TEST: Gigabyte AORUS CV27Q – 27“ monitor se zakřivením, 1440p, HDR, 165Hz a FreeSync 2 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 24 září 2019
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte AORUS CV27Q – 27“ monitor se zakřivením, 1440p, HDR, 165Hz a FreeSync 2
Gigabyte AORUS CV27Q - Monitor
Monitor v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Monitor v praxi

Asi nikdo nečeká, že by dnes někdo uváděl na trh herní monitor s ošklivým obrazem :). No a nový Gigabyte AORUS CV27Q je samozřejmě velmi pěkný monitor. Ano, existují o mnoho lepší panely, pokud jde o špičkové podání barev s 10bit, nebo jemnější s vyšším rozlišením, ale takové panely obětují zase jiné věci a samozřejmě ceny jsou také obvykle jinde.

Použitý 8-bit VA panel je zaměřený na běžné použití a hráče. Barvy jsou velmi dobré, má 90% pokrytí prostoru DCI-P3. Rozlišení 2560x1440 na ploše jen 27“ znamená 109 PPI (rozteč bodů je 0,2335mm2), tedy poměrně jemný obraz. 

Panel ale potěší hlavně až 165Hz obnovovací frekvencí a 1ms odezvou, což v kombinaci s AMD FREESYNC 2 a jeho LFC technologií, dokáže vykouzlit extrémně plynulý obraz. Ideální pro to jsou nové grafiky Radeon RX 5700/5700XT, které mají i dost výkonu hry v tomhle rozlišení rozpohybovat s potřebným množstvím FPS při stále slušných detailech. Teoreticky by v kompatibilním režimu GSYNC měly fungovat i NVIDIA grafiky, ale oficiálně NV tento monitor zatím neschválila. Já jsem to vyzkoušel, zapnout to v ovladačích jde.

Velice působivá je kvalita a rovnoměrnost podsvícení, které je velmi dobré a podání černé, na čemž Gigabyte hodně záleželo. Nicméně pokud jde o jas tak monitor splňuje HDR 400, ale viděl jsem už určitě mnohem jasnější panely. Nicméně jas je více než dostatečný a většina lidí si ho stejně sníží. A pokud jde o výkon HDR, problém dnes není obvykle v monitorech, ty HDR umí dobře. Problém jsou aplikace a jejich podání HDR, kdy ani Windows sám není příliš dobře vyladěný, natož HDR obsah různých poskytovatelů skrze aplikace atd. Osobně nejsem za současné situace fandou HDR.

Gigabyte k monitoru dodává i zajímavé extra technologie a funkce. Některé jsou přístupné přes pěkný a propracovaný OSD monitoru, ale i přes aplikaci ovladatelnou z Windows. Líbí se mi například možnost zapnutí zaměřovacího kříže, zobrazení některých údajů o teplotě a výkonu a mnoho dalšího.

Zajímavá je také funkce, kdy monitor využívá aktivní potlačení hluku, pokud tedy máte přes monitor zapojena sluchátka/mikrofon. Zajímavá funkce, ale asi ne každý využije, protože většina zapojujeme kvalitní headset na extra zvukovou kartu ;). Samozřejmě RGB podsvícení monitoru lze standardně ovládat přes aplikaci Gigabyte a synchronizovat s dalšími Gigabyte příslušenstvím a komponenty.

Pokud jde o provozní vlastnosti, tak Gigabyte uvádí maximální spotřebu 75-80W maximálně. Ta platí při aktivním HDR, tedy maximálním jasu. Bez něj, tedy na nižší jas atd. je spotřeba nižší, běžně se pohybuje kolem 40 - 50W v závislosti na nastavení. A to je docela slušné, protože dnešní herní monitory dokáží žrát klidně i hodně přes 100W.

Takže k hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1525x
Komentářů: 15
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4286x
Komentářů: 3
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 647x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1472x
Komentářů: 2
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!Čtvrtek, 06 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2443x
Komentářů: 8
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!Úterý, 04 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1552x
Komentářů: 1