TEST: Záložní UPS zdroj CyberPower BR1200ELCD – cenově dostupné bezpečí nejen pro PC Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 02 říjen 2019
Přejít na obsah
TEST: Záložní UPS zdroj CyberPower BR1200ELCD – cenově dostupné bezpečí nejen pro PC
CyberPower BRICs LCD Series BR1200ELCD v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Zapojil jsem nejdříve na záložní zdroj svůj testovací počítač s procesorem Ryzen 7 2700X a grafickou kartou Asus RTX 2080 8GB Strix a ujal se změřit, jak dlouho vydrží záložní zdroj napájet počítač v klidu, ve střední a maximální zátěži a také za jak dlouho bude následně trvat bateriím se nabít do plné kapacity.

Pokud budete na PC hrát nějakou tu hru, tak při plné kapacitě baterií máte s podobným PC jaký mám já, stále až 12 minut na to, abyste ho řádně vypnuli. Při maximální spotřebě, kdy jsem měl zapnutý OCCT a Furmark, jsem se dostal na maximální výdrž baterie na 7 minut. Vzhledem k tomu že můj testovací PC se skládá z procesoru s 105W TDP a 225W TDP u grafické karty to jsou stále slušné časy, pokud byste si tento model záložního zdroje pořizovali k počítači s nějakými úspornějšími komponentami typu Ryzen 5 3600 a třeba Radeon RX 5700, počítejte s mnohem delší výdrží. Výrobce udává 9 minut při poloviční zátěži (360W), 2 minuty na plnou (750W). Pokud tedy máte počítač, což žere 200W a k tomu monitor, tak to vydrží docela dost. Aktivní UPS poznáte podle pípání a také ventilátoru, který se rozjede.

Ohledně případné výměny baterii, stačí pouze zakoupit k tomu určený kit baterií RBP0063. Samotná výměna zabere kolem pěti minut a výrobce dokonce poskytuje na svých stránkách video návod, jak správně postupovat. Cena tohoto výměnného balení baterii se pohybuje kolem 800 korun vč. DPH a vydrží několik let. Vzhledem k cenám baterií třeba u jiných PSU, je to hodně dobrá nabídka.

Je tu jedna věc, kterou bych asi měl zmínit. A to je možný problém v kombinaci s aktivním PFC u dnešních počítačových zdrojů. Kvalitní zdroje s tím nebudou mít absolutně žádný problém. U nekvalitních zdrojů ale problém minimálně uslyšíte (zdroj začne vydávat hrozné zvuky) a u těch opravdu špatných a mizerných zdrojů to může mít za následek i pěkný ohňostroj. Nicméně dostatečně kvalitní moderní počítačový zdroj, kterých je naštěstí na trhu většina dnes prakticky vždy s aktivním PFC, nebude mít s touhle UPS žádný problém.

  • Závěr

Není těžké pochopit, proč je CyberPower BR1200ELCD jedním z nejpopulárnějších UPS na trhu. Jedná se o cenově přístupné a dostatečně funkční řešení pro běžné domácnosti i firmy k ochraně běžných PC a citlivějších spotřebičů. V kombinaci s PC je dokáže bezpečně napájet i několik minut. Pokud byste samozřejmě chtěli více, pak existují modely s větší kapacitou baterií. V řadě CyberPower BRICs je ale testovaný model se 720W tím nejsilnějším. Současně je tahle řada také univerzální nejen nutně pro PC. CyberPower pak má několik dalších modelových řad záložních zdrojů, které už jsou speciálně pro PC, nabízejí ale i několikanásobek kapacity baterií.

CyberPower BRICs LCD Series BR1200ELCD je zajímavý nejen univerzálnější funkčností ale hlavně z pohledu poměru cena/výkon. Nabízí přitom dostatečnou kapacitu baterií i kvalitu, aby zvládlo, co se od UPS očekává. Je kompaktní, uživatelsky snadno obsluhovatelný s informačním LCD i SW k tomu. Funguje spolehlivě při výpadcích proudu, a tedy přesně tak, jak má. Nemáme tedy, co bych vytknul a mohu více než doporučit. Zatímco u mnoha produktů, které testujeme, je nákup většinou věcí vkusu, v tomto případě je to velice užitečné zařízení, které může ušetřit hodně starostí. Zejména pokud víte, že s výpadky produktu nebo problémy s napětím potíže máte, tak tohle a podobné řešení je prakticky nezbytné.

 

Za poskytnutí záložního zdroje děkuji společnosti Cyber Power

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-03 20:41:38
avatar
Jakou to ma sinusovku?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-03 22:09:09
avatar
při použití na baterii dodává elektřinu v takzvané modifikované sinusové vlně
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-04 08:23:52
avatar
No dalo se to očekávat. Přecijen je to "levnější model" Každopádně příště uvést rovnou do recenze, je to hned po kapacitě druhá nejzásadnější věc.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-04 09:18:25
avatar
je to v recenzi v souvislosti s aktivním PFC
ETNyx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Cena 2019-10-03 23:24:32

Celkem by mne zajímala zkušenost s těmi nejlevnějšími UPS třeba jako Fortron FSP 600 (za 1300 Kč s DPH) vs 2-3x cena tohodle kusu vs bez UPS.

Z mé vlastní zkušenosti oproti "marketingovým kecům" jako "můžu říci, že se mi ještě nestalo, aby mi nějaká tato elektronika během této doby odešla vlivem nějakého výpadku elektřiny během bouřky"

Well, s UPS mně taky ne, ale když přišla blbá bouřka tak eletronika umřela jak ta co byla schovaná za UPS, tak ta co UPS neměla, prostě klasická karlovarská losovačka, že,... Pro mě osobně v tomhle ohledu funguje jedné +- a to je u zařízení, které dokáží s UPS komunikovat a během výpadku napájení zahájit standardní poweroff sekvenci a tím správně uložit všechna data (A data jsou tady v tomhle příběhu to co je hlavní) a při obnově napájení se zase zapnout a to dávají i levnější zařízení než-li tohle za 4k vč DPH. Takže hledám výhodu tohodle "dražšího" zařízení?
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-14 22:08:36

I kdyby odešla, tak to obvykle nespasí žádná sebelepší přepěťová ochrana.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-04 08:05:34

Fajn ze ste zaradili aj test UPS. Na tuto temu je na uzivatelskych weboch clankov ako safranu.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-04 11:50:12
avatar
urcite se budu snazit se tomuto venovat vice.. Bohuzel domluva s vyrobci zaloznich zdroju je trosku vice problematická nez v pripade treba herniho zarizeni kde vyrobci nemaj problem s tim neco poslat apod..
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-04 14:17:44

Test UPS bez rozborky a změření základních elektrických vlastností je užitečný jako rozbalobací video.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-04 14:45:09
avatar
urcite to vypovidajici hodnotu ma, protoze dany produkt testuji tak jak ho bude pouzivat 99% lidi.. Pokud chce nekdo odbornejsi recenzi tak musi na profi weby ktere majie merici vybaveni za tisice a hlavne jsou za tyto recenze nalezite placeni. To v ceskych podminkach je temer nemozne...

Na toto jsem i vyrobce upozornoval kdyz tento produkt posilal a nemel s tim zadny problem.. tj podminky jak se bude zalozni zdroj testovat byly hned z pocatku jaste stanoveny..

ber to jako uzivatelskou recenzi, nic vic.
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-07 12:50:18

Změřit kolik to žere ze sítě bez zátěže, na to není třeba měřící vybavení za tisíce. Uživatele by třeba zajímalo kolik mu to zařízení sežere peněz za rok.
Zrovna tak změřit, jak dlouho to udrží při plné zátěži. Je zjevné z Vašeho testu, že jste testoval na maximum co Vám výrobce doporučil. Protože chtít po olověné baterce UB1250 více jak 3C (2*12*15A = 360W) prostě nelidské a strašná hloupost. Takže jestli výrobce tvrdí 1200VA resp. 720W je to lež Vámi posvěcená zlatým hodnocením.
pita [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Upska 2019-10-04 17:54:04
avatar
Tuto upsku vlastním a jsem s ní spokojený. Využívám i ochranu Ethernet kabelu.
Mám ji nastavenou, že pc vypne do 5 min od výpadku. Prográmek k ní mám tuším (nejsem u pc) powershute personal a je v češtině. Na občasné výpadky a "šumy" na síti úplně postačuje.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-14 22:11:23

Jakožto 17 let vlastník malé UPSky od APC si dovolím udělit pár rad:

1. UPS se nevyplatí kupovat novou (můj názor - ostatní mohou mít jiný pohled na věc), protože další nové a nové generace nic světoborného nepřináší - osvědčené APC UPSky lze jako jeté koupit za pusinku, už kolem tisícovky. Lidi jsou totiž blbí a zbavují se často zánovních UPS jen z toho důvodu, že se jim po 3-4 letech vymlátil origoš akumulátor.
2. originální aku s logem od výrobce UPS se nevyplatí vůbec kupovat - prakticky vždy se totiž jedná o standardizované velikosti olověných gelových akumulátorů, které bez problému koupíte v GME nebo GES za polovic peněz.
3. běžná UPS má stand-by spotřebu kolem cca 5-7 W - tuto spotřebu si bere UPS neustále, i při vypnutí (obvykle je na UPS k dispozici jen soft vypnutí, cucá to tedy pořád). Tak aby to někoho nerozladilo (za rok to může udělat klidně 200-300 Kč a ani nemusíte celý rok zapnout PC - jen máte připojenou "vypnutou" UPS). Já to vyřešil tak, že jsem přidal vypínač natvrdo.
4. Bohatě stačí UPS na 10 minut maximálně (uložit rozdělanou práci a vypnout spořádaně PC, na překlenutí ozetů v síti). Zálohovat herní PC na delší dobu nemá moc smyslu, protože hry dnes jsou v drtivé většině online hry. Takže při výpadku proudu obvykle beztak přijdete i o konektivitu a vypadnete ze hry. Lehne totiž router internetového providera ve stejné čtvrti (ten sice má taky UPS, ale na udržení koncové konektivity při výpadku proudu zvysoka kašle, zálohuje si hlavně servery atp.).
5. Je dobré si zásuvky na UPS vždy proměřit, zda je dodrženo §pravidlo desítky§ - při pohledu na zásuvku fáze vlevo, nula v pravo. Často se do ČR/SR/PL vozí UPS určené pro francouzský/belgický trh (je několikanásobně větší), který sice používá totožné zásuvky (s ochranným kolíkem), ale fázi a nulu mají obráceně (holt ČSR inženýři v roce 1933 to od frantíků blbě okopírovali, když definovali ČSR normu pro zásuvky). To může mít tragické následky.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-15 01:04:32
avatar
díky, zajímavé info
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Středa, 01 únor 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1660x
Komentářů: 6
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Pondělí, 30 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1537x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Pátek, 27 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2007x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Středa, 25 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyPátek, 20 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1458x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Úterý, 17 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 1