Corsair MP700 Pro – TEST a RECENZE superrychlého PCIe 5.0 SSD s extra chlazením! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 16 November 2023
Přejít na obsah
Corsair MP700 Pro – TEST a RECENZE superrychlého PCIe 5.0 SSD s extra chlazením!
Výkon v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Čekání na nové a konečně nativně PCIe 5.0 řadiče pokračuje. Také CORSAIR tedy použil jediný dosud dostupný řadič, který vůbec umožňuje SSD disky provozovat na rychlostech PCIe 5.0 rozhraní. Jeho nevýhodou je prostě vyšší spotřeba a tím pádem i teploty a nutnost chlazení, aby ten výkon byl konstantní. Můžete tedy MP700 PRO pořídit i ve verzi bez pasivu, ale v tom případě rozhodně použijte desky s odpovídajícím pasivem pro M.2 pozici a slušný průvan v bedně.

Corsair této komplikaci předchází tím, že nabízí rovnou verze osazené vodním blokem, nebo v našem případě tedy pasivem a malým aktivním ventilátorem. A funguje to dobře z hlediska teplot a výkonu. Bohužel ten ventilátor nemá žádné řízení otáček, což považuji za chybu. Je sice relativně tichý, ale není kompletně neslyšitelný, a hlavně se točí konstantně pořád i v klidových stavech. Nezapínat ho ale není doporučenu, protože chlazení pak není dostatečné a limituje ve vyšších zátěžích výkon. Bohužel, tohle je zatím tedy maximum možného s ohledem na vlastnosti fakticky stále jediného dostupného Gen5 řadiče pro tento typ SSD disku. Nějaký modernější alternativní lepší řadič zkrátka není zatím dostupný.

Výsledkem je však i přesto všeho také to, že MP700 PRO je v mnoha směrech jeden z nejrychlejších, ne-li nejrychlejší běžný NVMe M.2 SSD disk. Je extrémně rychlý za všech okolností, dokonce i při velkých souborech a velkých zátěží udržuje výrazně vyšší rychlost než většina M.2 disků na trhu po jejich vyčerpání vyrovnávací paměti. Nicméně proti těm několika existujícím PCIe 5.0 konkurentům, není zásadně lepší, což samozřejmě ani být nemůže, když řadič mají prakticky všichni stejný a maximálně se liší použitými NAND čipy, ale rozdíly nejsou nijak dramatické.

Cena je samozřejmě vysoká. Základní verze bez pasivu stojí 180/300 dolarů (1TB/2TB). Tedy 4900/8200 korun vč. DPH. Příplatek na verzi s pasivem, ať už tím vzduchovým nebo vodním blokem, není příliš velký. U 1TB verze si tak ve výsledku připravte 190 dolarů (5200 korun vč. DPH) a ta 2TB verze pak vychází na 325 dolarů (8800 korun vč. DPH). Záruka je na všechny 5let.

  • Závěr

Corsair MP700 Pro je tedy extrémně rychlý NVMe M.2 disk. Aktuálně naprostá špička. Má to nevýhodu v podobě vyšší spotřeby (tedy na poměry SSD, jinak jsou to jen malé jednotky W) ale i tak tomu odpovídá vyšší potřeba chlazení. Ale to je stejné, jako u konkurenčních Gen5 řešení. Corsair vám nabízí tedy disk vedle klasické verze bez chlazení, také rovnou osazený vodním blokem, nebo v námi testované variantě s výkonným pasivem s aktivním malým ventilátorem.

Ten rozhodně má funkční praktický přínos, byť sám o sobě je kompromisním řešením. A fakt že nemá řízení otáček považuji za chybu. Cena je samozřejmě vysoká. Velmi vysoká. Proti solidním NVMe Gen4 je více než 2x dražší, což samozřejmě za ten příplatek z hlediska praktického výkonu nestojí, takže poměr cena/výkon není ideální. Ovšem to také není pointa tohoto modelu. MP700 PRO má být prostě nejvýkonnější TOP model v nabídce, a to splňuje s přehledem. Ačkoliv v běžné praxi je přínos tedy maximálně v sekundách (desítky sekund v náročnější činnosti), pořád prostě jde o absolutní TOP výkon a jeden z aktuálně vůbec nejrychlejších klasických M.2 SSD disků na trhu. A o to jde ;).

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-20 15:41:16

Díky za recenzi.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuThursday, 16 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 685x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaWednesday, 15 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1367x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Tuesday, 14 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1276x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNFriday, 10 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1675x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineWednesday, 08 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1150x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Monday, 06 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2