AORUS Gen5 10000 SSD – TEST a RECENZE prvního M2 NVMe PCIe 5.0 SSD na trhu od Gigabyte! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 01 březen 2023
Přejít na obsah
AORUS Gen5 10000 SSD – TEST a RECENZE prvního M2 NVMe PCIe 5.0 SSD na trhu od Gigabyte!
Disk v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Disk v praxi

Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z790 Aorus Xtreme s procesorem Intel i9-13900K. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem Trident Z5 RGB 2x16GB DDR5 o frekvenci 7800 MHz s nízkým časováním CL36. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1500W modelem Dark Power Pro 12 s titanovou certifikaci.

Testovaný disk jsem tedy nainstaloval do prvního slotu na základní desce hned pod soketem LGA1700, který tedy podporuje plnou rychlost nejnovějšího M.2 slotu Gen5x4 a osadil ho chladičem který je na základní desce. Samozřejmě tento postup jsem opakovat i s originálním chlazením, abych mohl oba chladiče mezi sebou porovnat. Rychlosti udávané v tabulce se pak týkají onoho originálního chlazení.

K disku lze ještě doinstalovat doprovodný program výrobce, kde můžete sledovat teplotu disku, jeho zdraví, kontrolovat aktuální firmware a samozřejmě je zde také integrovaný test rychlosti.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se disk s obrovským náskokem umístil na první příčce se skoro 2x vyšším výkonem než všechny doposud testované modely. Zajímavé je i fakt, že disk překonal svůj papírový výkon v zápisu o 500MB/s.

V dalším testu se situace opakovala.

V posledním a nejnáročnějším testu se sice disk umístil také na prvním místě ale s opravdu minimálním rozdílem vůči druhému Rocket 4 Plus-G 2TB os společnosti Sabrent. To je trochu zklamání, ale souvisí to pravděpodobně s tím, že tohle je skutečně první generace Gen5 SSD a používá vlastně upravený Gen4 řadič.

  • Test rychlosti – ATTO / Aida64

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, testovaný disk narazí na své teoretické maximum, od velikosti souboru celkem brzy, což je jistě velmi pozitivní, jedná se rozhodně o nadprůměr toho, co většinou naměřím s jinými modely. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 11, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil krásných 10 sekund, což je nejlepší výsledek, jaký jsem kdy naměřil. Vysoká rychlost NVMe disku Gen5 je tedy opravdu leckde znát. A podobně tomu bude i při nahrávání náročnějších aplikací, nebo nahrávacích časů během hraní her.

Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, dopadl disk hodně slušně. Do zhruba 35% dokázal držet rychlost na cca 9500MB/s. Poté nastal propad, ale následně dokázal i nadále držet rychlost kolem 1500MB/s. To jsou velmi dobré hodnoty, protože některé konkurenční disky třídy Gen4 po vyčerpání vyrovnávací paměti klesají klidně i pod 500MB/s.

 

I při tomto extrémním zápisu dosahoval disk chlazený pomocí masivních pasivů základní desky na maximálních 52°C. S přibaleným chladičem byla teplota zhruba o 7°C horší, tedy stále pod 60°C. Pokud jste se tedy báli teplot nové generace NVMe SSD disků s rychlostí 10 000 MB/s u společnosti Gigabyte se tohoto bát rozhodně nemusíte. Což je dost úleva.

Takže přejděme k finálnímu hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3036x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3651x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2974x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2825x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 4227x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5721x
Komentářů: 4