Synology DiskStation DS420+ TEST a RECENZE pořádné výkonné domácí NAS pro 4 disky a 2 NVMe Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 07 duben 2021
Přejít na obsah
Synology DiskStation DS420+ TEST a RECENZE pořádné výkonné domácí NAS pro 4 disky a 2 NVMe
NAS, instalace a zapojení
V praxi - výkon a fungování
Závěr a hodnocení
altJe libo opravdu pořádné domácí úložiště a kompletní NAS řešení? Se Synology DS420+ žádný problém.

 

 

 

 

  • Synology DiskStation DS420+ TEST a RECENZE

                            pořádné výkonné domácí NAS pro 4 disky a 2 NVMe

V minulých recenzích jsme se dívali na zoubek základním řešením NAS s dvěma, nebo jen jednou pozici pro disky. Mnozí se samozřejmě právem ušklíbali, že to vlastně není pořádné NAS řešení, ale prostě jen „o něco chytřejší“ externí disk pro méně náročné domácí uživatele na takové to domácí CLOUDováníčko :). Ta správná NAS zábava totiž začíná od 4 disků, kdy nejen pokud jde o bezpečnost, ale i zálohování velkého množství dat, tak 4 disky poskytují to, co je třeba. Dnes se tedy podíváme na NAS od společnosti Synology, která už tu pořádnou „zábavu“ s NASkováním nabízí.  

Model DiskStation DS420+ se vyznačuje tím, že má mnohem větší diskovou kapacitu díky čtyřem za chodu odpojitelným šachtám. Díky tomu lze osadit NASku až 64TB dat + samozřejmě tuto kapacitu lze dále rozšířit o externí úložiště díky dvojici rychlých USB 3.0 konektorů. Jako bonus osadil výrobce NASku ještě dvojicí ultra rychlých M.2 slotů, kam lze zapojit tak další dva rychlé SSD disk. Tímto lze dosáhnout na maximální velikost svazku až 108TB a to už je pořádná porce místa, kam si uložit nějaké ty důležité data jako fotky z dovolených apod.

Samozřejmě možností je i nastavit vše tak, aby přístupná byla jen „polovina“ té kapacita a druhá polovina sloužila k automatickému zálohování té první. To pořád znamená obrovskou datovou kapacitu a klidné spaní díky záloze. Zkrátka jak jsem řekl, u 4 diskových modelů začíná to správné NASkování :).

Myslím, že každý, kdo už si NAS pořídil, tak potvrdí, jak šikovné je to řešení. Samozřejmě pokud by pro vás byly 4 disky pořád málo, žádný problém! Synology má v nabídce ještě větší modely. DS1621+ s 6šachtami pro disky a 2 sloty pro SSD. Pořád málo? Tak pak je tu ještě DS1821+ s 8sloty pro HDD + 2NVMe pozicemi. Ani to vám nestačí? Tak je tu ještě model pro 12 disků. A ani tady nabídka Synology ohledně NAS zdaleka nekončí, ale pak už si budete muset pořídit serverový rack, kdy je nabídka této firmy bohatá.

Samozřejmě pro takovéto domácí NASováníčko je myslím si dnes testovaný DS420+ více než dostatečné řešení pro většinu, maximálně ten DS1621+ je ještě zajímavý, pak už ceny ale také velikost a nároky těch velkých řešení výrazně rostou. A vzhledem k kapacitě současných HDD si nemyslím, že by 4 nebo 6 disků dnes drtivé většině i náročnějších domácích zálohovačů nestačilo :).

Dnes se tedy podíváme na DS420+, kdy kromě zálohování jde samozřejmě o ideální řešení pro domácí CLOUD a přístup k vašim datům prakticky ze všech zařízení na vaší síti. Osobně v tomto řešení vidím ideální cestu k tomu mít na své síti veškerá důležitá data a třeba i filmy a ty si přehrávat skrze jiné multimediální centrum po síti, třeba na televizi nebo projektoru.

Pokud se podíváme na parametry, disponuje DS420+ dvoujádrovým procesorem Celeron J4025 o frekvenci 2.0GHz ale když je potřeba dokáže procesor vyšponovat frekvenci až na 2.9GHz. Operační paměť je 2GB ovšem lze ji rozšířit až na 6GB, je zde tedy jeden volny SODIM slot kam lze umístit až 4GB SODIM DDR4. Seznam kompatibilních modulů najdete na stránkách výrobce. Celkem lze tedy do NASky vložit až 6 disků, kdy 4 hlavní sloty spadají pro klasické 3.5“ disky, které lze samozřejmě nahradit i těmi menšími 2.5“. Další dva M.2 disky lze umístit na spodku přístroje a fungují jako vyrovnávací paměť pro rychlejší přístup. Výrobce uvádí, že tato vyrovnávací rychlá paměť dokáže urychlit přístup k datům až na 20násobek standardní rychlosti, pokud je v zařízení jenom klasický plotnový disk. Nicméně asi dnes není nikdo, kdo by pochyboval o přínosu SSD z hlediska rychlosti načítání a přístupu k datům proti mechanickým HDD.

Pojďme se na DS420+ podívat z blízka … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1193x
Komentářů: 0
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 940x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 804x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1661x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1105x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 884x
Komentářů: 9