ADATA Legend 960 1TB – TEST a RECENZE kvalitního NVMe Gen4 disku za rozumnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 03 duben 2023
Přejít na obsah
ADATA Legend 960 1TB – TEST a RECENZE kvalitního NVMe Gen4 disku za rozumnou cenu
Disk v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Disk v praxi

Disk jsem tedy zapojil na základní desku Gigabyte Z790 Aorus Xtreme s procesorem Intel i9-13900K. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem Trident Z5 RGB 2x16GB DDR5 o frekvenci 6800 MHz s nízkým časováním CL36. Zdroj dodala společnost Be Quiet s modelem Dark Power 13 1000W s titanovou certifikaci.

Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod. Teplotu disku jsem pak během testování sledoval v programu Crystal Disk Info a také v aplikaci HWinfo, která umí číst data z vícera čidel na disku.

K disku lze ještě doinstalovat doprovodný program výrobce, kde můžete sledovat teplotu disku, jeho zdraví, kontrolovat aktuální firmware. Zajímavou funkcí je rozhodně „CloneDrive“ který dokáže okopírovat výš Windows ze starého disku na nový, bez nutnosti ho znovu instalovat.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se disk umístil těsně za TOP10 již testovaných Gen4 NVMe SSD disků. Dokonce dokázal o skoro 400MB/s překonat své papírové v rychlosti zápisu, což mě celkem překvapilo. Je celkem škoda že jsem neměl možnost otestovat 2TB model, kde je papírová rychlost zápisu o 800MB/s výše, rozhodně by tak Legend 960 měl velkou šanci se umístit i mezi disky v TOP5.

V dalším testu si testovaný model ovšem značně polepšil, a dokonce obsadil devátou příčku mezi disky Gen4, což je vzhledem k ceně disku vynikající výsledek.

V posledním a nejnáročnějším testu se bohužel disk trochu propadl, ovšem rozdíly na disky v TOP10 jsou v řádu desítek MB/s.

  • Test rychlosti – ATTO / Aida64

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, ADATA Legend 9601TB narazí na své teoretické maximum, od velikosti souboru 128KB což je velmi dobrý výsledek. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 11, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil krásných 11-12 sekund. Vysoká rychlost NVMe disku je tedy opravdu znát. A podobně tomu bude i při nahrávání náročnějších aplikací, nebo nahrávacích časů během hraní her.

Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, dopadl disk nad očekávání opravdu skvěle a více méně porazil většinu dražších jich testovaných modelu. Dokázal totiž držet maximální výkon až do 83% své kapacity. Většina modelů konkurence končí někde mezi 30 a 40%. A i pak si dokázal držet rychlost kolem 1800MB/s. To jsou opravdu nadstandartní hodnoty, protože některé konkurenční disky po vyčerpání vyrovnávací paměti klesají klidně i pod 1000MB/s.

Pokud jde o teploty disku, vzhledem k malému chladiči jsem neočekával nějaké nízké teploty, což se bohužel potvrdilo. Při maximálním vytížení během lineárního zápisu v programu AIDA64 jsem se dostal až na 68°C. Co je ale pozitivní, že i za této teploty disk stále udržoval maximální rychlost zápisu a nezačal tedy uměle snižovat rychlost, aby se ochladil. Pokud jsem disk osadil integrovaným chladičem na základní desce Gigabyte Z790 AORUS Xtreme, klesla teplota na krásných 38°C. Pokud je tedy vaše deska vybavena příslušným chladičem, rozhodně ho doporučuji použít namísto toho tenkého plíšku, který je u disku přibalen.

Takže přejděme k finálnímu hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1835x
Komentářů: 2
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLC
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLCPátek, 15 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2271x
Komentářů: 2
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?Středa, 13 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1483x
Komentářů: 13
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálně
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálněÚterý, 12 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2633x
Komentářů: 3
Unreal Engine dorazil ve verzi 5.3 – jaké novinky nabízí?
Unreal Engine dorazil ve verzi 5.3 – jaké novinky nabízí?Neděle, 10 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2427x
Komentářů: 0