TEST: BenQ GV1 – Malý přenosný LED projektor se zabudovanou baterií pro rychlé použití Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 18 říjen 2019
Přejít na obsah
TEST: BenQ GV1 – Malý přenosný LED projektor se zabudovanou baterií pro rychlé použití
Projektor BenQ GV1
Projektor v praxi
Závěr

 

 

  • Závěr

BenQ GV1 je celkem zajímavý počin na trhu s mobilními projektory. Zajímavá konstrukce a při malých rozměrech poskytuje koukatelný obraz. Pokud tedy zůstanete u menších úhlopříček a použití projektoru opravdu blízko promítací plochy. Zkrátka tohle opravdu není kino projektor a pro stálé použití doma ani v kanceláři bych jej nedoporučil. Jeho výhodou je opravdu mobilita, tedy přenositelnost a příruční použití.

Vydrží až 3 hodiny chodu na baterie a také je schopen fungovat jako klasický Bluetooth reproduktor. Já osobně si dokážu představit, že ideální místo pro jeho použití bude třeba dětský pokoj, kde se bude před spaním promítat pohádky na zeď, případně v kuchyni, a hlavně na cestách. Přece jenom propojení s telefonem, nebo tabletem je otázka pár sekund, pak stačí pouze pustit film/pohádku/youtube a už se o nic nemusíte starat. Projektor si i sám zaostří obraz, zajistí, aby byl obraz vycentrován, vyrovnán apod. Ovšem jako opravdu projektor na klasické pouštění filmů si myslím, že uplatnění moc nemá. Hlavní problém je nízké rozlišení dosahující pouze na DVD formát. V dnešní době je to prostě málo a pixelovatost obrazu je opravdu velmi špatná už při uhlopříčce kolem 50“ (a to výrobce slibuje až 100“).

Projektor GV1 to ovšem bude mít podle mě velmi těžké se na trhu prosadit, protože je určen pro opravdu specifické použití, a tedy velmi malý okruh zákazníků. Obětuje funkčnost a výhody klasického projektorů pro svou mobilitu. Přece jenom v podobné ceně lze pořídit BenQ MW533 s nativním rozlišením 1280x800 a svítivostí 3300 lumenů. Nebo MW550 s až 3600 lumeny apod. Tedy klasické projektory, které jsou skutečně projektory, ale jsou jen levné. Pokud bychom se dívali po mobilní konkurenci, tak třeba Asus ZenBeam Go EZ1 je malý přenosný projektor se stejným rozlišením, delší výdrží na baterii 5 hodin, ovšem nemá Android a Wi-Fi připojení, ale zas je o 2000,- levnější. Sice má o 50 lumenů menší výkon, ale zas je velmi malý, rozměrově je na tom podobně jako mobilní telefon. A na trhu jsou ještě levnější podobné modely. Obrazově to bude sice hodně podobné a prakticky stejné z hlediska použitelnosti, ale ta cena hraje hlavní roli. Podle mě je chyba, že se BenQ nesnažil více osadit tento model čipem s vyšším rozlišením, to je prostě největší mínus tohoto modelu.

BenQ GV1 není zase tak výrazně odlišný od podobně koncipovaných modelů konkurence, ale na rovinu, v ničem nevyniká. Obrazově jsou na trhu lepší, v mobilitě také i cenově se najdou výhodnější modely pro to velmi specifické použití, pro které tyhle projektory jsou. Vzhledem k ceně však přeci jen může zaujmout některé méně znalé zákazníky. Jak už jsem v našem velké článku o projektorech řekl, nenechte se tou cenou zlákat, zejména pokud opravdu chcete projektor. Tohle je hlavně mobilní projekční řešení, a to mobilní výrazně omezuje schopnosti a možnosti projektoru samotného. Většina z vás ale když už, tak chce klasický projektor a výhodami, které projektor jako řešení má. Cena je přitom dost klíčová. Pokud chcete levnější projektor od BenQ, ale skutečně použitelný projektor jako projektor, tak třeba BenQ TH550 pro domácí či MH535 pro prezentační použití jsou to, co hledáte. A konkurence má také zajímavé modely. Zkrátka za 10 tisíc úplně ne, ale do 15 tisíc už se dá koupit použitelný projektor bez masivních kompromisů.

Mezi projektorem za 10 a 15 tisíc jsou obrovské zásadní rozdíly v použitelnosti, stejně tak jsou mezi projektorem za 15 a 50 tisíc, ale za těch 15 tisíc už se dá koupit skutečně projektor. Levnější modely však mají opravdu výrazné kompromisy a použitelnost a výhody projektoru jako takové, jsou výrazně limitovány. Modely jako BenQ GV1 jsou nejextrémnějším případem, kde funkčnost, co by projektoru jako takového, je až na druhém místě z hlediska konstrukce a určení.

Za zapůjčení projektoru děkujeme firmě BenQ

 

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-20 18:46:44

O podobné hračce přemýšlím snad posledních 15 let, ale zatím jsem to vždycky rozchodil - pokaždé mě odradila cena. Až to bude za cenu 4-6 tisíc, tak snad.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-20 18:50:22
avatar
existují i za podobné peníze, když nechceš mobilitu, tak jsou na trhu projektory s jinak podobnými Obrazovými vlastnostmi ...
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Projektor vs mobil 2019-10-20 21:01:45

Moc mobilní mi to nepřipadá, to nevleze do kapsy. Což to srovnat s opravdu mobilním projektorem? Odkaz
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 164x
Komentářů: 0
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1782x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1707x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1066x
Komentářů: 1
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 904x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4963x
Komentářů: 9