Corsair MP400 NVMe SSD – TEST a RECENZE velkokapacitního cenově dostupného SSD disku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 09 October 2020
Přejít na obsah
Corsair MP400 NVMe SSD – TEST a RECENZE velkokapacitního cenově dostupného SSD disku
Corsair MP400 2TB NVMe PCIe M.2 SSD
Disk v praxi a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Disk v praxi a výkon

Udávaná 2TB kapacita znamená, že disk po zformátování ve Windows má celkovou dostupnou kapacitu 1862GB, což je určitě více než dostatečné pro systémový disk nebo v případě tohoto modelu spíše co by rychlý pracovní disk, nebo disk na hry, zkrátka pro věší objemy dat.

Zapojení disku do PC není žádná velká věda. Osazuje se do M.2 pozice na základní desce. Samozřejmě padne i do notebooku atd.

CORSAIR dodává ke stažení i starou Corsair SSD Toolbox aplikaci, se kterou disk funguje a obsahuje vše potřebné. Osobně bych uvítal, pokud by CORSAIR integroval vše do své iCUE aplikace.

  • Výkon

Ve srovnání máme i absolutní špičku na poli NVMe SSD disků, tedy dražší modely. Máme tam také disky, které disponují už i PCIe 4.0 rozhraním a řadičem. Výkonově dosahuje MP400 těch parametrů, které výrobce slibuje.

Srovnání s konkurencí je složitější, některé totiž už mají modernější novější generace vícevrstvých TLC NAND pamětí, nicméně MP400 jako QLC model si nevede vůbec špatně.

Při větších souborech mu ale rychleji dojde elán a rychlost klesne pod většinu NVMe TLC řešení. Každopádně pro rychlou práci s častým nahráváním velkého objemu dat, MP400 série není orientována. Co by úložiště velkých objemů dat, se kterými se zase tak často nepracuje a třeba se jen čtou, tak pro to je stvořen. To tak platí o multimédiích včetně hraní her.

V reálných aplikacích jako jsou hry apod, se rychlost disku běžně pohybuje kolem 1700 MB/s, kopírování větších souborů běhá až kolem 1400MB/s, což jsou pro praktické běžné použití více než dostatečné hodnoty :). Pokud ale dojde ta SLC cache, klesne rychlost na hodnoty 600 – 400MB/s při zápisu. Na QLC je to prostě velmi solidní a dosahuje v běžných situacích výkonu, který ještě nedávno měla jen špičkové TLC řešení. Pokud jde o běžný výkon, tak MP400 není vůbec špatné řešení.

Takže k závěrům …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DOOM: The Dark Ages přichází - první dojmy
DOOM: The Dark Ages přichází - první dojmyMonday, 12 May 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 460x
Komentářů: 1
MAFIA: Old Country se představuje v herní ukázce!
MAFIA: Old Country se představuje v herní ukázce!Thursday, 08 May 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1308x
Komentářů: 1
Thunderbolts* v kinech – dobrý film ale prý to není úspěch
Thunderbolts* v kinech – dobrý film ale prý to není úspěchMonday, 05 May 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1202x
Komentářů: 1
GTA 6 nepřekvapivě odloženo na rok 2026
GTA 6 nepřekvapivě odloženo na rok 2026Friday, 02 May 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1095x
Komentářů: 0
Wednesday season 2 v ukázce – kdy se dočkáte?
Wednesday season 2 v ukázce – kdy se dočkáte?Wednesday, 30 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1661x
Komentářů: 0
Vychází RPG Clair Obscur: Expedition 33
Vychází RPG Clair Obscur: Expedition 33Wednesday, 23 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2644x
Komentářů: 0