitelné je, že se toto nesmyslné rozložení vydrželo neskutečných 130 let.

   Mnoho národů zavedlo drobné úpravy. Česká klávesnice vychází, logicky, z německých psacích strojů. Ty měly přehozené klávesy Z a Y, jelikož Z se v němčině používá mnohem častěji než Y a protože se v té době u nás psalo hlavně německy, vžilo se. Není to dnes poněkud na obtíž? Například Francouzi to mají ještě veselejší. Nepoužívají rozložení QWERTY, ale přehozením Q a W s písmeny A a Z získali klávesnici AZERTY. Podobných změn a úprav jsou ve světě 10ky. Co jazyk to nějaká úprava. Dnes díky tradici používáme klávesnici, která nás nutí psát pomalu, i když jsme vymysleli mnoho metod, jak psát co nejrychleji. Proč pomalou, příkladem je třeba nejpoužívanější písmeno A, které jsem nuceni psát malíčkem na levé ruce. Logicky se objevilo mnoho badatelů a lidí, co přinesly zlepšující návrhy a uspořádání. Nejdiskutovanější bývá Dvořákova zjednodušená klávesnice. Návrhem pochází z roku 1936. Rozdíl můžete vidět na obrázku.

Rozdíl

   Dvořákův návrh je mnohem ergonomičtější a nabízí jednoznačně rychlejší přístup k nejpoužívanějším klávesám. Ty jsou umístěny v prostoru základního postavení prstů na klávesnici, kam dosáhneme nejsnadněji. Samohlásky jsou navíc umístěny na jedné straně, a tak se obě ruce mohou pravidelněji střídat. I dnes se neustále objevují pokusy o změny a nové a nové nápady. Několik obrázků z poslední doby.

klavesnice

newstandardkeyboard

klavesnice

    Proč se QWERTY používá dodnes ? Zkuste vzít nějaký nový návrh a prosadit ho k lidem. A hned dostanete odpověď. Bohužel masy jsou příliš líné na zvykání si na nové, i přesto, že je to jednoznačně lepší. Vám však v nepoužívání QWERTY nic nebrání, stačí si převrtat jednotlivé klávesy jak potřebujete a pomocí správných klávesových map, které nahrajete do systému, můžete používat, co jen je libo. Klidně si můžete vymyslet své vlastní rozložení.

Budoucnost klávesnic:

budoucnost

    Jaká je budoucnost klávesnic? … Pokud máme trochu přehled, víme, kam PC a technologie směřují, tak je nám jasné, že klávesnice jak ji známe dnes, už tu nejspíše dlouho nebude. Vše směřuje k Virtuální realitě či dotykovému ovládání přímo na displayi apod. Ovládání PC hlasem je také jeden z rozvíjejících se způsobů. Ve vzdálenější budoucnosti nebude nejspíše žádné takové zařízení potřeba, již dnes jsou v testování elektronické čipy, implantované přímo do mozku, umožňující ovládání různých zařízení.



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1185x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2092x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1918x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1289x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3902x
Komentářů: 0