Synology DS216j DiskStation – TEST praktického jednoduchého domácího NAS za dobrou cenu! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Sobota, 18 listopad 2017
Přejít na obsah
Synology DS216j DiskStation – TEST praktického jednoduchého domácího NAS za dobrou cenu!
NAS Synology DiskStation DS216j
Nastavení a NAS v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

NAS servery jsou mezi lidmi stále populárnější a stávají se nedílnou součástí současných domácností a není se čemu divit. NAS je velmi šikovné řešení, které je dnes naprosto ideální pro každou domácnost s několika zařízeními připojenými k domácí síti. Právě dvoudiskové NAS jsou pak vzhledem k ceně a možnostem asi nejzajímavější pro největší skupinu uživatelů.

Dnes testovaný Synology model DS216j patří opravdu k velmi povedeným kouskům na trhu. Konektorová výbava sice není příliš bohatá, přece jenom pouze Jeden gigabitový Ethernet a dva konektory USB 3.0. Avšak i toto bude většině domácností s přehledem stačit. Možná bych ještě uvítal jeden USB konektor i na přední straně přístroje pro snadnější přístup, ale není třeba.

Co mě na této „krabičce“ ale hodně zaujalo, je poměr cena/výkon, dále rychlost zařízení a jeho jednoduché nastavení, které zvládne i opravdový laik. Ohledně testovaných disků od společnosti Seagate, ani zde jsem nenarazil na nějaké problémy. Disky jsou rychlé a přitom velmi tiché, hodí se tedy i tam kde nemůžete NASku někam schovat či dát na místo, které by bylo alespoň trošku odhlučněné od zbytku místnosti, kde se pohybujete nebo se díváte na filmy apod. Pokud se podíváme na cenu, ta se nyní pohybuje kolem 4 290,- s DPH, k tomu samozřejmě musíme přičíst i cenu disků. Pokud už ale klasický disk doma máte, třeba po upgradu na SSD, tak vám tato investice odpadá. Šikovné je to zejména pokud máte stále desktopový PC, ale už nechcete mít disky přímo v něm, což je dobré z mnoha důvodů (hluk, prostor ve skříni, parkování disků apod.).

Synology má kromě tohoto modelu pro dva disky v nabídce ještě DS115J model pro jeden disk, který stojí 2500 korun. Osobně považuji 2 diskové řešení za mnohem praktičtější. Lze jej totiž nastavit tak, že na jeden disk ukládáte a na druhý rovnou zálohujete, což u jednodiskové verze těžko uděláte. K dispozici je ale i výkonnější dvoudisková verze DS21j, či DS128play s dalšími funkcemi.

Model DS216j od Synology si tedy zaslouženě odnáší hned dvě ocenění „DD’s Recommended“ a „price-perfomance ratio“. V cenové hladině lehce přes 8 tisíc korun pak začínají verze pro 4 disky a pak už jsou v nabídce další a další modely a řešení pro 5, 8, 12, 16 až 24 interních disků + externí řešení. A to jak v provedení klasické skříně, tak serverového racku. Pochopitelně ceny takových řešení skáčou po desítkách tisíc až do několika stovek tisíců. Pokud doma neplánujete pirátské úložiště, či nebudujete konkurenci Youtube, tak nemyslím, že by vás tato řešení měla zajímat. Ale ty možnosti tady jsou. Každopádně jak vidíte, plně funkční jednoduchý domácí NAS za 4300 korun je vlastně velmi dobrá nabídka.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


 / 20
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-19 10:52:01
avatar
Mno, k recenzi bych měl poznámku a výtku.
- ds216j končí, takže ho nahrazuje novejsi model (rychlejší cpu), a taky je proto ještě za lepsi cenu než píše recenze (takže ideální čas koupit, protože novější model neznamená konec podpory staršího)
- vynechat v recenzi vše ohledně quickconnectu a dsm obecně je trestuhodne. Skoro jakoby autor o daných funkcích netušil. To je totiž největší hodnota synology. Opravdu funkční personální cloud. To je to, co ze synology dělá špičku a třeba z WD nas dělá odpad.

P. S.
Kupujte, lepší nasku za aktuální cenu nekoupíte. Obzvlášť v pravě běžících black friday akcích
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-19 12:45:49
avatar
v článku je něklikrát zmíněno, že k disku máte přístup odkudkoliv a nemusíte být ani doma. BTW: stejnou funkci personálního cloudu s přístupem odkudkoliv a dalšími, má i WD.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-19 14:04:01
avatar
Ano, ale zmínka o přístupu není recenze. Očekával bych demonstraci a zhodnocení funkcí. Navíc přístup není to samé co synchronizace a cloud tak jak to známe třeba z Dropboxu.

A to s WD nemá smysl komentovat. Zabugovaný software bez podpory s kritickým chybami... Ale ano, pokud si prohraje a routerem tak taky získáte nějaký přístup.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-19 14:57:25
avatar
co se na tom dá recenzovat? Funguje, nefunguje?! je to síťový disk (vůbec pointa jeho), normálně to funguje, stejně jako funguje WD ... na data se normálně dostaneš bez potíží vzdáleně u všech těchto řešení .... je jedno jestli si od něho přes tu síť vzdálený 1m nebo 1000km ....
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 07:51:47

Říct že WD je srovnatelné se Synology co se funkčnosti týče chce hodně odvahy . Jediný co se dá udělat s NAS od WD je vyndat ty disky a použít je jinde.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 11:54:38
avatar
nechápu, co s tím WD děláte, že vám nefunguje ... kolega jeden 4diskový WD NAS používá už roky a vše funguje bez potíží. Takže v čem konkrétně je problém?
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 14:17:24

Konkrétně je problém v tom, že to lze použít tak maximálně jako cloudové úložiště a to je maximum co to umí. A ještě když se tomu zachce. Jedoduše problém u WD je SW. Nas které jsou použitelné jsou jen 2 a to Qnap a Synology s tím, že pouze synology se zaměřuje i na mainstream. Qnap dělá jen podnikové řešení. Synology je trochu jako Apple koupíte zařízení které umí vše od základu a není potřeba na něj nic více vymýšlet, protože dodané aplikace fungují na jedničku. Ovšem Apple má docela slušného konkurenta v podobě Androidu, zatímco Synology žádného podobného konkurenta nemá.
Bjorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - s tím WD nevím 2017-11-20 21:55:00

Nejspíš žiješ v šerým dávnověku. Mám 2 NASy od WD DL2100 a PR2100 a oba umí vše to, co popisuješ. Plex umí oba, přístup na ně je taktéž možný odkudkoli, foťák se mi také sám zálohuje, vlastně cokoli, kde dojde k nějaké změně a co připojí doma do sítě. Uznávám, že nejsem maximálně zkušený uživatel a tak možná nějakou funkci WD skutečně postrádá, ale jelikož o ní nevím, tak mi ani (zatím) nechybí. Nicméně zatím cokoli, co jsem se dočetl že NASy umí, jsem u WD našel a zprovoznil. Ale uznávám, že DLko bylo v roce 2015 funkčně hodně omezené, postupně se to pak zlepšovalo. Spíš než NASy od WD mě se.ou disky WD Red. Už jsem v záruce měnil 2 ze 4 (6 TB a 8 TB). Rád se poučím od někoho zkušeného (to není ironie), tak pokud máš ještě nějakou funkci Synology, tak jí popiš a já třeba z NASu ještě vytáhnu něco navíc.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 22:13:34
avatar
no zeptal bych se, kdy si naposledy WD NAS zkoušel .... možná bys byl překvapený jak dobře jim ty aktuální modely fungují a umí většinu z toho, co popisuješ ....

upřímně, kdyby byl tak na nic jak tu maluješ, tak by je WD tak úspěšně neprodávalo, protože nevěřím, že by to někdo koupil ... ;)
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 22:46:00

Jde o to že na ty WD to musíš hledat a instalovat .-) na Synology to máš hotové včetně apek to mobilních zařízení.

WD nasy se kupují jen ze setrvačnosti protože co si vybaví nějaké BFU kterému řekneš synology? Nic, zatímco u WD si řekne. Hergot největší výrobce disků. To už něco znamená ti tomu určitě rozumějí, ale ono prd slavný soude.

Ano je pravda že už to je pár let co jsme WD nas měl v rukou. Ale nemyslím si že by t om urazily nějakou dlouhou cestu. Pokud na nich něco běží tak je to vždy přes SW třetích stran.

Tak jsme kouknul na nějaké reviu aktuálních NAS od WD a je to stále to stejné. většina recenzí končí : Negative "Lack of aplications". Je to jednoduše produkt hrající na něco více přitom je to DODO. Tady bych dal srovnání proč kupovat Felici za cenu Mercedesu když můžu koupit Mercedes (Synology). Pokud jej pan Belka ještě doma má ať si ty aplikace projde a uvidí rozdíl ihned.
Bjorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-21 10:46:58

Ano, to je přesně to, co píšu o post výše... za poslední 3 roky udělal WD velký pokrok.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-25 17:44:10

NAS je v dnešní době, v typické domácnosti, naprosto k ničemu. Za situace, kdy se rychlosti net připojení pohybují dnes běžně minimálně v desítkách Mbps, je lepší si radši platit za předplatné na nějakém streamovacím shareserveru (obvykle kolem 50-80Kč/měsíc) + "něco s Kodi" k tomu doma. Nemusím se starat o sbírání zdrojů, nemusím se starat o cz titulky, nemusím se starat o nic. Jen za elektřinu na tuhle hračku dáte pomalu to samé (za měsíc 15W x 24h x 30,5 dní = 11 kWh = 50 Kč/měsíčně), co za předplatné na nějakým streamovacím shareserveru.
Tommys [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - android 2017-11-19 10:52:55
avatar
Jak to vypadá s přístupem z androidu? Je možné mít přístup k filmům z NAS do mobilu? NASka je skvělá věc určitě, ale v dnešní době se určitě hodí testovat i funkčnost s mobilními zařízeními. Protože uvažuji o koupi do nového bytu, zajímalo by mě jak to je
mirekul [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-19 11:02:51

Pokud ho zapojíš do sítě, kde máš wi-fi router, není vůbec žádný problém. Synology dodává appky pro práci s diskem, mimo jiné na audio, video, fotky, mám vyzkoušeno s Windows mobile i s Androidem.
cupi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-19 12:29:48

Ještě bych dodal, že přístup nemusí být pouze z lokální síte, ale díky již výše zmíněněmu quickconnectu, máš přístup kdekoli máš net.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-19 12:49:15
avatar
normálně, je to síťový disk ;) je k tomu pochopitelně odpovídající aplikace pro snadný přístup, nastavení apod i pro android.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 07:49:39

Ahoj nainstaluješ aplikaci DS video (primo z android marketu) Vyrobcem je primo synology a na NAS nahrajes opet primo z jejich shopu jednim kliknutim Video station. Ten ti rozpozná filmy na disku, a udělá z nich filmotéku s informacema v požadovaném jazyce (čeština je dostupná) dle CSFD. Takže potom klikneš že chceš třeba filmy s C.Diaz a vidíš všechny dostupné filmy na disku ve kterých hraje včetně náhledů,popisu a atd. Funguje to jako plnohodnotná filmotéka jako je třeba Netflix,Vevo a podobné akorát s filmama co si postahuješ jedno, kde. Naska navíc umí i sama stahovat torrenty a ty filmy přiřadit do dané složky, k nim stáhnout titulky a dostupné informace. Takto to funguje i s hudbou a fotkama. Jak říkám tohle je absoolutně nedostatečná recenze tohoto zařízení, protože soustředit se pouze na změření disku to je trošku ehmm.... NAS používám už asi 7 let a nikdy bych bez toho už nechtěl být. Ve všech počítačích doma už mám jen SSD disky a všechny data jsou na NASce, kde díky RAIDU je malá šance že bych o ně
nadobro přišel.

Mimoto například přijedeme z vejletu foták se automaticky připojí po příjezdu dom na wifi NAS nové stahne videa a fotky a než se stihne uvařit kafe už se na ně mohu dívat v televizi aniž bych hnul prstem, nebo něco někde připojoval.

A o uložených projektech při programování nebo renderování ani nemluvím mám je dostupný kdekoliv a můžu je opravovat odkudkoliv, kde je přístup na net.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Něco zasádního zde chybí. 2017-11-19 15:10:02

No v té recenzi jsem nějak nenašel zmínku o tom, že největším plusem synology je fakt, že dodává kompletní sadu aplikací pro všechny myslitelné funkce, jako je cloud. Zálohovací SW. Filmové,hudební a obrazové uložiště/galerie. A podporuje i SW třetích stran jako například PLEX. To je totiž především důvod proč "noname" NAS jako Zyxel WD a podobně stotí to co stojí (mimochodem stojí za prd i v jiných ohledech) a Synology je o 30% dražší. Jednoduše je to uživatelská jednička na trhu právě pro tyto důvody.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 14:16:00
avatar
tak není všem dním a recenzím konec .... ;)
SonGokussj4 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Více sítí 2017-11-20 15:25:05

Zdravím, kvůli tomuto jsem si tu dnes založil i účet. Už bylo na čase, čtu to tu tak rok :-)

K tématu: mám doma situaci: 2 internety (kabely).
- Jeden pomalý (10mb/s), avšak s veřejnou IP adresou
- Druhý rychlý (100mb/s), avšak s neveřejnou IP adresou - primární, na něj mám napojen z routeru drátem PC a přes wifi ntb.

Rád bych měl úložiště, které by bylo viditelný jak v mé neveřejné sítě, na kterou mám zapojenu domácnost, tak i "zvenku", přes pevnou IP adresu, abych se na to dostal z práce a tak.

Hádám správně, že mi to tento NAS neumožní a musím koupit nějaký s 2 LAN dírama? Popř. jde to vůbec udělat?

Předem díky!
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 16:05:49

Přes 2 síťovky to určitě půjde (nas se 2ma síťovkama) a nebo pořídit nějaký firewall např mikrotic který ti ty sítě "sloučí".
SonGokussj4 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 20:16:25

Díky, takže s tímto asi moc nepochodím. Mám 2 routery, jeden (bílý) "jeden tak", druhý (černý, v rychlejší neveřejné síti) D-Link DIR-615 s dd-wrt firmwarem, tak jsem tak nějak doufal, že bych mohl oba propojit, do černého zapojit tento nas a vidět ho tedy jak z černého, tak z bílého, do kterého by byl primárně zapojen.

Ale ani netuším, kde hledat informace k tomu takovouto komplikovanost uskutečnit. Pokud tedy není snazší, což asi bude, ten NAS s 2 síťovkami.
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 20:25:57
avatar
Člověk někdy až zírá, co dokáží užovky doma doprasit. "Dva internety" teda zatím vedou.
SonGokussj4 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 21:34:46

Užovky?

Mmj my to máme jednoduché. Měli jsme pomalý, chtěli rychlejší. Takže jsem člověka, na kterého ten pomalý byl napsán, pověřil, ať ho odhlásí (dle jeho slov to udělal) a já zařídil rychlý.

Po 2 měsících jsem zjistil, že pomalý stále jede. Zdarma. S veřejnou IP adresou. Rychlý veřejnou nemá. Tož věc neřeším, pomalý internet nepoužívám, ale rád bych ho "zaměstnal" tím, že bych díky němu měl přístup do domácnosti, která je napojena na rychlý.

Už to smysl dává? :-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 21:44:17
avatar
nedává .... pomalý jede zdarma? to smysl nedává ...

každopádně je to spíše otázka nastavení routeru, nebo můžeš již ze sítě mě, že to strašně komplikujete určitě to nastavení má, ale chcete po tom dost specifickou věc, kterou 99,99999999999999% uživatelů nevyžaduje ;)
SonGokussj4 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 22:08:30

Jak nedává! :-D Prostě mi provider A asi zapomněl odojit net, nikdo nic neplatí a jede dál, ale protože má jen 10mb, tak využívám od 2. providera, který má 100mb. Jednoduché jak facka :-D

No nastavení routeru. V to právě doufám. Jen netuším jak.
Nejblíže jsem našel: https://superuser.com/questions/635515/two-internet-connections-two-routers-one-network
Ale je to hrozná magie Rád skládám kompy, vyznám se v grafikách, biosech, ale networking jde trochu mimo mě.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-20 20:28:19

Jednoznačně nas s 2ma síťovkama jednodužší bude. Ty routery by pravděpodobně musely mít 2 wan porty aby to šlo.

https://www.czc.cz/mikrotik-routerboard-rb750gr3/204133/produkt
Neco na tento způsob by to snad ale vyřešilo. Na druhou stranu chce to už docela pokročilejší znalosti.
Luky83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RAID, JBOD 2017-11-21 10:39:22

V článku sa píše "Zda nastavit RAID 0/1 nebo třeba režim JBOD kdy se kapacita disků sečte a vytvoří se jeden velký disk (volba je na vás). V mém případe 7.3TB/10.8TB, poněvadž jsem testoval jak zapojení 4+4TB tak i 4+8TB."

Chcem sa spýtať, ten JBOD, aký je rozdiel medzi RAID 0 a JBOD? Alebo teda prakticky, odíde mi jeden z diskov zapojených do JBOD, budú stratené všetky dáta? Ešte jedna otázka, po vymontovaní disku a pripojení k PC, budú dáta prístupné na tomto PC? (mysliac linuxovú mašinu poznajúcu linux file system)
kapo22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-12 15:28:02

Pořídil jsem kdysi domů DS215j a je to naprostá peck. Hlavně pokud máme všichni noťasy s SSD. Hlavě jsou supr situace, když každý bydlíme jnde a jenom si voláme "hele, teď jsem viděl super film, mášho na NASu", "prosím tě, potřebuju tu něco poladit v CADu, koukni na to" nebo "Jé, chtěl jsem ti ukázat fotky z dovolené. Moment, na telefonu skočím do NASu a ukážu ti je" plus spousta dalších situací, kde jsem byl za NAS opravdu rád. A to nemluvím o zálohách...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!Úterý, 31 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 795x
Komentářů: 2
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1967x
Komentářů: 1
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.Čtvrtek, 26 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 785x
Komentářů: 3
Vyšel Half-Life: Alyx – je to naprostá pecka!
Vyšel Half-Life: Alyx – je to naprostá pecka!Středa, 25 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2192x
Komentářů: 14
V praxi: Jak se v praxi šíří viry a bakterie?
V praxi: Jak se v praxi šíří viry a bakterie?Sobota, 21 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1383x
Komentářů: 0
Microsoft s AMD odhalují nový „DirectX 12 Ultimate“
Microsoft s AMD odhalují nový „DirectX 12 Ultimate“Čtvrtek, 19 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2879x
Komentářů: 11