WD_Black SN7100 2TB NVMe SSD – TEST a RECENZE rychlého cenově rozumného SSD disku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 10 červen 2025
Přejít na obsah
WD_Black SN7100 2TB NVMe SSD – TEST a RECENZE rychlého cenově rozumného SSD disku
Výkon v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Testovaný WD_Black SN7100 2TB je asi nejlepší DRAMless SSD, které jsme kdy viděli a testovali. Má velkou dobře udělanou cache, a tak v běžné praxi většina uživatelů nenarazí na jeho limity a nedostane ho do úzkých. Problém, který s tou absencí DRAM u tohoto modelu mám, je modelový název. Přeci jen WD_Black prostě kdysi znamenal high end, to nejlepší a bez kompromisů, co WD nabízí. A tedy fakt, že nyní obsahuje běžně i DRAM-less řešení není úplně ideální. Protože ano, v extrémních zátěžích práce s velkým množstvím dat, ona cache dojde a pokles rychlosti je samozřejmě stále velký proti SSD s DRAM. A pak to prostě nemá výkon, který od WD_Black SSD série obvykle očekáváme. Nicméně je pravdou, že WD rozmělnilo značení WD_Black produktů už dříve a dnes tedy mají tohle označení i ta disková řešení, která prostě nejsou vždy jen nekompromisní TOP špička řešení na trhu.

Abych ale nebyl úplně kritický, na poli DRAMless SSD, tedy disků bez DDR co by vyrovnávací paměti, je SN7100 „high end“. A asi nejlepší podobný model, který jsme kdy testovali. Má velkou cache, rychlost si tak drží dlouho, mnohem déle než drtivá většina podobných DRAMless SSD na trhu. Pomáhá i fakt, že nemá QLC, ale stále používá kvalitní TLC NAND čipy. Současně je velmi efektivní.

Výhodou je také rozumná cena, kdy stojí jen 3299 korun v testované 2TB verzi, což je velmi konkurenceschopné, podobné peníze či jen o málo méně stojí totiž obvykle podstatně horší DRAM-less modely. A ty s DRAM jsou zase o několik set korun dražší. Osobně bych raději, kdyby onu DRAM měl, ovšem je pravdou, že z hlediska běžného výkonu u běžných i herních PC by to zjevně v tomto případě neznamenalo žádný zásadní rozdíl proti tomu kvalitnímu SLC/HBM řešení, které SN7100 zjevně má. Přestože tu DRAM tedy nemá, je v praxi prostě rychlý a velmi svižný a papírově i mnohem rychlejší Gen5 SSD nejsou v běžných aplikacích a hrách prostě o moc „výkonnější“. Obecně se snažíme DRAM-less SSD řešení nedoporučovat, ale WD nám to dnes dělá docela těžké, protože na rozdíl od mnoha a mnoha SSD bez DRAM (hlavně těch levných), které mají tu cache velmi malou a výkon je mizerný, tenhle je udělaný skvěle a prostě dobře funguje.

  • Závěr

Uděláme dnes výjimku a tento DRAMless SSD disk klidně doporučíme, protože ukazuje, že to může fungovat, pokud se výrobce nesnaží ušetřit co možná nejvíce. SN7100 je asi nejlepší DRAMless řešení SSD na trhu, extrémně působivé výkonem s ohledem na jednoduchost a absenci DDR, a současně má stabilní výkonový provoz a rychlost, a to vše při nízké spotřebě. Na chlazení stačí alespoň nějaký průtok vzduchu či jakýkoliv malý pasiv. No a cena je přitom všem velmi rozumná.

Možná s tím „WD_Black“ označením mám prostě stále problém (s ohledem na to, co dříve znamenalo), ale nelze SN7100 upřít, že na poli SSD bez DRAM je absolutní špičkou a dost možná nejlepší řešení svého druhu. Stále jej ale nemohu doporučit nikomu, kdo má větší datové nároky a používá určité aplikace zpracovávají velké objemy dat, protože ta cache prostě dojde. Pro náročné uživatele tedy rozhodně vhodný není. Ovšem pro většinu běžných uživatelů běžných PC i těch herních, včetně mobilních zařízení, je bezproblémový s výborným praktickým výkonem a provozními vlastnostmi a za velmi dobrou cenu.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
How to Train Your Dragon – hraný film přesně adaptuje animovaný
How to Train Your Dragon – hraný film přesně adaptuje animovanýÚterý, 10 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 415x
Komentářů: 2
The Expanse: Osiris Reborn – RPG herní zpracování skvělého seriálu!
The Expanse: Osiris Reborn – RPG herní zpracování skvělého seriálu!Pondělí, 09 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 666x
Komentářů: 1
Atomic Heart 2 oficiálně oznámeno – vypadá velmi originálně
Atomic Heart 2 oficiálně oznámeno – vypadá velmi originálněNeděle, 08 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1677x
Komentářů: 11
Dying Light: The Beast – propojí první a druhý díl. Kdy vyjde?
Dying Light: The Beast – propojí první a druhý díl. Kdy vyjde?Pátek, 06 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 603x
Komentářů: 0
The Witcher 3 slaví 10 let! Aktualizace hry i nový díl v dohledu
The Witcher 3 slaví 10 let! Aktualizace hry i nový díl v dohleduPondělí, 02 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1563x
Komentářů: 1
The Last of Us finále první půlky druhé série nezaujalo
The Last of Us finále první půlky druhé série nezaujaloPondělí, 26 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1652x
Komentářů: 1