ADATA XPG GAMMIX S70 1TB – TEST a RECENZE jednoho z nejrychlejších SSD a za slušnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 17 listopad 2021
Přejít na obsah
ADATA XPG GAMMIX S70 1TB – TEST a RECENZE jednoho z nejrychlejších SSD a za slušnou cenu
Disk v praxi - výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Disk v praxi – výkon

Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte X570S Aorus Master s procesorem Ryzen 5 5900X. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem TridentZ Neo 2x32GB o frekvenci 3 600 MHz. Zdroj pak poskytla společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci.

Ještě před samotným testováním jsem provedl update firmwaru na poslední verzi 3.2.9.1. Dle všech zahraničních kolegů to totiž přináší mnohem lepší výsledky při reálných testech a používání samotného disku. Kolikrát je zlepšení, až 10% což není rozhodně málo. K updatu firmwaru slouží speciální utilita, kterou najdete na stránkách výrobce, má cca 1,32MB.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disky vedou v Seq Q31T1 benchmarku. Zde se model Gammix S70 1TB umísil na pěkném třetím místě. Pokud bychom měl možnost testovat rychlejší 2TB model, možná by Gammix S70 skončil i první. Co ovšem překvapilo, je rychlost čtení, s 7474MB/s se jedná prozatím o nejlepší výsledek co jsem tu doposud měl.

V dalším testu to dopadlo více méně identicky.

V posledním a zároveň nejnáročnějším testu dokázal disk držet krok s nejrychlejšími modely na trhu, rozdíly jsou zde velmi malé. Opět zde disk exceloval v rychlosti čtení, kde dokázal pokořit všechny předchozí testované modely.

  • Test rychlosti – ATTO

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, Gammix S70 1TB narazí na své teoretické maximum, od velikosti souboru až 1MB, což mě celkem překvapilo. Disku trvá mnohem déle, než dosáhne na maximální rychlost ve čtení. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 10, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil krásných 11 sekund. Vysoká rychlost NVMe disku je tedy opravdu znát. A podobně tomu bude i při nahrávání náročnějších aplikací, nebo nahrávacích časů během hraní her.

Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, nevedl si vůbec špatně. Dokázal držet stabilní rychlost kolem 5800MB/s do skoro 35% své kapacity. Poté rychlost začala kolísat mezi hodnotou 700MB/s až 3500MB/s. Jedná se tedy o lepší průměr a disk například dopadl lépe než již recenzovaný NVMe rychlý disk od Gigabyte, který jsem testoval v předchozí recenzi. Dobrou zprávou jsou také teploty disku. I při tomto extrémním zápisu dosahoval disk chlazený pomocí základní desky na maximálních 44°C.

K hodnocení a závěru … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 892x
Komentářů: 0
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 765x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 937x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 931x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1509x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 1