ADATA SE920 USB4 – TEST a RECENZE superrychlého externího disku. Až 3800MB/s díky USB4! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Wednesday, 15 May 2024
Přejít na obsah
ADATA SE920 USB4 – TEST a RECENZE superrychlého externího disku. Až 3800MB/s díky USB4!
Disk v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Disk v praxi

Použití disku je triviální, stačí ho pouze rozbalit z krabičky, připojit přiložený kabel a zapojit V mém případě jsem použil notebooku DELL XPS 13-7390, který je vybaven příslušným Thunderbolt 3.0 konektorem. Pro otestování nejrychlejšího podporovaného rozhraní, tedy USB 4.0, jsem použil testovací stolní PC, vybavené základní deskou ASUS ROG CROSSHAIR X670E HERO, která jedna z mála desek v době svého uvedení, tento konektor má. Samozřejmě USB4 je zpětně kompatibilní, takže v něm fungují i zařízení se staršími verzemi USB, samozřejmě ta jej nedokáží rychlostně využít, což však není případ SE920. Po zapojení je disk ihned přístupný a nepotřebuje instalovat žádné aplikace. V mém případě mám tedy 1TB model, který nabízí reálnou kapacitu zformátování ve Windows 954 GB.

Na co ovšem musím upozornit, že disk se chová podivně, pokud je ve Windows 10/11 vypnutá funkce „lepší výkon a povolení ukládání do mezi paměti disku“. Disk má sice rychlý přenos dat pro čtení, ovšem jeho rychlost zápisu pak klesá na 250-300 MB/s. Pokud tedy tento disk případně plánujete, je třeba na toto upozornit a tuto funkci si zapnout. Veškeré měření tedy probíhaly na obou PC se zapnutou funkcí, pokud tedy narazíte na případě, kdy by SE920 vykazovalo horší výsledky, hlavně v zápisu, tak zřejmě tuto funkci ponechali vypnutou.

Teoretickou rychlost disku jsem tedy měřil pomocí utility Crystal disk Mark a také skrze utilitu ATTO. Zde jsem dosáhl v případě Crystal Disk Marku na maximální hodnotu čtení 3309 MB/s, což téměř splňuje specifikace udávané výrobcem. Věřím tomu, že kdybych měl na test rychlejší 2TB nebo 4TB model, dosáhl bych možná i na oněch slibovaných „až“ 3700 MB/s. U zápisu to dopadlo velmi podobně, protože zde se disku podařilo dosáhnout až na 2783 MB/s. Ohledně obrázku z programu CrystaldiskMar, levý je z konektoru Thunderbolt 3 a pravý je z konektoru USB4.0. Tento disk je tak značně nad většinou konkurencí na trhu, protože většina modelů končí na rychlosti kolem 2000 MB/s.

V programu ATTO je krásně vidět že disk narazí na své maximum celkem brzy, už od cca 256 KB. Opět zde máme dva výsledky, kde vlevo je konektor Thunderbolt 3 a vpravo je USB4.0.

Pokud se zaměřím na reálné testy z každodenního požívání, jal jsem se kopírovat velký 100GB soubor z mého rychlého SSD disku na tento externí SE920 od ADATA. Disk velmi překvapil, protože po celou dobu zápisu dokázal držet rychlost kolem 2500MB/s, nedošlo tedy k žádnému zpomalení, což se u disku tohoto typu (tedy externí disk/externí SSD) vidí opravdu málokdy.

Rozhodl jsem se tedy toto ještě potvrdit ve velmi náročném testu lineárního zápisu v programu Aida. Zde se moje předchozí měření potvrdilo. Disk byl schopen držet maximální rychlost po zhruba do 82% své kapacity. To je asi nejlepší výsledek u externího disku, co jsem tu kdy měl. Většina konkurence se pohybuje kolem 5 až tak 50% dle modelu. I pak rychlost neklesla někam moc hluboko a až do konce disku se držela na průměrných 1700MB/s.

Jenom upozorním na fakt, že během cca 2hodinového trápení už se teplota disku vyšplhala na 49°C a disk byl na dotek už celkem teplý, ovšem stále se jedná o velmi dobrou teplotu, přihlédnu-li k rychlostem 3GB/s v obou směrech. Samozřejmě se jedná o výsledek se zapnutým integrovaným ventilátorem. Ten rozhodně nedoporučuju vypínat, pokud budete mít doma dostatečně rychlý USB port. Pokud byste ale USB4 neměli a tak tedy logicky nebylo možné disk využívat na více jak 2000MB/s s USB 20Gbps (3.2 Gen2) nebo dokonce jen maximálně 1000MB/s při zapojení do USB 10Gbps (3.2 gen1), tak není problém ventilátor vypnout a fungovat ve zcela pasivním režimu, protože samotné tělo disku funguje i jako jeden velký pasivní chladič a samozřejmě na těch relativně pomalých 1000 – 2000MB/s se zdaleka tolik nezahřívá řadič apod. Pokud ale můžete a chcete využívat plný výkon a rychlost, bez toho aktivního chlazení do nejde.

Takže k hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2623x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1434x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1736x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1045x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Thursday, 04 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1324x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Wednesday, 03 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1580x
Komentářů: 1