TÉMA: Jak vybrat Projektor? Aneb proč může být lepší než televize a co nabízí v praxi? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 13 říjen 2019
Přejít na obsah
TÉMA: Jak vybrat Projektor? Aneb proč může být lepší než televize a co nabízí v praxi?
Jak vybrat projektor - Typy, parametry a technologie
Na co se zaměřit - parametry a vlastnosti projektorů
Závěr aneb můj výběr je ....
alt

 

 

 

 

 

  • TÉMA: Jak vybrat Projektor?

                     Aneb proč může být lepší než televize a co nabízí v praxi?

Proč si i doma neužít zážitek velkého plátna jako v kině? Mnozí z nás sice mají doma televizi, ale vlastně se na ní jako na klasickou TV dnes už ani nedívají. S dalším rozmachem streamování obsahu po internetu se do popředí zájmu dostává možnost vlastního výběru seriálů i filmů, a to kdykoliv chci. A hlavně filmy nejlépe vypadají na pořádně velké úhlopříčce. Jako v kině.

  • Projektor je lepší řešení než TV?

Mnozí se s projektorem setkávají většinou tak maximálně při návštěvě kina. Ale není dnes žádný problém si projektor pořídit i pro domácí, případně firemní a další nasazení. Výběr je slušný a možností spousta. Na DDWorld.cz se každou chvíli věnujeme testům a recenzím projektorů, které pro vás hlavně připravuje kolega Honza Belka, jež se této oblasti věnuje už hodně dlouho a má v ní velké zkušenosti. Ale nedávno jsem se rozhodl, že je na čase, abych se i já vrhl do světa projektorů a domů si ho pořídil :). Takže jsme se pustil do „výzkumu“ světa projektorů a věcí okolo a na to se chci zaměřit v sérii několika článků.

Jsem právě jeden z mnoha typických současných „multimediálních konzumentů“, který sice vlastní běžnou LCD TV, ale prakticky vůbec ji nepoužívá. Takže TV jen stojí jako „povinná“ výbava kdesi domácnosti a nic nedělá. Prakticky na vše používám svůj počítač s 32“ BenQ IPS 4K monitory. 32“ obrazovka není sice úplně málo, ale když si pouštím nějaké ty filmy, které jsem třeba dříve viděl v kině, tak to není prostě ono. Uvažoval jsem tedy původně nad pořízením nějaké větší TV, ale když jsem zkoušel 75“ obrazovky, které jsou ještě celkem cenově přístupné, pořád to nebylo ono. Jenže nějaké ještě větší LCD obrazovky, to už je technologický oříšek. Nabídka je značně omezená a jejich ceny z jiného vesmíru (klidně miliony, což dát za něco tak banálního jako je TV, může opravdu jen blázen). Takže projektor je jedinou schůdnou cestou k většímu obrazu. A pro uživatele jako jsem já dost možná vlastně i lepším řešením, než klasická LCD TV.

Samozřejmě projektor má určité výhody, ale také i určitá omezení. A dnes se na tyhle aspekty projektorů podíváme z pohledu běžného uživatele.

 

  • Výhody projektoru

Proč si pořídit projektor místo TV a jaké má výhody? Je tu pár věcí, které mě napadají, ale třeba ještě vymyslíte další.

Velikost obrazu: Největší výhodou je právě možnost promítání opravdu velkého obrazu, tedy vtažení do děje a zážitek opravdu jako z kina, kdy 100 – 300“ úhlopříčky, nejsou pro projektory žádný problém. Pokud byste chtěli klasickou LCD obrazovku v podobné velikosti, tak to by byl velký problém. Řešení existují, ale ceny takových se počítají i v mnoha milionech korun, a málokterá by byla vhodná pro použití v domácnosti. Rozumný slušný projektor se ovšem dá pořídit klidně i do 20 tisíc, hodně dobrý do 50 tisíc a špičkové modely i kolem 100 tisíc (samozřejmě existují i dražší, určené ovšem opět pro profesionální použití apod.). Tedy normální ceny jako za LCD TV s mnohem menší velikostí obrazu.

Efektivita: Větší klasické LCD obrazovky atd. nemají ani moc dobrou efektivitu z hlediska spotřeby. Pokud se bavíme o velkých úhlopříčkách nad 100“ a víc, tak se bavíme často o spotřebách ve stovkách W až jednotkách kW. Naproti tomu projektoru je tohle jedno. I těch 300“ dá klidně se spotřebou 200 - 300W. U větších úhlopříček, o které nám ale jde především, je tak efektivita projektoru velmi dobrá.

Kompaktní rozměry: Pokud jste měli tu čest s nějakou opravdu velkou LCD TV, tak víte, že manipulace s takovou obrazovkou, jakékoliv stěhování apod., to je docela o nervy (někdy i o bezpečnost všeho okolo). Naproti tomu projektor je mnohem kompaktnější řešení (nebavíme-li se o špičkových velkých modelech s většími rozměry, které neudělají ostudu ani pro použití v kině).

 

  • Nevýhody projektoru

Nemá ale smysl tvrdit, že projektor je dokonalé řešení. Není. Je tu samozřejmě i několik nevýhod. Stejně jako sebelepší LCD TV nedokáže nabídnout to, co projektor a nahradit ho, tak ani projektor nedokáže plně nahradit některé výhody klasické LCD obrazovky.

Světelný zdroj: Největší současnou nevýhodou projektoru je vlastně to, že je to projektor. Tedy vyžaduje poměrně silný zdroj světla o poměrně vysoké spotřebě, a kvalita výsledného obrazu navíc záleží na mnoha faktorech jak toho světelného zdroje, tak prostředí. Množství světla v místnost, či na co je konkrétně promítáno, a tak podobně. Není to tedy jen o projektoru samotném.

Někdy vyžaduje nějaké zatemnění: souvisí s první věcí, tedy promítáním světla na něco. Většina běžných projektorů má nižší jas je tedy použitelná jen za určitých světelných podmínek. Nemusí být nutně černočerná tma, spousta projektorů se dá používat i za dne v průměrné místnosti, některé i ve dne, ale ne všechny. Záleží tedy na svítivosti. LCD obrazovka ale svítí sama, takže podobné věci řešit nemusíte, snad jen když svítí sluníčko přímo na obrazovku, taky je to na houby :).

Omezená životnost: U dnes nejrozšířenějších projektorů, které jsou obvykle vybaveny klasickým světelným zdrojem, je omezená životnost té lampy. I když výrobcům se podařilo podstatně zvýšit životnost z dříve obvyklých třeba 4 000 hodin, na současných klidně i 10 000 a víc hodin. Nicméně lampa jednou určitě odejde, ale zase se dá snadno vyměnit. Nová obvykle stojí mezi 2 – 7 tisíci. Na druhou stranu, i LCD obrazovky mají vlastně omezenou životnost, trpí na různé neduhy, nejčastěji vypalování atd., takže mají omezenou životnost také. Ale přeci jen vydrží víc, déle a nevyžadují pozornost. Navíc běžný domácí projektor obvykle není vhodný na stálý provoz (minimálně v domácích podmínkách) a jako náhrada stále běžící TV. Ale i na to existují modely, ovšem náklady na takový dlouhodobý provoz budou vyšší než u LCD TV, pokud to jako běžnou stále hrající TV chcete používat.

Tolik k základní teorii, podívejme se na to, jaké vlastně máme možnosti, jaké jsou technologie a čeho si všímat u výběru projektorů …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 682x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 818x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1004x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3561x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1409x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 5