Kioxia Exceria Plus 1TB – TEST a RECENZE solidně rychlého NVMe SSD za solidní cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Sobota, 23 leden 2021
Přejít na obsah
Kioxia Exceria Plus 1TB – TEST a RECENZE solidně rychlého NVMe SSD za solidní cenu
Disk v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Disk v praxi

Disky jsem zapojil na základní desku MSI MPG X570 Gaming EDGE WiFi s procesorem Ryzen 9 3900X. Operační paměti poskytla společnost Adata s modelem XPG Spectrix D50 2x8GB o frekvenci 4133 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 850W modelem Dark Power Pro 11 s platinovou certifikaci.

Na co jsem se chtěl nejdříve zaměřit, bylo chování disku při zápisu většího obsahu dat, kdy se ukáže, jak je na tom vnitřní vyrovnávací paměť. To jsem otestoval zápisem 50GB velkého souboru.

Disk samozřejmě neudržel plnou rychlost, protože ta vyrovnávací paměť není tak velká, jako je tomu stejně u většiny SSD na trhu, a po nějaké době klesla rychlost na 1300-1400 MB/s, tedy zhruba o 100MB/s horší než 2TB model. Ovšem i toto je velmi slušná hodnota, protože jsem tu měl disky, kde rychlost klesala klidně někam k 600MB/s. Z tohoto pohledu můžu tedy tento model doporučit.

Ze stránek výrobce si také můžete stáhnout doprovodný program SSD Utility. V něm se dozvíte základní údaje o disku jako je verze firmwaru, teploty disku a jeho aktuální kondice. Není však pro chod disku nějak stěžejní a jeho instalace je čistě na uživateli.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde 1TB model obsadil pěkné 5. místo, jeho větší bráška na tom byl o něco lépe, ovšem rozdíl je minimální. Zde se tedy viditelně projevuje ona menší a pomalejší vyrovnávací 512MB paměť.

Další vestavěný test v Crystal Marku měří rychlost v 4K W31T1, zde bohužel disk dost propadl a umístil se někde v dolní polovině celého testovacího pole.

V dalším testu se ovšem disk vyhoupl a obsadil slušné 4. Místo, dokonce porazil i svého 2TB kolegu. Ovšem nutno dodat, že rozdíly jsou zde minimální, v řádu desítek MB/s.

V posledním a nejnáročnějším testu se disk opět trochu propadl, ovšem i tak se dá říci, že dosáhl na velmi slušné hodnoty.

  • Test rychlosti – ATTO

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, disk narazí na svůj limit už od zhruba 128 KB, to tento disk řadí do většinového průměru, protože ty nejlepší modely dosahují na maxima už od 32/64 KB.

Takže přejděme k finálnímu hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 633x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1850x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2174x
Komentářů: 2
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLC
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLCPátek, 15 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2709x
Komentářů: 2
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?Středa, 13 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1597x
Komentářů: 13
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálně
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálněÚterý, 12 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2745x
Komentářů: 3