Corsair MP700 Pro – TEST a RECENZE superrychlého PCIe 5.0 SSD s extra chlazením! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 16 listopad 2023
Přejít na obsah
Corsair MP700 Pro – TEST a RECENZE superrychlého PCIe 5.0 SSD s extra chlazením!
Výkon v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Výkon v praxi

Udávaná kapacita 2TB v praxi znamená, že disk po zformátování ve Windows má 1,81TB využitelného prostoru. Osazení disku je stejné, jako u jiných M2. modelů. Samozřejmě pokud chcete mít maximální výkon, měl by ten slot mít podporu PCIe 5.0, což ovšem nativně dnes umí jen AMD platforma a jeho X670E/B650E pro AM5 a TRX50/WRX90 platformy. U Intelu oficiálně podpora PCIe 5.0 pro M.2 SSD není u mainstreamové Z790, ale některé desky to mají neoficiálně dodatečně upravené, ale většina ne.

Každopádně pro plný výkon je třeba osadit tento disk do PCIe 5.0 M.2 slotu s odpovídajícím připojením. Což u většiny desek je ten první pod CPU a nad grafikou. A to může být problém v případě námi testované verze disku s extra vysokým pasivem. Některé desky mají totiž vlastní velký systém pasivů, nebo tam prostě nemusí mít dost místa pro disk s tak vysokým pasivem jako je ta aktivně chlazená edice MP700 PRO. Takže na to pozor.

Jinak samozřejmě disk je zpětně kompatibilní s PCIe 4.0/3.0 verzemi. Fungovat bude normálně, jen omezen na maximum jejich rychlosti, což je 7000MB/s (Gen4) a nebo 3500MB/s (Gen3). Jinak žádná extra instalace něčeho není nutná, obvykle jen musíte disk při prvním použití a připojení naformátovat.

  • Výkon

Ve srovnání máme i absolutní špičku na poli NVMe SSD disků, tedy dražší modely. Máme tam také disky, které disponují i PCIe 4.0 rozhraním a řadičem. Tohle je jeden z prvních Gen5 modelů, který se nám dostal v hlavní redakci pod ruku. Jejich příchod na trh je prostě velmi pomalý. Nepřekvapí tedy, že v mnoha směrech tento model je nejrychlejším v našem srovnání.

Alespoň tedy v těchto benchmarcích, v praktických aplikacích už jeho náskok není velký. Gen5 sice vypadá pěkně na papíře, ale v běžné praxi to prostě není zase takový přínos s ohledem na to jak současný HW/SW rychlosti SSD využívá. Tedy spíše nevyužívám. Všude ale dosahuje konstantního vysokého výkonu.

Potěší tím, že má vyrovnávací LPDDR4 paměť, takže nespoléhá jen na nějakou malou cache, SLC apod. Celkově má testovaná 2TB verze zhruba 4GB LPDDR4. Udrží tak svůj špičkový výkon a rychlost velmi dlouho v praxi. Běžně se dokáže výkon a rychlost pohybovat až kolem 7000 MB/s, v náročnějších delších operacích spadne někam k bezmála 4000 MB/s v zápisech a drží se tam. Což je vynikající, a horko těžko tomu něco z nabídky běžných SSD stačí.

V tomto ohledu tedy v praxi je rozdíl mezi tímto Gen5 diskem a i velmi dobrými Gen4. Zkrátka velké množství dat nacpete na tenhle model rychleji a malý rozdíl i proti Gen4 TOP modelům to udělá. Ale nic, jak vypadá ten rozdíl v sekvenčním přístupu.

Ovšem má to i stinnou stránku. Tou je zahřívání řadiče, což je známá věc a jeden z hlavních problémů, proč Gen5 SSD disky přichází tak pomalu, a proč se čeká na skutečně nativní PCIe 5.0 řadiče. Použitý PHISON je totiž jen 12nm čip, a má poměrně vysokou spotřebu. Bavíme se sice u celého disku v maximech stále jen o něco málo přes 10W (TOP Gen4 modely mají kolem 6-7W), ale prostě to dost topí (řadič) a je nutné jej chladit, protože jinak začne omezovat výkon.

Právě tady ke slovu přichází ten ta námi testovaná verze s pasivem, ale hlavně tím malým aktivním ventilátorem. A nemyslete si, že je tam na nic. Pokud jej totiž nezapojíte a necháte to běžet jen pasivně, tak teploty ve vyšší zátěži překročí 80°C a disk bude omezovat svou rychlost. V praxi nám tak rychlost zápisu spadla k 9000MB/s z necelých 12000MB/s, které disk dosahuje, pokud je ventilátor aktivní. Teploty se totiž i v maximálním zátěži pohybují jen kolem 72°C a disk tak udrží svůj vysoký výkon konstantně. Ačkoliv ventilátor tedy nemá žádné řízení otáček, je naštěstí celkem tichý (ale ne úplně bezhlučný).

Takže k závěrům …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývoj
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývojPondělí, 27 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 765x
Komentářů: 2
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1004x
Komentářů: 1
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 3
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1217x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1563x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1597x
Komentářů: 3