WD Black SN750 2TB s chladičem – TEST a RECENZE nejlepšího NVMe SSD od Western Digital Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 28 srpen 2020
Přejít na obsah
WD Black SN750 2TB s chladičem – TEST a RECENZE nejlepšího NVMe SSD od Western Digital
Disk v praxi a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Ještě jeden test nás dnes čeká a byl sem na to sám zvědav. Tedy zda má vlastně ten pasivní chladič u příplatkových pasivních verzí nějaký smysl, když stojí zhruba 600 korun extra. Otestoval jsem tedy tento 2TB disk jak s tím pasivem, tak jsem ho sundal. A výsledek?

  • Chlazení se vyplatí

WD udělalo určitě pěkný chladič, ale současně mělo na paměti zachování kompaktních rozměrů, takže proti některým obřím pasivům, které jsou dnes často součástí aktuálních základních desek na M.2 pozicích, je to drobeček. Ale i tak v praxi měřitelný přínos má.

Bez chladiče se 2TB SN750 roztopil na zhruba 55°C, s osazeným chladičem ale teplota zůstala na 49°C. To se odrazilo lehce i ve výkonu, kdy chladnější s pasivem osazený disk byl o trochu rychlejší (zhruba 27MB/s pro zápis a 32MB/s pro čtení a to i při opakovaných měřeních), než když jsem ten disk provozoval bez pasivu. Přínos se zdá být větší se stoupající teplotou uvnitř skříně.

V každém případě má ten pasiv tedy měřitelný pozitivní vliv. Otázkou je, zda má smysl z hlediska současných základních desek. Drtivá většina z těch lepších a dražších, má totiž vlastní pasivy, které se o chlazení osazených M.2 disků starají. Ty jsou navíc obvykle ještě větší. Je to paradox, protože SN750 je dražší řada M.2 SSD a verze s pasivem jsou za extra 400 korunový příplatek. Jenže asi každý, kdo si takový dražší disk pořizuje, obvykle kupuje i dražší desku a ty mají pasivní chlazení M.2 pozic vždy, takže pasiv na SSD z výroby nemá moc smysl v tomto případě. Pokud ale deska nemá to pasivní chlazení, pak ano. Speciálně když WD se vzhledově hodně povedl a je to velmi pěkný elegantní kousek HW.

  • Závěr

WD Black SN750 2TB SSD je to nejlepší, co Western Digital v tuto chvíli má. A je to již evidentně prověřený, stále rychlý a kvalitní SSD disk. Bohužel ve srovnání se současnou konkurencí na aktuálním trhu za podobné peníze, kdy 2TB verze stojí kolem 11 500 korun vč. DPH, to má už dnes těžké. SN750 není novinkou. Jako taková se prodává už nejméně 1,5 roku. A ve své podstatně jde navíc o starší jen vylepšenou variantu WD Black 3D NVMe série, a ta je o další rok starší. 2TB kapacita ovšem existuje jen v SN750 řadě. Nicméně že patří do již starší generace SSD, tomu odpovídá i použití „jen“ 64vrstvé TLC NAND. Mnoho konkurenčních NVMe SSD má přitom dnes 96vrstvé TLC a v tuto chvíli se nacházíme těsně před tím, než na trh vyrazí první disky s novými TLC čipy o 128 vrstvách.

Bohužel v tuto chvíli už WD Black SN750 na rychle se vyvíjejícím SSD trhu nedokáže zakrýt své stáří. Není to dnes už ani nejrychlejší NVMe PCIe 3.0 SSD na trhu, kdy navíc za podobné peníze existují i podstatně rychlejší PCIe 4.0 modely. Nemá ani papírově nejlepší TWB hodnoty, a bohužel nich z toho nevyvažuje nějak výrazně atraktivní cenou, kterou se řadí k naprostému průměru PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD.

Bohužel konkurence s novějšími generacemi TLC NAND pamětí je díky tomu o kousek napřed a za podobné peníze. Zase na druhou stranu, WD Black SN750 je už evidentně časem prověřený spolehlivý a stále rychlý SSD. 2TB TOP varianta poskytuje i více než dost kapacity pro pracovní využití. Verze s pasivem má také svůj přínos. Pokud ale máte základní desku osazenou vlastními pasivy pro chlazení M.2, je lepší pořídit SN750 disk ve verzi bez toho chladiče. Což je možná škoda, protože musím říci, že vzhledově se tenhle disk WD hodně povedl. Podle mě s tím parádně řezaným černým pasivem s broušenými hranami, jde o vůbec nejhezčí M.2 NVMe disk na trhu. Velmi elegantní. A bez RGB ;).

Stále tedy mohu WD Black SN750 doporučit, pokud se vám líbí. Je to spolehlivý rozumně rychlý NVMe disk, ale bohužel vzhledem ke staršímu technickému základu už dnes nevyniká v žádné oblasti. Takže doufám, že WD už má po takové době připravenou novou generaci s novými generacemi NAND čipů a PCIe 4.0 řadičem. Speciálně právě špičková WD Black série, která vždy má být tím nejlepším v nabídce Western Digital, by si rozhodně zasloužila dostat co nejdříve NVMe model s PCIe 4.0 a rychlostmi sahajícími třeba až k maximálnímu potenciálu nějakých 7000MB/s. Tak uvidíme, stávající SN750 série se povedla a je na co navazovat.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 804x
Komentářů: 7
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 588x
Komentářů: 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Čtvrtek, 24 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 417x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Středa, 23 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3425x
Komentářů: 45
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Úterý, 22 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1817x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2674x
Komentářů: 23