Alphacool Eisbaer Aurora 360 – TEST a RECENZE rozebíratelného celo-měděného AiO nově s RGB Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 02 červen 2020
Přejít na obsah
Alphacool Eisbaer Aurora 360 – TEST a RECENZE rozebíratelného celo-měděného AiO nově s RGB
Alphacool Eisbaer Aurora 360 CPU Digital RGB - AiO chlazení
Instalace a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Instalace a výkon

Testovací sestava se skládá s procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Gigabyte s modelem X570 Aorus Pro, taktéž i grafickou kartu RTX 2060 6GB v edici Gaming OC.

Paměti dodala společnost G.Skill s modelem TridentZ Neo 2x16GB 3600 MHz s nízkým časováním CL16. Od společnosti Kingston jsem pak dostal i rychlý NVMe SSD disk KC2000 1TB, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Be Quiet! Dark Power 11 850W s platinovou certifikací.

Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá a dokonce celý systém uchycení využívá originální plech pod procesorem, který je již od výroby u základní desky. Celá instalace tak zabere pouze 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. V tomto směru odvedl Alphacool opět skvělou práci. Také hadice od bloku jsou dostatečně dlouhé a ohebné, proto s nimi nebudete mít problém ani v menší skříni, kde bude třeba hadice sem tam někde ohnout, aby se do skříně vešly. Jako bonus pak výrobce vybavil jednu hadici rychlospojkami pro mnohem snazší připojení dalších zařízení do okruhu.

  • Výkon v praxi

Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností.  Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod.  U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.

Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplívá že síla v celo měděné konstrukci a velkého radiátorů je veliká. Model dokonce dosáhl na stejný výsledek jako mnohem dražší model Extreme, což je úctyhodný výsledek. Je tedy jasné že rezerva v tomto vodním setu je veliká a není nutné provozovat ventilátory na plný výkon. Pokud tedy budete chladit jenom procesor, rozhodně bych doporučil nastavit 5-7V na ventilátorech, budete mít pak krásný nehlučný chod celého chladiče. Přece jenom na maximálních 2000RPM už ventilátory slyšet jsou, ovšem skrze zavřenou bočnici skříně to není nějak hrozné. Pokud jde o hlučnost pumpy, o té vůbec nevíte.

V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vodními modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 27°C při pokojové teplotě 22°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4Ghz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.

Zde už se projevila o něco menší velikost radiátoru a model Extreme vyrovnán nebyl, ovšem rozdíl je pouhý jeden stupeň Celsia. Model Extreme je prostě stavěný na zapojení ideálně procesoru i grafické karty, pak by byl rozdíl asi ještě větší. Ovšem i tak se jedná o luxusní výsledek a chladič se umístil na samotné špici z již měřených chladičů a věřím tomu, že uchladit nějaký přetaktovaný Ryzen 9 3950X nebo TR 3000 by také neměl představovat zásadní problém.

Pojďme k závěru. 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 655x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1736x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1606x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1507x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1686x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1057x
Komentářů: 0