WD My Cloud Home Duo – TEST domácího diskového CLOUD úložiště s jednoduchou obsluhou Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 21 březen 2019
Přejít na obsah
WD My Cloud Home Duo – TEST domácího diskového CLOUD úložiště s jednoduchou obsluhou
WD My Cloud Home Duo 8TB
V praxi - Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi - Závěr a hodnocení

Pokud se vám zdá, že instalace a používání WD My Cloud Home Duo jsou velmi jednoduché, tak se vám to nezdá. A je to tak schválně. To současně znamená, že zde nenajdeme možnosti nastavení, jaké má klasický NAS. Například správa uživatelů jde zde prakticky omezena takovým způsobem, že všichni uživatelé mají stejná práva. Každý z uživatelů nicméně vidí jen svá data a ta ve společné složce (ta je neodstranitelná).   

K disku je možno přes webové rozhraní a aplikaci přistupovat z PC (tam pak i normálně jako na síťový disk), telefonu, tabletu nebo chytré TV a klidně z druhého konce světa, pokud budete mít disk doma aktivní připojený k síti apod. Z bezpečnostních důvodů to má jistá omezení i jisté zranitelnosti, což se výrobce snažil minimalizovat, ale to je zkrátka daň za jednoduchost. Mezi podpůrnými aplikacemi nechybí možnost zálohování, šifrování, antivirové ochrany apod. Možnosti nastavení jsou omezené, rozhraní je minimalistické, zkrátka vše záměrně tak, aby to dokázal obsluhovat i naprosto běžný uživatel. Pokud chcete více, musíte si koupit NAS. Toto řešení je záměrně jednoduše koncipováno takhle.

Osobně WD My Cloud Home Duo používám, co by odkladiště. Prostě tam zálohuji některá data z PC, protože v něm už kvůli hlučnosti a vibracím nechci mít klasická HDD. Na to je WD My Cloud HOME dobrý a je to jednoduché funkční úložiště, kdy zároveň mám ke svým datům přístup odkudkoliv. K fotografiím, videím atd. Mohu s tím pracovat i přes telefon atd. Vzhledem k tomu, že to používám hlavně přes PC mě tak ani netrápí, že z bezpečnostních důvodů, pokud připojíte k My Cloud Home přes ty USB porty nějaký externí disk, tak můžete data z něj na ten My Cloud jen zálohovat, nelze je tam z my Cloud nahrávat. Z bezpečnostních důvodů to samozřejmě dává smysl.

Z hlediska výkonu samotného řešení. Uvnitř jsou dva 3,5“ pevné disky, v mém případě tedy 2x WD Red (EFRX), 3,5" 4TB (WD40EFRX).  Ty lze vyjmout a případně nahradit modely s většími kapacitami (takže 2x 6TB, 2x 8TB nebo 2x 10TB WD RED). Případně lze samozřejmě pokud jeden selže, tak naradit stejným modelem. Pokud ponecháte zálohování, tedy kdy se kopírují oba disky, máte svá data stále zálohovaná a na nový disk se automaticky nahrají. Z hlediska výkonu, samotný disk má své limity, ale tohle platí o jeho výkon v běžném PC:

Pokud jde tedy o práci s ním, jedná se dnes opravdu hlavně o odkladiště. V klidu z něj dokáži přehrávat filmy apod., ale pokud bych chtěl přehrávat film a současně na disk kopírovat nebo z něj, samozřejmě to bude výkonově znát, jak to ostatně znáte z práce s jakýmkoliv HDD. To samozřejmě platí i pokud budete My Cloud Home Duo používat třeba jako dva tři uživatelé současně. Má své limity dané HDD technologií. Osobně používám tohle řešení opravdu jako odkladiště, takže výkon mě zcela dostačuje na všechny požadavky. Že trvá kopírování většího objemu dat mě nijak netrápí. Výhoda toho je, že prostě nemusím mít hlučné vibrující HDD ve svém PC, ale mám WD My Cloud Home Duo v jiné místnosti u modemu, kde mě fakt, že je slyšet, vůbec netrápí. Současně, pokud nechám aktivní to RAID 1 nastavení, a tedy jen poloviční z celkové udávané kapacity, mám vyřešeno i zálohování. Jednoduše, bez jakéhokoliv složitého nastavování apod. Prostě jako když zapojíte externí disk, tenhle má jen některé funkce, které nabízí NAS.

Za nevýhodu WD My Cloud Home Duo tak nelze označit tu jednoduchost a omezenost proti NAS řešení, protože to je jeho pointa a záměr. Osobně vidím jedinou nevýhodu v hlučnosti, kdy oba disky poměrně slyšitelně vibrují a hlavičky jsou také slyšet, současně je celé řešení aktivně chlazené ventilátorem a při jakékoliv vyšší zátěži se dost slyšitelně roztočí. Pokud tedy je vaším cílem odstranit zdroj hluku z vašeho PC, pak není dobrý nápad umístit WD My Cloud Home Duo do stejné místnosti, v jaké jste vy a váš PC, protože ho prostě uslyšíte. Takže na tohle pamatujte. Je možná škoda, že je celé řešení docela slyšet, protože z designového hlediska vypadá velmi dobře. Je to krásný kousek, který vystavený nevypadá vůbec špatně. Tichý bezhlučný provoz ale vážně není jeho předností.

  • Závěr

WD My Cloud Home Duo je vynikající řešení pro běžné domácí uživatele, kteří se nechtějí patlat s NAS a jeho nastaveními, ale chtějí mít jeho základní funkcionality. Chtějí instantní jednoduše použitelné diskové úložiště, mít k němu rozumně zabezpečený ale snadný přístup odkudkoliv, kontrolu nad ním. Já si opravdu nedokáži představit, jak jednodušeji a rozumně bezpečně a přístupně to lze ještě udělat, než jak to dělá WD My Cloud Home. Možná některé „automatické věci“ jsou až příliš, kdy například pokud budete tohle používat hlavně v kombinaci s vaším telefonem, v základu se budou zálohovat vaše data při připojení, což může znamenat zvýšené nároky na data, pokud jste někde mimo domov (zálohují se jen obrázky a videa). Tak to musíte nastavit, aby se to automaticky nezálohovalo pokaždé.

Nicméně právě jednoduchost zálohování vaši dat (i z připojeného telefonu nebo USB disků), včetně toho že samotné řešení je v případě DUO modelů v základu nastavené jako záloha sebe sama (jeden disk je kopií druhého), je také pointou tohoto řešení. A je kladem. Vše je jednoduše přístupné, dodávané aplikace jsou podobně snadné a intuitivní na ovládání. Záměrem je prostě nabídnout některé funkcionality NAS a CLOUD řešení běžným uživatelům bez nutnosti pro ně cokoliv složitě řešit a nastavovat. A funguje to. Já jsem s tím osobně spokojený, snad jen pro své potřeby možná vyzkouším výměnu těch 2x 4TB disků za 2x 10TB s tím, že mě vyhovuje i to automatické zálohování (RAID 1). Používám to jako domácí odkladiště s přístupem z PC (nejsnazší používání), ale dobře to funguje i přes telefon apod. Má tam přístup i rodina k fotografiím, videím a svým zálohám, vše OK.

Cena zařízení je 9499 korun za testovaný 8TB model, 6TB je za 7799 korun, 4TB je za 7399 korun, 12TB stojí 12 399 korun a 16TB verze je za 16 299 korun. Uvedené ceny jsou za DUO verze. V nabídce jsou ještě modely s jedním diskem. Pokud jde tedy o 8TB edici za 9499 korun, je to OK nabídka. Dva použité 4TB WD RED EFRX disky vychází na 2x 3400 korun (6800,-) k tomu musíme připočítat vlastní výpočetní řešení, které My Cloud Home DUO obsahuje, SW podporu a funkčnost skrze servery WD apod. takže cena je podle mě fér. Stejně tak možnost rozšíření, kdy lze vyměnit ty dva disky za větší kapacity. Ano pro některé může být toto řešení příliš omezené, ale to prostě proto, že je tak záměrně navrženo, není to NAS jako takový. Ale i ty WD v nabídce má, stejně jako různá další řešení. Pro řadu domácích uživatelů je ale jednoduchost výhodou a v pravdě i lákadlem. Funguje prostě jako externí disk ovšem s funkcionalitou CLOUD přístupný přes síť s vyřešeným zálohováním ale bez nějakých nároků a složitého nastavování ze strany uživatele. Nemám tedy žádný problém tohle řešení doporučit, pokud něco podobného záměrně jednoduchého na ovládání hledáte …

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 11
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 21:26:58

Každý z uživatelů nicméně vidí jen svá data:
Tzn, ze kdyz neco nahraju do slozky, manzelka to ze sveho pocitace neuvidi?
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 22:02:44
avatar
Mno, je tu synology a pak ti ostatní.

(a bytostně nesnáším WD v oblasti všech řešení co obsahují cokoliv jiného než holý disk)
Paxan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Recenze 0/10 2019-03-25 18:05:32

Měl jsem WD My Cloud 4TB a následně jsem "upgradoval" na My Cloud Home Duo 12TB. DLNA? Nefungovalo po nahrání více dat než... (nezjištoval jsem), přenosová rychlost disk se po zaplnění nad 50% začala razantně snižovat až na nějakých 15-20 MB/s, byl připojený na 1GBit switch a tím to nebylo. Nastavení disku v JBOD kvůli kapacitě. A celkové pojetí disku v Cloud variantě za mě velké mínus, stejný přístup oddělení uživatelů šlo i na původním My Cloud, ale s funkčním DLNA podle nstavení. Ač nový disk měl taky umět DLNA, kdekoliv nakonec neuměl nikde. Nyní mám My Cloud Mirror 12TB a zase spokojenost v rámci možností a hlavně proti verzi Home. Ale samozřejmě jsou tu lepší firmy za vyšší cenu. Za mě bych nedoporučil verzi Home nikomu už, pro domácnost nepoužitelné, jediná výhoda jednoduché cloud řešení bez zásahu do routeru atd.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 775x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 738x
Komentářů: 1
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery Tour
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery TourČtvrtek, 12 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1000x
Komentářů: 5
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmy
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmyPondělí, 09 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2094x
Komentářů: 3
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!Sobota, 07 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!Pátek, 06 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 1