ASUS ROG STRIX ARION – TEST a RECENZE pouzdra pro M.2 NVMe SSD a rychlý disk do kapsy! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 09 březen 2020
Přejít na obsah
ASUS ROG STRIX ARION – TEST a RECENZE pouzdra pro M.2 NVMe SSD a rychlý disk do kapsy!
ASUS ROG STRIX ARION - pouzdro a osazení SSD disku
V praxi - provoz a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – provoz a výkon

Na rozdíl od běžných externích HDD/SSD, které jsou již zformátovány z výroby a tedy okamžitě fungují, pokud osadíte do tohoto pouzdra nový NVMe M.2 SSD disk z výroby, tak zformátovaný ani inicializovaný nebude. Musíte to tedy udělat ručně ve správci disků ve Windows. To je asi jediná „složitost“ a odlišnost tohoto řešení.

Pak už ASUS ARUON s osazeným NVMe M.2 SSD funguje jako kterýkoliv jiný USB externí disk. Samozřejmě jeho výkon ovlivňuje, jaký SSD disk dáte dovnitř. Ale ne zase tak moc. Jde o to, že není kompatibilní s jen M.2 SATA řešeními, které mají maximálně 500MB/s. Je kompatibilní jen s NVMe M.2, tedy PCIe SSD, které mají rychlost dnes běžně kolem 3000MB/s pokud jde o NVMe PCIe 3.0 a dokonce 5000 až 7000MB/s, pokud jde o NVMe PCIe 4.0 modely.

Rovnou ale říkám, že nemá smysl kupovat PCIe 4.0 M.2 SSD do tohoto pouzdra dnes, protože rozhraní USB 3.2 Gen 2 jej není schopno samozřejmě využít. Vlastně i ten PCIe 3.0 NVMe je docela overkill. Náš testovací M.2 disk WD Black SN 750 1TB dosahuje rychlosti čtení 3498 MB/s a pro zápis pak 2989 MB/s, když je standardně osazený v základní desce v M.2 PCIe x4 3.0 slotu. Jenže když tenhle disk dáme do ASUS ROG ARION pouzdra, jsme výrazně limitováni rychlostí USB rozhraní.

Pokud disk zapojíte jen do běžného USB 3.0 konektoru, který je dnes nejrozšířenější, vymáčknete z toho jen kolem 480 MB/s pro čtení/zápis. Víc to prostě nejede. ASUS sám pak deklaruje podporu až 10 Gbps, když to připojíte přes USB 3.2 Gen2 Type-C, což v praxi znamená teoreticky až 1250 MB/s. V našem měření jsme se při zapojení do USB 3.2 Gen 2 Type-C dostali na reálnou rychlost přenosu kolem 1070 MB/s pro čtení/zápis, tedy blížíme se tomu teoretickému maximu, které tohle rozhraní dovoluje. Ano, samotný disk SN750 by dokázal jet 3x rychleji, ale rozhraní USB 3.2 Gen 2 to nedokáže přenést.

I tak je výsledkem nejrychlejší externí kapesní SSD disk, který jsem zatím testoval :). Výrazně poráží většinu kapesních externích SSD řešení, kam samozřejmě výrobci neosazují disky s kvalitami a výkonem modelu, jakým je třeba WD Black SN750 a mnoha podobných NVMe PCIe 3.0. I když tedy nejsme schopni přes USB využít maximálních možností osazeného disku, stále je to velmi příjemné a rychlé kapesní externí diskové řešení.

V praxi jsem běžně dosahoval rychlostí kolem 750 - 900MB/s při kopírování/čtení (z SSD na SSD) při připojení přes ten USB 3.2 Gen2 Type-C konektor k počítači. Pokud to zapojíte ale jen do USB 3.0 (3.1 Gen 1), rychlost výrazně poklesne, a to jen na zhruba 350-450 MB/s. Vzhledem k výkonu současných NVMe PCIe SSD, které jediné lze do ASUS pouzdra osadit, je limitací vždy USB konektivita, nikoliv SSD samotné.

K závěru a hodnocení …  



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Cube nová hra od tvůrců Atomic Heart
The Cube nová hra od tvůrců Atomic HeartPátek, 09 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 312x
Komentářů: 0
StarRupture alias akčnější Satisfactory v předběžném přístupu!
StarRupture alias akčnější Satisfactory v předběžném přístupu!Čtvrtek, 08 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 598x
Komentářů: 1
Co chystá NETFLIXu v roce 2026?
Co chystá NETFLIXu v roce 2026?Středa, 07 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1432x
Komentářů: 0
Je čas na větší PC monitor? 52“ 6K DELL U52 v praxi!
Je čas na větší PC monitor? 52“ 6K DELL U52 v praxi!Úterý, 06 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1786x
Komentářů: 4
Polda 8 – pokračování české herní série dorazí letos
Polda 8 – pokračování české herní série dorazí letosÚterý, 06 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 828x
Komentářů: 0
EU může dominovat výrobě čipů díky ASML
EU může dominovat výrobě čipů díky ASMLStředa, 31 prosinec 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2078x
Komentářů: 5