ADATA SE920 USB4 – TEST a RECENZE superrychlého externího disku. Až 3800MB/s díky USB4! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 15 květen 2024
Přejít na obsah
ADATA SE920 USB4 – TEST a RECENZE superrychlého externího disku. Až 3800MB/s díky USB4!
Disk v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Externí disková řešení testujeme dlouhodobě a v hojném počtu. Novinka od ADATA v podobě SE920 je zdaleka nejrychlejším modelem, který jsme tu kdy měli. A to díky USB4 rozhraní, které umožňuje tedy až 40Gbps. Dvojnásobek proti do této doby nejrychlejšímu běžnému USB portu, kterými jsou obvykle současná PC/základní desky vybavovány. A dokonce bezmála 4x rychlejší než na našich deskách a PC nejhojněji zastoupené USB 10Gbps.

Speciálně u SSD disků víme, že samotné NAND a odpovídající řadiče, dokáže dnes mnohem více. Ostatně na trhu nyní máme už NVMe Gen5 s rychlostí až 14 000MB/s. Samozřejmě takhle rychlé USB4 zdaleka není. Současně u Gen5 SSD, speciálně doposud dostupných řadičů vidíme také velký problém, kterým je prostě vysoká spotřeba a velmi vysoké zahřívání. To je znát i u externího SE920, pokud běží na plný výkon, tak se bez chlazení neobejde, což je pochopitelné, když je všechno uzavřeno v relativně malé krabičce, kdy obal slouží částečně jako pasiv. Takže ADATA to vyřešilo s tím aktivním chlazením docela zajímavě, byť jsou to samozřejmě náklady navíc.

V praxi tento disk dosahuje na poměry externích disků nevídaných výkonů. Nejde jen o špičkovou rychlost, ale fakt že ji disk udrží dlouhodobě až skoro do 85% kapacity, to jsme zde opravdu ještě neměli. A jedná se o obrovský pokrok. Také aktivní chlazení je super nápad, protože disk má tak stále velmi krásné teploty pod 50°C, což je nutné pro udržení toho výkonu i při opravdu dlouhém zápisu a to značně prodlužuje životnost paměťovým čipům. A přitom je toto chlazení velmi tiché a lze ho i dodatečně vypnout, pokud zrovna na disk nezapisujete, anebo ho rovnou používáte jen v pomalejším USB 3.x/2x režimu s rychlostmi do 2000MB/s i méně. Pak se samozřejmě zdaleka tolik nezahřívá a pasivní provoz není problém.

V poměru cena výkon pochopitelně nejde o žádnou hitparádu. Ovšem to asi ani nikdo nečekal. ADATA s jeho SE920 nemá v současnosti moc soupeřů ve své rychlostní třídě. Jde o jeden z vůbec prvních takto rychlých jinak klasických externích SSD disků na trhu. Vedle tedy USB4 přidává podporu i pro konektor Thunderbolt 3 a 4. Dále má oficiální certifikaci i pro nové herní konzole od SONY a Microsoftu. Mnou testovaný 1TB model je rozhodně nejméně výhodný ze tří kapacitních variant, což je ale celkem běžné. Ceny

  • 1TB– 4 299 Kč – cena jednoho GB = 4,3Kč
  • 2TB – 7 199 Kč – cena jednoho GB = 3,6Kč
  • 4TB – 12 199 Kč – cena jednoho GB = 3,0Kč

Pokud bych měl ukázat na nějaké negativum, tak v současnosti asi jen ona nutnost si ručně v prostředí Windows zapnout onu funkci lepšího výkonu, protože bez této funkce se může stát, že zrovna z vaší základní deskou, či notebookem, nebude tento externí disk fungovat na 100%, hlavně co se týče rychlosti zápisu. Jinak se prostě používá jako normální externí disk, ale s rychlostmi, o kterých se nám u tohoto typu zařízení dosud ani nezdálo. Samozřejmě je tu také cena, kdy přes 4 tisíce korun za 1TB externí SSD je vážně hodně. 1TB USB 10 i 20Gbps modely běžně stojí kolem 2 až 3 tisíc dnes, ale jsou i výjimky, blížící se těm 4 tisícům. Takže s ohledem na tu rychlost a výkon, i extra řešení aktivního chlazení, je cena ADATA SE920 solidní. Záruka je standardních 5 let.

Samozřejmě co by SSD je mnohem lepším řešením pro externí disk, než klasické HDD. Ten sice nabídne za stejnou cenu klidně 4TB prostoru, ale s životností toho mechanického disku to nebude moc ideální. SE920 nevadí otřesy apod., samozřejmě není tak extrémně odolným modelem, jako některé jiné externí SSD, protože má tu nutnost aktivního chlazení, tedy má ventilátor a větrání dovnitř/ven. Takže na to pozor, pokud sháníte opravdu odolné externí SSD na výšlapy, tohle není vhodný model. Ale pokud jej máte jen na běžné přenášení a používání, je praktický a jde o zdaleka nejrychlejší běžné řešení podobného typu, které je dnes vůbec na trhu. Velmi působivý produkt v praxi.

 

Za poskytnutí disku SE920 1TB děkuji společnosti ADATA

Za poskytnutí testovacího notebooku a základní desky děkuji společnostem DELL a ASUS

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-19 05:57:00
avatar
Jsem kliknul na závěr a první věta co jsem přečetl byla i poslední "Samozřejmě co by SSD je mnohem lepším řešením pro externí disk, než klasické HDD." jelikož jsem to nepochopil
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-24 10:20:28
avatar
tak to ze se SSD hodi na externi disky lepe je snad kazemu jasne, nevadi tomu rychle pohyby nebo kdyz ti to upadne za chodu na zem apod.. tohle svechno klasické plotnovén disky doslova nesnasí uz jenom z principu ty technologie.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Pátek, 21 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 539x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Čtvrtek, 20 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 910x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechStředa, 19 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 851x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenÚterý, 18 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1393x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1532x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1289x
Komentářů: 0