ADATA MARS 980 PRO – TEST a RECENZE superrychlého SSD disku s Gen5 s pořádným chladičem? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Tuesday, 21 October 2025
Přejít na obsah
ADATA MARS 980 PRO – TEST a RECENZE superrychlého SSD disku s Gen5 s pořádným chladičem?
Disk v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ADATA MARS 980 PRO – TEST a RECENZE

                      superrychlého SSD disku s Gen5 s pořádným chladičem?

NVMe SSD disků společnosti ADATA jsem za posledních několik let testoval opravdu mnoho a téměř vždy se jednalo o velmi povedené SSD disky s vynikajícím poměrem cena/výkon. Co mi ovšem v testech stále chybělo, byl nějaký ten opravdu rychlý Gen5 model s rychlostí 13-14 GB/s pro čtení i zápis. Sice jsem minulý rok testoval model Legend 970 PRO, ovšem ten měl rychlost zápisu poníženou jenom na 10 GB/s a měl opravdu velmi hlučné aktivní chlazení. Ovšem tento rok společnost vydala novou modelovou řadu MARS, z které mi dorazil na recenzi model PRO v kapacitě 2TB, který aktuálně představuje naprostý vrchol nabídky ADATA na poli klasických NVMe M.2 2280 řešení.

Disk je vyráběn v kapacitách 1TB, 2TB a 4TB, ovšem běžně dostupný je na českém trhu prozatím jenom v prvních dvou menších kapacitách, v oné největší dorazí asi o něco později. Všechny kapacity jsou dodávány s chladičem, ve kterém je uvnitř integrovaný malý aktivní ventilátor, který je bohužel nezbytný, aby disk udržel tu deklarovanou rychlost až 14 000 MB/s stabilně a dlouhodobě, protože jinak by vysoké teploty donutily řadič zpomalit. Pokud byste chtěli řešení bez ventilátoru, nabízí výrobce tentýž model ovšem v provedení Blade, kde disk chlazen jenom tenkým plíškem a je nutné jej tedy chladit dodatečně jinak, což obvykle obstarává nějaký velký pasiv, který je součástí základní desky. Anebo ještě existuje v TOP řešení s přídomkem STORM, kde je chladič mnohem větší a využívá kombinaci proudící kapaliny uvnitř pasivu, a ještě je dochlazovaný ventilátorem.

Pokud jde o použité čipy, je testovaný disk osazen novějšími 232 vrstvými čipy TLC od společnosti Micron, které patří momentálně k tomu nejlepšímu, co se na SSD aktuálně nachází. Ohledně řadiče, je zde osazen řadič Silicon Motion SM2508 podporující 8kanálové propojení s propustností 3600 MT/s, a je vyroben 6 nm procesem u TSMC. Pokud jde o vyrovnávací paměť, najdeme zde LPDDR4 paměťové čipy Samsung o kapacitě 2x1GB na frekvenci 2666 MHz.

Sám výrobce charakterizuje tento model těmito hlavními body:

  • Přenosové rychlosti až 14000 MB/s pro čtení a 13 000 MB/s pro zápis
  • Až 2 000 000 IOPS
  • Životnost disku až 2960TB přepsaných dat.
  • Záruka 5 let

Disk je dodáván v celkem velké krabičce s barevným potiskem a už jenom toto balení dává vědět, že se jedná o TOP prodávaný model tohoto výrobce. U tohoto modelu se paměťové čipy nachází na obou stranách tišteného spoje (PCB) a proto má disk chlazení z obou stran. Z té přední je dokonce pod celkem masivním chladičem umístěn i malý ventilátor. Pokud byste chtěli model bez ventilátoru, má ADATA v nabídce ještě model s přídomkem „Blade“. Ten testovali kolegové z hlavní redakce před několika měsíci.

Jaký je tedy MARS 980 PRO? Pojďme k samotnému testování …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Pirátská akce Windrose vyráží do předběžného přístupu
Pirátská akce Windrose vyráží do předběžného přístupuTuesday, 14 April 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 619x
Komentářů: 1
Nové filmové The Hunger Games: Sunrise on the Reaping v ukázce
Nové filmové The Hunger Games: Sunrise on the Reaping v ukázceMonday, 13 April 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 694x
Komentářů: 0
Anno 117 dostává první DLC - Prophecies of Ash
Anno 117 dostává první DLC - Prophecies of AshThursday, 09 April 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 863x
Komentářů: 0
Road to Vostok – atmosférická hra ala STALKER!
Road to Vostok – atmosférická hra ala STALKER!Wednesday, 08 April 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 963x
Komentářů: 0
STARFIELD dostává zásadní vylepšení a DLC
STARFIELD dostává zásadní vylepšení a DLCTuesday, 07 April 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1077x
Komentářů: 0
Supergirl v pořádné ukázce – „depresivní superman?“
Supergirl v pořádné ukázce – „depresivní superman?“Wednesday, 01 April 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1850x
Komentářů: 0