Solidigm P41 Plus 2TB – TEST a RECENZE nových SSD disků od SK Hynix (nástupce Intel SSD) Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 24 říjen 2022
Přejít na obsah
Solidigm P41 Plus 2TB – TEST a RECENZE nových SSD disků od SK Hynix (nástupce Intel SSD)
Disk v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Disk v praxi

Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z690 Aorus Xtreme s procesorem Intel i7-12700KF. Operační paměti poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem Aorus 2x16GB DDR5 o frekvenci 5200 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci.

Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod. Teplotu disku jsem pak během testování sledoval v programu Crystal Disk Info a také v aplikaci HWinfo, která umí číst data z více čidel na disku.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se disk umístil v horní polovině celého testovacího pole. Disk dokonce porazil i dražší konkurenci v podobě modelu Gammix S50 Lite, což je velmi dobrý výsledek.

V dalším testu se situace více méně opakovala.

V posledním a nejnáročnějším testu se bohužel disk o něco propadl, vzhledem k absenci DRAM vyrovnávací paměti jsem ovšem něco takového očekával. Práce s velmi malými soubory prostě nesvědčí NVMe diskům, které tuto vyrovnávací paměť nemají.

  • Test rychlosti – ATTO

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Zde dopadl disk o něco hůře, než v předchozím testu a nedokázal překonat hranici 4GB/s. Na své teoretické maximum narazil někde kolem 256Kb velkých souborů.

Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, jedná se o podprůměr, ovšem mezi disky, kde není vyrovnávací DRAM paměť, se jedná o celkem běžný jev. Disku dojde dech už při zaplnění 12% kapacity, lepší modely se pohybují kolem 30-50%. Ovšem zas je pozitivní, že disk se celkem snaží a rozhodně neklesne rychlost na konstantních 400MB/s, ale má tendenci skákat až někam k 2GB/s. Průměrná rychlost je tedy kolem 500-600MB/s což není vůbec špatný výsledek na QLC řešení. Nesmíme zapomínat na fakt, že stále testujeme nejlevnější disk na trhu s touto kapacitou a těmito parametry.

Pokud jde o teploty disku, jaké jsem během testování naměřil 42°C až 46°C při zcela pasivním režimu bez chladiče. Disk ani nebyl nějak ofukován. To je mimořádně dobrý výsledek, za který disk vděčí moderním NAND 3D čipům od Hynix. Pokud jsem disk mírně ofukoval, klesla teplota k 30-35°C. Disk tedy vůbec nevyžaduje chladič, a pokud ho i přesto na něj osadíte, odvděčí se Vám extrémně nízkou teplotou, což má zákonitě velmi pozitivní dopad na životnost disku. Testy v praxi totiž jasně ukázaly fakt, že největším nepřítelem moderních SSD disků jsou právě vysoké teploty během provozu a dochází mnohem rychleji k jejich degradaci.

Takže přejděme k finálnímu hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3474x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4205x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3213x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3041x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5054x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 6529x
Komentářů: 4