Strana 2 z 3
WD nabízí celou plejádu diskových řešení, prakticky co si jen vzpomenete od obřích HDD po nejmenší SSD. Že nabízí i velmi neobvyklé externí SSD NVMe karty pro Xbox Series S/X, tedy nepřekvapí. Firma jej balí jako mnoho jiných svých řešení.

Designem připomíná některá externí SSD řešení firmy pro hráče série WD black, což je samozřejmě záměrné. Ovšem nemá standardní fyzické rozhraní běžně používané v PC apod. a nelze jej tak instalovat nikam jinam, než do toho speciálního slotu na Xbox X/S konzolích.

Je to dáno speciálním fyzickým rozhraním, které MS záměrně vytvořil, ačkoliv jinak jde funkčně o NVMe Gen4 SSD. Karta má tedy masivní kovové tělo, je to asi 3x širší a masivnější než třeba USB (jsou to zhruba tři USB vedle sebe). Vše pochopitelně nutné, aby to tu vysokou rychlost a stabilní spojení s tímto úložištěm mělo.

Fakticky vzato je to vlastně Microsoftem „standardizované“ pouzdro, uvnitř kterého je kompaktní SSD M.2 NVMe 2230 formátu. Tedy ta velmi krátká SSD karta s rozměry jen 22 x 2,3 x 30mm (M.2 2230). Uvnitř je pak to speciální rozhraní komunikující s tím speciálním slotem konzole.

WD má jinak samo tradiční NVMe SSD disk formátu 2230 v nabídce. Jde o SN770M, který jsme celkem nedávno testovali. M.2 2230 formát, který se používá v mobilních zařízeních včetně některých handheldů. A přes malé rozměry jde o poměrně svižný disk, běžně je nabízen až v NVMe PCIe 4.0 s rychlostmi dnes klidně i přes 5000MB/s. Takže něco podobného je tedy integrované i v těle WD Black C50 Expansion Card.
Kartu jednoduše osadíte do patřičného slotu na konzoli Xbox S nebo X. Záměrně je vše uděláno maximálně jednoduše. Současně však hlavní záměr byl zachování výkonu, což se povedlo. V praxi má tahle karta rychlost plně srovnatelnou s interním úložištěm konzolí (Xbox X). Transfer a kopírování dat z i na disk je velmi rychlý. 60 – 80GB dat, což je dnes běžná velikost mnoha her, zabere kolem 1 – 2 minut maximálně. Rychlost disku se tak pohybuje v praxi kolem 6200 až 6300MB/s, což odpovídá rychlosti NVMe Gen4 SSD.

Výhodou je také fakt, že některé hry lze hrát přímo z toho rozšiřujícího disku. A není zde žádný rozdíl z hlediska výkonu tedy rychlosti načtení hry apod. proti internímu úložišti. Nicméně to platí jen o Xbox X. V praxi zjistíte, že levnější Xbox S a jeho interní úložiště je znatelně pomalejší, takže přechod z C50 na hraní a používání zpět toho interního úložiště v Xbox S, docela nepříjemně poznáte. U Xbox X je ale výkon interního úložiště plně srovnatelný s rychlostí C50 karty.

Práce s nám a obsluha jednodušší být ani nemůže. Záleží tak jen na vás, kolik prostoru pro své hry potřebujete, kdy rozšíření 1TB (Xbox X) a 512GB (Xbox S) prostoru může pro některé být nutností. Takže k závěru …
|