Corsair MP400 NVMe SSD – TEST a RECENZE velkokapacitního cenově dostupného SSD disku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 09 říjen 2020
Přejít na obsah
Corsair MP400 NVMe SSD – TEST a RECENZE velkokapacitního cenově dostupného SSD disku
Corsair MP400 2TB NVMe PCIe M.2 SSD
Disk v praxi a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Z hlediska výkonu je Corsair MP400 příjemné překvapení. Na QLC řešení je dost rychlé. Samozřejmě jeho limity jsou ale jasně viditelné, kdy také nikdo neprezentuje toto SSD, co by ideální model pro náročnou práci a velké denní objemy dat. Jeho hlavní vlastností je kapacita za přijatelnou cenu.

Aby toho bylo možné dosáhnout, výrobce sáhl po QLC NAND pamětech. Ty ale mají proti TLC velkou nevýhodu v životnosti a vlastně i té výkonnosti. TLC jsou perfektním vyváženým kompromisem mezi všemi vlastnostmi, ale jsou také dražší. QLC obětují především tu životnost pro maximalizaci kapacity. To je jejich zaměření. Hlavní otázkou tedy je, zda ta oběť není příliš velká. Přeci jen když 2TB TLC řešení v podobě MP600 série má 3600TBW, tak je to dost rozdíl proti 2TB QLC MP400 modelu s „pouze“ 400TBW. MP600 je ale také stále o téměř polovinu dražší. Což vzhledem k tomu, že obecně 2TB SSD řešení stále není vyloženě levnou záležitostí, je cenový rozdíl prostě zásadní.

CORSAIR a jeho po všech stránkách výborné MP600 M.2 stojí ve 2TB zhruba 10 400 korun vč. DPH, což je opravdu hodně peněz pro běžné uživatele prakticky neakceptovatelná částka. Takže když za MP400 ve 2TB chce Corsair zhruba 7400 korun, to už některé donutí přemýšlet. Pokud jde o 1TB verze, tak MP600 vychází na 5 tisíc, zatímco MP400 už vychází jen na 3600 korun. A to už jsme na ceně, kterou mnozí klidně akceptují. Ano, na trhu jsou levnější QLC řešení, která ale nedosahují až takového výkonu. I na poli QLC je zkrátka generační vývoj NAND znát. Bohužel CORSAIR není až tak cenově agresivní, a tak už za cenu P400 s QLC se dají pořídit ve stejných kapacitách běžně už i TLC modely.

Chleba se začne lámat až u vyšších kapacit, kdy QLC jsou o pár tisíc levnější. No a nabídka 4TB verze za 17 tisíc a dokonce 8TB za 39 tisíc korun, jakkoliv to zní jako hodně, je to vlastně vzhledem ke kapacitě v rámci SSD docela zajímavé. Nicméně u těch menších verzí bude asi CORSAIR muset být cenově agresivnější, protože konkurence v tomhle ohledu je velká a mnozí za ty peníze nabízí podobné rychlé ale rovnou TLC modely.

Největší praktickou nevýhodou QLC řešení je prostě ta nižší životnost, kdy ovšem CORSAIR nabízí 5let záruky a současně říká, že při běžném vytížení běžného uživatele (což je prý kolem 35GB za den) vydrží MP400 i desítky let (dle velikosti). Osobně si myslím, že s tou životností pro běžné uživatele skutečně žádný problém nebude, a i QLC vydrží mnohem déle, než je morální životnost PC, kam je většina osadí.

Na druhou stranu určitě nelze řešení jako MP400 doporučit tam, kde je datová zátěž mnohem větší. Takže třeba pro práci s videem a velkými soubory každý den, QLC opravdu vhodné nejsou. Co by sekundární disk v PC jako odkladiště, nebo klidně i jako herní disk, kdy tam svá data nahrajete a pak je většinou už jen čtete, tak žádná potíž nebude. Pro lehkou zátěž má na poměry QLC i překvapivě solidní výkon.

  • Závěr

CORSAIR a jeho novinka MP400 nabízí solidní poměr cena/kapacita na poli SSD, přičemž mezi QLC řešení patří vůbec k nejvýkonnějším a pro běžnou lehkou zátěž si ten skvělý výkon dokáže udržet. CORSAIR se tedy nesnažil jít nutně cestou co nejnižší ceny a obětovat tomu opravdu vše, snaží se nabídnout i přes použití QLC stále solidní SSD řešení. V rámci jeho M.2 disků, tedy MP510 a MP600 jsou nové MP400 výrazně cenově dostupnější. I když současně je můžete mít ve větších kapacitách, a to až v 8TB! Pravda, cena za to 8TB SSD je i přes použití QLC, naprosto absurdní (přes 38 tisíc korun), ale ceny 1TB a podle mě nejatraktivnější 2TB verze, jsou solidní a na trhu se neztratí. I když konkurence je přeci jen hodně agresivní.

Takže navíc než na malé ocenění za solidní poměr cena/výkon, to dnes nebude. MP400 je ale logickým doplněním nabídky CORSAIR SSD disků, má z nich nejlepší poměr cena/kapacita s velkým náskokem. A celkově jde o slušné řešení vhodné pro méně náročné uživatele, nebo co by sekundární odkládací SSD. Pokud jste náročnější, pak ovšem určitě doporučuji připlatit si na MP510 nebo ještě lépe MP600 řešení. Pro každého je zde něco :).

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Velikost disku 2020-10-10 19:00:46
avatar
Jelikož hry poslední dobou začínají atakovat metu 200 - 250GB za hru obávám se že 2TB disk brzo začne být nutností, sám jsem zvyklí mít v pc cca 10-15 her které hraji podle nálady a chuti mám pomalejší internet takže opětovné stahování by pro mne bylo utrpení.
Rediax [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-10 20:04:31

Právě sem do sestavy koupil https://www.czc.cz/gigabyte-aorus-gen4-m-2-1tb/295289/produkt

Sem dost zvědavý na výkon, tak sem snad neudělal chybu za ty prachy.
Drakenux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nic moc 2020-10-11 12:51:25

Tak místo tohohle QLC bych si kdykoliv vzal radši ADATA XPG SX8200 Pro SSD 2TB, u velkýho zelenýho za aktuální cenu 6690,-.
Záruka stejných 5 let, výkon po zaplnění cache bude lepší, protože je to TLC a udávaná životnost 1280TB, takže 3x lepší.
Jeden mi v PC už běhá a naprostá spokojenost.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 14:46:55
avatar
Přesně tak.
Já myslím, že tahle věta z recenze naprosto přesně vystihuje jak dobrý poměr cena/výkon má tento disk: "za cenu P400 s QLC se dají pořídit ve stejných kapacitách běžně už i TLC modely".

Disk s QLC dává smysl jen a pouze tehdy, pokud nabídne stejnou kapacitu levněji než disk s TLC.
A jelikož tento nic takového nenabízí, tak jeho existence na trhu postrádá jakýkoliv smysl = jediné ocenění které by měl dostat je "Zbytečný produkt" případně "Rozhodně nekupovat".

Edit: Hádám, že výše uvedené je také důvodem toho, že v tabulkách s cenou jsou pro jistotu jen Corsair disky a úplně tam schází jakékoliv konkurenční.
Jako já to chápu, když ti někdo pošle produkt na recenzi, tak je dobré do něj moc nekopat ;-) Stačí ho nevychválit a lidi se dovtípí a zadavatel recenze se nezlobí, aneb vlk se nažral a koza zůstala celá :-D
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 465x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 597x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikÚterý, 20 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Neděle, 18 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2247x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Čtvrtek, 15 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 0